Benq W1070 - pierwszy projektor, parę pytań i wątpliwości - wielkość ekranu itp.

balekk

New member
witam
od jakiegoś czasu planowałem zakup większego telewizora 3d ok. 55 cali tak za około 4 tys. zł
rozglądając się z tv zacząłem zwracać uwagę na projektory, przede wszystkim full hd 3d
w tym budżecie, po przeczytaniu masy opinii i recenzji, zdecydowałem się kupić benq W1070, ale jak wiadomo zakup samego projektora to nie wszystko, a że będzie to mój pierwszy projektor, stąd postanowiłem założyć ten wątek...

na projektorze będą wyświetlane przede wszystkim filmy, tylko w HD, głównie w 3D, czasami może podłącze go do xboxa lub do n-ki, projektor raczej nie będzie używany codziennie, może dwa - trzy razy w tygodniu, głównie porą wieczorową, nocną.
co do warunków, w jakich będzie używany ... no cóż niestety będzie to salon, powierzchnia ok. 25 m kw., wysokość 2,5m.; ściany na szczęście są bardzo ciemne - fioletowe (śliwka węgierka), ale za to podłoga i sufit niestety są białe, wieczorem po zasłonięciu rolet w oknach, w pokoju panuje praktycznie całkowita ciemność;

odległość pomiędzy ścianą na której będzie ekran a tą na której docelowo będzie "wisiał" projektor to ok. 5,20, czyli pomiędzy projektorem a ekranem będzie ok. 4,5-4,8 metra a pomiędzy ekranem a "widownią", czyli miejscem, z którego mielibyśmy oglądać jakieś 4,3-4,7 metra (w zależności od tego jak się ułożę na kanapie);

jednocześnie z zakupem projektora chciałbym od razu kupić ekran i tu pojawia się pierwsza niewiadoma - wielkość ekranu(?)

1) skorzystałem z kalkulatora dostępnego na stronie projectorcentral.com, no i wyszło, że w opisanych przeze mnie warunkach tj. przy ww. odległości między projektorem a ekranem, optymalna i najlepsza wielkość ekranu to 136 cali, czyli 3,4 metra (szerokość 3 metry) - przy wartości zoomu 1,00x ... i tak sobie popatrzyłem na ścianę, na której miałby wisieć ekran, to zająłby on przysłowiową "całą" ścianę i tak się obawiam, czy to nie za dużo jak na opisane przeze mnie warunki; niby w tym samym kalkulatorze, przy tych ustawieniach wychodzi, że rekomendowana odległość widza to 4,2-6,6 metra, czyli mieściłbym się w tym zakresie, więc na papierze niby wszystko ok, ale jak myślicie czy to nie za duży ekran? bo jeśli za duży, to chcąc wpasować się w rozmiar ekranu o mniejszej przekątnej np. 3 metry, musiałbym przybliżyć projektor do ekranu o prawie metr a to nie jest mi zbytnio na rękę;
2) a poza tym, takie manipulowanie odległością projektora od ekranu i manipulowanie wielkością samego ekranu, jak bardzo wpływa na jakość obrazu? czy w związku z tym, że w kalkulatorze rekomendowana odległość to np. 5 metrów, to czy jest to odległość dająca najlepszy obraz(?) i czy ewentualne zbliżanie projektora (zmniejszanie rozmiaru ekranu) polepsza jakość obrazu, pogarsza czy pozostaje bez wpływu na jakość?
3) jeszcze jeśli chodzi o ten zoom, bo domyślnie w kalkulatorze ustawiony jest na 1,15x, czy zmiana na 1,00x (czyli faktycznie bez zoomu - bo wolę aby projektor można było odsunąć dalej, pod drugą ścianę) wpływa na jakość? i jak to jest z tym zoomem, jak zmienię na 1,30x i przybliżę projektor na odległość 3,5 metra, to wpłynie to na jakość obrazu?

4) następna kwestia dotyczy warunków oglądania i rodzaju ekranu... jak myślicie, jak bardzo w oglądaniu będą przeszkadzały białe ściany i podłoga? wiadomo, że są to elementy na które będzie padało światło odbijane z ekranu i zastanawiam się jak bardzo będzie to obniżało komfort oglądania?
5) a co do samego ekranu, to niestety z racji budżetu jakim dysponuje, będę zmuszony kupić (bynajmniej na razie) najzwyklejszy, najtańszy rozwijany ręcznie ekran (z czarną obramówką, oczywiście w formacie 16/9); z tego co patrzyłem na dobrze wszystkim znanym portalu aukcyjnym, to najtańsze ekrany (matt white, trójwarstwowe, 1.0) w opisanym przeze mnie rozmiarze to wydatek rzędu 500-600 zł; i tu zastanawiam się, czy taki najzwyklejszy najtańszy ekran też jakoś znacznie będzie obniżał komfort oglądania i jakość (kontrast) obrazu (?) - zwłaszcza biorąc pod uwagę to że będę początkującym użytkownikiem projektora :)

6) no i ostatnia sprawa okulary i w ogóle jakość 3d; czy jeśli, zamiast okularów "oryginalnych" za 300-350 zł kupię jakieś tanie, np. Sainsonic za 1/2 - 1/3 ww. ceny, to jakoś znacznie wpłynie to na komfort oglądania materiałów 3d i na jakość obrazu 3d (?); a co do samej technologii 3d DLP używanej w projektorach, to powiedzcie, jak to jest z wrażeniami z oglądania 3d (bo nigdy nie miałem okazji oglądać "na projektorze"), tak porównując do wrażeń i komfortu oglądania względem 3d w kinie i w tv-3d; czy porównując do obrazu 3d oglądanego w kinie, wrażenia są podobne, czy gorsze a jeśli tak, to czy dużo gorsze? a z kolei porównując do tv 3d, czy jest duża różnica na korzyść projektora?

jeśli ktoś dotarł do końca mojego posta, to bardzo dziękuje i proszę o pomoc oraz wyrozumiałość - wiem, że ktoś czytając, lub zaczynając czytać myśli sobie, że odpowiedzi mogę sobie poszukać (znaleźć) w necie, ale na prawdę przeczytałem już sporo wątków na tym i innych forach, ale dalej mam opisane przeze mnie wątpliwości... chciałbym je rozwiać, bo biorąc pod uwagę opisane przeze mnie niedogodności (słaby ekran, tańszy projektor, biały sufit i podłoga), nie chciałbym aby po zakupie i instalacji wszystkiego okazało się że wynik jest rozczarowujący (niezadowalający), i wtedy mógłbym stwierdzić: "a mogłem kupić za te pieniądze telewizor 3d!" - nie chciałbym aby tak się stało :)
 
Ostatnia edycja:

pawelwro1

New member
Witam.
Czy udało Ci się znaleźć odpowiedzi na twoje wątpliwości? A może już kupiłeś W1070?
Też jestem na etapie wyboru projektora 1080p 3D za ok 3500zł.
Dodam że będzie to mój drugi projektor (przesiadka z BenQ W1000+)
Jak już jakiś projektor kupiłeś, proszę opisz to 3D względem kina/tv.
 

davero79

New member
Też jestem na kupnie tego projektora, dzisiaj widziałem go w akcji i powiem, że jakość mnie osobiście powaliła. W chwili obecnej mam Hitachi 10 telni 1024x768 (był wtedy bardzo drogi) i został wgnieciony.

Kontarst, kolory, ostrość, obraz przy odsłoniętych oknach wygląda o niebo niebo lepiej. Szczerze powiem, że nie spodziewałem się takiej róźnicy. Co do 3 dowszem oglądałem, ale jakośc nie zrobiło na mnie to efektu, może film był słaby chyba mali agenci 3d. Też nie dopytałem się czy jak ejst film np 2 obrazki koło siebie czy to będzie działać. W TV mam wybór jakie 3d - tam widziałem tylko przełączanie na 3d. Jeśli ktoś ma ten projektor i może odpowiedzieć na pytania kolegi będę wdzięczny również. Ekran jaki planuej teraz kupić to 280cm w chwili obecnej mam 200cm

pozdrawiam
 
Do góry