
Platforma multimedialna klasy PC:
CPU: AMD Athlon 64 X2 5200
RAM: 4GB
GPU: Asus 9600GSO (DVI-HDMI HDCP)
Napęd BD: LiteOn DH-4O1S
System: Windows XP SP3
Program odtwarzający: Cyberlink Power DVD 9
DSP: Yamaha RX-V650 (SPDIF)
TV: Panasonic 42PV60 (włączony tryb kinowy)
Film
Video: VC1 HD 1080p,
Audio: DD THD 5.1 ENG, DD 5.1 różne w tym PL,
Napisy: Różne w tym PL,
Materiały dodatkowe
Video: VC1 HD
Audio: DD 5.1, DD2.0,
Napisy: Różne w tym PL
Czas trwania: 153 min.
Format obraz: 2.40:1, sekwencje IMAX 1.78:1
Zawartość opakowania: płyta BD 1 z filmem, płyta BD 2 z materiałami dodatkowymi.
Zawartość płyty 1: film właściwy (HD), zza kulis (HD),
Zawartość płyty 2:
Rok produkcji 2009
Produkcja: Warner Bros.
Płyta dostarczona dzięki uprzejmości sklepu www.punkt44.pl
Recenzja:
W tym roku mija 20 lat od kiedy Batman wkroczył na wielki ekran. Bywało z nim różnie. Od fantazyjnego „Batmana” Tima Burtona, przez karykaturę z filmu „Batman i Robin” aż po „Mrocznego Rycerza” z ostatnich dwóch filmów. Bob Kane, autor komiksów z końca lat 30 ubiegłego wieku, na podstawie których po wojnie powstał serial, a później filmy fabularne, stworzył tą postać jako zbawiciela miasta, obrońcę uciśnionych, który sam przeżył tragedię w swoim dzieciństwie. „Mroczny rycerz” to kolejny film z tej serii. W roli Bruce’a Wayne’a wcielił się po raz drugi Christian Bale. Aktor o troszkę bezbarwnej twarzy, ale tutaj jak ulał pasującej do roli Batmana. Jednak to nie on przykuł i dalej przykuwa uwagę publiczności, ale Heath Ledger, który zagrał Jokera. Ambitnego szarlatana. Chorego anarchistę, dla którego człowiek jest tyle warty ile da się z niego wycisnąć wiedzy i umiejętności dla własnych korzyści. Tym razem Joker dostaje propozycję wszechczasów. Ma zabić Batmana. Ale by to zrobić musi się dowiedzieć kim jest człowiek ukrywający się pod czarną maską? W zamian za to dostanie od miejskich mafiosów ogromną sumę pieniędzy. Jednak to nie pieniądze przeważyły o decyzji Jokera. Ważne jest jeszcze jedno. Batman wpycha swoje łapy w jego sprawy. Nie pozwala mu „działać”, żyć własnym życiem. Problemem jest także samo unicestwienie kogoś, kto zjawia się nagle i w momencie ginie w czeluściach mroku. Jak schwycić kogoś, kogo nie sposób zatrzymać. Ma potężne zasoby militarnych gadżetów. Potrafi walczyć, strzelać, rzucać, chwytać, skakać, itd., itd. Jest jednak pewne słabe miejsce Batmana. Miasto i jego ludzie. Walczy by ich uchronić od zła. A gdyby tak zaszantażować go? Życie obywateli Gotham City za jego? Doprawdy przewrotny to, a jakże prosty pomysł. Jednak nie zwykli mieszkańcy miasta mieliby ginąć, ale ważne persony: komendant policji i jego rodzina, prokurator, jego zastępczyni czy burmistrz miasta. Wszyscy oni są znienawidzeni zarówno przez przestępców, jak i przez samego Jokera. Zgodnie z zasadą „cel uświęca środki” Joker przystępuje do dzieła. Strach pada na miasto, a Batman dwoi i się i troi by jakoś pomóc policji. Czy mu się uda złapać Jokera? Kto mu jeszcze przeszkadza?
Od razu zaznaczam: Jestem fanem filmów o Batmanie. Chociaż nie wszystkie są warte oglądnięcia. Bohater komiksu zmienia się. Jest teraz bardziej ponury.
Przestało być to także już widowisko fantasy, a stało się thrillerem, filmem akcji z dużą ilością przemocy. W ciągu ostatnich 20 lat wiele się zmieniło. Nawet strój Batmana stał się bardziej przyjazny jemu samemu. Stalowo-materiałowa zbroja zastąpiona została przez kewlarowo-gumową osłonę. Batman otrzymuje od swojego pomocnika co rusz nowe zabawki. Są one coraz wymyślniejsze, coraz bardziej niebezpieczne i efektywne w działaniu. Czy jednak pomoże to w ujęciu Jokera i jego „kumpli”?
Podsumowanie
„Mroczny rycerz” to w tej chwili najlepiej przygotowana edycja filmu. Wersja dwupłytowa, którą miałem przyjemność zobaczyć jest warta sama w sobie. Prócz doskonałej jakości obrazu i dźwięku, otrzymujemy gigantyczną zawartość materiałów dodatkowych. Wszystkie w jakości HD. Są to zarówno materiały z produkcji filmu, ale przede wszystkim doskonały film o batgadżetach. W ponad 45 minut dowiadujemy się w co jest Batman wyposażony, jak to powstało oraz czy w naszej rzeczywistości są podobne urządzenia? Drugim filmem jest próba pokazania portretu psychologicznego głównego bohatera. Czy Bruce Wayne to Batman czy raczej Batman jest Brucem Waynem? Reszta to materiał – wywiad z prokuratorem Gotham City w telewizji miejskiej (ogląda się jak w prawdziwej telewizji), galeria zdjęć oraz zestaw trailerów.
Po raz pierwszy w takim filmie zastosowano nowoczesną technologię filmowania z użyciem kamer IMAX. Obraz z takie kamery ma jeszcze lepszą jakość m.in. z powodu zastosowanej taśmy filmowej, która jest większa. Materiały kręcone w ten sposób rozpoznać można po formacie obrazu, który w całości wypełnia obraz (pierwsza scena z napadu na bank). Wszystkim, którzy posiadają projektory proponuję ten film. Kamery IMAX dają jeszcze więcej szczegółów, jeszcze bardziej naturalne kolory, kontrast i jaskrawość.
Obiekty stają się gigantyczne (stąd m.in. filmuje się sceny ogólne budynków, najazd na nie, itd.)
Film został bardzo dobrze nakręcony. Obraz jest czysty, sceny zarówno jasne jak i ciemnie pokazane są naturalnie. Dźwięk wciska w fotel, zwłaszcza przy głośnym odsłuchu. Spora ilość eksplozji, wystrzałów i pościgów robi wrażenie. Producenci byli przygotowani na wszystko. Jednak największe wrażenie może zrobić zburzenie szpitala miejskiego. Ujęcie trwa zaledwie kilkanaście sekund, ale było przygotowywane przez 3 tygodnie. Nie skorzystano w tym wypadku z efektów komputerowych, ale tylko i wyłącznie z materiałów wybuchowych i ludzkich umiejętności wysadzania obiektów. Robota pierwsza klasa. I jeszcze ta mina Jokera, kiedy szpital nie wybucha od razu!!! Mógłbym tak jeszcze opisywać w samych superlatywach film, ale jest jedno, „ale”. Niewielkie, można rzecz „maciupkie”, ale drażni. Barwy napisów. Tekst jest generowany w kolorze białym. Pół biedy, jeśli ujęcia są w ciemnych barwach. Wtedy tekst jest widoczny. Jeśli jednak tło jest jaśniejsze, tłumaczenie ginie lub bardzo słabo go widać. W wielu wypadkach stosuje się obramowanie tekstu w kolorze czarnym. Tutaj tekst jest tylko biały. To warto by poprawić, bo taka drobnostka a irytuje i musiałem odjąć 1 pkt za obraz.










Moja ocena:
Ogólna wydania: 9/10
Jakość obrazu: 9/10
Jakość dźwięku: 10/10
Wzorzec ocen:
10 – perfekcyjny
9 – idealny
8-7 – bardzo dobry
6-5 – dobry
4-3 – dostateczny
2-1 – poprawny
0 – tragedia