TV OLED Sony XR-65A90J - Recenzja | Test | Opinie

hdtv_com_pl-Sony_XR-A90J-test.jpg
sony.pl​
Wstęp
Opisywany 2 lata temu, telewizor OLED Sony KD-55AG9 pozostawił sporo pozytywnych wrażeń. Ubiegłoroczna seria nie trafiła w nasze ręce, dlatego z tym większym zainteresowaniem przyglądamy się modelowi XR-65A90J, który jest przedstawicielem najwyższej linii bieżących OLEDów Sony.

hdtv_com_pl-Sony_XR-A90J-test-5.jpg

sony.pl​

hdtv_com_pl-Sony_XR-A90J-test-2.jpg
sony.pl​
Budowa
Zaprojektowanie produktu, który będzie z jednej strony znacząco odróżniał się od innych, a z drugiej podążał za bezpiecznymi trendami panującymi na rynku nie wydaje się być proste. Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, Sony A90J łączy w sobie elegancję i minimalizm. Od kilku lat, w wybranych modelach producent stosuje technologię Acoustic Surface. Jej implementacja (tu w wersji +) sprawia, że ekran pełni jednocześnie funkcję głośnika. Zabieg taki pomaga w uzyskaniu lepszej spójności między dźwiękiem i obrazem, a przy okazji umożliwia uzyskanie wrażenia niemalże monolitycznego wzornictwa. Zlicowanie ramki z ekranem, dobrej jakości materiały oraz bardzo dyskretnie umieszczone logo nadaje produktowi silnego charakteru. Z tyłu rozmieszczono terminale łączeniowe oraz ujścia zespołu głośnikowego. Dzięki projektowi, który osadza ekran niemalże bezpośrednio na meblu, Sony mogło pozbyć się systemu maskowania wyprowadzanie kabli w podstawie, bez większego uszczerbku na estetyce. Dostarczone w komplecie stopki pozwalają także na podniesienie ekranu nieco ponad powierzchnie mebla, tak by zmieścić pod nim system soundbar/soundbase. Oczywiście telewizor można także powiesić. Pilot ma klasyczny wygląd i wykonany jest z dobrych materiałów. Subtelne podświetlenie klawiatury aktywuje się we właściwy sposób (przy podnoszeniu pilota), zwiększając komfort obsługi podczas oglądania wieczornego.

Specyfikacja
hdtv_com_pl-Sony_XR-A90J-test-4.jpg
sony.pl​
Jako najwyższy model w ofercie, obok wspomnianego wcześniej systemu AcousticSurface Audio+, Sony XR-65A90J wyposażono m.in. w technologie XR OLED Contrast Pro, oraz CognitiveProcessor XR. Dbają one o zapewnienie wysokiego poziomu jasności oraz o odpowiednie przetwarzanie sygnałów. Wg producenta układ CPXR umożliwia kompleksową analizę nawet kilkuset tysięcy elementów obrazu na sekundę pozwalając dokładniej rozpoznać w nich poszczególne obiekty.
Wybrane dane techniczne telewizora przedstawiają się następująco:
  • Typ wyświetlacza: OLED
  • Przekątna ekranu: 65" (64,5"); 164 cm
  • Rozdzielczość (pion x poziom, w pikselach): 3840×2160
  • Zgodność z HDR (High Dynamic Range): HDR10, HLG, Dolby Vision
  • Procesor obrazu: Cognitive Processor XR
  • Optymalizacja czystości:
    - Interpolacja XR 4K
    - Przetwarzanie dual database processing
    - XR Super Resolution
  • Optymalizacja koloru:
    - Technologia Live Colour™
    - XR Smoothing
    - XR Triluminos Pro™
  • Optymalizacja kontrastu:
    - Dynamiczne zwiększanie kontrastu
    - OLED XR Contrast Pro
    - Pixel Contrast Booster
    - XR HDR Remaster
  • Optymalizacja Ruchu:
    - XR Motion Clarity
    - tryb automatyczny
  • Standard WI-FI: Certyfikat Wi-FiŽ 802.11a/b/g/n/ac
  • Wejścia Ethernet: 1 (u dołu)
  • Bluetooth:
    - wersja 4.2;
    - HID (podłączanie myszy/klawiatury)
    - HOGP (podłączanie urządzeń o niskim zużyciu energii)
    - SPP (profil portu szeregowego)
    - A2DP (dźwięk stereo)
    - AVRCP (pilot AV)
  • Wbudowany Chromecast
  • Apple Airplay
  • Wejścia antenowe (TV Naziemna/Kablowa): 1 (u dołu)
  • Wejścia IF (TV SAT): 2 (u dołu)
  • Wejścia HDMI: 4 (1 z boku / 3 u dołu)
  • HDCP: HDCP2.3 (do HDMI™1/2/3/4)
  • Zwrotny kanał audio HDMI: eARC/ARC
  • Cyfrowe wyjścia audio: 1 (u dołu)
  • Wyjścia słuchawkowe: 1 (z boku)
  • Porty USB: 2 (z boku) / 1 (u dołu)
  • Możliwość nagrywania na twardy dysk USB: FAT16/FAT32/exFAT/NTFS
  • Wymiary telewizora:
    - Bez podstawy (S x W x G): Około 144,4 × 83,3 × 4,1 cm
    - Z podstawą (S x W x G): Około 150,2 × 83,4 (90,2 w ustawieniu podniesionym) × 31,7 cm
    - Szerokość podstawy: Około 150,2 cm (Około 136,5 cm w ustawieniu podniesionym)
    - Rozmieszczenie otworów montażowych (VESA): 30 × 30 cm
  • Waga bez podstawy: Ok. 22,5 kg
Cena: 12499pln (w momencie pisania tekstu)

Zainteresowanych pełną specyfikacją, przekierowujemy na stronę producenta.

Obraz
Jako że zdecydowana mniejszość czytelników i użytkowników telewizorów decyduje się na kalibracje swoich ekranów, sekcję dotyczącą jakości obrazu dzielimy na opis wrażeń w trybie fabrycznym (kino/film/ISF/Expert) oraz po kalibracji.

Tryb Fabryczny: Kino
hdtv_com_pl-Sony_XR-A90J-precal.jpg
Jedne z pierwszych rzeczy jakie można zauważyć podczas oglądania materiałów na fabrycznych ustawieniach, to wyjątkowa kontrastowość i swego rodzaju połyskliwość prezentowanych obrazów. Większość czytelników wie, że panele OLED słyną z głębokich czerni, jednak Sony wydaje się ten aspekt przenosić o krok dalej. Stawiając dwa różne telewizory OLED obok siebie odnieśliśmy wrażenie że czerń w Sony jest… czarniejsza i jakby głębsza. Także poziom jasności wybija się przed szereg, co sprawia, że wszelkiego rodzaju błyski, i światła prezentowane są z większą intensywnością. Taki sposób prezentowania obrazów, na pierwszy rzut oka robi duże wrażenie, jednak ma też drugą stronę. Otóż wspomniana głębia czerni w pewnym stopniu wynika z tego, że fabryczne ustawienia mają nieco większe odstępy w zakresie stopniowania ciemnych szarości. Efektem tego jest nieco mniejsza liczba szczegółów w niektórych ujęciach. Pocieszać może fakt, że szczegóły są mniej widoczne tylko w bardzo ciemnych obszarach i nie będzie to raczej do wychwycenia bez drugiego ekranu, który w tym zakresie będzie radził sobie lepiej. Za to w miejscach, gdzie udaje się utrzymać szczegółowość, dostrzec można miękkie przejścia kolorystyczne, które przy różnego rodzaju scenach z pochodniami, czy świecami oświetlającymi ciemne komnaty, pokazują że w tych kwestiach tv powinien się podobać. Zauważyliśmy, że spora liczba obrazów prezentowana na fabrycznych ustawieniach okraszona była dużymi szumami. Zdarzały się ujęcia, w których nie było to mocno widoczne, ale w tym aspekcie Sony nie brylował. Zaskoczył nas także dość intensywny poziom nasycenia. Kolory nie są co prawda mocno przerysowane, jednak do neutralności trochę im brakowało. Mocną stroną telewizorów Sony z reguły jest utrzymanie naturalności przy obrabianiu sygnałów w zakresie ruchu i płynności. Opisywany model pokazał, że te kwestie pozostają silnymi punktami marki. Telewizor dobrze radził sobie także z wyświetlaniem scen z gęsto ułożonymi liniami (np. siatka tenisowa). Obraz z reguły prezentował się stabilnie, choć przy bardzo mocnym zagęszczeniu pojawiały się drgania i artefakty.
Sygnały HDR na ustawieniach fabrycznych wyświetlane były w nieco przyjemniejszy sposób. Barwy były bardziej stonowane i całość prezentowała się bardziej przyjaźnie dla oka. Nie jest to regułą, gdyż w wielu przypadkach ustawienia trybów HDR niepotrzebnie potęgują większą dynamikę samego sygnału, prezentując obrazy w mało naturalny sposób. W przypadku opisywanego telewizora Sony XR-65A90J, obrazy HDR wyglądały nieco bardziej plastycznie. Wspomniana w SDR mniejsza szczegółowość w ciemnych obszarach pozostawała także w przypadku sygnałów o większym zakresie dynamiki. Bardzo dobrą stroną telewizora jest jego ostrość. Mamy tu do czynienia z udanym balansem, poprawiającym detaliczność prezentowanych obrazów, bez generowania problemów na krawędziach. Szczególnie dobrze można dostrzec to na ujęciach ze zbliżeniami na twarz.

Obraz po kalibracji: Tryb Własny Profesjonalny
hdtv_com_pl-Sony_XR-A90J-RGB.jpg
Kalibracja telewizora przede wszystkim uspokoiła nieco kolorystykę i pozwoliła bardziej cieszyć się naturalnymi barwami, zarówno w sygnałach SDR jak i HDR. Zwiększyła się nieco szczegółowość w ciemnych obszarach, choć wydaje się, że w tym zakresie inżynierom bardziej zależało na uzyskaniu głębi, niż balansu. Udało nam się także znacząco zmniejszyć ilość szumów. Załączenie ustawienia łagodnych przejść tonalnych nie wyeliminowało sporadycznie występujących makrobloków przy ciemniejszych scenach, ale wygładziło przejścia w jaśniejszych. Jako, że jesteśmy dość wrażliwi na efekt teatru, a przetwarzanie ruchu w telewizorach Sony jest na wysokim poziomie, pozostawiliśmy telewizor z wyłączoną opcją motionflow. Zakres ustawień pozwoli jednak znaleźć także coś dla, tych którzy preferują upłynnienie. Kalibracja obrazu dla sygnałów SDR ogranicza nieco maksymalny poziom jasności, co sprawia, że z reguły przewaga jaśniejszych paneli nie jest tak duża jak mogłoby się wydawać. Jednak inżynierom Sony, w tym zakresie udało się osiągnąć wyjątkowo dobre efekty. Są one widoczne szczególnie dobrze np. podczas oglądania obrazów z dużą ilością bieli. Zawody/filmy narciarskie/snowboardowe, gdzie śnieg w dużej ilości jest częstym elementem obrazu, prezentowane były w taki sposób, że siedząc przed trzema telewizorami, wzrok praktycznie automatycznie kierował się w stronę Sony. Jasność XR-65A90J była w tych sytuacjach widocznie wyższa i pomagała w uzyskaniu czystszej bieli. Prezentowane obrazy, zarówno w SDR jak i HDR oferowały połączenie dobrej dynamiki z plastycznością i naturalnymi kolorami.

hdtv_com_pl-Sony_XR-A90J-Saturation.jpg

Tryb kalibracji Netflix
Osobny akapit zdecydowaliśmy się poświęcić trybowi kalibracji netflix. Kolory są tu nieco chłodniejsze (z delikatną mgiełką niebieskości) i zbyt intensywne, względem tego, co można osiągnąć, ale generalnie tryb jest całkiem przyzwoitym rozwiązaniem. Zastanawia zblokowana (w trybie włączonym) opcja czujnika światła, ale najwyraźniej takie było założenie producenta lub serwisu. Ogólnie, jeśli ktoś nie planuje zamawiać kalibracji i dużo korzysta z Netfilix, to jest to przydatna opcja, oferująca dobrą szczegółowość i poprawną dynamikę. W naszym odczuciu tryb ten w pewnym stopniu wpisuje się w fabryczny charakter ustawień telewizora, ale ogólnie jest wart sprawdzenia.
hdtv_com_pl-Sony_XR-A90J-test-3.jpg
sony.pl​
Tryb gier
Sony XR-65A90J w trakcie testowania, nie posiadał specjalnego oprogramowania sprzyjającego połączeniu z kartami graficznymi, czy konsolami. Nie przeszkadzało to w uzyskaniu bardzo dobrej czystości i dobrej stabilności. Połączenie z konsolą Xbox pokazało dobrą obróbkę obrazów i choć na ekranie można było dostrzec artefakty pojawiające się np. przy przejściach tonalnych, to dało się zauważyć tendencję do ukrywania pewnych niedociągnięć i minimalizowania tego zjawiska.

Pomiary
hdtv_com_pl-Sony_XR-A90J-uni.jpg
Wyświetlane plansze testowe pokazały bardzo dobrą jednolitość i równomierność matrycy. Jasne plansze pozwoliły zauważyć delikatne przyciemnienie przy krawędziach, które nie było jednak zauważalne w codziennym użytkowaniu. Obraz pod kątami prezentował się bardzo dobrze i dopiero przy dużym zwiększeniu kątów pojawiał się delikatnie różowy nalot na bieli i jasnych kolorach. Jeśli chodzi o odbicia, to ich widoczność jest w dużej mierze zależna od tego, co pojawia się na ekranie. Przy jasnych obrazach, odbicia są minimalne i nie będą raczej przeszkadzać. Jednak gdy tylko na ekranie przeważają czernie i ciemność, sytuacja zmienia się w dość znacznym stopniu. Odbicia doskwierać mogą także w przypadku formatów Cinemascope (od 2.35:1 do 2.40:1), przy których na ekranie pojawiają się czarne pasy.
Po przeprowadzonych ustawieniach, zmierzone wartości prezentowały się następująco:
Średni błąd dE2000 ułożenia RGB w skali szarości IRE 0-100: 0,3
Średni błąd dE2000 rozłożenia nasycenia (punkty co 20%): 0,61
Średni błąd dE2000 rozkładu kolorów Colorchecker: 0,65
Jasność: 720 cd/m2
Średnia temperatura: 6479
Stopa Kontrastu:
- natywna: 128833512093:1
Dostrojenie przestrzeni REC.709: 100%
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3:
- 1976uv: 98,39%
- 1931xy: 69,92%
Pokrycie przestrzeni BT2020:
- 1976uv: 71,68%
- 1931xy: 69,42%
Input lag (3840x2160; 60fps): 16,2ms
Pobór energii:
- SDR: średnio 80W
- HDR: średnio 110W

Dźwięk
Dźwięk generalnie można opisać jako zbalansowany. Brakuje mu wielowymiarowości i jest po płytszej stronie, ale ogólnie technologia Acoustic Surface może się podobać i na wielu zrobi dobre wrażenie. Naszym zdaniem, obraz jaki oferuje Sony XR-65A90J zasługuje na lepsze brzmienie z zewnętrznego systemu, nie mniej jeśli chodzi o połączenie estetyki i brzmienia, to jest to rozwiązanie, które wypada wyróżnić.

System operacyjny i multimedia
hdtv_com_pl-Sony_XR-A90J-test-1.jpg
sony.pl​
Systemem operacyjnym w telewizorach Sony A90J jest Google TV. Generalnie można napisać, że system ten bazuje na Android TV. Co prawda graficznie znaleźć można kilka różnic, ale duża część interfejsu z wyświetlanymi serwisami wygląda znajomo. Jedną z różnic między Android TV, jaki znaleźć można w telewizorach Phlips lub TCL, a Google TV jaki jest w A90J, jest brak możliwości dostosowania menu głównego. W Sony, wszystkie reklamy serwisów nie zależnie od tego czy z nich korzystamy, czy nie są wyświetlane na głównej stronie menu i nie udało znaleźć nam się możliwości ich usunięcia. Sklep z aplikacjami udostępnia spore możliwości w zakresie multimedialnym. Ogólnie cały system działał bardzo stabilnie i trudno było doszukać się znaczących błędów, które mogłyby uprzykrzać korzystanie z telewizora. Z dziwnych zachowań, zauważyliśmy że przyciski skrótów do youtube, netflix, czy amazon prime, działały tylko z poziomu menu głównego i nie byliśmy w stanie przeskoczyć bezpośrednio z jednego serwisu do drugiego. Zintegrowany odtwarzacz multimedialny telewizora działał poprawnie. Odtworzył wszystkie testowe materiały, zarówno HDR10, HLG jak i Dolby Vision. Podczas odtwarzania dało się zauważyć pewne opóźnienie reakcji na wysyłane polecenia, nie mniej nie było dużego dyskomfortu. Przeszukując menu systemowe Sony zauważyliśmy, że zainstalowane aplikacje Google wymagają niezależnego wyłączenia mikrofonu, co… pozostawimy bez komentarza.

Podsumowanie
hdtv_com_pl-Sony_XR-A90J-test-6.jpg
sony.pl​
Naszym zdaniem, pod pewnymi względami Sony XR-65A90J to jeden z ciekawszych telewizorów jakie można zakupić. Wyjątkowy poziom ostrości, jasności oraz głębi potrafi zrobić duże wrażenie. Patrząc na minimalne wartości średnich błędów, można napisać, że pod pewnymi względami, opisywany Sony to najlepszy panel, jaki mieliśmy w swoich rękach. Pamiętajmy jednak, że liczby, specyfikacje i wyniki pomiarów nie oddają wszystkiego. Ogólnie w zakresie jakości obrazu, są pewne kwestie, które wg nas, lepiej wypadają w innych telewizorach. LG umożliwia m.in. bardziej dokładne dostrojenie kolorów oraz technologie sprzyjające graczom. Philips oferuje m.in. mniejsze szumy, lepsze różnicowanie i dynamikę w HDR. Sony może z kolei odbić piłeczkę bardzo dobrym przetwarzaniem sygnałów w zakresie ruchu… i tak można by długo. W naszym odczuciu, liczba zmiennych mających wpływ na decyzje dotyczące wyboru produktu jest na tyle duża, że ciężko określić jakiekolwiek urządzenie mianem najlepszego, dla każdego. Sony XR-65A90J, to jeden z ciekawszych telewizorów z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach. Nie jest idealny, i nie będzie optymalny dla każdego, ale poszukujący bardzo dobrego obrazu mogą, a może nawet powinni, wpisać serię A90J na swoją listę.
 
A może by tak Sony łaskawie odpowiedziało, dlaczego nie uaktualnia produktów z 2019 i 2020 do nowszej wersji Androida i dlaczego dotąd brak darmowego kodeka AV1 w Sony ZG-9?
 
Do góry