37pv80 Jak wyłączyć automatyczne rozciąganie obrazu?

mecenas666

New member
Witam! Jak wyłączyć denerwujące automatyczne dopasowywanie rozmiaru obrazu w TV pv80 (bądz co bądz dosyc wolne)?
Przy okazji: czy istnieje cos takiego jak "formowanie"/"wypalanie" się plazmy przez pierwsze godziny uzywania? Jezeli tak, to przez jaki czas powinienem uzywac niskich ustawien? Pozdrawiam!
 

Ryszards68

New member
mecenas666 napisał:
Witam! Jak wyłączyć denerwujące automatyczne dopasowywanie rozmiaru obrazu w TV pv80 (bądz co bądz dosyc wolne)?
Przy okazji: czy istnieje cos takiego jak "formowanie"/"wypalanie" się plazmy przez pierwsze godziny uzywania? Jezeli tak, to przez jaki czas powinienem uzywac niskich ustawien? Pozdrawiam!

Witaj, od miesiąca jestem szczęśliwym posiadaczem PV80-tki. Co do pytania o dopasowanie obrazu – ustawienie na Auto zdaje egzamin w przypadku oglądania materiału takiego jak stacje muzyczne (wideoklipy) ale niekoniecznie dobrze działa przy oglądaniu filmów w formacie 3:4, zupełnie nie zdaje egzaminu w przypadku „Wiadomości” (przynajmniej mnie przeszkadzają prezenterzy z wielokilogramową „nadwagą” :) ) – do Wiadomości polecam tryb 14:9, trochę obcina górę i dół dodaje szare pasy po bokach, ale przynajmniej nie oglądamy zniekształconych postaci. Kiedy film nadawany jest w dobrej jakości ale 3:4 często spokojnie można włączyć tryb Zoom1 i to „obcinanie” góry dołu na pewno mniej razi niż sztuczne rozciągnięcie 3:4 na 16:9. Oczywiście, kiedy podawany jest sygnał 16:9 to najlepiej oglądać w takim samym w TV (nie auto!). Początkowo bałem się jak będzie prezentował się obraz 3:4, ale Panas daje radę! Obraz na zwykłym telewizorze zaczął teraz wydawać mi się taki „kwadratowy”. I jeszcze o wypalaniu – wczoraj sprawdzałem w menu serwisowym: czas pracy 200 godzin 87 uruchomień. Od początku kontrast mam ustawiony na 70%, jaskrawość i kolor na 50, ostrość około 70%. Żadnych STAŁYCH wypaleń nie zaobserwowałem. Wiadomo, po wyłączeniu satki, kiedy pojawi się czarny ekran jak dobrze się przypatrzeć (w nocy, z bliska) to widać minimalnie logo ostatnio oglądanej stacji ale po podaniu innego sygnału zaraz znika. Nie dajmy się zwariować – czytałem gdzieś że ktoś ogląda (dociera) na 30% !!! – przecież tego chyba nie da się oglądać?!? Telewizor ma nam służyć a nie odwrotnie. Być może, gdyby oglądać non stop tylko np. TVP1 na maksymalnych ustawieniach to coś by się wypaliło, ale przy normalnym użytkowaniu, nie ma czego się bać.
 
Ostatnia edycja:

motobartcompany

New member
Żadnych STAŁYCH wypaleń nie zaobserwowałem.

Trudno powiedzieć o stałych wypaleniach przy nowym TV. Na ten temat będzies się mógł wypowiedzieć za jakiś czas....


czytałem gdzieś że ktoś ogląda (dociera) na 30% !!! – przecież tego chyba nie da się oglądać?!?

Są dowody że docreranie w plaźmie pomaga, i w późniejszym okresie użytkowania TV jest bardziej odporny na powidoki.
Ja w swojej plaźmie 300 godzin nabiłem w 2 tygodnie. Teraz mam wszystko ustawione na 50% i obraz wydaje się nawet zbyt kontrastowy.

ale przy normalnym użytkowaniu, nie ma czego się bać.

Zależy co rozumiesz przez normalne użytkowanie, ja np. lubie grać na konsoli przez 4 godziny dziennie w tą samą gre.
Córka katuje baby TV przez 5 godzin dziennie i tak na okrągło, tam naprawdę jest mocne wypalające się logo.

Dla mnie to jest normalne użytkowanie, przecież nie bede zabraniał dziecku oglądać programu. TV jest dla ludzi a nie odwrotnie.
 

Ryszards68

New member
Wypalenia cd.

Zgadzam się przede wszystkim, że TV jest dla ludzi a nie odwrotnie. Dlatego uważam, że o plazmę trzeba dbać, ale nie możemy dać się zwariować. Ja również dzieciom nie zabraniam oglądać TV (najczęściej oglądają Disney Channel kilka godzin dziennie po którym wieczorem po wył. dekodera trochę widać myszkę:mrgreen: - na jednolitym czarnym tle!!!) ale rano po włączeniu już jej nie ma! To miałem na myśli pisząc o stałych wypaleniach. Z konsolą to pewnie masz rację, tutaj zapewne lepszym wyjściem byłby LCD. Mimo wszystko trudno mi sobie wyobrazić taką „profilaktykę” by oglądać na 30%, ale każdy robi jak uważa. Pozdrowienia
 
Ostatnia edycja:
Do góry