ampli vintage dla kobietki :)

edm76

New member
Witam,

Korzystajac z konta brata (dran, nie chce mi doradzic ;)), chcialabym zapytac uzytkownikow forum o opinie na temat starszych amplitunerow vintage ..

Otwieram wlasnie z kolezanka mala galeryjke artystyczna. Lokal miesci sie w fajnej klimatycznej kamienicy, jego wystroj jest calkowicie w stylu retro - stare stylowe kanapy, stylowe indyjskie meble, do tego duzo metalu, ciemnego drewna. Do pelni szczescia i dopelnienia atmosfery brakuje muzyczki ;) Nie bedzie ona dudnic, nie bedzie hulac - mowiac po kobiecemu -bedzie plumkac ;)

Po kilku wizytach w skpelach Audio, stwierdzilam ze nic mi sie nie podoba i nie pasuje do wystroju naszego lokalu. Wszystkie nowe sprzety sa dla mnie bez wyrazu. Ciemne, proste.. wrecz banalne.

Wiem, wiem ..zaraz uslysze, ze w Audio nie wyglad sie liczy, ale dla mnie artystki-estetki owszem, liczy sie i to bardzo. Taki wzmacniacz musi mi sie po prostu podobac, traktuje go rowniez jako mebel. Dlatego po namowie kolegi, zajrzalam na allegro i popatrzylam na wzmcniacze i amplitunery vintage .. I powiem krotko, zakochalam sie :) Sa po prostu piekne i niepowtarzalne.. Czegos takiego wlasnie szukam. Wiem, ze sa to sprzety w wiekszosci starsze ode mnie, bo maja ponad 30 lat, wiem ze powinni je nabywac ludzie ktorzy sie na tym znaja, ktorzy lubia podlubac, otworzyc, poszperac.. To wszystko wiem - ale chce zaryzykowac i kupic cos wlasnie takiego. Jesli sie sparze to pojde do sklepu i kupie cos nowego - na razie chce sprobowac z Vintage ..

Doprecyzujmy, szukam raczej amplitunera - skala tunera w starszych modelach po prostu powala ;) Najbardziej ze wszystkich ogladanych sprzetow, podobaja mi sie modele Maranzta - sa po prostu przepiekne. Dodam jeszcze, ze odziedziczylam po poprzednim uzytkowniku lokalu pare gratow, w tym jakis niesprawny wzmacniacz Technicsa i kolumny glosnikowe. Bylam przekonana, ze one rowniez sa niesprawne - od dziwo po sprawdzeniu okazalo sie, ze graja i to calkiem niezle. Wy'goglallam ich nazwe w necie i okazalo sie, ze nie jest to jakas nieznama firma, mimo ze mi nic nie mowi :) Podaje wiec nazwe tych glosnikow HECO VICTA 300 .. Wygladaja na dosyc nowe, widac ze byly malo uzywane .. Do tej pory nie wiem, dlaczego ich nie zabrali..

Znowu sie rozpisalam, wiec do rzeczy ;)
Czy te wlasnie glosniki zagraja z takimi wzmacniaczami Vintage? Glownie bedzie gralo radio, z czasem moze dokupie jakies CD - na dzisiaj fundusze nie pozwalaja. Chce wydac max 400 zl.

Przejdzmy juz do konkretnych modeli ktore podobaja mi sie najbardziej. Probowalam dodac linki, ale nie przechodza, na samym dole numery aukcji z allegro.

MARANTZ MR 215

wyglada pieknie, mimo uplywu lat ..
Pytanie, czy zagra z tymi glosnikami Heko? Gdzies na innej aukcji ktos napisal o tym ampli "male zgrabne radyjko" .. Czy to znaczy, ze ten amplituner ma malo mocy, bo nie kumam ;)?

jesli jest za slaby, moze sprobowac wyzsze modele Marantza?
np. 2238


lub 2230



A moze macie inne propozycje? Bede wdzieczna za wszystkie wskazowki. Ten pierwszy w opcji Kup Teraz jest za 299 zl .. Pozostale dwa sa w licytacji, pytanie do jakich cen moga dojsc .. Czy warto? Czy moze ten MR 215 da rade z tymi glosniczkami Heko?

Z gory dziekuje za jakiekolwiek informacje i pozdrawiam
Agata

ps. przy zatwierdzeniu posta wywalil mi error, ze linkow nie mozna, wiec podaje numery aukcji allegro:
Marantz MR 215 - nr aukcji: 1214952216
Marantz 2238 - nr aukcji: 1199715546
Marantz 2230 - nr aukcji: 1210955137
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
na twoje potrzeby technicznie rzecz biorac potrzebny jest wzmacniacz (bez radia) ,jednak ze wzgledow estetycznych trzeba sie liczyc z troche wiekszym wydatkiem czyli amplituner - bo skala ma idealny wyglad. to niepodlega dyskusji.
muzyka ma "plumkac" wbrew temu co by sie wydawalo osiagniecie ladnego plumkania w lokalu nie jest wcale latwe. wiem bo osobiscie zwracam na to uwage, owszem moze to byc hobbistyczne zboczenie , jednak ladne plumkanie (czyli dobra jakosc dzwieku) uslyszy rowniez nie bedacy sprzetowym maniakiem np.muzyk, lub dowolna inna osoba ktora miala jakikolwiek kontakt z szeroko rozumiana muzyka.
lokal musi dopieszczac wszystkie zmysly - dzwiek rowniez.
w kazdym badz razie - z tymi heco raczej tego nie uzyskasz , kupno kolumn bedzie wieksza inwestycja niz wyadatek na elektronike.
 

edm76

New member
po pierwsze dziekuje za szybka odpowiedz :)

po drugie, piszesz ze na moje techniczne potrzeby (cokolwiek to znaczy ;)) wystarczylby wzmacniacz ..Czy zatem sam wzmak bedzie zawsze lepszym rozwiazaniem od aplitunera? Wybacz banalne pytania, ale czy dwa w jednym, czyli wzmacniacz z radiem to jest cos gorszego?

Idzmy dalej, na dzisiaj tak czy inaczej na glosniki nie mam pieniazkow. Czy zatem na poczatek te Heko zagraja w ogole z takim Maranztem 215? Czy jednak szukac jakiegos mocniejszego wzmacniacza? W internecie wyczytalam ze te kolumny maja takie parametry: Moc RMS: 80 W, Moc szczytowa: 140 W , Impedancja [ohm] 4, 8 .. Z koleji na stronie audiofilek.pl wyczytalam, ze ten Marantz ma takie oto dziwne oznaczenia mocy:
31 W DIN ( 1 kHz ) / 4 Ohm na kanał
26 W DIN (1 kHz ) / 8 Ohm na kanał
18 W RMS ( 20 : 20 kHz ) / 4 Ohm na kanał

Mozesz mi zatem powiedziec, czy to w ogole zagra? Czy, jak wyczytalam tu na forum, ten amplituner "pociagnie" te Heko :)?

ps. z gory przepraszam moderatorow tego forum za tak, jak mniemam, banalne pytania, ale dla mnie kobiety jest to czarna magia ;)
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
w twoim przypadku amplituner jest lepszym rozwiazaniem - wizualizacja, poprostu radio tez kosztuje.
kolumny zagrac- zagraja , chodzi o to jak... no ale to ocenisz po podlaczeniu.
 

melon100

New member
O lubię takie ciepłe klimaty.Orient coś tajemniczego będzie fajny lokal .
Co do sprzętu nie jestem fachowcem ale kiedyś miałem pudło które grało bardzo fajnie Bang&Olufsen .Może i Tobie się spodoba bo wizualnie będzie chyba odpowiedni do klimatu lokalu .Może jakiś fachowiec zerknie na aukcje
: 1204508933 : i się wypowie co do tego amplitunera .Ja mogę powiedzieć że byłem z podobnego sprzętu bardzo zadowolony .
 

edm76

New member
...kolumny zagrac- zagraja , chodzi o to jak... no ale to ocenisz po podlaczeniu.

dziekuje mat74,

pamietaj, ze u mnie ludzie beda przychodzic po to, zeby cos obejrzec, ocenic i ewentualnie kupic :) Muzyczka bedzie tylko tlem. Watpie, zeby pojawil sie jakis akustyk i przy okazji ogladania/oceniania/kupowania naszych artystycznych tworow, wypowiedzial sie na temat dzwieku w lokalu .. Chociaz moze i tacy sie trafia ;)

ps. jestem juz madrzejsza, wyczytalam ze te Heko Victa 300 to nizsza (no moze srednia) polka kolumn podstawkowych .. Od razu dodam, ze na tzw "podlogowe" nie mam miejsca :) Na dzisiaj zostaje wiec przy tych Heko .. i chyba dokupie do tego tego Marantza MR 215. Chociaz tamte tez mi sie podobaja
 

edm76

New member
O lubię takie ciepłe klimaty.Orient coś tajemniczego będzie fajny lokal .
Co do sprzętu nie jestem fachowcem ale kiedyś miałem pudło które grało bardzo fajnie Bang&Olufsen .Może i Tobie się spodoba bo wizualnie będzie chyba odpowiedni do klimatu lokalu .Może jakiś fachowiec zerknie na aukcje
: 1204508933 : i się wypowie co do tego amplitunera .Ja mogę powiedzieć że byłem z podobnego sprzętu bardzo zadowolony .

melon100,

piekny, ale to chyba sam tuner? a moze i nie, nie znam sie ;) Zreszta, za te pieniadze moze i postac bez samego grania :)

ja zostane chyba przy tych Marantach. Widze ze te wyzsze modele (aukcje: 1199715546, 1210955137) sa dosyc mocno licytowane, wiec podejrzewam ze moze sie skonczyc w obydwu przypadkach przy ok. 500 zl .. Jest jeden Marantz (aukcja nr 1213929529) za 499 zl Kup teraz . wyglada pieknie, pytanie czy warto..
 

pkomp

New member
do lokalu to tylko małe podwieszane pod sufit - basu mieć nie muszą bo on nie potrzebny - chyba że imprezy będziesz robić :)
tak jak napisano wyżej - muzyka ma być tłem więc jedynie maja grać czysto - wystarczą małe z 10cm głosnikami

absolutnie nie wstawiałbym żadnych podstawkowych bo słychac je tylko tam gdzie stoja i to za głosno a w reszcie lokalu będzie jakaś taka niedorobiona cisza


ten marantz spoko - można podłączyc 4 kolumny a na upartego łącząc szeregowo nawet więcej(8 będzie ok) i wypełnić subtelnym dźwiękiem cały lokal
 
Ostatnia edycja:

edm76

New member
Pozamiatane .. Marantz kupiony i na razie bedzie musial zagrac z tymi Heko. Zobaczyny co z tego wyjdzie ;)

Dziekuje wszysztkim za wskazowki i pozdrawiam.
 
Do góry