TV OLED Philips 55OLED856 - Recenzja | Test | Opinie

hdtvcompl_Philips-55OLED856-test-5.jpg
philips.pl​

Wstęp
Od momentu pojawienia się 8 serii telewizorów OLED Philips, stanowią one mocny punkt w ofercie producenta. Na podstawie modelu 856 sprawdzamy jak prezentuje się tegoroczna seria.

hdtvcompl_Philips-55OLED856-test-4.jpg

philips.pl​

hdtvcompl_Philips-55OLED856-test-3.jpg

philips.pl​

hdtvcompl_Philips-55OLED856-test-2.jpg
philips.pl​

Budowa
W tym roku Philips ponownie zdecydował się utrzymać zewnętrzne wzornictwo serii 8 i... ponownie rozumiemy ten ruch. Projekt nadal jest elegancki i łączy w sobie minimalizm z mocnym charakterem. Smukła ramka, dobre materiały i dyskretny wypust po prawej stronie ekranu (ciągle nieco odbiegający materiałowo od reszty) to elementy, które cały czas mogą się podobać. W tegorocznej stopce zdecydowano się pominąć skórę i nieco przeprojektowano jej kształt. Zarówno materiały jak i projekt, są połączeniem elegancji i solidności. Pilot jest także elegancki choć dość lekki. Jest to ta sama konstrukcja jaką spotkaliśmy w opisywanych niedawno modelach mini LED. Telewizory OLED serii 8 dostępne są w dwóch wersjach 806 i 856. Model z piątką w środku osadzony jest na obrotowej centralnej stopie. Obydwie serie oferują nagłośnienie w formie 2.1, łączące zespoły głośników skierowanych w dół oraz niskotonowy układ na tylnej ściance.

hdtvcompl_Philips-55OLED856-test-7.jpg
philips.pl​

Specyfikacja
Telewizory Philips OLED 8x6 wykorzystują piątą generację zaawansowanego systemu P5, wzbogaconą o układ AI. Wyposażono je także m.in. w czterostronny ambilight. Wybrane gniazda HDMI posiadają przepustowość 48Gbps i pozwalają na przyjmowanie sygnałów UHD/120Hz. Modele 856 dostępne są w wielkościach 55 i 65, podczas gdy seria 806 dodatkowo oferuje przekątną 48” a od przyszłego roku prawdopodobnie także 77”. Wybrane dane techniczne Philips 55OLED856 prezentują się następująco:
  • Wyświetlacz: Ultra HD OLED
  • Przekątna ekranu (cale): 55
  • Przekątna ekranu (cm): 139
  • Rozdzielczość panelu: 3840 x 2160
  • Format obrazu: 16:9
  • Technologia przetwarzania pikseli: Procesor AI P5 Perfect Picture
  • Funkcje poprawy obrazu:
    - Ultra Resolution
    - 99% przestrzeni DCI/P3
    - Dolby Vision & HDR10+
    - Perfect Natural Motion
  • Wersja Ambilight: 4-stronna
  • Funkcje Ambilight:
    - Ambilight + Hue
    - Ambilight Muzyka
    - Tryb gry
    - Dostosowywanie się do koloru ściany
    - Tryb Lounge
  • System operacyjny: Android™ 10.0 (Q)
  • Procesor: Czterordzeniowy
  • SoC: MT9970A/T30
  • DRAM: 4 GB
  • Pojemność: 16GB (mocno ograniczona przez system) + USB
  • Obsługa HEVC
  • Telewizja cyfrowa: DVB-T/T2/T2-HD/C/S/S2
  • Liczba złączy HDMI: 4 (2.1 + 2.0, eARC&ARC, CEC, HDCP 2.3, VRR)
  • Liczba złączy USB: 3
  • Bluetooth 5.0
  • Dwupasmowa łączność Wi-Fi: 802.11ac 2x2
  • Zasilanie sieciowe: 220–240 V AC, 50/60 Hz
  • Moc wyjściowa 50 W (RMS)
  • Personalizacja dźwięku
  • DTS Play-Fi
  • Kodeki Audio:
    - AC-4
    - Dolby Atmos
    - Dolby Digital MS12, V2.3
    - DTS-HD (M6)
  • Szerokość urządzenia: 1227,8 mm
  • Wysokość urządzenia: 705,6 mm (772 z podstawą)
  • Głębokość urządzenia: 68,0 mm (244,8 z podstawą)
  • Waga produktu: 18,6 kg (22,3 z podstawą)
  • Głębokość podstawy: 244,8 mm
  • Wysokość podstawy: 70 mm
  • Szerokość podstawy: 750 mm
  • Uchwyt ścienny zgodny ze standardem VESA: 300 x 300 mm
Cena: 6999pln (w chwili opisywania)
Zainteresowanych pełną specyfikacją, przekierowujemy na stronę producenta.

Obraz
Jako że zdecydowana mniejszość czytelników i użytkowników telewizorów decyduje się na kalibracje swoich ekranów, sekcję dotyczącą jakości obrazu dzielimy na opis wrażeń w trybie fabrycznym (kino/film/ISF/Expert) oraz po kalibracji.

Fabryczny Tryb ISF (Ciemne pomieszczenie)
hdtvcompl_Philips-55OLED856-test-precal.jpg

Fabryczne ustawienia telewizora w trybie ISF można określić jako zaskakująco dobre. Prezentowane obrazy oferują poprawny balans tonalny i dobrą dynamikę. Parząc na kilka ustawionych obok siebie paneli różnych producentów, na ekranie Philips da się zauważyć specyficzne wygładzenie obrazów, które nie każdemu może pasować. Jednak bez punktu odniesienia będzie to trudne do wychwycenia. Fanom kinowych doznań nieco przeszkadzać może efekt teatralny. Inżynierowie Philips zdecydowali się pozostawić algorytm upłynniania na poziomie, który jest zdecydowanie zauważalny. Podejrzewamy, że zebrne informacje pokazały, iż takie są preferencje większości kupujących. Patrząc na telewizor Philips stojący w towarzystwie innych OLED'ów dość szybko można zauważyć, że 55OLED856 nieco bardziej intensywnie nasyca kolory czerwone i im pokrewne, a także nieco zimniej odwzorowuje niebieskie. Różnice nie są jednak olbrzymie. Wspomniane wyżej wygładzenie obrazu sprawia, że w pewnych sytuacjach nieco słabsze jest odwzorowanie tekstur i szczegółów. Przypomina to trochę zbyt mocno sfotoshopowane zdjęcia.
Prezentowanie ciemnych obszarów określamy jako poprawne. Natrafialiśmy na sytuacje, w których dostrzegaliśmy delikatne rozświetlanie czerni, ale nie potrafiliśmy znaleźć schematu, który jednoznacznie by mógł powiedzieć kiedy i dlaczego telewizor tak działał. Z jednej strony zjawisko to pomagało wyciągnąć szczegóły, ale z drugiej miało tendencję do pokazywania informacji, które raczej powinny zostać niewidoczne.
55OLED856 jest kolejnym telewizorem marki Philips, który podczas wyświetlania sygnałów HDR oferuje bardzo dobry poziom dynamiki. Odnosimy wrażenie jakby układy zamontowane wewnątrz lepiej czuły się pod ‘większym’ obciążeniem. W przypadku wyświetlania sygnałów Dolby Vision telewizor oferuje lepsze różnicowanie i definiowanie prezentowanych obrazów. I nie chodzi nam tu o zapis informacji w sygnale HDR, ale o pracę układów telewizora. Poziom jasności jest poprawny. Do póki TV nie będzie stał obok wyższych modeli OLED, dla większości użytkowników jasność powinna być w zupełności wystarczająca, nie tylko w warunkach ciemnego pomieszczenia.

Tryb ISF po kalibracji
hdtvcompl_Philips-55OLED856-test-RGB.jpg

Przeprowadzone ustawienia wpłynęły na poprawę kolorów. Udało się zmniejszyć zbyt dużą intensywność czerwieni i ocieplić niebieskości. Wyłączenie upłynniacza pozwoliło z kolei uzyskać bardziej kinowe doznania podczas oglądania filmów. Układy redukcji szumów pozostają naszym zdaniem w czołówce rynkowej, oferując dobry balans między redukcją niechcianych artefaktów, a zabieraniem informacji sygnałowych.
Nie udało nam się uzyskać ostrości jaką zaoferował np. Sony, ale bez punktu odniesienia ciężko będzie dostrzec braki, jakie pociągają za sobą zbyt mocne wygładzenia obrazu. Ze względu na wspólną bazę ustawień temperatury i przestrzeni barwowej, kalibrację dla trybu HDR można przeprowadzić na innym trybie obrazu. Wyświetlanie scen z gęsto ułożonymi liniami (np. siatka tenisowa) nie należy do najmocniejszych stron telewizora, ale widoczność drgań i niestabilności nie odbiega od średniej.

hdtvcompl_Philips-55OLED856-test-Satu.jpg

Tryb Gra
Telewizor wyposażono w technologie VRR z FreeSync Premium Pro oraz ALLM, co w połączeniu z niską wartością opóźnień (input lag) pozwala na bardzo dobrą współpracę z konsolą Xbox. Ambilight dla wielu użytkowników może stanowić wartość dodaną. Naszym zdaniem system świetnie potrafi wzbogacić doznania podczas grania. Sporadycznie zauważyliśmy delikatne drgania obszarów z dużym nasyceniem cienkich linii, ale generalnie obraz należy do stabilnych. Przy niektórych przejściach tonalnych dało się zauważyć artefakty, jednak podczas skupiania się na grze, raczej pozostaną niedostrzegalne.

hdtvcompl_Philips-55OLED856-test-color.jpg

Pomiary
Mimo ciągłej niedostępności głębszej współpracy z oprogramowaniem Calman, a także ciągle obecnego znanego z innych urządzeń Philips błędu systemowego nie pozwalającego na dokładne ustawienie koloru niebieskiego, opisywana przez nas sztuka zaoferowała bardzo dobre rozłożenie nasycenia kolorów. Także w zakresie ustawień skali szarości udało się uzyskać minimalne wartości błędów. Plansze testowe pokazały dobrą jednolitość i równomierność podczas wyświetlania jasnych szarości i bieli. Na planszach o wartościach mniejszych niż IRE5 (bardzo blisko czerni), zauważyliśmy delikatne pasy pionowe i nierówności w podświetleniu, jednak w codziennym użytkowaniu zjawisko nie było dostrzegalne. Odbicia zależne są od rodzaju wyświetlanych obrazów. Przy jasnym, wypełnionym ekranie, są one minimalne i nie będą raczej przeszkadzać. Przy przewadze czerni i ciemnych zawartości, sytuacja zmienia się dość istotnie. Zjawisko może także doskwierać podczas wyświetlania filmów w formatach Cinemascope (od 2.35:1 do 2.40:1). Kąty oglądania są dobre, choć od okolic 45 stopni można zauważyć delikatne zmiany w odcieniach bieli. Po przeprowadzonych ustawieniach, zmierzone wartości prezentowały się następująco:
Średni błąd dE2000 ułożenia RGB w skali szarości IRE 0-100: 0,4
Średni błąd dE2000 rozłożenia nasycenia (punkty co 20%): 0,8
Średni błąd dE2000 rozkładu kolorów Colorchecker: 0,9
Jasność: 580 cd/m2
Średnia temperatura: 6411
Stopa Kontrastu:
- natywna: 136622746282:1
Dostrojenie przestrzeni REC.709: 99,6%
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3:
- 1976uv: 98,78%
- 1931xy: 97,11%
Pokrycie przestrzeni BT2020:
- 1976uv: 74,27%
- 1931xy: 70,33%
Input lag (3840x2160; 60fps): 15,1ms
Pobór energii:
- SDR: średnio 55W
- HDR: średnio 70W

hdtvcompl_Philips-55OLED856-test-uni.jpg

Dźwięk
Jak na telewizor bez specjalnego głośnika skierowanego w stronę widza, Philips 55OLED856 oferuje stosunkowo pełne, dobrze ułożone brzmienie. Dialogi są czyste i nieco wysunięte do przodu względem reszty dźwięków. Spośród dostępnych w menu różnych trybów, naszym zdaniem na uwagę zasługuje Film.

hdtvcompl_Philips-55OLED856-test-1.jpg
philips.pl​

System operacyjny i multimedia
O systemie Android w bieżącej linii telewizorów pisaliśmy już wielokrotnie i za każdym razem generalne wrażenia były bardzo pozytywne. Nie inaczej jest tym razem. Co prawda tu także zdarzało nam się doświadczyć specyficznych błędów, jednak podobnie jak w poprzednich sytuacjach, wiązały się one z dość szybkimi, powtarzającymi się klikami w klawisze pilota, w obszarze sterowania. I podobnie jak poprzednio, mamy wrażenie że sytuacje raczej rzadko będą zachodzić w codziennym użytkowaniu. Zmieniła się za to nasza pozycja na temat możliwości dostosowywania menu głównego. Po zapoznaniu się z podejściem do tematu w produktach Sony, telewizory Philips wyglądają na znacznie bardziej przyjazne w zakresie indywidualizacji menu głównego. Zintegrowany odtwarzacz plików działa poprawnie, choć znacząco obciąża pracę układów i jeśli ktoś ma sporą bibliotekę plików, proponujemy rozważyć zakup zewnętrznego odtwarzacza, który będzie mógł zaoferować nie tylko odciążenie układów telewizora, ale także lepszą jakość obrazu i dźwięku.

hdtvcompl_Philips-55OLED856-test-6.jpg

philips.pl​

Podsumowanie
Serią 8xx swoich OLEDów, Philips co sezon zdaje się potwierdzać, że wiedzą jak trafić w punkt, gdzie jakość jest w dość przyjazny sposób odzwierciedlana przez złotówki/euro/itp. Nie zmienia tego fakt, że seria 936, a także alternatywy od LG (G1), czy Sony (A90J) oferują bardziej znaczący przeskok jakościowy, niż ich odpowiedniki 3-4 lata temu. Philips 55OLED856 wydaje się być uczciwym produktem. Ciągle czekamy na usunięcie pewnych błędów oraz na bardziej zaawansowaną współpracę z oprogramowaniem do kalibracji, ale nawet w chwili obecnej, Philips 55OLED856 to wszechstronny produkt, który ma szanse zadowolić całkiem szerokie grono użytkowników.
 
Do góry