Wypalanie boków

R4Zi3L

New member
Mam już pół roku Panasonica TX-37X10E i zauwazylem ostatnio ze boki na ktorych czasami sa czarna pasy przy ogladaniu kanalow 4:3 sa troche jasniejsze niz centrum ekranu ktory jest czesciej wykorzystywany, dodatkowo w jasnym tle widac bialawe paski milimetrowe. Czy moge to naprawic wypalajac boki np jasniejszymi pasami puszczanymi z kompa? czy moze to samo zniknie po dluzszym uzywaniu 16:9?
 

digitalus

Banned
witam
dlaczego w telewizorze masz ustawiony format 4:3?
ustaw panoramiczny albo 16:9 i problem rozwiazany.
w instrukcji jest informacja aby ogladac w 16:9.
w niektorych lcd , samsung sony , lg ,tez jest dolaczona podobna informacja.
jesli zajrzymy do instrukcji lcd to tez znajdziemy ostrzezenie

LCD samsung LE37A451
Nieruchomy obraz może spowodować trwałe uszkodzenie ekranu telewizyjnego.
- Nieruchomych obrazów nie należy wyświetlać na ekranie LCD dłużej niż przez 2 godziny, gdyż może to spowodować utrwalenie obrazu na ekranie.
Zjawisko utrwalania obrazu określa się także mianem „wypalania ekranu”. Aby uniknąć tego zjawiska, należy przy wyświetlaniu nieruchomych obrazów zmniejszyć jasność oraz kontrast ekranu.
- Oglądanie obrazu w formacie 4:3 na ekranie telewizora LCD przez długi okres czasu może powodować pozostawanie śladów krawędzi po środku ekranu oraz po jego lewej i prawej stronie. Przyczyną tego zjawiska jest różnica w natężeniu emitowanego światła. Odtwarzanie płyty DVD lub wyświetlanie obrazu z konsoli do gier może powodować powstawanie podobnego zjawiska. Wymienione powyżej objawy nie są objęte gwarancją.
- Wyświetlanie nieruchomych obrazów z konsoli do gier lub komputera przez długi okres czasu może powodować powstawanie obrazu szczątkowego
zatrzymane obrazy to wlasnie logo i inne znaki firmowe.

LCD SONy KDL-40S5600

- "Długotrwałe wyświetlanie obrazów nieruchomych może spowodować wystąpienie obrazów wtórnych (tzw. zjawy). Mogą one zniknąć po krótkiej chwili."

=====================
jesli napisano...moga to mozna uwazac ze nie musza.
 
Ostatnia edycja:

LUPO78

Banned
witam
dlaczego w telewizorze masz ustawiony format 4:3?
Ustaw panoramiczny albo 16:9 i problem rozwiazany.
W instrukcji jest informacja aby ogladac w 16:9.
W niektorych lcd , samsung sony , lg ,tez jest dolaczona podobna informacja.
Jesli zajrzymy do instrukcji lcd to tez znajdziemy ostrzezenie

lcd samsung le37a451
nieruchomy obraz może spowodować trwałe uszkodzenie ekranu telewizyjnego.
- nieruchomych obrazów nie należy wyświetlać na ekranie lcd dłużej niż przez 2 godziny, gdyż może to spowodować utrwalenie obrazu na ekranie.
Zjawisko utrwalania obrazu określa się także mianem „wypalania ekranu”. Aby uniknąć tego zjawiska, należy przy wyświetlaniu nieruchomych obrazów zmniejszyć jasność oraz kontrast ekranu.
- oglądanie obrazu w formacie 4:3 na ekranie telewizora lcd przez długi okres czasu może powodować pozostawanie śladów krawędzi po środku ekranu oraz po jego lewej i prawej stronie. Przyczyną tego zjawiska jest różnica w natężeniu emitowanego światła. Odtwarzanie płyty dvd lub wyświetlanie obrazu z konsoli do gier może powodować powstawanie podobnego zjawiska. Wymienione powyżej objawy nie są objęte gwarancją.
- wyświetlanie nieruchomych obrazów z konsoli do gier lub komputera przez długi okres czasu może powodować powstawanie obrazu szczątkowego
zatrzymane obrazy to wlasnie logo i inne znaki firmowe.

Lcd sony kdl-40s5600

- "długotrwałe wyświetlanie obrazów nieruchomych może spowodować wystąpienie obrazów wtórnych (tzw. Zjawy). Mogą one zniknąć po krótkiej chwili."

=====================
jesli napisano...moga to mozna uwazac ze nie musza.

trochę bzdury piszesz na temat wypalania się czego kolwiek w lcd,ale to szczegół :D:D:D:D:D:D
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
jeśli powidoki świeże to poradzisz sobie włączając "śnieg" kilka godzin na ekranie .
 

kertis

New member
trochę bzdury piszesz na temat wypalania się czego kolwiek w lcd,ale to szczegół :D:D:D:D:D:D

Trochę to "szczególik", przy plazmie LCD to skała. Mamy w firmie kilka lcd wyświetlających nieruchomy obraz 24/7 i to z jasnością na prawie max, bo stoją prawie na dworze. Dopiero po 3 latach można było zauważyć, że obraz został. Nawet chciałem z ciekawości wziąć jeden z nich jak już będzie całkiem do bani, wyjąć matrycę i wygrzać ją porządnie w piekarniku, ale "najgorszy" padł całkiem, a reszta na razie daje radę. Także na razie czekam, i chyba sobie poczeeekam.
 

R4Zi3L

New member
witam
dlaczego w telewizorze masz ustawiony format 4:3?
ustaw panoramiczny albo 16:9 i problem rozwiazany.
W telewizorze mam 16:9, to w dekoderze mam ustawione ze kanal 16:9 wyswietla poprawnie i kanal 4:3 tez wyswietla poprawnie bez zaburzen geometri obrazu.... Zazwyczaj to moi rodzice ogladaja tv i nie maja w nawyku ustawiania zooma gdy obraz wyswietlany jest z pasami. Zjechalem teraz z kontrastem i staram sie zeby obraz wypelnial caly ekran jesli to mozliwe...
Skąd wziąść dobry "snieg" do wyswietlania?
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Najlepiej z kosmosu ;) Tak zwany śnieg telewizyjny to szum elektromagnetyczny będący echem promieniowania Wielkiego Wybuchu.
W telewizorze powinieneś ustawić go bez problemu wybierając jako źródło sygnału TV i ustawiając kanał "0".
Można też skorzystać z rozwiązania opisanego w tym wątku.

Pozdrowienia!
 

jgx

New member
Bez reklam
witam
dlaczego w telewizorze masz ustawiony format 4:3?
ustaw panoramiczny albo 16:9 i problem rozwiazany.
w instrukcji jest informacja aby ogladac w 16:9.
w niektorych lcd , samsung sony , lg ,tez jest dolaczona podobna informacja.
jesli zajrzymy do instrukcji lcd to tez znajdziemy ostrzezenie

LCD samsung LE37A451
Nieruchomy obraz może spowodować trwałe uszkodzenie ekranu telewizyjnego.
- Nieruchomych obrazów nie należy wyświetlać na ekranie LCD dłużej niż przez 2 godziny, gdyż może to spowodować utrwalenie obrazu na ekranie.
Zjawisko utrwalania obrazu określa się także mianem „wypalania ekranu”. Aby uniknąć tego zjawiska, należy przy wyświetlaniu nieruchomych obrazów zmniejszyć jasność oraz kontrast ekranu.
- Oglądanie obrazu w formacie 4:3 na ekranie telewizora LCD przez długi okres czasu może powodować pozostawanie śladów krawędzi po środku ekranu oraz po jego lewej i prawej stronie. Przyczyną tego zjawiska jest różnica w natężeniu emitowanego światła. Odtwarzanie płyty DVD lub wyświetlanie obrazu z konsoli do gier może powodować powstawanie podobnego zjawiska. Wymienione powyżej objawy nie są objęte gwarancją.
- Wyświetlanie nieruchomych obrazów z konsoli do gier lub komputera przez długi okres czasu może powodować powstawanie obrazu szczątkowego
zatrzymane obrazy to wlasnie logo i inne znaki firmowe.

LCD SONy KDL-40S5600

- "Długotrwałe wyświetlanie obrazów nieruchomych może spowodować wystąpienie obrazów wtórnych (tzw. zjawy). Mogą one zniknąć po krótkiej chwili."

=====================
jesli napisano...moga to mozna uwazac ze nie musza.


tego digitaliusa to nie ma co słuchac bo jest albo opłacany przez firmy aby pisal pozytywnie na temat plazm a negatywnie na temat lcd (żeb nie było - uważam że i plazmy i lcd mają wady i zalety) albo ma troche nie po kolei w główce:grin::grin::grin::grin::grin:
 

R4Zi3L

New member
Wydaje mi sie ze to nie jest ghost ale zwykle nie wypalenie sie obszaru z uwagi na slabe uzywanie... wydaje mi sie ze boki musza nadrobic za centrum, w sensie ze kolory sa mniej intersywne po bokach, czern bardziej szara... moze trzeba przygotowac obrazek z czarnym centrum i bialymi bokach, w celu wyrownania wypalenia?
 

digitalus

Banned
jgx- nikogo nie obrazam, licza sie fakty.moge napisac podobnie o tobie. w instrukcji niektorych lcd tez jest dolaczona informacja ktora dotyczy zatrzymanych obrazow. to jeden z przykladow, powidok po logo axn w lcd.




tak,pracowalem w tajnej fabryce plazm panasonica w amagasaki.nie zabijajcie mnie:) .jest taka fabryka.
moje argumenty na obrone
pierwsza moja plazma to daewoo. pewnie wtedy pracowalem w daewoo:) bo zachwalalem ten telewizor . telewizorek dziala do dzis. jakosc obrazu caly czas mnie zaskakuje. nie szukajcie juz tego telewizora w sklepach bo daewoo zakonczylo produkcje telewizorow w polsce.
druga plazma to panasonic. jakosc obrazu wzorowa . na pewno warto polecac , jesli jakosc obrazu bylaby kiepska to napisalbym ..nie kupujcie tego telewizora, tylko lcd.
trzecia plazma pioneer.
 

Attachments

  • axn.jpg
    axn.jpg
    107,4 KB · Wyś: 493
Ostatnia edycja:

don111

Banned
Wydaje mi sie ze to nie jest ghost ale zwykle nie wypalenie sie obszaru z uwagi na slabe uzywanie... wydaje mi sie ze boki musza nadrobic za centrum, w sensie ze kolory sa mniej intersywne po bokach, czern bardziej szara... moze trzeba przygotowac obrazek z czarnym centrum i bialymi bokach, w celu wyrownania wypalenia?
"niedopalenie" nie pozostawia żadnych śladów, ekran powinien być czarny w tym miejscu a tam gdzie był wyświetlany obraz oprócz czarnych boków powinien być odrobinę jaśniejszy (czasem widać z bardzo bliska jak staniesz przy tv)
musiałeś oglądać coś co pozostawiło takie pamiątki
menu dvd, tunera czy jakiegoś innego urządzenia może ?
 
Ostatnia edycja:

R4Zi3L

New member
teraz jak sie zastanowic... to tv przy formacie 4:3 (dawanego z componenta, czy composite) daje automatycznie szare pasy tam gdzie nie ma obrazu.... problem wynika z tego nie ze lubie rozciagnietego obrazu albo zlego aspect ratio.... jak rodzice ogladaja cos to im tak ustawiam bo im to wszystko jedno ale ja jak obraz jest w 4:3 to ogladam w 4:3 a jak 16:9 to tez nie robie zooma... tylko ze dekoder tv ktory idzie z HDMI ma ustawione tak ze przy programach 4:3 daej czarne pasy (720p)
Normalnie tego tak nie widac... tylko jesli po bokach jest taki sam kolor to widac takie przejscie....
 

jgx

New member
Bez reklam
jgx- nikogo nie obrazam, licza sie fakty.moge napisac podobnie o tobie. w instrukcji niektorych lcd tez jest dolaczona informacja ktora dotyczy zatrzymanych obrazow. to jeden z przykladow, powidok po logo axn w lcd.




tak,pracowalem w tajnej fabryce plazm panasonica w amagasaki.nie zabijajcie mnie:) .jest taka fabryka.
moje argumenty na obrone
pierwsza moja plazma to daewoo. pewnie wtedy pracowalem w daewoo:) bo zachwalalem ten telewizor . telewizorek dziala do dzis. jakosc obrazu caly czas mnie zaskakuje. nie szukajcie juz tego telewizora w sklepach bo daewoo zakonczylo produkcje telewizorow w polsce.
druga plazma to panasonic. jakosc obrazu wzorowa . na pewno warto polecac , jesli jakosc obrazu bylaby kiepska to napisalbym ..nie kupujcie tego telewizora, tylko lcd.
trzecia plazma pioneer.

w takim razie pozostaje opcja 2 :D:D:D:D pewnie że mógłbyś napisac to samo o mnie tylko ja nie bronie zawzięcie jak lew którejś z technologii (tej jedynie słusznej :D:D:D) i nie pojawiam się MOMENTALNIE gdy ktoś się waha jaką technologie ma kupic, wybacz ale nie lubie oszołomstwa :p a to tylko tv i zarówno lcd i plazmy mają wady i zalety więc swoją zawziętością robisz się śmieszny
pozdro 4all
 

pierwszy

Banned
w takim razie pozostaje opcja 2 :D:D:D:D pewnie że mógłbyś napisac to samo o mnie tylko ja nie bronie zawzięcie jak lew którejś z technologii (tej jedynie słusznej :D:D:D) i nie pojawiam się MOMENTALNIE gdy ktoś się waha jaką technologie ma kupic, wybacz ale nie lubie oszołomstwa :p a to tylko tv i zarówno lcd i plazmy mają wady i zalety więc swoją zawziętością robisz się śmieszny
pozdro 4all

mógłbyś sobie darować osobiste wycieczki... digitalus przynajmniej pisze na temat, stara się pomóc, swoją "zawziętość w promowaniu plazmy" często podpiera rzeczowymi artykułami, własnymi spostrzeżeniami, zdjęciami, linkami do testów z których można wyciągnąć wnioski nt. wyboru tv lcd/plazma... imo kawał dobrej roboty i chwała mu za poświęcany czas.
 

Lasica

New member
w takim razie pozostaje opcja 2 :D:D:D:D pewnie że mógłbyś napisac to samo o mnie tylko ja nie bronie zawzięcie jak lew którejś z technologii (tej jedynie słusznej :D:D:D) i nie pojawiam się MOMENTALNIE gdy ktoś się waha jaką technologie ma kupic, wybacz ale nie lubie oszołomstwa :p a to tylko tv i zarówno lcd i plazmy mają wady i zalety więc swoją zawziętością robisz się śmieszny
pozdro 4all

Nie wiem czemu tak się przyczepiłeś...Mam stary LCD LG 27lz55, którego używam jako monitora PC i raz na jakiś czas utrwali mi się kawałek np. paska od przeglądarki, kawałek tekstu z worda itp. Problem znika po wyłączeniu TV na 2-3 min.

Mam też plazmę LG, powidoki powstają znacznie częściej i szybciej, ale w przeciwieństwie do tych z LCD są mniej widoczne i znikają samoistnie.

LCD też się może wypalić. Ciężko tego dokonać, ale jest to możliwe.
 

matias2004

New member
Po ogladaniu formatu 4/3 z pasami po bokach na lcd tez moga powstac powidoki i to paskudne , nie da sie tego wyczyscic zadnym szumem. Na lg 37 kupionym jakies 4 lata temu powstaly takie zamglone boki i nie da sie tego wyczyscic niczym , efekt podobny do tego jak sie przycisnie palcami matryce , tyle ze "od linijki".Tv eksploatowany normalnie.Pewnie to firma nie najwyzszych lotow i sa lepsze tv od tego , ale fakt taki ze nie tylko plazma jest podatna na wypalanie.
 
Ostatnia edycja:

R4Zi3L

New member
ciągle nie żaluje kupna plasmy to kolory i kontrast zabijaja przy tej cenie.... (szczegolnie jak popatrze na LCD u znajomych)
 

LUPO78

Banned
to czemu ja nie mam takich powidoków u siebie w Lg lcd jak oglądam tv jeden program długo,a na większości programów mam pas z dołu i z góry tzw panorama,no chyba że to tylko z poprzecznymi się robią powidoki,trochę to dziwne ale nie tylko ja mam pasy z dołu i z góry :D większość osób które używają lcd i plazmy
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
to czemu ja nie mam takich powidoków u siebie w Lg lcd
Nie doczytałeś ;) W zacytowanych fragmentach instrukcji podano "... może powodować...". Oznacza to, ni mniej ni więcej, że może, nie musi. Nawet jeśli miałby to być, dajmy na to, jeden przypadek na milion, bez względu na technologię, to zawsze szkoda osoby, której dotknął problem niedającego się usunąć "wypalenia". No chyba, że uzyskała takowe na własne życzenie :)

ale nie tylko ja mam pasy z dołu i z góry :D większość osób które używają lcd i plazmy
To ciekawe spostrzeżenie, ale akurat ja mam odwrotne. Znam przyzwyczajenia telewizyjne trzech osób (łącznie z sobą) i wszystkie trzy oglądają w ten sposób jedynie filmy z dvd. Pozostały czas, czyli pewnie grubo ponad 95%, oglądane są kanały telewizyjne wypełniające obrazem całą powierzchnię ekranu. Ale to oczywiście tylko moje spostrzeżenie ;)

Pozdrowienia!
 
Do góry