46G20 vs 42V20... czy inny?

Mielonka

New member
Witam.

Noszę się z zakupem TV i po przeczytaniu setek stron nie mogę podjąć ostatecznej decyzji. Specyfikacja:
- odległość od ekranu - 2-2,5m
- SD(teraz zbiorcza antena, później Cyfra+)/HD(PC, później Asus O!Play/PS3) - 75%/25% ale po zakupie konsoli czas spędzony na HD na pewno wzrośnie.
- nasłonecznienie - w granicach rozsądku i są rolety, a jak będzie trzeba, to kupi się ciemne zasłony; TV oglądamy przy sztucznym świetle
- kwota - max 4000 zł

Jeżeli chodzi o jakość obrazu w SD, to skłaniam się ku NeoPDP (wiele opinii na tym forum) ale martwi mnie wada plazm - powidoki (i ew. wypalenie). Jako, że jet to mój pierwszy TV z generacji LCD/PDP (obecnie posiadam mały CRT), to nie wiem jak nowe technologie radzą sobie z tym problemem. Czytałem, że obraz szczątkowy utrwala się dużo wolniej i dużo szybciej znika ale jeżeli nie mam porównania do starszych modeli, to nic mi to nie wyjaśnia... dopiero użytkowanie zweryfikuje mój pogląd i dlatego obawiam się trochę plazmy.

TV czasem pracuje dość długo (6-10h) i niekiedy 3-6h na tym samym kanale (rzadko ale się zdarza). W związku z tym - czy musiałbym narzucić reżim w dostępie do tego medium by powidoki były jak najmniej zauważalnym problemem? Proszę o opinie użytkowników modeli g20 i v20 oraz o krótki opis eksploatacji tych urządzeń pod kątem powstawania obrazów cząstkowych.

Swoje poszukiwania zawęziłem do g20 i v20. Niestety nie mogę porównać tych dwóch modeli z racji braku v20 w sklepach (w mojej okolicy). 42 cale, to minimum dla odległości 2-2,5m ale podobno v20 ma lepszy obraz i dlatego mam dylemat 42v20 vs 46g20. Poza tym czytałem o problemach z 50Hz w modelach "V" ale nie mogę znaleźć żadnego materiału video na internecie, który by obrazował tą przypadłość - czy posiadacze (ze stażem większym niż tydzień) mogą coś napisać o tym?

Wizyta w pobliskim elektromarkecie pozwoliła mi na pobieżne oględziny g20 ale tylko w HD, więc liczę na rzetelność wpisów w różnych wątkach, które wychwalały jakość obrazu w SD. Przy okazji popatrzyłem sobie na LED LG LE8500 (super HD ale z SD kiepsko), Sharp LE810E (lepsze SD od LG) i kilka innych. Niestety... sklepowe prezentacje mają się nijak w stosunku do godzin spędzonych w domowym zaciszu z pilotem i masą różnego materiału video, więc bazuję głownie na szczątkowym doświadczeniu i teoretycznej wiedzy czerpanej z tego forum (prezentacja domowa od kikiego odpada).

Potrzebuję TV, który ze swoimi zaletami i wadami będzie jak najbliższy "ideałowi CRT" w cenie do 4k. Nie musi być bardzo multimedialny (jak np. Samsung) ale powinien posiadać minimum dodatków, jakie są teraz standardem. Moim faworytem jest v/g20 ale rozpatrzę każdą inną propozycję. Jeżeli jednak większość zaproponuje właśnie modele Panasonica, to czy warto zamienić wielkość 46 na 42 kosztem różnicy w obrazie pomiędzy tymi dwoma modelami?
 

don111

Banned
z plazm 42v20 - do tej odległości
6h na jednym kanale z logiem - raczej może być, chyba że będziesz codziennie oglądał jeden i ten sam kanał po te kilka godzin, wtedy może być trochę niebezpiecznie
 

Mielonka

New member
Do czasu zakupu C+, to najczęściej będzie oglądany kanał TVP1/2, Polsat. Po zakupie Cyfry - (najczęściej) wszystkie popularno-naukowe, kanały dla dzieci i czasem (rzadko) informacyjne przeplatane motoryzacyjnymi i sportem. O ile większość stacji ma już półprzeźroczyste loga, o tyle TVP/TVN nadal straszy.

don111 - napisałeś: "6h na jednym kanale z logiem - raczej może być" - tzn. raczej może być (w domyśle powidok), czy raczej może być (w domyśle OK)? Codziennie jeden i ten sam po kilka godzin - raczej nie. Najczęściej jeden-cztery odcinki serialu (na 2 róznych kanałach + "PC") , programy informacyjne, jeden-dwa filmy (TV/PC), czasem sport/teleturniej/publicystyka. Rotacja jest ale czasem druga połowa ma tendencje do zostawiania włączonego urządzenia i wtedy może być problem.
 

cactusek

New member
Bez reklam
Wiekszosc stacji ma już loga polprzezroczyste ale nie jaskrawe wiec bez przesady z tymi obawami. Taką stacją której trzeba się jeszcze bać jest np TVN24 ale pewnie tez to kiedyś zmienią.
 

don111

Banned
don111 - napisałeś: "6h na jednym kanale z logiem - raczej może być" - tzn. raczej może być (w domyśle powidok), czy raczej może być (w domyśle OK)?
....
Rotacja jest ale czasem druga połowa ma tendencje do zostawiania włączonego urządzenia i wtedy może być problem.
jeśli będziesz oglądał na ustawieniach do 50% kontrastu to powidoków możesz nawet wcale nie uświadczyć
ja u siebie przy takich ustawieniach nigdy nie widziałem żadnego powidoku po logo stacji czy grze, a zdarzała się sesja i 10 godzinna... oczywiście powidok był ale widoczny tylko na czarnym tle i z nosem w ekranie, z normalnej odległości niewidoczny

jeśli rotacja jest to bardzo dobrze, byleby to nie była rotacja tylko między tvp1 a tvp2 ;)
a drugiej połówce musisz wytłumaczyć że jeśli wychodzi z pokoju to wcześniej ma przełączać na kanał bez logo...
 

Mielonka

New member
Czyli mam rozumieć, że najlepszym TV na rynku do wielorakich zastosowań, w granicach 4000 zł, jest V20? Nie da się znaleźć LCD w tej cenie, które będzie sobie radziło z SD w zbliżonym stopniu w do serii V?

Pozostaje jeszcze problem tych 50Hz w V - kilka osób o tym pisze ale ciężko mi sobie to wyobrazić i uzmysłowić czy będzie mi to przeszkadzało - filmów na YT brak. Może ktoś podesłać ten efekt w formie videolinku?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam

Mielonka

New member
poproś o prezentacje w domu żebyś się nie rozczarował. Są osoby które na prezentacji w domu odrzuciły jakość obrazu plazmy jako pierwszy nie nadający się do ich potrzeb.
Ostatnio plazma V20 przegrała z Toshiba WL, Samsungiem C8000, Sharp LE 824.

Odrzuciły z jakiego powodu? Takie stwierdzenie, to bardziej wprowadza zamęt niż cokolwiek wyjaśnia. Być może V została odrzucona, gdyż pokój był silnie nasłoneczniony lub bardzo podobał się obraz HD na dynamicznych ustawieniach w LCD - w jakim sygnale odpadła V`ka SD czy HD? W końcu jak często V`ka przegrywa z LCD podczas prezentacji? Te informacje są praktycznie niezbędne do (w miarę) zobiektywizowanej wypowiedzi, która ma w jakiś sposób pomóc.

Zauważyłem, że często w lakoniczny sposób polecasz prezentację w domu. Jest to oczywiście jakieś rozwiązanie i na pewno sporo wyjaśnia ale łączy się z wydatkiem, który może pokryć różnicę pomiędzy gorszym, a lepszym modelem TV. Zastanawiam się też, czy czasem nie jest tak, że celowo nie dopowiadasz i rozszerzasz wybór, aby uprawdopodobnić pozytywną decyzję odnośnie prezentacji.

Na koniec chciałem zapytać o co chodzi z tym linkiem do tematu powidoków w VT? Dużo więcej znalazłem materiałów nt. powidoków, które bardziej wyczerpywały problematykę. Ten jest jakiś taki... nijaki i zastanawiam się nad tym co mam z tego linka wywnioskować. Poza tym VT ma podobno inny luminofor i inne mrugnięcia komórek, a to chyba wpływa na powstawanie powidoków, więc... nie wiem jak interpretować ten wklejony link.


Jak chcesz pomóc, to zaproponuj jakiś model min. 42” do 4000 zł, z dobrym SD i nie koniecznie plazma. Poczytam, pomacam wzrokiem w sklepie i (mam nadzieję, że jak najszybciej) kupię.
 
Miałem Sharpa LE 705 przez 10 dni i z ulgą wymieniłem na V20 , jakość obrazu w dzień , nocy , ruch , obraz w SD i HD , kąty , jakość dźwięku , oddanie barw przerobiły tego Sharpa na mielone , ciekawe czy jest LCD 50-52" w cenie 5 -5,5 tyś który chociaż zbliży się do V20 jeśli chodzi o jakość obrazu , powidoki a co to w ogóle jest hehe , nawet średnie zużycie prądu 190 W jest w pełni akceptowalne jeśli wziąć pod uwagę plazmę wielkości 50 ".
 

WuMike

New member
Bez reklam
Ja rowniez nie wiem, w jaki sposob plazma V20 mialaby przegrac obiektywny test jakosci obrazu z jakimkolwiek LCD. Jedynie leciutkie migotanie i podwojne obiekty w ruchu dzialaja na jej niekorzysc. Reszta to przepasc na plus dla tego PDP, niewazne co staje w szranki, czy Samsung, czy Sharp, czy Sony.

O gustach sie nie dyskutuje, wiec szanuje zdanie innych, ale nie widze obecnie naprawde lepszego TV niz najwyzsza seria Panasonica, a juz na pewno nie w porownywalnej cenie.
 
Do góry