General Information
Nowy król na rynku LCD - Toshiba 55ZL1- test . Przez prawie rok czekaliśmy na ukazanie się na rynku europejskim modelu który okrzyczano najlepszym telewizorem na świecie . Czy takie miano mu się należy postaramy się odpowiedzieć w trakcie testu.
Zanim rozpoczniemy testowanie poszczególnych elementów najpierw przedstawimy całą myśl zawartą przez inżynierów firmy Toshiba. Pozwoli to nam zrozumieć idee tworzenia zaawansowanych technologii.
Jest to pierwszy telewizor na świecie oparty na CEVO ENGINE.
Co to jest i do czego służy ?
Multiprocesorowa platforma o niezwykłej mocy obliczeniowej niezbędnej do obsługi szerokiej
gamy innowacyjnych funkcji.
NOWA ERA ROZRYWKI TELEWIZYJNEJ
Telewizorom przybywa funkcji, rosną też nieustannie oczekiwania odnośnie jakości obrazu. Nie każdy jednak wie, że w telewizorach działają obecnie procesory, które w znacznej mierze muszą radzić sobie z rosnącymi wymaganiami użytkownika.
CEVO ENGINE to układ procesorowy, opracowany od podstaw specjalnie dla potrzeb jego stosowania w telewizorach. Dzięki swojej innowacyjnej architekturze, otwiera on przed tymi urządzeniami całkowicie nowe perspektywy: umożliwia wyświetlanie obrazu w najwyższej jakości, doskonale radzi sobie z obróbką obrazu 3D, pozwala wprowadzić niespotykane dotąd sposoby obsługi i funkcje, dostarczające widzowi nowych wrażeń, zapewniające mu większą wygodę i lepszy dostęp do informacji.
Największym jakościowym przełomem w nowych tv Toshiba na rynku europejskim ma być silnik Cevo, który jest konstrukcją nawiązującą do procesora Cell. Wg inżynierów Toshiba, procesor Cell, który był zamontowany w Cell TV (nie dostępny na rynku europejskim), dawał telewizorowi olbrzymie możliwości, ale nie skupiał się na obrazie, a bardziej na możliwościach multimedialno-gadżetowych. Poza tym bardzo się grzał, czego efektem był osobny STB (co akurat moim zdaniem, ogólnie było bardzo dobrym rozwiązaniem). Silnik Cevo natomiast zawiera to, co było najlepsze i najbardziej użyteczne dla telewizora w chip'ie Cell, dodatkowo oferując znacznie lepszą jakość obrazu. Na pierwsze wersje silników Cevo, składają się m.in. 7-rdzeniowa jednostka procesorowa, high-speed DRAM (9,6Gbps) oraz układ zawierający specjalne algorytmy odpowiadające za przetwarzanie obrazu. Cevo umożliwia m.in. jeszcze lepszą reprodukcję obrazów 3D wraz z poprawną konwersją 2D do 3D, zarządzanie głębią obrazu 3D, czy wyjątkową obróbkę sygnału. Silnik ten, w połączeniu z panelami ProLed (512 - w modelu ZL1 i 32 - w modelach WL i YL) oraz poprawionymi systemami Active Vision M...HD, to najbardziej istotne z wprowadzanych innowacji, mających poprawić jakość obrazu. Napęd Cevo nieco bardziej pośrednio ma wpływ na zintegrowaną autokalibrację (jeszcze nie ma pewności czy pierwszy raz na rynku będziemy mieli do czynienia z sytuacją, gdzie kupując tv dostaniemy analizator/kolorymetr w zestawie, czy będzie trzeba go zakupić osobno) i personalizację telewizora.
Telewizor z funkcjami personalizacji (Personal TV)umożliwia każemu użytkownikowi tego samego telewizora indywidualne skonfigurowanie jego ustawień.
W wielu domach telewizor stał się centralnym punktem mieszkania. Sporo osób spędza przed nim znaczącą część swojego wolnego czasu, odprężając się i bawiąc. Telewizor ustawiony w pokoju dziennym jest z reguły używany przez więcej niż jedną osobę, a każdy jego użytkownik ma przeważnie inne preferencje dotyczące wyboru kanałów, jasności i kolorystyki obrazu czy ustawień głośności. Każdorazowe ręczne przestawianie wszystkich tych parametrów nastręczało w przeszłości wiele zachodu, nie było jednak innego wyjścia.
Wprowadzając funkcję Personal TV, Toshiba na nowo definiuje komfort użytkowania: oferujące ją modele umożliwiają zapis indywidualnych ustawień i listy kanałów dla maksymalnie czterech użytkowników. Funkcja Personal TV pozwala też przypisywać poszczególnym użytkownikom konkretne nagrania, rejestrowane na podłączonym do telewizora przez złącze USB zewnętrznym dysku twardym. Na tym nie koniec: telewizor przechowuje również informację o ostatnio ustawionym przez każdego użytkownika poziomie głośności i automatycznie przywołuje go z pamięci, gdy dany widz po raz kolejny przed nim zasiądzie.
Wbudowana w telewizor kamera służy do rozpoznawania użytkownika po twarzy i samoczynnie ładuje odpowiedni zestaw spersonalizowanych ustawień (Rys. 33).
Identyfiakacja widza przez rozpoznawanie twarzy
Kamera wykrywa ponadto brak widza przed telewizorem i po upływie określonego czasu, automatycznie przełącza urządzenie w energooszczędny stan gotowości.
* Funkcja wykrywania twarzy jest dostępna jedynie w niektórych modelach telewizorów.
Funkcja automatycznego przełączania w stan gotowości
Przygotowanie sygnału z różnego rodzaju źródeł do wyświetlenia na ekranie Full HD to proces wysoce złożony i wymagający ogromnej mocy obliczeniowej. Dzięki rozłożeniu na większą liczbę rdzeni procesowych poszczególnych zadań - takich jak maksymalizacja jakości obrazu, obsługa zaawansowanych funkcji 3D, nowatorskie sposoby sterowania telewizorem i jego funkcjami, czy obsługa komunikacji z siecią komputerową i funkcji zapisu - udało się uzyskać wyższą wydajność, a co za tym idzie, prędkość działania urządzeń.
Panele PRO LED 512
To supernowoczesny panel złożony z 3072 diod LED pogrupowanych w 512 segmentach, które mogą być niezależnie wygaszane. Rezultat to doskonała czerń oraz pełna skala szarości. Bardzo wysoka jasność na poziomie 1000 cd/m2 to jasny i wyraźny obraz także w trybie 3D.
Konstrukcję wyświetlacza, w którym podświetlające ekran diody LED rozmieszczono na całej jego powierzchni, określa się terminem podświetlenia bezpośredniego, ang. Direct LED. Pozwala ono uzyskać znaczne większą jasność obrazu i najwyższe wartości kontrastu. Panel tego typu znajduje się w najbardziej zaawansowanym modelu - 55ZL1G.
Podświetlają go aż 3072 diody LED, podzielone na 512 grup (tzw. klastrów) liczących po 6 diod każda. Siła świecenia każdego klastra jest przy tym regulowana niezależnie od pozostałych, co jest kluczem do uzyskania niezwykle precyzyjnego i płynnego sterowania jasnością podświetlenia w każdym miejscu obrazu (tzw. Local Dimming), a co za tym idzie, najwyższego kontrastu i doskonałego nasycenia czerni. Wysoka wydajność ponad 3 tysięcy diod LED zapewnia modelowi 55ZL1G jasność maksymalną 1000 cd/m2, dwukrotnie wyższą, niż zwykłe telewizory.
Jest ona szczególnie cennym atutem przy wyświetlaniu obrazu 3D, gdyż umożliwia skuteczną kompensację obniżenia jasności postrzeganego w wyniku korzystania przez widza z okularów z aktywną przesłoną.
Telewizor z panelem Pro LED 512 posiada 512 stref podświetlenia ekranu
Autokalibracja
Funkcja pozwalająca na uzyskanie studyjnej jakości obrazu na telewizorze. Wykorzystuje zewnętrzny miernik, który po podłączeniu do portu USB telewizora, dokonuje pomiaru parametrów obrazu, a następnie wprowadza odpowiednie zmiany w ustawieniach odbiornika.
Toshiba dokłada wszelkich starań aby każdy telewizor, który opuszcza zakład produkcyjny, był optymalnie dostrojony i skalibrowany pod kątem najlepszej jakości obrazu.
W praktyce oznacza to, że większość naszych telewizorów jest wyposażona w fabrycznie skonfigurowany tryb kinowy (zwany też trybem Hollywood), opracowany w celu dostarczenia widzowi podczas oglądania filmu takich wrażeń, jakich wywołanie było zamiarem twórców danej produkcji. Istnieje jednak kilka parametrów obrazu, których perfekcyjne dostrojenie wymaga profesjonalnej kalibracji wyświetlacza.
Z tego powodu najbardziej zaawansowane modele telewizorów Toshiba zostały wyposażone w system automatycznej kalibracji Auto Calibration, umożliwiający idealne dostrojenie panelu LED do wskazań użytego z nim elektronicznego miernika kalibracyjnego. Jest to specjalistyczne rozwiązanie, stosowane między innymi do regulacji profesjonalnych monitorów studyjnych, używanych przez zawodowców przy montażu filmów.
KALIBRACJA BARW I WSPÓŁCZYNNIKA GAMMA
Barwa każdego punktu wyświetlanego przez telewizor obrazu jest efektem połączenia trzech kolorów podstawowych: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Cała technika wideo opiera się na możliwości uzyskania dowolnego koloru z tych trzech składników. W tak działającym, systemie definiowania kolorów, biel pełni rolę wskaźnika równowagi barw składowych, ponieważ stanowi ona ich sumę.
Dlatego właśnie na podstawie właściwości wyświetlanej przez monitor bieli można optymalnie zdefiniować wzajemne relacje między wszystkimi trzema kolorami zasadniczymi. Zbyt duży udział składowej niebieskiej powoduje niebieskawe zabarwienie bieli, a nadmiar składowej czerwonej zabarwia obraz na czerwonawo. Zabarwienie emitowanego przez monitor światła fachowo określa się jako temperaturę barw i mierzy w stopniach Kelvina. Wysoka jej wartość oznacza światło niebieskawe, a niska - np. 3000° K - biel o zabarwieniu czerwonawym. W przypadku obrazu wideo, temperatura barw powinna wynosić 6500 stopni Kelvina (D65) i być identyczna dla wszystkich odcieni szarości, co przekłada się na jednolite odwzorowywanie kolorów w obrazie, niezależnie od stopnia ich jasności.
Aby zapewnić użytkownikowi możliwość uzyskania optymalnego odwzorowania barw, najbardziej zaawansowane modele telewizorów Toshiba zostały wyposażone w funkcję automatycznej ich kalibracji, współpracującą z miernikiem kalibracyjnym, komunikującym się z wideoprocesorem telewizora przez złącze USB. W trakcie trwającej zaledwie kilka minut procedury dostrajania wszystkie barwy i stopnie jasności obrazu zostają ujednolicone z wzorcowymi parametrami monitora studyjnego, dając obraz o najlepszych możliwych parametrach wizyjnych.
Skorzystanie z funkcji automatycznej kalibracji barw i współczynnika gamma wymaga nabycia dostępnego w dobrych sklepach RTV miernika kalibracyjnego Toshiba TPA-1 (serie UL863 i VL863) lub zamówienia bezpłatnej usługi kalibracji (promocja obejmuje serie ZL1, WL863 i YL863).
Schemat działania mechanizmu kalibracji barw i współczynnika gamma
Miernik kalibracji TPA-1, współpracujący z funkcją Autokalibracji
Gdy już zapoznaliśmy się z treścią założeń inżynierów Toshiby czas sprawdzić jakie to ma przełożenie na jakość obrazu.
Telewizor zaprojektowany jest z dużą starannością i widać że wszystkie detale są przemyślane z dużym wyczuciem.
Każdy element ma swoje naturalne miejsce . Srebrna ramka wokół podkreśla zwartą bryłę
Matryca jest błyszcząca ale z bardzo dobrą powłoką antyrefleksową.
Na dole znajduje się głośnik . Jest to oddzielna konstrukcja. Dzięki temu żadne fale dźwiękowe i zamontowane elementy w głośniku nie powodują zmian jakości obrazu. Pamiętamy podobny system był montowany w najwyższej jakości plazmach Pioneera czy lcd XS1 Sharpa.
Głośnik to solidna konstrukcja.
Tu widać przestrzeń pomiędzy głośnikiem a telewizorem.
Głośnik również obudowany jest srebrną obwolutą.
Świetnie się komponuje z telewizorem. Całość zamontowana na podstawie obrotowej.
Głośnik jest ciut grubszy od telewizora ale za to dźwięk dzięki zawartym pełnym głośnikom firmy Yamaha jest rewelacyjny. Ten dźwięk dysponuje pełną barwą.
Prezentując swoje portfolio, prowadzący zwrócili uwagę na brak pokrycia zakresu audio. Ponieważ Toshiba nie specjalizuje się w tym zakresie, a wszyscy zdają sobie sprawę jak ważny jest dla konsumenta dźwięk, postanowiono przenieść na rynek europejski współpracę z firmą Yamaha, jaka ma miejsce na rynku japońskim mniej więcej od roku. Współpraca póki co będzie dotyczyć głównie sfery marketingu i opierać się np na prezentacjach produktów obydwu producentów we wzajemnym towarzystwie. Być może w przyszłości powstaną jakieś aplikacje do pobrania z platformy Toshiba Places, a urządzenia będą tworzone, tak by estetycznie były ładnie zgrane, a może nawet Yamaha będzie projektować i tworzyć głośniki do telewizorów Toshiba, ale na razie nic o tym nie mówiono.
Podstawa obrotowa.
Przy obracaniu nie ma żadnych drgań ani pochyleń telewizora. Delikatny ruch i następuje obrót.
Do tego świetnie się prezentuje.
Teraz prezentujemy okulary aktywne Toshiby . O jakości 3D - napiszemy w dalszej części.
Okulary są wygodne i ładnie zaprojektowane. Są delikatne i nie przeszkadzają nawet wagowo w oglądaniu programów 3D.
Toshiba do najwyższego modelu zdecydowała się na okulary aktywne dając odpowiedź na pytanie jaką technologię ceni najbardziej w swoim flotowym telewizorze.
Pilot .
Pilot zaprojektowany graficznie jest bardzo ładny.
Ten metalowy element jest jak widać przesuwny.
Przesuwając się blokuje automatycznie korzystanie z niektórych funkcji.
Muszę przyznać że nie zrozumiałem intencji projektanta.
Dodatkowo ten metalowy element przeszkadza w komfortowym trzymaniu pilota w dłoni. Bo górna krawędź
Jak podaje producent maksymalny pobór energii to 265W.
Z satysfakcją należy donieść że modele montowane są w Polsce.
Kabel sieciowy zamontowany na stałe.
U góry po lewej widać przymocowany twardy dysk.
HDD to ten co się świeci.
Dobrze zaprojektowana noga - kable nie są porozrzucane pod telewizorem.
Mocowanie na ścianie (VESA) 400 x 400
Czyli 40 cm x 40 cm
Z tyłu po prawej stronie ( stojąc przodem do ekranu) znajdują się złącza .
USB x 2
CI
Ethernet
Component wideo
Digital Audio
HDMIx 4
Scart
RGB PC
Wejście antenowe
Wejście satelitarne
Czas na sprawdzenie płynności obrazu.
Active Vision M800 HD
Doskonała ostrość obrazu
Ostre i płynne wyświetlanie na ekranie scen zawierających szybki ruch wymaga od elektroniki telewizora wyliczenia dodatkowych klatek, których brak w sygnale oryginalnym (tzw. klatek pośrednich) i zwiększenie tym sposobem liczby klatek wyświetlanych w ciągu sekundy (odpowiadającej wyrażonej w hercach czestotliwości odświeżania). Funkcja Active Vision M800 HD zwiększa ją aż szesnastokrotnie, co widz postrzega jako zauważalnie wyraźniejszą płynność ruchu.
Rzeczywiście rewelacyjna płynność testowa.
Widać równe podświetlenie matrycy i wypełnienie wszystkich elementów obrazu.
Najważniejsze nie widać nawet smugi przy przesuwie obrazu.
Znakomita ilość szczegółów.Obraz wychodzi z ekranu. I wcale nie potrzeba 3D. Wyrazistość jest tak duża że pojawił się trzeci plan.
Sprawdzimy jak wygląda obraz z różnym podświetleniem matrycy
Najprzyjemniejsza chwila testów CZERŃ !
Czerń jest rewelacyjna, na sam widok wyrywa się okrzyk - wow. To jest to na co liczyliśmy najbardziej. Wydaje mi się że jest to najlepsza czerń w telewizorach jaka pojawiła się do tej pory.
Czerń jest pełna, czysta , bez dropów i głęboka.
Taka czerń daje głębię obrazu bez plam i podcieni.
Daje też bardziej naturalną paletę kolorów bo nie miesza się na styku barw.
Takie ujęcia można oglądać zatracając się w rzeczywistości.
Znakomite odcienie czerni.
Widać też po odcieniach szarości.
Nawet najtrudniejsze kolory do ujęcia w telewizorach LCD - są extra.
Pomarańcze - prawie czuć było zapach z ekranu.
Tym razem zaczęliśmy od sprawdzenia Input Lagu i czytelności czcionki.
Czytelność czcionki pełna , bez poszarpanych brzegów.
Input Lag:
Podświetlenie GRY
I Wynik bardzo dobry bo 50 ms opóźnienia.
Podświetlenie PC
Tu opóźnienie 160 ms.
Podświetlenie AutoView.
Opóźnienie 150 ms
Podświetlenie Dynamiczne
Czas 150 ms.
Podświetlenie Standard
Opóźnienie 150 ms.
Jak przekłada się to na gry- sprawdzimy na podstawie Xboxa.
Akcja - Start !
Rewelacyjna praca bez opóźnień.
Nie ma też drgań zewnętrznych jakie miały miejsce w innych telewizorach.
Wszystkie szczegóły są jak pod linijkę, nie ma uciążliwych drgań statycznych elementów w drugim planie.
To doskonała zabawa dla którzy zdecydują się na taki telewizor.
Obraz bez najmniejszych smug, krystalicznie czysty.
Pobór energii z jasnym podświetleniem
Ponieważ telewizor jest naszpikowany różnymi osiągnięciami technologicznymi , musi być cały czas gotowy do szybkich procesów obróbki.
Jaki to ma wpływ na pobór energii - widoczne jest na wyświetlaczu w prawym dolnym rogu.
Pobór energii z ciemnym podświetleniem.
Telewizor pozwala na dowolną konfigurację systemów energooszczędnych.
Można też korzystać z ustawień automatycznych.
Kąty boczne :
Mimo dużego naświetlenia widać ogromną poprawę i zmniejszenie efektu halo.
Nawet przy dużym zoomie widać jedynie maleńkie odstępstwa od normy.
Nawet bardzo duży kąt patrzenia zachowuje kolorystykę - brawo choć przy małym efekcie haloo.
Ale tak znikomy spadek dynamiki z katów bocznych to dziś niezwykle rzadkie zjawisko.
Multimedia
Telewizory TOSHIBA oferują bogate funkcje multimedialne.
Na telewizorze można także oglądać zdjęcia i pamiątkowe nagrania wideo. To nowoczesne, cyfrowe centrum domowej rozrywki. Telewizory LCD/LED marki Toshiba oferują bardzo szerokie możliwości: pozwalają odtwarzać wiele różnych rodzajów treści cyfrowych: zdjęcia,
filmy i muzykę. Wyposażone w bogaty wybór złączy, współpracują z domowym sprzętem multimedialnym, nośnikami danych i komputerami PC, które można podłączać do nich bezpośrednio lub za pośrednictwem lokalnej sieci komputerowej, wyświetlając przechowywane na nich pliki. Wbrew pozorom, korzystanie z sieci nie jest rzeczą trudną. Obsługa funkcji sieciowych w telewizorach Toshiba zaskakuje swoją prostotą. Modele telewizorów LCD/LED wyposażone w interfejs sieciowy bez trudu komunikują się z routerem internetowym, nawiązując bezprzewodowo łączność z domowym pecetem.
ZOBACZ SWOJE ZDJĘCIA W NOWYM FORMACIE
W erze fotografii cyfrowej powstaje więcej zdjęć, niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety, wiele z nich zalega bezużytecznie na dyskach twardych komputerów, o wiele za rzadko trafiając na ekran.
Zdjęcia wyświetlane są pokazywane z dobrą rozdzielczością.
Nareszcie nadarza się okazja, by je uwolnić! Telewizor pozwala przeżyć utrwalone na nich wspomnienia w dużym formacie, w większym gronie rodziny i przyjaciół. Wystarczy nacisnąć przycisk na pilocie, aby uruchomić automatyczny pokaz zdjęć lub ręcznie sterować ich przeglądaniem.
TWOJE PRODUKCJE FILMOWE
Telewizory Toshiba poradzą sobie także bez problemu z filmami prosto z Internetu, a także z kompozycjami wideo użytkownika, odtwarzanymi bezpośrednio z podłączonej kamery.
Dopiero na dużym ekranie domowe produkcje wideo wyglądają w pełni efektownie, oczywiście w rozdzielczości HD. Ich oglądanie ułatwia bogaty zestaw złączy i funkcje dostępu do sieci komputerowej.
TELEWIZOR JAKO ODTWARZACZ MUZYKI
Nowy telewizor przyda się też do odtwarzania cyfrowych plików muzycznych.
Załączony do niego fabrycznie pilot daje użytkownikowi nieograniczony dostęp do prywatnej kolekcji muzyki i funkcji odtwarzania zarówno pojedynczych utworów, jak i całych albumów - zarówno tych zapisanych na wchodzącym w zestaw nośniku pamięci USB, jak i pobieranych bezpośrednio z domowego komputera PC.
TELEWIZOR JAKO MONITOR W ROZMIARZE XL
Każdemu entuzjaście nowych technologii przyszło kiedyś do głowy, aby podłączyć telewizor do komputera. Dzięki cyfrowej transmisji sygnału wideo w pełnej rozdzielczości HD, telewizor pozwala nacieszyć się wszystkim, co oferuje domowy pecet, w niespotykanym dotąd formacie. Gry, zdjęcia, filmy, prezentacje, witryny internetowe - długo by wymieniać możliwe zastosowania.
Nowoczesne, prawdziwie multimedialne komputery PC są także wyposażone w złącza HDMI™. Te, które oferują jedynie tradycyjne wyjścia DVI, także można podłączyć, korzystając z przejściówki (DVI na HDMI™) lub specjalnego kabla DVI-HDMI™. Jako alternatywę, telewizory Toshiba dysponują też analogowym gniazdem VGA, co pozwala na przyłączenie nawet starych modeli komputerów. W celu uzyskania najlepszej jakości obrazu z komputera wystarczy przełączyć telewizor na tryb PC.
Odtwarzanie cyfrowych plików multimedialnych
Nasze filmy z USB działają bez zarzutu i w extra jakości.
PODZIEL SIĘ WSPOMNIENIAMI
Nowe telewizory Toshiba to świetny sposób na nowoczesny pokaz slajdów. Wykonane aparatem cyfrowym zdjęcia można wyświetlać na jego ekranie bezpośrednio z podłączonej do telewizora pamięci USB, karty SD lub podłączonego przez sieć komputera. Telewizor oferuje szeroki wachlarz możliwości w zakresie odtwarzana cyfrowych multimediów. Użytkownikowi pozostaje jedynie wybrać najdogodniejszą z nich:
BEZPOŚREDNIE POŁĄCZENIE KABLOWE
Do telewizora można bezpośrednio podłączać komputery, kamery wideo i aparaty cyfrowe.W celu jak najlepszego wykorzystania wysokiej rozdzielczości ekranu, najlepiej użyć w tym celu kabla HDMI™. Aby to maksymalnie ułatwić, konstruktorzy telewizorów LCD marki Toshiba umieścili ich wejścia HDMI™ na bocznej powierzchni obudowy telewizorów. Wiele aparatów fotograficznych zawiera w zestawie tylko jeden kabel kompozytowy (podłączany do żółtego gniazdka typu cinch). Ponieważ taki typ złącza pozwala jedynie wyświetlić obraz w rozdzielczości standardowej, w takich przypadkach najlepiej przesłać zdjęcia za pośrednictwem sieci lub zapisać je na karcie SD czy pamięci USB, którą następnie wystarczy włożyć w odpowiednie gniazdo telewizora.
NOŚNIKI USB
Wiele naszych modeli telewizorów posiada gniazda USB, dzięki którym mogą odtwarzać pliki multimedialne zapisane na pamięciach USB, a nawet na przenośnych dyskach twardych.
Po podłączeniu takiego nośnika wystarczy sięgnąć po pilota, aby wybrać i odtworzyć zapisany na nich film*, zdjęcie lub utwór muzyczny*. Rodzina i znajomi mogą najzwyczajniej przynieść swoje multimedia ze sobą na dowolnym urządzeniu pamięci masowej, jakie tylko można podłączyć do portu USB, i wspólnie delektować się nimi na dużym, płaskim ekranie.
Przedstawiamy poszczególne systemy które odtwarzane są bez problemu po USB.
Nie wszystkie systemy MKV są odtwarzane.
W tych systemach filmy odtwarzane są bez problemu, jak widać poniżej.
KARTY PAMIĘCI SD
Miłośnicy fotografii docenią z pewnością gniazdo kart pamięci SD, w które wyposażono wiele modeli telewizorów Toshiba.
Wsunąwszy w nie wyjętą z aparatu kartę, można do woli przeglądać zapisane na niej fotografie w oszałamiającej jakości HD. Także i w tym przypadku, pokazem zdjęć steruje się przy użyciu pilota. Rzecz jasna, obsługiwane są też karty SD o wysokiej pojemności (SDHC).
SIEĆ
Niektóre modele telewizorów Toshiba oferują przewodowe gniazdo sieciowe typu Ethernet, a także moduł komunikacji z bezprzewodową siecią komputerową (WLAN). Dla użytkowników dysponujących bezprzewodowym routerem internetowym, funkcja WLAN to najprostszy sposób podłączenia telewizora do sieci domowej. Takie rozwiązanie pozwala następnie bezpośrednio przeglądać zawartość dysków działających w niej komputerów i w prosty sposób odtwarzać zapisane na niej pliki multimedialne.
Smart TV, czyli kolejny z działów to m.in jeszcze łatwiejsza i pełniejsza integracja tv z internetem, Toshiba Places (firmowa platforma Toshiby zawierająca tzw. 'miejsca', umożliwiające m.in. słuchanie i zakupy muzyki, oglądanie i składowanie zdjęć i filmów, czy funkcje społecznościowe itp), Hbb Tv, USB Video Recording, czy Toshiba AppsConnect (zarządzanie tv za pomocą smartphonów).
Toshiba Home Place
Best Selling Releases
Plastic Bertrand
Plastic Bertrand - Baby Doll
Listen to your music. Anywhere
Można swobodnie korzystać z zasobów muzycznych.
System odtwarzania 3D z aktywnymi okularami.
Toshiba w najwyższym modelu serwuje najlepszą jakość czyli rozdzielczość fullhd3D
Tak zabezpiecza się producent i ostrzega o właściwym korzystaniu z 3D.
Dla nas 3D jest tylko kolejnym gadżetem i nawet w tak zaawansowanym modelu stanowi jedynie uzupełnienie znakomitych możliwości systemu 2D.
Ten sam obraz w 2D i 3D
Konwersja 2D>3D i regulacja głębi 3D
Funkcja umożliwiająca przekształcenie obrazu za dowolnego źrórdła 2D w zdumiewająco realistyczny obraz 3D. Depth Control pozwala pondato samodzielnie ustawić siłę efektu 3D.
KONWERSJA 2D>3D
Dzięki dużej mocy obliczeniowej układu procesorowego CEVO ENGINE, wyposażone w niego telewizory są w stanie wyświetlać w trzech wymiarach także zwykłe, dwuwymiarowe filmy i programy. Taki rodzaj obróbki obrazu wymaga wydobycia z niego informacji o głębi. Są one uzyskiwane w drodze szczegółowej, bardzo intensywnej analizy poszczególnych klatek przekształcanego materiału.
Do ustalenia położenia przestrzennego zawartych w kadrze obiektów służą ich kolory, ruch, ostrość i szczegółowość. Wyniki analizy są następnie używane do wygenerowania obrazów o perspektywie właściwej dla lewego i prawego oka. Dzięki serii złożonych i precyzyjnych obliczeń widz może oglądać dowolne multimedia 2D - jak choćby zwykłe programy telewizyjne, filmy DVD i Blu-ray, a nawet swoje własne zdjęcia i filmy wideo - w zapierającym dech trójwymiarze.
Konwersja 2D>3D
DEPTH CONTROL, CZYLI STEROWANIE GŁĘBIĄ EFEKTU 3D
Uzyskany przy przeliczeniu obrazu z trybu 2D na 3D efekt głębi może okazać się zbyt słaby lub zbyt mocny.
Jego zakres można ustawić za pomocą funkcji Depth Control.
Sterowanie głębią obrazu 3D
Telewizor posiada konwersję sygnału 2D do 3D w czasie rzeczywistym.
Obraz 3D i 3D w okularach
Tu również 3D i 3D w okularach. Da się zauważyć dodatkową otoczkę przy postaciach .
CROSS TALK CANCELLER
Gdy klatki sygnału 3D są wyświetlane przez zbyt długi czas, każde oko przez ułamek sekundy widzi niewłaściwy obraz. Efektem jest dostrzeganie przez widza podwójnych krawędzi, określane terminem Cross Talk. Funkcja Cross Talk Canceller to specjalny algorytm sterujący pracą wyświetlacza, który wymusza na panelu LCD szybkie przełączanie się między kolejnymi klatkami i redukuje lub eliminuje to zakłócenie.
Czyli powinno być rewelacyjnie - ale zakłócenia są . Tyle że są znacznie mniejsze niż u konkurencji.
3D Resolution +
Obraz 3D o jeszcze lepszej rozdzielczości.
Ponieważ w przypadku trójwymiarowych transmisji telewizyjnych często stosowanym formatem kodowania informacji 3D jest tzw. technika „Side-by-Side“, obraz taki charakteryzuje się ponad 50 % mniejszą rozdzielczością poziomą niż oferowany przez korzystające z techniki MVC nagrania filmowe na dyskach Blu-ray 3D, inżynierowie koncernu opracowali funkcję 3D Resolution+.
Jej działanie polega na sztucznym uzupełnianiu brakujących punktów obu obrazów częściowych, zawartych w przesyłanych klatkach dwuwymiarowych, co ma na celu umożliwienie naprzemiennego wyświetlenia tak utworzonych obrazów 3D, „symulujących“ jakość Full HD przy użyciu stosowanych z telewizorami Toshiba okularów z aktywną przesłoną.
Aby nadać przesłanemu przez operatora telewizji materiałowi 3D wygląd zbliżony do obrazów o rzeczywistym standardzie HD, oba obrazy połówkowe są poddawane rozmaitym procesom optymalizacyjnym, występującym już wcześniej w stworzonej do obróbki obrazu 2D technologii Resolution+. Układy elektroniczne telewizora analizują przy tym poszczególne klatki i identyfikują obszary obrazów o małej i dużej zawartości szczegółów. Te pierwsze nie są optymalizowane, co ma na celu zapewnienie uniknięcia błędów obrazu wynikłych z niepotrzebnych obliczeń. Z kolei miejsca o wysokiej szczegółowości są przez funkcję 3D Resolution+ poddawane obróbce i przeliczane na nowo. Wygładza ona krawędzie i w inteligentny sposób zmienia poziom ostrości, wydobywając drobne detale. Ostatni etap obróbki polega na porównaniu początkowego obrazu z obrazem uzyskanym w wyniku obliczeń optymalizujących. Algorytmy telewizora wykrywają wówczas wszelkie ewentualne błędy wygenerowanego obrazu i korygują je. Wynikiem działania funkcji jest zauważalnie wyższa ostrość i bogactwo szczegółów trójwymiarowego obrazu telewizyjnego.
3D Resolution +
Czas na DVBT i jakość z sygnału SD.
Multipleks dwójka działa bez zarzutu.
Skalowanie w SD rewelacyjne.
I to niezależnie z jakiego programu.
Tymi obrazami można się zachwycać bez końca.
Nie ważny jaki kanał - nawet ze słabszym bitrate.
Nie ważne jakie ujęcie .
Nie ważne jaka dynamika szybkości obrazu.
Po prostu jest extra.
Nowe menu ekranowe jest proste i intuicyjne.
Całość obrazkowa i płynnie wybierana.
Proste i nieskomplikowane menu to ogromna zaleta w nowych ogromnie rozwiniętych technologiach .
Podłączenie do internetu - Toshiba Places.
Ilość złącz.
Sposoby formatowania obrazu. Dobrze że są bezpośrednio na pilocie.
Bardzo prosty system współpracy z internetem.
Regza link pozwala stworzyć sieć regulowaną z jednego pilota sprzętu Toshiba.
Świetną sprawą jest regulacja pozycji obrazu . Pozwala to na usunięcie wszelkich zakłóceń po obwodzie telewizora.
Oczywiście można korzystać sprawnie z timera który ma szeroko zaawansowane funkcje.
No i nowości - konfiguracja osobista.
Czyli :
Telewizor z funkcjami personalizacji (Personal TV)umożliwia każemu użytkownikowi tego samego telewizora indywidualne skonfigurowanie jego ustawień.
W wielu domach telewizor stał się centralnym punktem mieszkania. Sporo osób spędza przed nim znaczącą część swojego wolnego czasu, odprężając się i bawiąc. Telewizor ustawiony w pokoju dziennym jest z reguły używany przez więcej niż jedną osobę, a każdy jego użytkownik ma przeważnie inne preferencje dotyczące wyboru kanałów, jasności i kolorystyki obrazu czy ustawień głośności. Każdorazowe ręczne przestawianie wszystkich tych parametrów nastręczało w przeszłości wiele zachodu, nie było jednak innego wyjścia.
Wprowadzając funkcję Personal TV, Toshiba na nowo definiuje komfort użytkowania: oferujące ją modele umożliwiają zapis indywidualnych ustawień i listy kanałów dla maksymalnie czterech użytkowników. Funkcja Personal TV pozwala też przypisywać poszczególnym użytkownikom konkretne nagrania, rejestrowane na podłączonym do telewizora przez złącze USB zewnętrznym dysku twardym. Na tym nie koniec: telewizor przechowuje również informację o ostatnio ustawionym przez każdego użytkownika poziomie głośności i automatycznie przywołuje go z pamięci, gdy dany widz po raz kolejny przed nim zasiądzie.
Wbudowana w telewizor kamera służy do rozpoznawania użytkownika po twarzy i samoczynnie ładuje odpowiedni zestaw spersonalizowanych ustawień (Rys. 33).
Identyfiakacja widza przez rozpoznawanie twarzy
Kamera wykrywa ponadto brak widza przed telewizorem i po upływie określonego czasu, automatycznie przełącza urządzenie w energooszczędny stan gotowości.
* Funkcja wykrywania twarzy jest dostępna jedynie w niektórych modelach telewizorów.
Funkcja automatycznego przełączania w stan gotowości
Testy z ujęć statycznych.
Obraz jest niesamowicie ostry
Z ogromna ilością szczegółów niezauważalnych do tej pory.
Świetna jest kolorystyka obrazów
Zdjęcia portretowe nawet trudno będzie odróżnić od zdjęć bezpośrednio z aparatu.
System 3D w 2D - czyli naturalna głębia obrazu.
Na ujeciach testowych widać wyraźnie trzeci wymiar obrazu i to bez okularów.
Przesuwające się kwiaty sprawiają wrażenie jakby wychodziły z ekranu.
Usuwanie przeplotu - wzorcowe. To właśnie wynik nowych procesorów ruchu.
Zarówno na krótkiej fali .
Jak na długiej - płynność znakomita.
Linie skośne i brak drgań linii skośnych to rzadki widok.
Również fantastyczny wynik na długich liniach podwójnych.
Drgania na liniach poprzecznych zredukowane prawie do zero .
Brawo dla inżynierów Toshiby.
Znakomity wynik obróbki na kolorze gdzie do tej pory wykładały się wszystkie firmy (oprócz Samsunga)
Płynność pionowa - wzorcowa.
Płynności boczne - czyściutkie aż miło patrzeć.
Dobra kolorystyka czerwieni rozłożona na czarnym.
Sprawdzamy płynność skośną.
I znów rewelacyjny wynik czystości przepływu.
To można oglądać , oglądać .....
Oglądać ......
Nasycenie czerwieni również pełne.
I ostatnie prezentacje , które są na podstawie zdjęć .
Jedyny problem to to że nie wszystkie jakości udało się przenieś na zdjęcia.
To po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy.
Wady :
Efekt halo
cros tak w małym zakresie
Zalety:
rewelacyjna czerń
cudowna głębia
kalibracja obrazu zapewniona przez Toshibę
mały pobór energii
super skalowanie w SD
extra współpraca przy sygnale blu raya
rewelacyjne przejścia tonalne
znakomita kolorystyka
dobre wyposażenie multimedialne
dobra współpraca z komputerem
mały input lag do gier
znakomita płynność
genialna głęboka czerwień
super głęboki kolor niebieski
bardzo dobre zastosowane materiały
największa jasność w 3D
bardzo dobra konwersja 2D do 3D
znakomita szeroka paleta barw
full led 512 stref
bardzo małe kąty boczne
Punkty - do 1 do 10 w każdej pozycji.
1.Płynność SD - 9 pkt
2.Kąty boczne - 9 pkt
3.Czerń - 10 pkt
4.Konwersja 2D-3D - 9 pkt
5.Kolory - 9 pkt
6.Pobór energii - 10 pkt
7.Obsługa - 9 pkt
8.Dźwięk - 9 pkt
9.Wyposażenie - 8 pkt
10.Cena do jakości - 8 pkt
Zanim rozpoczniemy testowanie poszczególnych elementów najpierw przedstawimy całą myśl zawartą przez inżynierów firmy Toshiba. Pozwoli to nam zrozumieć idee tworzenia zaawansowanych technologii.
Jest to pierwszy telewizor na świecie oparty na CEVO ENGINE.
Co to jest i do czego służy ?
Multiprocesorowa platforma o niezwykłej mocy obliczeniowej niezbędnej do obsługi szerokiej
gamy innowacyjnych funkcji.
NOWA ERA ROZRYWKI TELEWIZYJNEJ
Telewizorom przybywa funkcji, rosną też nieustannie oczekiwania odnośnie jakości obrazu. Nie każdy jednak wie, że w telewizorach działają obecnie procesory, które w znacznej mierze muszą radzić sobie z rosnącymi wymaganiami użytkownika.
CEVO ENGINE to układ procesorowy, opracowany od podstaw specjalnie dla potrzeb jego stosowania w telewizorach. Dzięki swojej innowacyjnej architekturze, otwiera on przed tymi urządzeniami całkowicie nowe perspektywy: umożliwia wyświetlanie obrazu w najwyższej jakości, doskonale radzi sobie z obróbką obrazu 3D, pozwala wprowadzić niespotykane dotąd sposoby obsługi i funkcje, dostarczające widzowi nowych wrażeń, zapewniające mu większą wygodę i lepszy dostęp do informacji.
Największym jakościowym przełomem w nowych tv Toshiba na rynku europejskim ma być silnik Cevo, który jest konstrukcją nawiązującą do procesora Cell. Wg inżynierów Toshiba, procesor Cell, który był zamontowany w Cell TV (nie dostępny na rynku europejskim), dawał telewizorowi olbrzymie możliwości, ale nie skupiał się na obrazie, a bardziej na możliwościach multimedialno-gadżetowych. Poza tym bardzo się grzał, czego efektem był osobny STB (co akurat moim zdaniem, ogólnie było bardzo dobrym rozwiązaniem). Silnik Cevo natomiast zawiera to, co było najlepsze i najbardziej użyteczne dla telewizora w chip'ie Cell, dodatkowo oferując znacznie lepszą jakość obrazu. Na pierwsze wersje silników Cevo, składają się m.in. 7-rdzeniowa jednostka procesorowa, high-speed DRAM (9,6Gbps) oraz układ zawierający specjalne algorytmy odpowiadające za przetwarzanie obrazu. Cevo umożliwia m.in. jeszcze lepszą reprodukcję obrazów 3D wraz z poprawną konwersją 2D do 3D, zarządzanie głębią obrazu 3D, czy wyjątkową obróbkę sygnału. Silnik ten, w połączeniu z panelami ProLed (512 - w modelu ZL1 i 32 - w modelach WL i YL) oraz poprawionymi systemami Active Vision M...HD, to najbardziej istotne z wprowadzanych innowacji, mających poprawić jakość obrazu. Napęd Cevo nieco bardziej pośrednio ma wpływ na zintegrowaną autokalibrację (jeszcze nie ma pewności czy pierwszy raz na rynku będziemy mieli do czynienia z sytuacją, gdzie kupując tv dostaniemy analizator/kolorymetr w zestawie, czy będzie trzeba go zakupić osobno) i personalizację telewizora.
Telewizor z funkcjami personalizacji (Personal TV)umożliwia każemu użytkownikowi tego samego telewizora indywidualne skonfigurowanie jego ustawień.
W wielu domach telewizor stał się centralnym punktem mieszkania. Sporo osób spędza przed nim znaczącą część swojego wolnego czasu, odprężając się i bawiąc. Telewizor ustawiony w pokoju dziennym jest z reguły używany przez więcej niż jedną osobę, a każdy jego użytkownik ma przeważnie inne preferencje dotyczące wyboru kanałów, jasności i kolorystyki obrazu czy ustawień głośności. Każdorazowe ręczne przestawianie wszystkich tych parametrów nastręczało w przeszłości wiele zachodu, nie było jednak innego wyjścia.
Wprowadzając funkcję Personal TV, Toshiba na nowo definiuje komfort użytkowania: oferujące ją modele umożliwiają zapis indywidualnych ustawień i listy kanałów dla maksymalnie czterech użytkowników. Funkcja Personal TV pozwala też przypisywać poszczególnym użytkownikom konkretne nagrania, rejestrowane na podłączonym do telewizora przez złącze USB zewnętrznym dysku twardym. Na tym nie koniec: telewizor przechowuje również informację o ostatnio ustawionym przez każdego użytkownika poziomie głośności i automatycznie przywołuje go z pamięci, gdy dany widz po raz kolejny przed nim zasiądzie.
Wbudowana w telewizor kamera służy do rozpoznawania użytkownika po twarzy i samoczynnie ładuje odpowiedni zestaw spersonalizowanych ustawień (Rys. 33).
Identyfiakacja widza przez rozpoznawanie twarzy
Kamera wykrywa ponadto brak widza przed telewizorem i po upływie określonego czasu, automatycznie przełącza urządzenie w energooszczędny stan gotowości.
* Funkcja wykrywania twarzy jest dostępna jedynie w niektórych modelach telewizorów.
Funkcja automatycznego przełączania w stan gotowości
Przygotowanie sygnału z różnego rodzaju źródeł do wyświetlenia na ekranie Full HD to proces wysoce złożony i wymagający ogromnej mocy obliczeniowej. Dzięki rozłożeniu na większą liczbę rdzeni procesowych poszczególnych zadań - takich jak maksymalizacja jakości obrazu, obsługa zaawansowanych funkcji 3D, nowatorskie sposoby sterowania telewizorem i jego funkcjami, czy obsługa komunikacji z siecią komputerową i funkcji zapisu - udało się uzyskać wyższą wydajność, a co za tym idzie, prędkość działania urządzeń.
Panele PRO LED 512
To supernowoczesny panel złożony z 3072 diod LED pogrupowanych w 512 segmentach, które mogą być niezależnie wygaszane. Rezultat to doskonała czerń oraz pełna skala szarości. Bardzo wysoka jasność na poziomie 1000 cd/m2 to jasny i wyraźny obraz także w trybie 3D.
Konstrukcję wyświetlacza, w którym podświetlające ekran diody LED rozmieszczono na całej jego powierzchni, określa się terminem podświetlenia bezpośredniego, ang. Direct LED. Pozwala ono uzyskać znaczne większą jasność obrazu i najwyższe wartości kontrastu. Panel tego typu znajduje się w najbardziej zaawansowanym modelu - 55ZL1G.
Podświetlają go aż 3072 diody LED, podzielone na 512 grup (tzw. klastrów) liczących po 6 diod każda. Siła świecenia każdego klastra jest przy tym regulowana niezależnie od pozostałych, co jest kluczem do uzyskania niezwykle precyzyjnego i płynnego sterowania jasnością podświetlenia w każdym miejscu obrazu (tzw. Local Dimming), a co za tym idzie, najwyższego kontrastu i doskonałego nasycenia czerni. Wysoka wydajność ponad 3 tysięcy diod LED zapewnia modelowi 55ZL1G jasność maksymalną 1000 cd/m2, dwukrotnie wyższą, niż zwykłe telewizory.
Jest ona szczególnie cennym atutem przy wyświetlaniu obrazu 3D, gdyż umożliwia skuteczną kompensację obniżenia jasności postrzeganego w wyniku korzystania przez widza z okularów z aktywną przesłoną.
Telewizor z panelem Pro LED 512 posiada 512 stref podświetlenia ekranu
Autokalibracja
Funkcja pozwalająca na uzyskanie studyjnej jakości obrazu na telewizorze. Wykorzystuje zewnętrzny miernik, który po podłączeniu do portu USB telewizora, dokonuje pomiaru parametrów obrazu, a następnie wprowadza odpowiednie zmiany w ustawieniach odbiornika.
Toshiba dokłada wszelkich starań aby każdy telewizor, który opuszcza zakład produkcyjny, był optymalnie dostrojony i skalibrowany pod kątem najlepszej jakości obrazu.
W praktyce oznacza to, że większość naszych telewizorów jest wyposażona w fabrycznie skonfigurowany tryb kinowy (zwany też trybem Hollywood), opracowany w celu dostarczenia widzowi podczas oglądania filmu takich wrażeń, jakich wywołanie było zamiarem twórców danej produkcji. Istnieje jednak kilka parametrów obrazu, których perfekcyjne dostrojenie wymaga profesjonalnej kalibracji wyświetlacza.
Z tego powodu najbardziej zaawansowane modele telewizorów Toshiba zostały wyposażone w system automatycznej kalibracji Auto Calibration, umożliwiający idealne dostrojenie panelu LED do wskazań użytego z nim elektronicznego miernika kalibracyjnego. Jest to specjalistyczne rozwiązanie, stosowane między innymi do regulacji profesjonalnych monitorów studyjnych, używanych przez zawodowców przy montażu filmów.
KALIBRACJA BARW I WSPÓŁCZYNNIKA GAMMA
Barwa każdego punktu wyświetlanego przez telewizor obrazu jest efektem połączenia trzech kolorów podstawowych: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Cała technika wideo opiera się na możliwości uzyskania dowolnego koloru z tych trzech składników. W tak działającym, systemie definiowania kolorów, biel pełni rolę wskaźnika równowagi barw składowych, ponieważ stanowi ona ich sumę.
Dlatego właśnie na podstawie właściwości wyświetlanej przez monitor bieli można optymalnie zdefiniować wzajemne relacje między wszystkimi trzema kolorami zasadniczymi. Zbyt duży udział składowej niebieskiej powoduje niebieskawe zabarwienie bieli, a nadmiar składowej czerwonej zabarwia obraz na czerwonawo. Zabarwienie emitowanego przez monitor światła fachowo określa się jako temperaturę barw i mierzy w stopniach Kelvina. Wysoka jej wartość oznacza światło niebieskawe, a niska - np. 3000° K - biel o zabarwieniu czerwonawym. W przypadku obrazu wideo, temperatura barw powinna wynosić 6500 stopni Kelvina (D65) i być identyczna dla wszystkich odcieni szarości, co przekłada się na jednolite odwzorowywanie kolorów w obrazie, niezależnie od stopnia ich jasności.
Aby zapewnić użytkownikowi możliwość uzyskania optymalnego odwzorowania barw, najbardziej zaawansowane modele telewizorów Toshiba zostały wyposażone w funkcję automatycznej ich kalibracji, współpracującą z miernikiem kalibracyjnym, komunikującym się z wideoprocesorem telewizora przez złącze USB. W trakcie trwającej zaledwie kilka minut procedury dostrajania wszystkie barwy i stopnie jasności obrazu zostają ujednolicone z wzorcowymi parametrami monitora studyjnego, dając obraz o najlepszych możliwych parametrach wizyjnych.
Skorzystanie z funkcji automatycznej kalibracji barw i współczynnika gamma wymaga nabycia dostępnego w dobrych sklepach RTV miernika kalibracyjnego Toshiba TPA-1 (serie UL863 i VL863) lub zamówienia bezpłatnej usługi kalibracji (promocja obejmuje serie ZL1, WL863 i YL863).
Schemat działania mechanizmu kalibracji barw i współczynnika gamma
Miernik kalibracji TPA-1, współpracujący z funkcją Autokalibracji
Gdy już zapoznaliśmy się z treścią założeń inżynierów Toshiby czas sprawdzić jakie to ma przełożenie na jakość obrazu.
Każdy element ma swoje naturalne miejsce . Srebrna ramka wokół podkreśla zwartą bryłę
Matryca jest błyszcząca ale z bardzo dobrą powłoką antyrefleksową.
Na dole znajduje się głośnik . Jest to oddzielna konstrukcja. Dzięki temu żadne fale dźwiękowe i zamontowane elementy w głośniku nie powodują zmian jakości obrazu. Pamiętamy podobny system był montowany w najwyższej jakości plazmach Pioneera czy lcd XS1 Sharpa.
Głośnik to solidna konstrukcja.
Tu widać przestrzeń pomiędzy głośnikiem a telewizorem.
Głośnik również obudowany jest srebrną obwolutą.
Świetnie się komponuje z telewizorem. Całość zamontowana na podstawie obrotowej.
Głośnik jest ciut grubszy od telewizora ale za to dźwięk dzięki zawartym pełnym głośnikom firmy Yamaha jest rewelacyjny. Ten dźwięk dysponuje pełną barwą.
Prezentując swoje portfolio, prowadzący zwrócili uwagę na brak pokrycia zakresu audio. Ponieważ Toshiba nie specjalizuje się w tym zakresie, a wszyscy zdają sobie sprawę jak ważny jest dla konsumenta dźwięk, postanowiono przenieść na rynek europejski współpracę z firmą Yamaha, jaka ma miejsce na rynku japońskim mniej więcej od roku. Współpraca póki co będzie dotyczyć głównie sfery marketingu i opierać się np na prezentacjach produktów obydwu producentów we wzajemnym towarzystwie. Być może w przyszłości powstaną jakieś aplikacje do pobrania z platformy Toshiba Places, a urządzenia będą tworzone, tak by estetycznie były ładnie zgrane, a może nawet Yamaha będzie projektować i tworzyć głośniki do telewizorów Toshiba, ale na razie nic o tym nie mówiono.
Podstawa obrotowa.
Przy obracaniu nie ma żadnych drgań ani pochyleń telewizora. Delikatny ruch i następuje obrót.
Do tego świetnie się prezentuje.
Teraz prezentujemy okulary aktywne Toshiby . O jakości 3D - napiszemy w dalszej części.
Okulary są wygodne i ładnie zaprojektowane. Są delikatne i nie przeszkadzają nawet wagowo w oglądaniu programów 3D.
Toshiba do najwyższego modelu zdecydowała się na okulary aktywne dając odpowiedź na pytanie jaką technologię ceni najbardziej w swoim flotowym telewizorze.
Pilot .
Pilot zaprojektowany graficznie jest bardzo ładny.
Ten metalowy element jest jak widać przesuwny.
Przesuwając się blokuje automatycznie korzystanie z niektórych funkcji.
Muszę przyznać że nie zrozumiałem intencji projektanta.
Dodatkowo ten metalowy element przeszkadza w komfortowym trzymaniu pilota w dłoni. Bo górna krawędź
Jak podaje producent maksymalny pobór energii to 265W.
Kabel sieciowy zamontowany na stałe.
U góry po lewej widać przymocowany twardy dysk.
HDD to ten co się świeci.
Dobrze zaprojektowana noga - kable nie są porozrzucane pod telewizorem.
Mocowanie na ścianie (VESA) 400 x 400
Czyli 40 cm x 40 cm
Z tyłu po prawej stronie ( stojąc przodem do ekranu) znajdują się złącza .
USB x 2
CI
Ethernet
Component wideo
Digital Audio
HDMIx 4
Scart
RGB PC
Wejście antenowe
Wejście satelitarne
Czas na sprawdzenie płynności obrazu.
Active Vision M800 HD
Doskonała ostrość obrazu
Ostre i płynne wyświetlanie na ekranie scen zawierających szybki ruch wymaga od elektroniki telewizora wyliczenia dodatkowych klatek, których brak w sygnale oryginalnym (tzw. klatek pośrednich) i zwiększenie tym sposobem liczby klatek wyświetlanych w ciągu sekundy (odpowiadającej wyrażonej w hercach czestotliwości odświeżania). Funkcja Active Vision M800 HD zwiększa ją aż szesnastokrotnie, co widz postrzega jako zauważalnie wyraźniejszą płynność ruchu.
Rzeczywiście rewelacyjna płynność testowa.
Widać równe podświetlenie matrycy i wypełnienie wszystkich elementów obrazu.
Najważniejsze nie widać nawet smugi przy przesuwie obrazu.
Znakomita ilość szczegółów.Obraz wychodzi z ekranu. I wcale nie potrzeba 3D. Wyrazistość jest tak duża że pojawił się trzeci plan.
Sprawdzimy jak wygląda obraz z różnym podświetleniem matrycy
Najprzyjemniejsza chwila testów CZERŃ !
Czerń jest rewelacyjna, na sam widok wyrywa się okrzyk - wow. To jest to na co liczyliśmy najbardziej. Wydaje mi się że jest to najlepsza czerń w telewizorach jaka pojawiła się do tej pory.
Czerń jest pełna, czysta , bez dropów i głęboka.
Taka czerń daje głębię obrazu bez plam i podcieni.
Daje też bardziej naturalną paletę kolorów bo nie miesza się na styku barw.
Takie ujęcia można oglądać zatracając się w rzeczywistości.
Znakomite odcienie czerni.
Widać też po odcieniach szarości.
Nawet najtrudniejsze kolory do ujęcia w telewizorach LCD - są extra.
Pomarańcze - prawie czuć było zapach z ekranu.
Tym razem zaczęliśmy od sprawdzenia Input Lagu i czytelności czcionki.
Czytelność czcionki pełna , bez poszarpanych brzegów.
Input Lag:
Podświetlenie GRY
I Wynik bardzo dobry bo 50 ms opóźnienia.
Podświetlenie PC
Tu opóźnienie 160 ms.
Podświetlenie AutoView.
Opóźnienie 150 ms
Podświetlenie Dynamiczne
Czas 150 ms.
Podświetlenie Standard
Opóźnienie 150 ms.
Jak przekłada się to na gry- sprawdzimy na podstawie Xboxa.
Akcja - Start !
Rewelacyjna praca bez opóźnień.
Nie ma też drgań zewnętrznych jakie miały miejsce w innych telewizorach.
Wszystkie szczegóły są jak pod linijkę, nie ma uciążliwych drgań statycznych elementów w drugim planie.
To doskonała zabawa dla którzy zdecydują się na taki telewizor.
Obraz bez najmniejszych smug, krystalicznie czysty.
Pobór energii z jasnym podświetleniem
Ponieważ telewizor jest naszpikowany różnymi osiągnięciami technologicznymi , musi być cały czas gotowy do szybkich procesów obróbki.
Jaki to ma wpływ na pobór energii - widoczne jest na wyświetlaczu w prawym dolnym rogu.
Pobór energii z ciemnym podświetleniem.
Telewizor pozwala na dowolną konfigurację systemów energooszczędnych.
Można też korzystać z ustawień automatycznych.
Kąty boczne :
Mimo dużego naświetlenia widać ogromną poprawę i zmniejszenie efektu halo.
Nawet przy dużym zoomie widać jedynie maleńkie odstępstwa od normy.
Nawet bardzo duży kąt patrzenia zachowuje kolorystykę - brawo choć przy małym efekcie haloo.
Ale tak znikomy spadek dynamiki z katów bocznych to dziś niezwykle rzadkie zjawisko.
Multimedia
Telewizory TOSHIBA oferują bogate funkcje multimedialne.
Na telewizorze można także oglądać zdjęcia i pamiątkowe nagrania wideo. To nowoczesne, cyfrowe centrum domowej rozrywki. Telewizory LCD/LED marki Toshiba oferują bardzo szerokie możliwości: pozwalają odtwarzać wiele różnych rodzajów treści cyfrowych: zdjęcia,
filmy i muzykę. Wyposażone w bogaty wybór złączy, współpracują z domowym sprzętem multimedialnym, nośnikami danych i komputerami PC, które można podłączać do nich bezpośrednio lub za pośrednictwem lokalnej sieci komputerowej, wyświetlając przechowywane na nich pliki. Wbrew pozorom, korzystanie z sieci nie jest rzeczą trudną. Obsługa funkcji sieciowych w telewizorach Toshiba zaskakuje swoją prostotą. Modele telewizorów LCD/LED wyposażone w interfejs sieciowy bez trudu komunikują się z routerem internetowym, nawiązując bezprzewodowo łączność z domowym pecetem.
ZOBACZ SWOJE ZDJĘCIA W NOWYM FORMACIE
W erze fotografii cyfrowej powstaje więcej zdjęć, niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety, wiele z nich zalega bezużytecznie na dyskach twardych komputerów, o wiele za rzadko trafiając na ekran.
Zdjęcia wyświetlane są pokazywane z dobrą rozdzielczością.
Nareszcie nadarza się okazja, by je uwolnić! Telewizor pozwala przeżyć utrwalone na nich wspomnienia w dużym formacie, w większym gronie rodziny i przyjaciół. Wystarczy nacisnąć przycisk na pilocie, aby uruchomić automatyczny pokaz zdjęć lub ręcznie sterować ich przeglądaniem.
TWOJE PRODUKCJE FILMOWE
Telewizory Toshiba poradzą sobie także bez problemu z filmami prosto z Internetu, a także z kompozycjami wideo użytkownika, odtwarzanymi bezpośrednio z podłączonej kamery.
Dopiero na dużym ekranie domowe produkcje wideo wyglądają w pełni efektownie, oczywiście w rozdzielczości HD. Ich oglądanie ułatwia bogaty zestaw złączy i funkcje dostępu do sieci komputerowej.
TELEWIZOR JAKO ODTWARZACZ MUZYKI
Nowy telewizor przyda się też do odtwarzania cyfrowych plików muzycznych.
Załączony do niego fabrycznie pilot daje użytkownikowi nieograniczony dostęp do prywatnej kolekcji muzyki i funkcji odtwarzania zarówno pojedynczych utworów, jak i całych albumów - zarówno tych zapisanych na wchodzącym w zestaw nośniku pamięci USB, jak i pobieranych bezpośrednio z domowego komputera PC.
TELEWIZOR JAKO MONITOR W ROZMIARZE XL
Każdemu entuzjaście nowych technologii przyszło kiedyś do głowy, aby podłączyć telewizor do komputera. Dzięki cyfrowej transmisji sygnału wideo w pełnej rozdzielczości HD, telewizor pozwala nacieszyć się wszystkim, co oferuje domowy pecet, w niespotykanym dotąd formacie. Gry, zdjęcia, filmy, prezentacje, witryny internetowe - długo by wymieniać możliwe zastosowania.
Nowoczesne, prawdziwie multimedialne komputery PC są także wyposażone w złącza HDMI™. Te, które oferują jedynie tradycyjne wyjścia DVI, także można podłączyć, korzystając z przejściówki (DVI na HDMI™) lub specjalnego kabla DVI-HDMI™. Jako alternatywę, telewizory Toshiba dysponują też analogowym gniazdem VGA, co pozwala na przyłączenie nawet starych modeli komputerów. W celu uzyskania najlepszej jakości obrazu z komputera wystarczy przełączyć telewizor na tryb PC.
Odtwarzanie cyfrowych plików multimedialnych
Nasze filmy z USB działają bez zarzutu i w extra jakości.
PODZIEL SIĘ WSPOMNIENIAMI
Nowe telewizory Toshiba to świetny sposób na nowoczesny pokaz slajdów. Wykonane aparatem cyfrowym zdjęcia można wyświetlać na jego ekranie bezpośrednio z podłączonej do telewizora pamięci USB, karty SD lub podłączonego przez sieć komputera. Telewizor oferuje szeroki wachlarz możliwości w zakresie odtwarzana cyfrowych multimediów. Użytkownikowi pozostaje jedynie wybrać najdogodniejszą z nich:
BEZPOŚREDNIE POŁĄCZENIE KABLOWE
Do telewizora można bezpośrednio podłączać komputery, kamery wideo i aparaty cyfrowe.W celu jak najlepszego wykorzystania wysokiej rozdzielczości ekranu, najlepiej użyć w tym celu kabla HDMI™. Aby to maksymalnie ułatwić, konstruktorzy telewizorów LCD marki Toshiba umieścili ich wejścia HDMI™ na bocznej powierzchni obudowy telewizorów. Wiele aparatów fotograficznych zawiera w zestawie tylko jeden kabel kompozytowy (podłączany do żółtego gniazdka typu cinch). Ponieważ taki typ złącza pozwala jedynie wyświetlić obraz w rozdzielczości standardowej, w takich przypadkach najlepiej przesłać zdjęcia za pośrednictwem sieci lub zapisać je na karcie SD czy pamięci USB, którą następnie wystarczy włożyć w odpowiednie gniazdo telewizora.
NOŚNIKI USB
Wiele naszych modeli telewizorów posiada gniazda USB, dzięki którym mogą odtwarzać pliki multimedialne zapisane na pamięciach USB, a nawet na przenośnych dyskach twardych.
Po podłączeniu takiego nośnika wystarczy sięgnąć po pilota, aby wybrać i odtworzyć zapisany na nich film*, zdjęcie lub utwór muzyczny*. Rodzina i znajomi mogą najzwyczajniej przynieść swoje multimedia ze sobą na dowolnym urządzeniu pamięci masowej, jakie tylko można podłączyć do portu USB, i wspólnie delektować się nimi na dużym, płaskim ekranie.
Przedstawiamy poszczególne systemy które odtwarzane są bez problemu po USB.
Nie wszystkie systemy MKV są odtwarzane.
W tych systemach filmy odtwarzane są bez problemu, jak widać poniżej.
KARTY PAMIĘCI SD
Miłośnicy fotografii docenią z pewnością gniazdo kart pamięci SD, w które wyposażono wiele modeli telewizorów Toshiba.
Wsunąwszy w nie wyjętą z aparatu kartę, można do woli przeglądać zapisane na niej fotografie w oszałamiającej jakości HD. Także i w tym przypadku, pokazem zdjęć steruje się przy użyciu pilota. Rzecz jasna, obsługiwane są też karty SD o wysokiej pojemności (SDHC).
SIEĆ
Niektóre modele telewizorów Toshiba oferują przewodowe gniazdo sieciowe typu Ethernet, a także moduł komunikacji z bezprzewodową siecią komputerową (WLAN). Dla użytkowników dysponujących bezprzewodowym routerem internetowym, funkcja WLAN to najprostszy sposób podłączenia telewizora do sieci domowej. Takie rozwiązanie pozwala następnie bezpośrednio przeglądać zawartość dysków działających w niej komputerów i w prosty sposób odtwarzać zapisane na niej pliki multimedialne.
Smart TV, czyli kolejny z działów to m.in jeszcze łatwiejsza i pełniejsza integracja tv z internetem, Toshiba Places (firmowa platforma Toshiby zawierająca tzw. 'miejsca', umożliwiające m.in. słuchanie i zakupy muzyki, oglądanie i składowanie zdjęć i filmów, czy funkcje społecznościowe itp), Hbb Tv, USB Video Recording, czy Toshiba AppsConnect (zarządzanie tv za pomocą smartphonów).
Toshiba Home Place
Plastic Bertrand
Listen to your music. Anywhere
Można swobodnie korzystać z zasobów muzycznych.
System odtwarzania 3D z aktywnymi okularami.
Toshiba w najwyższym modelu serwuje najlepszą jakość czyli rozdzielczość fullhd3D
Tak zabezpiecza się producent i ostrzega o właściwym korzystaniu z 3D.
Dla nas 3D jest tylko kolejnym gadżetem i nawet w tak zaawansowanym modelu stanowi jedynie uzupełnienie znakomitych możliwości systemu 2D.
Konwersja 2D>3D i regulacja głębi 3D
Funkcja umożliwiająca przekształcenie obrazu za dowolnego źrórdła 2D w zdumiewająco realistyczny obraz 3D. Depth Control pozwala pondato samodzielnie ustawić siłę efektu 3D.
KONWERSJA 2D>3D
Dzięki dużej mocy obliczeniowej układu procesorowego CEVO ENGINE, wyposażone w niego telewizory są w stanie wyświetlać w trzech wymiarach także zwykłe, dwuwymiarowe filmy i programy. Taki rodzaj obróbki obrazu wymaga wydobycia z niego informacji o głębi. Są one uzyskiwane w drodze szczegółowej, bardzo intensywnej analizy poszczególnych klatek przekształcanego materiału.
Do ustalenia położenia przestrzennego zawartych w kadrze obiektów służą ich kolory, ruch, ostrość i szczegółowość. Wyniki analizy są następnie używane do wygenerowania obrazów o perspektywie właściwej dla lewego i prawego oka. Dzięki serii złożonych i precyzyjnych obliczeń widz może oglądać dowolne multimedia 2D - jak choćby zwykłe programy telewizyjne, filmy DVD i Blu-ray, a nawet swoje własne zdjęcia i filmy wideo - w zapierającym dech trójwymiarze.
Konwersja 2D>3D
DEPTH CONTROL, CZYLI STEROWANIE GŁĘBIĄ EFEKTU 3D
Uzyskany przy przeliczeniu obrazu z trybu 2D na 3D efekt głębi może okazać się zbyt słaby lub zbyt mocny.
Jego zakres można ustawić za pomocą funkcji Depth Control.
Sterowanie głębią obrazu 3D
Telewizor posiada konwersję sygnału 2D do 3D w czasie rzeczywistym.
Obraz 3D i 3D w okularach
Tu również 3D i 3D w okularach. Da się zauważyć dodatkową otoczkę przy postaciach .
CROSS TALK CANCELLER
Gdy klatki sygnału 3D są wyświetlane przez zbyt długi czas, każde oko przez ułamek sekundy widzi niewłaściwy obraz. Efektem jest dostrzeganie przez widza podwójnych krawędzi, określane terminem Cross Talk. Funkcja Cross Talk Canceller to specjalny algorytm sterujący pracą wyświetlacza, który wymusza na panelu LCD szybkie przełączanie się między kolejnymi klatkami i redukuje lub eliminuje to zakłócenie.
Czyli powinno być rewelacyjnie - ale zakłócenia są . Tyle że są znacznie mniejsze niż u konkurencji.
3D Resolution +
Obraz 3D o jeszcze lepszej rozdzielczości.
Ponieważ w przypadku trójwymiarowych transmisji telewizyjnych często stosowanym formatem kodowania informacji 3D jest tzw. technika „Side-by-Side“, obraz taki charakteryzuje się ponad 50 % mniejszą rozdzielczością poziomą niż oferowany przez korzystające z techniki MVC nagrania filmowe na dyskach Blu-ray 3D, inżynierowie koncernu opracowali funkcję 3D Resolution+.
Jej działanie polega na sztucznym uzupełnianiu brakujących punktów obu obrazów częściowych, zawartych w przesyłanych klatkach dwuwymiarowych, co ma na celu umożliwienie naprzemiennego wyświetlenia tak utworzonych obrazów 3D, „symulujących“ jakość Full HD przy użyciu stosowanych z telewizorami Toshiba okularów z aktywną przesłoną.
Aby nadać przesłanemu przez operatora telewizji materiałowi 3D wygląd zbliżony do obrazów o rzeczywistym standardzie HD, oba obrazy połówkowe są poddawane rozmaitym procesom optymalizacyjnym, występującym już wcześniej w stworzonej do obróbki obrazu 2D technologii Resolution+. Układy elektroniczne telewizora analizują przy tym poszczególne klatki i identyfikują obszary obrazów o małej i dużej zawartości szczegółów. Te pierwsze nie są optymalizowane, co ma na celu zapewnienie uniknięcia błędów obrazu wynikłych z niepotrzebnych obliczeń. Z kolei miejsca o wysokiej szczegółowości są przez funkcję 3D Resolution+ poddawane obróbce i przeliczane na nowo. Wygładza ona krawędzie i w inteligentny sposób zmienia poziom ostrości, wydobywając drobne detale. Ostatni etap obróbki polega na porównaniu początkowego obrazu z obrazem uzyskanym w wyniku obliczeń optymalizujących. Algorytmy telewizora wykrywają wówczas wszelkie ewentualne błędy wygenerowanego obrazu i korygują je. Wynikiem działania funkcji jest zauważalnie wyższa ostrość i bogactwo szczegółów trójwymiarowego obrazu telewizyjnego.
3D Resolution +
Czas na DVBT i jakość z sygnału SD.
Multipleks dwójka działa bez zarzutu.
Skalowanie w SD rewelacyjne.
I to niezależnie z jakiego programu.
Tymi obrazami można się zachwycać bez końca.
Nie ważny jaki kanał - nawet ze słabszym bitrate.
Nie ważne jakie ujęcie .
Nie ważne jaka dynamika szybkości obrazu.
Po prostu jest extra.
Nowe menu ekranowe jest proste i intuicyjne.
Całość obrazkowa i płynnie wybierana.
Proste i nieskomplikowane menu to ogromna zaleta w nowych ogromnie rozwiniętych technologiach .
Podłączenie do internetu - Toshiba Places.
Ilość złącz.
Sposoby formatowania obrazu. Dobrze że są bezpośrednio na pilocie.
Bardzo prosty system współpracy z internetem.
Regza link pozwala stworzyć sieć regulowaną z jednego pilota sprzętu Toshiba.
Świetną sprawą jest regulacja pozycji obrazu . Pozwala to na usunięcie wszelkich zakłóceń po obwodzie telewizora.
Oczywiście można korzystać sprawnie z timera który ma szeroko zaawansowane funkcje.
No i nowości - konfiguracja osobista.
Czyli :
Telewizor z funkcjami personalizacji (Personal TV)umożliwia każemu użytkownikowi tego samego telewizora indywidualne skonfigurowanie jego ustawień.
W wielu domach telewizor stał się centralnym punktem mieszkania. Sporo osób spędza przed nim znaczącą część swojego wolnego czasu, odprężając się i bawiąc. Telewizor ustawiony w pokoju dziennym jest z reguły używany przez więcej niż jedną osobę, a każdy jego użytkownik ma przeważnie inne preferencje dotyczące wyboru kanałów, jasności i kolorystyki obrazu czy ustawień głośności. Każdorazowe ręczne przestawianie wszystkich tych parametrów nastręczało w przeszłości wiele zachodu, nie było jednak innego wyjścia.
Wprowadzając funkcję Personal TV, Toshiba na nowo definiuje komfort użytkowania: oferujące ją modele umożliwiają zapis indywidualnych ustawień i listy kanałów dla maksymalnie czterech użytkowników. Funkcja Personal TV pozwala też przypisywać poszczególnym użytkownikom konkretne nagrania, rejestrowane na podłączonym do telewizora przez złącze USB zewnętrznym dysku twardym. Na tym nie koniec: telewizor przechowuje również informację o ostatnio ustawionym przez każdego użytkownika poziomie głośności i automatycznie przywołuje go z pamięci, gdy dany widz po raz kolejny przed nim zasiądzie.
Wbudowana w telewizor kamera służy do rozpoznawania użytkownika po twarzy i samoczynnie ładuje odpowiedni zestaw spersonalizowanych ustawień (Rys. 33).
Identyfiakacja widza przez rozpoznawanie twarzy
Kamera wykrywa ponadto brak widza przed telewizorem i po upływie określonego czasu, automatycznie przełącza urządzenie w energooszczędny stan gotowości.
* Funkcja wykrywania twarzy jest dostępna jedynie w niektórych modelach telewizorów.
Funkcja automatycznego przełączania w stan gotowości
Testy z ujęć statycznych.
Obraz jest niesamowicie ostry
Z ogromna ilością szczegółów niezauważalnych do tej pory.
Świetna jest kolorystyka obrazów
System 3D w 2D - czyli naturalna głębia obrazu.
Na ujeciach testowych widać wyraźnie trzeci wymiar obrazu i to bez okularów.
Przesuwające się kwiaty sprawiają wrażenie jakby wychodziły z ekranu.
Usuwanie przeplotu - wzorcowe. To właśnie wynik nowych procesorów ruchu.
Zarówno na krótkiej fali .
Jak na długiej - płynność znakomita.
Linie skośne i brak drgań linii skośnych to rzadki widok.
Również fantastyczny wynik na długich liniach podwójnych.
Drgania na liniach poprzecznych zredukowane prawie do zero .
Brawo dla inżynierów Toshiby.
Znakomity wynik obróbki na kolorze gdzie do tej pory wykładały się wszystkie firmy (oprócz Samsunga)
Płynność pionowa - wzorcowa.
Płynności boczne - czyściutkie aż miło patrzeć.
Dobra kolorystyka czerwieni rozłożona na czarnym.
Sprawdzamy płynność skośną.
I znów rewelacyjny wynik czystości przepływu.
To można oglądać , oglądać .....
Oglądać ......
Nasycenie czerwieni również pełne.
I ostatnie prezentacje , które są na podstawie zdjęć .
Jedyny problem to to że nie wszystkie jakości udało się przenieś na zdjęcia.
To po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy.
Wady :
Efekt halo
cros tak w małym zakresie
Zalety:
rewelacyjna czerń
cudowna głębia
kalibracja obrazu zapewniona przez Toshibę
mały pobór energii
super skalowanie w SD
extra współpraca przy sygnale blu raya
rewelacyjne przejścia tonalne
znakomita kolorystyka
dobre wyposażenie multimedialne
dobra współpraca z komputerem
mały input lag do gier
znakomita płynność
genialna głęboka czerwień
super głęboki kolor niebieski
bardzo dobre zastosowane materiały
największa jasność w 3D
bardzo dobra konwersja 2D do 3D
znakomita szeroka paleta barw
full led 512 stref
bardzo małe kąty boczne
Punkty - do 1 do 10 w każdej pozycji.
1.Płynność SD - 9 pkt
2.Kąty boczne - 9 pkt
3.Czerń - 10 pkt
4.Konwersja 2D-3D - 9 pkt
5.Kolory - 9 pkt
6.Pobór energii - 10 pkt
7.Obsługa - 9 pkt
8.Dźwięk - 9 pkt
9.Wyposażenie - 8 pkt
10.Cena do jakości - 8 pkt