TV OLED Sony KD-55AG9 - Recenzja | Test | Opinie

hdtv.com_.pl-review-sony55ag9-Sony_BVM-X300V2.jpg
pro.sony

Korzystając z informacji, jakie znajdują się na stronie producenta, Sony BVM-X300 V2 można przedstawić jako referencyjny, studyjny monitor OLED TRIMASTER EL™ 4K, przeznaczony do zastosowań o najwyższym priorytecie.
W tym przypadku, nawet uwzględniając to, że prawdopodobnie na każdy firmowy opis produktu, spory wpływ mają specjaliści od marketingu, watro wiedzieć, że wspomniany produkt, to faktycznie referencyjne narzędzie, jakie często można znaleźć w dobrych studiach postprodukcyjnych. Firma Sony generalnie ma na swoim koncie sporo osiągnięć w dziale produktów profesjonalnych, a także w gałęziach Music i Pictures, będących ważnymi częściami składowymi Sony Corporation.

hdtv_com_pl-review-sony55ag9.jpg
sony.pl

Prawie 20 lat temu, zespół odpowiadający za dział Sony TV, rozpoczął współpracę z Sony Pictures Entertainment, by wspólnie opracować Tryb Cinema. Po wielu latach wprowadzania kolejnych udoskonaleń, w roku 2018, w ofercie firmy pojawiła się seria telewizorów Master.
Opracowując MASTER Series, zamysłem Sony było możliwie najbardziej autentyczne odwzorowanie każdej myśli na ekranie, przy zachowaniu możliwie najlepszego wykończenia obrazu w formie cyfrowego sygnału. Dziś, dzięki uprzejmości firmy Sony, która udostępniła nam telewizor KD-55AG9, mamy okazję przyjrzeć się, jak owo założenie przełożyło się na produkt.

hdtv.com_.pl-review-sony55ag9-24.jpg
sony.pl

Sony 55AG9 MASTER Series to 55" przedstawiciel, najwyższej serii telewizorów OLED. W linii AG9 znajdują się także przekątne 65" i 77".
Wybrane dane techniczne modelu przedstawiają się następująco:
• Typ wyświetlacza: OLED
• Przekątna ekranu: 55" (54,6"); 138,8 cm
• Rozdzielczość (pion x poziom, w pikselach): 3840×2160
• Zgodność z HDR (High Dynamic Range): HDR10, HLG, Dolby Vision
• Procesor obrazu: X1™ Ultimate
• Optymalizacja czystości: 4K X-Reality™ PRO, Object-based Super Resolution, Przetwarzanie dual database processing
• Optymalizacja koloru: Super Bit Mapping™ HDR, System Precision Colour Mapping, Technologia Live Colour™, TRILUMINOS™ Display
• Optymalizacja kontrastu: Dynamiczne zwiększanie kontrastu, Pixel Contrast Booster, Technologia object-based HDR remaster
• Optymalizacja Ruchu: Motionflow™ XR, tryb automatyczny
• Standard WI-FIŽ: Certyfikat Wi-FiŽ 802.11a/b/g/n/ac
• Wejścia Ethernet: 1 (u dołu)
• Zgodność z profilami Bluetooth: HID w wersji 4.2/HOGP/SPP/A2DP/AVRCP
• Łączenie ze smartfonami: Video & TV SideView (iOS/Android); Wbudowany Chromecast
• Wejścia antenowe (TV Naziemna/Kablowa): 1 (u dołu)
• Wejścia IF (TV SAT): 2 (u dołu)
• Wejścia HDMI: 4 (1 z boku / 3 u dołu)
• HDCP: HDCP2.3 (do HDMI™1/2/3/4)
• Zwrotny kanał audio HDMI: eARC
• Cyfrowe wyjścia audio: 1 (u dołu)
• Wyjścia słuchawkowe: 1 (z boku)
• Porty USB: 2 (z boku) / 1 (u dołu)
• Możliwość nagrywania na twardy dysk USB: FAT16/FAT32/exFAT/NTFS
• Wymiary telewizora:
- Bez podstawy (S x W x G): Ok. 122,6 × 71,0 × 4,0 cm
- Z podstawą (S x W x G): Ok. 122,6 × 71,4 × 25,5 cm
- Szerokość podstawy: Ok. 47,0 cm
- Rozmieszczenie otworów montażowych (VESA): 30 × 30 cm
• Waga:
- Bez podstawy: Ok. 18,7 kg
- Z podstawą: Ok. 22,3 kg

Cena: 10999pln

Więcej szczegółowych informacji, można znaleźć na stronie producenta.

hdtv_com_pl-review-sony55ag9-11.jpg


hdtv_com_pl-review-sony55ag9-8.jpg


hdtv.com_.pl-review-sony55ag9-27.jpg
sony.pl

hdtv.com_.pl-review-sony55ag9-26.jpg
sony.pl

W dziale konsumenckim, firma stara się łączyć jakość z estetyką. Dzięki temu, stosunkowo często produkty Sony oferują coś wyjątkowego w zakresie wzornictwa. Podobno sam Steve Jobs podczas prac nad pierwszym iPhone'm sugerował by wyobrazić sobie, jak takie urządzenie mogłoby wyglądać, gdyby zaprojektowane zostało przez Sony. Wydaje mi się, że linia AG9 może być jednym z przykładów podejścia do tematu estetyki japońskiego producenta. Projekt zdaje się łączyć w sobie myśl minimalistyczną z technologiczną nowoczesnością. Logo firmy przeniesiono w lewy dolny róg. Rezygnacja z jego podświetlenia pomogła zachować czystą, elegancką linię. Cienkie ramki otaczają ekran, który spoczywa na nieco grubszej, dolnej listwie, w której umieszczono m.in. czujniki i diodę sygnalizacyjną. W serii AG9, Sony zdecydowało się powrócić do klasycznej podstawy, przy czym w minimalnym stopniu, kąt osadzenia wyświetlacza wydaje się nawiązywać do togo, co prezentowała seria AF9. Bardzo duży wpływ na ogólny wygląd telewizora ma zastosowanie technologii Acoustic Surface Audio+™. Rozwiązanie to, pozwoliło ukryć przetworniki za ekranem, eliminując potrzebę stosowania czegoś na wzór zintegrowanego soundbara. Wśród materiałów użytych do budowy serii AG9 znajdują się zarówno wysokiej jakości aluminium, jak i nieco mniej wyrafinowane plastiki. Te drugie, dla zapewnienia ciekawszych wrażeń wizualnych w większości pokryto ziarnistą fakturą. Ciekawie prezentuje się także system dróg kablowych, który wraz z dostarczonymi panelami maskującymi pozwala na estetyczne wyprowadzenie przewodów.

hdtv_com_pl-review-sony55ag9-3.jpg


hdtv_com_pl-review-sony55ag9-2.jpg


hdtv_com_pl-review-sony55ag9-4.jpg

Łączenie różnych materiałów, widoczne jest także w przypadku pilota. O ile jednak w telewizorze wszystkie mniej wyrafinowane materiały zastosowano w miejscach albo niewidocznych, albo o ograniczonej widoczności, tak w pilocie zdecydowanie widać, w którym miejscu elegancja łączy się z 'odpornością'. Takie połączenie zapewne wynika z tego, że dolna część pilota jest tą, która najczęściej spotyka się z innymi powierzchniami.

hdtv_com_pl-review-sony55ag9-14.jpg


hdtv_com_pl-review-sony55ag9-19.jpg


hdtv_com_pl-review-sony55ag9-22.jpg


hdtv_com_pl-review-sony55ag9-17.jpg

Systemem operacyjnym Sony KD-55AG9 jest Android TV (obecnie w wersji Oreo). Jego układ graficzny wygląda znajomo. Sekcją główną jest kanał ogólnych aplikacji, gdzie można 'podczepiać' swoje ulubione apki. Poniżej, znajdują się kanały z wybranymi aplikacjami i skrótami do promowanych treści. Główną stronę interfejsu można w pewnym stopniu dostosowywać do własnych preferencji (dodawać/usuwać zarówno aplikacje jak i kanały). Dopasować można także dostęp do szybkich ustawień systemowych telewizora. Sony pozwala nam zdecydować, do których elementów, będących częścią ustawień ogólnych, chcemy mieć szybszy dostęp. Zarówno menu Android TV jak i menu systemowe są czytelne i przejrzyste.

hdtv.com_.pl-review-sony55ag9-grayscale.jpg
Sony KD-55AG9 - pomiar ustawień skali szarości SDR

hdtv.com_.pl-review-sony55ag9-colorspace.jpg
Sony KD-55AG9 - pomiar ustawień przestrzeni barwowej SDR

Zakres możliwości korekcji ustawień telewizora jest całkiem spory i tym, którzy chcą wykorzystać potencjał serii MASTER i cieszyć się obrazem możliwie najbardziej zbliżonym do założeń twórców, dostępne ustawienia pozwalają na dość dokładny tuning. Dedykowana aplikacja do współpracy z oprogramowaniem kalibrującym, możliwości te jeszcze dodatkowo poszerza, wprowadzając przy tym nowe pozycje w menu trybów obrazu.
Ustawienia punktu bieli zaowocowały jednym z najmniejszych średnich błędów (0,2), jakie spotyka się wśród wyświetlaczy przeznaczonych na rynek konsumencki. Także ustawienia przestrzeni barw SDR wraz z poszczególnymi punktami nasycenia wypadły bardzo dobrze. Pokrycie gamutu udało się dostosować w 99,9%. Analiza kolorów, ze średnim błędem dE2000 równym 0,99 pokazała, że tylko pewne odcienie brązu ulegają nieco większym odchyłom. Jeśli do powyższych wyników dodamy krzywą gamma, która gładko podąża za wzorem, uzyskujemy obraz o wyjątkowo naturalnej kolorystyce, z poprawnie wyświetlanymi cieniami i nieodczuwalną ilością zanieczyszczeń skali szarości. Dla sygnałów HDR odchylenia są nieco większe, ale pozostają w zakresie, który moim zdaniem, uwzględniając dzisiejsze standardy, jest jak najbardziej akceptowalny. Pokrycie przestrzeni DCI P3 wyniosło ponad 95%.
W temacie eco, po przeprowadzonych ustawieniach, wyświetlacz naszego miernika poboru energii, w zależności od wyświetlanych obrazów, pokazywał wartości z przedziału 70-240W. Najczęściej przebywał jednak w okolicach 160-170W.

hdtv_com_pl-review-sony55ag9-6.jpg

Z roku na rok, w wielu aspektach widać poprawę paneli stosowanych w telewizorach OLED. Nadal jednak margines błędu sprawia, że często poszczególne sztuki należące do tej samej linii różnią się od siebie bardziej lub mniej. W modelu jaki do nas trafił delikatne niedociągnięcia można było zauważyć w zakresie jednorodności barwowej matrycy, co objawiało się zielonkawym nalotem wąskiego (kilka mm) obszaru, przy dolnej krawędzi telewizora. Efekt ten zauważalny był tylko na statycznej planszy testowej wyświetlającej 100% bieli i zanikał podczas oglądania filmów, czy korzystania z konsoli.

hdtv.com_.pl-review-sony55ag9-uniformity.jpg
Sony KD-55AG9 - pomiar rozkładu natężenia oświetlenia przy IRE100

Równomierność natężenia oświetlenia, mimo iż nie była idealna na planszy testowej prezentującej wysokie wartości, w rzeczywistym użytkowaniu pozostawała nie do wychwycenia. Przy niskich wartościach różnice były znacznie mniejsze i tym bardziej nie wpływały na komfort oglądania. Znane z wcześniejszych modeli telewizorów OLED, problemy z wyświetlaniem tzw. "5% plansz testowych", w naszym wypadku nie występowały.

hdtv_com_pl-review-sony55ag9-21.jpg

Zmierzona wartość opóźnienia (input lag) wyniosła 26,5ms, co w moim odczuciu pozwala na swobodne i przyjemne wykorzystywanie telewizora w połączeniu z dowolną konsolą.

hdtv_com_pl-review-sony55ag9-1.jpg


hdtv_com_pl-review-sony55ag9-7.jpg

W opisywanym telewizorze OLED, Sony w dość specyficzny sposób podchodzi do zachowania balansu między wysokim poziomem jasności, a optymalizacją tonalną i odpowiednim poziomem szczegółowości. Z wartością 586 nit, model nie należy do czołówki najjaśniejszych telewizorów. W naszym przypadku, zdarzyły się sytuacje, w których podczas wyświetlania obrazów HDR, telewizor wycinał pewne informacje w bardzo jasnych obszarach. Z drugiej strony, opisywany model nad wyraz dobrze radził sobie z ciemnymi scenami, gdzie wydobywanie szczegółów ciągle stanowi pewne wyzwanie dla telewizorów OLED. Poza powyższymi kwestiami, odniosłem wrażenie, że zarządzanie poziomem jasności, w pewnych scenach zdaje się mieć bezpośrednie przełożenie na większe nasycenie obrazu. Łącząc powyższe podejścia do reprodukcji obrazu, otrzymujemy efekt, jaki określiłbym mianem kinowości.

hdtv_com_pl-review-sony55ag9-13.jpg

Doznania kinowe wzmacniane są przez jeden z najlepszych systemów przetwarzania ruchu na rynku. Bez włączania dodatkowej obróbki, uzyskujemy obraz nawiązujący do tego, co potrafią niektóre projektory kina domowego (przykładem może być opisany jakiś czas temu Sony VPL-VW270ES). Tym, dla których takie podejście jest zbyt purystyczne, Sony udostępnia opcję Motionflow. Przypadnie ona zapewne do gustu osobom preferującym upłynnienie. Funkcja ta zmniejsza (lub eliminuje) judder, ale generuje pewien rodzaj artefaktów. Ich intensywność jest stosunkowo umiarkowana i pod tym względem model 55AG9 wydaje się oferować jedno z lepszych rozwiązań na rynku. Występujący przy tym 'efekt teatralny' nie należy do bardzo agresywnych, nie mniej jest zauważalny.
Efektu kinowego dopełniają układy przetwarzania, oferujące dobry balans między przejściami tonalnymi a szumami. Dla użytkowników serwisu Netflix, Sony opracowało dedykowany tryb Netflix Calibrated Mode, który wg założeń firm Sony i Netflix najlepiej odda intencje twórców.

hdtv_com_pl-review-sony55ag9-18.jpg


hdtv_com_pl-review-sony55ag9-20.jpg

Jak wiadomo, platforma Android TV może stanowić pewne wyzwanie dla sprzętu. W naszym przypadku, ogólne wrażenie z użytkowania telewizora, zarówno pod względem szybkości reakcji na polecenia, płynności, jak i ładowania, zamykania i przełączania się między aplikacjami było pozytywne. Nieco więcej czasu urządzenie potrzebowało na połączenie się z serwerem lokalnym oraz odczyt plików z USB, nie mniej w obydwu przypadkach był to czas akceptowalny. Wszystkie testowe materiały (UHD, HDR (DV/HDR10/HLG), z odświeżaniem do 60fps) zostały odtworzone prawidłowo i nie wpływały na kulturę pracy telewizora.

hdtv_com_pl-review-sony55ag9-9.jpg


hdtv_com_pl-review-sony55ag9-10.jpg

Technologia Acoustic Surface Audio+™ sprawia, że pod względem brzmieniowym, telewizor Sony 55AG9 należy do czołówki rynkowej, wśród popularnych producentów. Wraz z nietypowym rozwiązaniem dostarczania dźwięku, japoński producent zdecydował się zaimplementować technologię pozwalającą wykorzystać głośniki telewizora jako kanał centralny w przypadku integracji z systemem kina domowego.

hdtv.com_.pl-review-sony55ag9-30.jpg
sony.pl

Pod wieloma względami, Sony KD-55AG9 to wyjątkowy telewizor. Oczywiście, jak każdy posiada cechy, które mogą sprawić, że pewne osoby wybiorą dla siebie coś innego. Są marki oferujące wyższą jasność, bardziej upłynniony obraz, czy wyższy poziom redukcji szumów. Jednak przypomnijmy, że zamysł telewizorów MASTER Series, jest nieco inny. Tu zamiarem jest możliwie najbardziej autentyczne odwzorowanie myśli twórców na ekranie. I pod tym względem, 55AG9 wydaje się być bardzo udanym produktem. Na tą chwilę, nie jestem w stanie podać modelu telewizora, który w moim odczuciu byłby w stanie zaoferować poziom kinowości zbliżony do tego, co oferują dobre projektory. Niezmiernie cieszy zatem fakt, że pod wieloma względami, opisywany Sony zmierza w tym właśnie kierunku i na dzień dzisiejszy oferuje jedno z bardziej kinowych doznań, jakiego można doświadczyć na ekranie telewizora.

5-star-medium.jpg
 
Do góry