Amp z Pre-Out, Bi-Amp i Zone 2 - Pytania nowicjusza

Hoaxx

New member
Jestem trochę zagubiony, zacząłem wybierać AVR, ale w trakcie tego zauważyłem, że sporej liczby funkcji nie do końca rozumiem.
Może mi ktoś proszę przybliżyć poniższe funkcje i jak się z nich w praktyce korzysta?

Z góry przepraszam, za ilość pytań, mam nadzieje, że nie zniechęci to całkowicie.


1.) Pre-Amp / Pre-Out - wydawało mi się, że celem tego jest, aby podawany do AVR sygnał (np muzykę przez LAN z NAS) przesłać dalej do wzmacniacza Stereo.
Jeżeli tak, to jak wygląda setup głośników - wzmacniacz stereo musi mieć własne kolumny, czy można używać fronty zestawu kina domowego? (Tylko jak to wtedy jest połączone?)

1B.) Pre-Amp i Pre-Out to to samo? Czy jedno wysyła sygnał niezmieniony, a drugie wzmocniony (który póżniej ponownie jest wzmacniany)?

2.) Bi-Amp - podwojenie mocy dla frontów - czyli po dwa przewody na + i -?
2.B) Przypuszczam, że głośniki muszą być do tego dostosowane i posiadać po dwie pary gniazd?
2.C) Jak bardzo się ta funkcja przydaje w praktyce i kiedy?

3.) Zone 2 / MultiZone - podłączam dwa dodatkowe głośniki jako "Zone2" i na kanałach 5.1/7.1 ("Zone1") odgrywam np film w salonie (np z PC po HDMI), a na Zone2 muzykę w stereo (np z NAS albo z radia)?

4.) DLNA - nie do końca rozumiem, co ta funkcja umożliwia. Kojarzyłem to głównie z dostępem do plików znajdujących się np na dysku sieciowym. Ale widzę, że np Denon 1911 ma DLNA ale nie ethernet - zatem co w takim przypadku umożliwia ta funkcja?


Z konkretnych modeli amplitunerów:

5.) W Yamaha 667/767 z tyłu są gniazda "surround back / bi-amp" - do nich można podłączyć albo dodatkowe satelitki (tworząc 7.1), albo zamiast tego wykorzystać do bi-amp dla frontów?
5.B) Dlaczego to nazwali "surround back"? Myślałem, że "surround" to są już tylne satelitki (tak jak w 5.1), a w 7.1 dodatkowe dwie idą na przody (front high / wide).

6.) 667/767 mają też gniazda "Zone2 / Presence" - co w tym układzie oznacza Presence?

7.) Które kanały w 667/767 mają Pre-Out?

8.) Harman Kardon AVR 255 - tu trzeba wybrać albo dodatkowy surround (7.1) albo Zone2 (i zadowolić się 5.1)?
8.B) AVR 255 opcji Bi-Amp ani front high/wide nie posiada?

9. Istnieją AVR (zapewne droższe), które umożliwiają jednocześnie 7.1 + Bi-Amp + Zone2?

10. Istnieją AVR, które umożliwiają jednocześnie Surround + Surround Back + Surround Front High/Wide?


Porada:
Gdybym szukał AVR z równoczesną możliwością 7.1 + Zone2, jaki byście polecili? Z tego co widzę po fotkach tylnych paneli, to zarówno Denon 1911 jak i HK 255 by odpadały, a jedyne inne AVR w tej klasie cenowej, które na to stać to Yamaha 667, Yamaha 767, Onkyo 608 i Onkyo 609 (tu w ogóle nie orientuje się w Pioneer i Marantz).
Przy czym możliwości Onkyo 608 wydają się najbogatsze, albo co najmniej znacznie bogatsze od młodszego brata - 609 (608 ma na jednym wyjściu opcje na 'front high/front wide/zone2', na drugim 'front high/front wide/surr back/bi-amp' natomiast 609 w ogóle nie ma front wide i bi-amp - przynajmniej sugerując się po tylnym panelu).

Czy oprócz Onkyo 609 z tych powyższych albo w podobnej cenie jakikolwiek odegra mi muzykę z dysku sieciowego?
(pewnie Yamaha 671, Sony 3600ES - Denon 1912 również, ale on nie ma 7.1+Zone 2 równocześnie).

Edit: powinno być dział wyżej, sorry.
 
Ostatnia edycja:

kamij

New member
Odkopię, bo to pięknę pytanie koncentrujące w jednym miejscu wiele zagadnień, może by się ktoś konstruktywnie ustosunkował, myślę że wielu by się przydało, a po drobnej moderacji i przykleić by nie zaszkodziło :-o
 
Do góry