Strona główna Ostatnie testy Nasze Zestawy Kanały 4K Próbki HD Forum
Rejestracja Regulamin Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz wszystkie fora jako przeczytane


KameryJaka kamera, za ile, po co, itp. oraz programy do edycji video i wszystko co z nimi związane

Wróć HDforum > Video > Kamery > Pliki AVCHD - co z nimi robić?
Odpowiedz

Klub HDTV.com.pl

Avatar Sydon777

Meldunek: Mar 2006
Postów: 799
Skąd: Kraków

Cytuj  
#1
24-03-2007, 14:37
Domyślnie Pliki AVCHD - co z nimi robić?

Ostatnio kamery HD posługujące się się formatem AVCHD bardzo potaniały i stały się ogólnie dostępne natomiast oprogramowanie do edycji plików AVCHD jest skromne i powstaje więc problem co z tymi plikami robić. Dołączone oprogramowanie np do kamer Sony na płytki DVD pozwala na prostą edycję materiału (wycięcia) i powtórne nagranie na płytkę w formacie AVCHD. Płytki takie można oczywiście odtwarzać z kamery bezpośrednio na TV HD lub na komputerze. Wziąwszy pod uwagę, że PS3 i odtwarzacze BR powinny odtwarzać te płytki można by uznać, że to jest wystarczające i zapewne tak będzie dla wielu użytkowników - ale nie dla wszystkich. Wielu filmowców chce mieć pełną ofertę edycyjną jaką udostępniają współczesne programy do obróbki vido, które jednak nie współpracują z AVCHD. Z czasem to się napewno zmieni ale teraz jest jak jest. Trzeba też zaznaczyć, że nie można odtwarzać płytek AVCHD z napędu komputerowego bo system ich nie widzi. Jeżeli pliki AVCHD zaimportuje się na dysk komputerowy to też jest pewien problem z ich odtwarzaniem. Najprostszy sposób do zmienić rozszerzeni na .ts i wówczas mogą być odtwarzane bez problemu przez Media Player Classic i Elecard Player (VLC i KMP u mnie ich nie odtwarza). Pliki AVCHD z poszczególnych scen filmowych można połączyć w jeden większy plik np Total Commanderem i odtwarzać w wymienionych playerach ale w miejscach łączenia następuje chwilowe zaburzenie przy odtwarzaniu.
Początkowo wydawało mi się, że rozwiązanie leży w przeknwertowaniu AVCHD na MPEG2 wykorzystując istniejącą opcję w programie Picture Montion Browser. Jak się jednak okazało plik wynikowy z takiej operacji posiada rozdzielczość zredukowaną do PAL - czym byłem zaskoczony bo bardzo liczyłem na zachowanie pełnej rozdzielczości HD. Ja amatorsko od kilku lat zajmuję się filmowaniem trójwymiarowym z wykorzystaniem dwóch kamer i teraz aby uzyskać odtwarzalny w komputerze film 3DHD muszę dysponować synchronizowanymi plikami HD z obu kamer, które dadzą się odtworzyć w komputerze poprzez Stereoscopic Player.
Tak więc z różnych powodów konwersja plików AVCHD na któryś z dotychczas rozpowszechnionych formatów HD jest tematem kluczowym i będzie w najbliższym czasie interesowała coraz większe grono miłośników HD. W tej sytuacji wydaje się zasadnym stworzenie oddzielnego wątku, gdzie można się dzielić różnymi doświadczeniami na ten temat.
Na początek napiszę kilka słów o moich doświadczeniach z programem TMPGEnc 4.0 XPress, bo on oferuje szereg możliwości rozwiązania problemu konwersji plików AVCHD. Z punktu widzenia HDTV uznałem, że najciekawsze są pliki wynikowe w formacie HDV, WMV i AVI (z użyciem dowolnych codeców zainstalowanych w systemie). Obsługa programu jest intuicyjna i można się obejść bez instrukcji i helpów. Do programu można wczytać kilka mniejszych plików AVCHD i zlecić zapisanie wyniku w postaci jednego sumarycznego pliku. Wszystkie trzy konwesje przebiegły bezproblemowo i pliki wynikowe bardzo płynnie mogą być odtwarzane w playerach komputerowych. Z punktu widzenia entuzjastów zaawansowanej edycji video zapewnie pliki o formacie HDV będą najbardziej interesujące choć ich rozmiary są duże. Z mojego punktu widzenia najkorzystniejsze są pliki WMV9 gdyż mają znacznie mniejsze rozmiary niż HDV dla tego samego pliku źródłowego i mogą być bezpośredno czytane przez Stereoscopic Player. Ewentualne korekty w synchronizacji dla plików z lewej i prawej kamery (oraz wycięć fragmentów zbędnych) można dokonać w programie StereoMovieMaker. Program ten jednak bezpośrednio nie czyta zbiorów WMV i trzeba tu korzystać ze scriptów w Avi Synth.
Dla wyrobienia sobie wstępnego poglądu odnośnie podstawowych opcji programu TMPGEnc 4.0 XPress załączam zrzuty dwóch ekranów:

Admin: Proszę zmienić wilekość obrazków.
Miniaturka załącznika (kliknij aby powiększyć)
Pliki AVCHD - co z nimi robić?-formatavi.jpg   Pliki AVCHD - co z nimi robić?-outputformat.jpg  
Odpowiedź z Cytatem
Sydon777 jest offline
reklama


Meldunek: Feb 2005
Skąd: hdtv.com.pl

 
Media Expert Philips promo
Banned

Avatar bluray

Meldunek: Feb 2007
Postów: 2,960
Cytuj  
#2
31-03-2007, 11:00
Domyślnie

Dzięki za bardzo ciekawy temat.

Ja próbuję znaleźć optymalny sposób aby wybrane pozycje ( wyłącznie HD tj. 1920 x 1080 i/p) z archiwum były odtwarzane przez PS3.
Oczywiście za niedopuszczalne uważam zgubienie po drodze jakości.
Po drodze napotkałem cały szereg pułapek.
Niektóre wielogigowe pliki ( głównie ts) godzinami konwertują się do formatu wskazanego przez SONY. Zaś końcowy wynik nie gwarantuje, że PS3 to odtworzy.
Jaka więc jest recepta "doskonała" na udany export do np. mpeg2 program stream ?
Dysponuje wieloma programami i ciągle szukam rozwiązania.
Podejżewam, że główną przyczyną może być audio layer II.
Wydaje mi się, że PS3 widząc wadę kodeka audio nie przeczyta pliku.

Drugi nierozwiązany problem to jak odtworzyć pliki większe niż 4 Gb.
Po USB PS3 widzi externalny HDD jeżeli jest on w formacie FAT32.
NTFS nie jest widziany.

Jakieś sugestie mile widziane.
Sprawdzę dziś także nieznany mi wcześniej TMPGEnc 4.0 XPress.

Czy SONY VEGAS 7.0d nie załatwia Twoich problemów z AVCHD ?
Czy wiesz, że w nowej aktuajizacji NERO jest dodana pełna obsługa AVCHD ?

Ostatnio edytowane przez bluray ; 31-03-2007 o 11:03
Odpowiedź z Cytatem
bluray jest offline
Klub HDTV.com.pl

Avatar Sydon777

Meldunek: Mar 2006
Postów: 799
Skąd: Kraków

Cytuj  
#3
01-04-2007, 13:09
Domyślnie

Sony Vegas 7 to doskonały program edycyjny dla formatów SD, HD i HDV ale niestety jego cena jest porównywalna z ceną kamery HD i o ile mi wiadomo bezpośrednio nie obsługuje plików AVCHD. Natomiast wpomniany update do Nero to niewątpliwie zapowiedź nadchodzącego czasu AVCHD. Ponieważ wiadomości są całkiem nowe i bezpośrednio wiążą się z poruszanym tematem warto zacytować fragment tekstu ze strony Nero:
"W tej aktualizacji pakietu Nero 7 zostalo uwzglednione rozwiazanie do odtwarzania i tworzenia w formacie AVCHD, bedace obecnie najczesciej uzywanym rozwiazaniem na swiecie. Opracowany wspólnie przez firmy Sony i Panasonic standard AVCHD to najnowszy format cyfrowego wideo do kamer High Definition. Umozliwia nagrywanie wideo w rozdzielczosci 1080i lub 720p na róznych nosnikach, w tym dyskach DVD z mozliwoscia wielokrotnego zapisu, dyskach twardych i SD, oraz na kartach pamieci Memory Stick PRO. Korzysta on z kodera-dekodera wideo MPEG-4 AVC (H.264), który zostal zastosowany w profilach AVC w supernowoczesnym formacie Nero Digital™ A/V. Technologia AVCHD wbudowana w pakiet Nero 7 wzbogaca zakres mozliwosci kamkorderów wideo HD nastepnej generacji, umozliwiajac uzytkownikom importowanie, edytowanie, wyswietlanie, a nastepnie nagrywanie w formacie AVCHD na standardowych dyskach DVD lub na dysku twardym, kartach pamieci Memory Stick PRO lub SD, nie powodujac przy tym zmniejszenia rozdzielczosci. Nagrania AVCHD mozna odtwarzac bez modyfikacji w wiekszosci odtwarzaczy Blu-ray typu set-top, za pomoca konsoli PlayStation® 3 oraz programowego odtwarzacza formatu AVHCD Nero ShowTime 3.
Komisja ds. licencjonowania dysków Blu-ray (Blu-ray Disc License Entity) przyznala pakietowi Nero 7 certyfikat za mozliwosc odtwarzania i tworzenia materialów w formacie BD-AV w programie Nero Vision oraz odtwarzanie za pomoca programu Nero ShowTime. Obie aplikacje obsluguja dyski Blu-ray typu High Definition o rozdzielczosci do 1080p w formacie MPEG-2. Aplikacja Nero Vision umozliwia tworzenie dysków wideo BD-AV z mozliwoscia edycji na nosnikach BD-RE i BD-R, obsluguje bezposrednie zapisywanie i edycje na dysku oraz zapewnia pojemnosc odpowiadajaca pelnej pojemnosci dysków jednowarstwowych BD-RE i BD-R (do 25 GB). Program Nero ShowTime odtwarza dyski BD-RE i BD-R z mozliwoscia edycji i umozliwia poruszanie sie po nich."
Nadchodzi więc nowe.
Ponieważ mam już własne doświadczenie z edycją AVCHD nie tylko poprzez konwersję materiału do HDV ale także na plikach źródłowych z użyciem programu Picture Montion Browser to uważam, że jest to niezwykle ciekawy format i trzeba go poważnie rozważyć przy zakupach kamery HD.
We wspomnianym programie (jak już pisałem) bardzo łatwo można usuwać niechciane fragmenty w poszczególnych ujęciach ale i zestawiać materiał do nagrania AVCHD na płytce DVD 4.7 GB z użyciem nagrywarki PC-ta. Przeniesienie materiału na płytkę DVD odbywa się bez utraty jakości bo nie jest on przekodowywany. Płytka może być odtwarzana z napędu DVD PC-ta z użyciem dołączonego programu do odtwarzania AVCHD i ma menu reprezentujące każde ujęcie (scenę) a więc nawigacja jest klasyczna jak w zwykłym DVD. Płytka taka (nazwijmy ją AVCHD DVD 4.7) może być odtwarzana na PS3 i odtwarzaczach BR. Jest to niesłychana wygoda. Możemy z zestawionego materiału do nagrania wykonać też wersję DVD z MPEG2 o jakości lepszej niż możliwa do uzyskania z kamery SD.
Płynne odtwarzanie AVCHD DVD 4.7 (lub 1.4) z komputera na TV Full HD nie przedstawiało mi żadnych problemów mimo formatu 1080p. Jedynie na granicach scen jest zauważalne choć ułamkowo-sekundowe "zahamownie". Prawdopodobnie nie będzie to miało miejsca przy wykorzystywaniu odtwarzacza stacjonarnego BR bo gdy płytkę AVCHD DVD 1.4 odtwarza się z kamery to tego efektu nie ma - myślę, że to kwestia sprzętowego dekodowania h264.
Obraz na 55 calowym TV jest naprawdę znakomity i przy statycznym ustawieniu kamery podczas filmowania absolutnie nie ustępuje jakością temu co oferuje Luxe HD.
Odpowiedź z Cytatem
Sydon777 jest offline
reklama


Meldunek: Feb 2005
Skąd: hdtv.com.pl

 

Gie
Wspiera forum

Avatar Gie

Meldunek: Jun 2006
Postów: 558
Cytuj  
#4
01-04-2007, 20:43
Domyślnie

Czy w TMPGEnc 4.0 XPress można przyciąć materiał MPEG2 i ponownie zapisać bez kompresowania go? Bo mam nagranie w MPEG2 i potrzebuję je troszku przyciąć. Ponowna konwersja pogorszy jego parametry.
Odpowiedź z Cytatem
Gie jest offline
Klub HDTV.com.pl

Avatar Sydon777

Meldunek: Mar 2006
Postów: 799
Skąd: Kraków

Cytuj  
#5
01-04-2007, 23:35
Domyślnie

Program TMPGEnc 4.0 XPress ma funkcje Cut-edit ale dostępną dla wszystkich plików wejściowych więc nie można wykluczyć, że do zapisu pliku wynikowego będzie użyte powtórne kodowanie. Ja do przycinania plików kodowanych w MPEG2 zawsze używałem znakomitego programu VideoReDo Plus, który jest dedykowany do edycji takich plików. Teraz takie operacje mogę robić także programem dostarczonym wraz z kamerą HD czyli Picture Montion Browser bowiem pozwala on przycinać nie tylko pliki AVCHD ale także kodowane w MPEG2.
Odpowiedź z Cytatem
Sydon777 jest offline
Klub HDTV.com.pl

Avatar Sydon777

Meldunek: Mar 2006
Postów: 799
Skąd: Kraków

Cytuj  
#6
05-04-2007, 16:08
Domyślnie Nero 7 Premium + update

Pakiet programów Nero 7 Premium z update Nero Burning ROM to bardzo interesujący bo dość tani (ok 50 EURO) a zarazem uniwersalny zestaw programów zintegrowanych min do edycji, authoringu i nagrywania filmów o różnych formatach zapisu. Oczywiście w tej chwili nas najbardziej interesuje fakt, że pozwala on importować pliki AVCHD i poddawać je dalszej obróbce. Ponieważ w tym względzie mam już pewne doświadczenie chcę kilka informacji na ten temat przekazać.
Nero nie widzi plików zapisanych na płytce AVCHD więc poszczególnych plików nie można importować ale można zaimportować całą zawartość płytki i wówczas na dysku twardym poszczególne pliki są już widoczne. Do Nero 7 można wczytać dowolny zestaw plików AVCHD. Wczytane pliki teoretycznie można łączyć w zestawy mające stanowić dany tytuł (rozdział) w menu przygotowywanej do nagrania płytki. Ta opcja jednak nie sprawdza się w przypadku plików AVCHD. Jeżeli chce się tworzyć tytuły menu obejmujące kilka plików źródłowych należy odpowiedni zestaw przygotować już w programie edycyjnym. Program do authoringu pozwala wczytać do 99 plików filmowych. A zatem jeżeli chce się bezpośrednio zestawić na jednej płytce 4.7 GB materiał AVCHD z trzech płytek 1.4 GB to może się okazać, że ilość ujęć (a więc i plików) jest większa i z konieczności trzeba pliki wcześniej edycyjnie łączyć.
Na etapie edycji pliki AVCHD można obcinać oraz wycinać z nich niechciane fragmenty. W miejscach łączenia plików można wstawiać różnorakie przejścia wykorzystując zdefiniowane szablony. Można też wstawiać napisy wykonane w samym programie, gdyż są do dypozycji różne czcionki i kolory. Można wstawiać zdjęcia i animacje. Do dyspozycji są dwie dodatkowe ścieżki dźwiękowe, w których można umieścić komentarz lub podkład muzyczny. Brakuje niestety możliwości kształtowania obwiedni tak aby ustalić właściwe i zmieniające się relacje w głośności poszczególnych ścieżek audio. Po przygotowaniu pliku w programie edycyjnym można go wyeksportować i odtwarzać samodzielnie lub włączyć jako tytuł do segmentu przygotowującego płytkę z menu. Do tworzenia menu możemy też wykorzystać wcześniej zdefiniowane szablony i ewentualnie je modyfikować. Przygotowany projekt można nagrać na płytkę lub na dysk twardy jako DVD z menu lub jako obraz DVD do późniejszego nagrania. Przy zapisie można używać różne formaty min.: AVC Nero Digital, HDV, AVI. Pliki żródłowe AVCHD zostają więc przekodowywane nawet jeżeli nie były poddawane żadnym zabiegom. Trudno ustalić na ile wpływa to na jakość końcową filmu bo trzeba byłoby prowadzić specjalne testy porównawcze. Odnosi się jednak wrażenie, że jakość filmu przez to nie obniża się. Odtwarzanie plików wynikowych i płytek nagranych w Nero jest możliwe poprzez Nero Show Time 3 niezależnie od użytego formatu kodowania. Player ten ma dobrze rozbudowane menu i bez problemu odtwarza płytki nagrane kamerą Sony lub programem Picture Montion Browser.
A teraz kilka danych liczbowych. Konwersja 14 plików AVCHD zaimportowanych z płytki 1.4 GB i nagranie ich z utworzonym menu trwało u mnie ok. 3 godz. W wyniku powtała płytka DVD 4,7 na której zbiory AVC h.264 Nero Digital zajmowały 2.63 GB. Czas nagrania podobnej płytki wraz z menu z programu Picture Montion Browser trwa ok 1godz i pliki wynikowe mieszczą się na płytce 1.4 GB (brak przekodowywania). Te same 14 pliki żródłowe umieszczono na ścieżce czasowej programu edycyjnego Nero i pomiedzy pliki wstawiono różne szablony przejścia i całość wyeksportowano do pojedynczego pliku najpierw w frmacie HDV (HD2 1440x1080 MPEG2 16:9). Konwesja trwała ok. 1,5 godz a plik wynikowy miał 3,99 GB. Następnie wyeksportowano w formacie HDTV-AVC (Nero Digital AVC 1920x1080 16:9 przy ustawieniu kodowania jednoprzebiegowego). W tej opcji możemy regulować stopień kompresji - przy ustawieniu suwaka na 8566 Kbit/s uzyskuje się zbiór 1.4 GB i czas jego zapisu był 3 godz 20 min.
Z odtwarzaniem pliku wynikowego w HDV w Nero Show Time 3 ze strumieniem średnio 23 Mbit/s nie ma najmniejszego problemu. Player nie gubi żadnych klatek. Równie dobrze plik ten jest odtwarzany w Elecard Player i we VCL player (MPC u mnie nie odtwarza tego pliku).
Podsumowując można stwierdzić, że Nero 7 updatowany powinien zadowolić nawet ambitnych amatorów przegrywania plików AVCHD na płytki DVD 4.7. Profesjonalistom być może będzie tu szeregu rzeczy brakowało ale przecież mając już format HDV mogą korzystać z bardziej rozbudowanych programów. Ale i Picture Montion Browser zapewne będzie miał swoich użytkowników - jest prosty, efektywny no i darmowy. Pod pewnymi względami nawet lepszy od Nero (brak przekodowywania plików czy też brak ograniczeń w liczbie tytułów menu).
Dla zainteresowanych załączam szereg zrzutów ekranowych z różnych etapów obsługi plików AVCHD.
Sktóty użyte: NST - Nero Show Time, PMB - Picture Montion Browser, NV - Nero Vision, NSS - Nero Start Smart

ADMIN: PROSZĘ ZMNIEJSZYĆ OBRAZKI.
Zmniejszam rozdzielczość a ponieważ napisy informacyjne stały się nieczytelne podmieniam jeden z ekranów na inny.
Post wcześniejszy już dla mnie jest niedostępny do edycji.
Nazwa: NV - Edycja Menu.jpg
Wyświetleń: 68823
Rozmiar: 32.0 KB

Nazwa: NV - Edycja video.jpg
Wyświetleń: 69004
Rozmiar: 32.1 KB

Nazwa: NV - Eksport HDTV-AVC.jpg
Wyświetleń: 69528
Rozmiar: 22.5 KB
Miniaturka załącznika (kliknij aby powiększyć)
Pliki AVCHD - co z nimi robić?-nst-hdv.jpg   Pliki AVCHD - co z nimi robić?-nst-menu-plytki-4-7-z-pmb.jpg  

Ostatnio edytowane przez Sydon777 ; 05-04-2007 o 19:21
Odpowiedź z Cytatem
Sydon777 jest offline
Klub HDTV.com.pl

Avatar Sydon777

Meldunek: Mar 2006
Postów: 799
Skąd: Kraków

Cytuj  
#7
16-04-2007, 18:01
Domyślnie

Okazuje się, że jest jeszcze jeden sposób (i to całkowicie darmowy) na edycję plików AVCHD (.m2ts).
Z pomocą przychodzi stary poczciwy VirtualDubMod ( http://www.topdrawerdownloads.com/download/104913 ), który na bieżąco podejmuje nowe wyzwania i modernizuje się. Aby jednak skorzystać z usług tego programu w zakresie AVCHD najpierw trzeba zainstalować AviSynth (http://www.topdrawerdownloads.com/download/104526).
Gdy programy są już zainstalowane w VirtualDubMod otwieramy okno Open video file i wyszukujemy kartotekę gdzie znajdują się zaimportowane pliki .m2ts. Aby je zobaczyć w Files of type ustawiamy All types(*.*). Następnie w Use AviSynth templete ustawiamy M2TS Editing. Teraz już możemy dowolny plik wczytać i poddawać go edycji. Korzystanie z gotowego szablonu do tworzenia scriptów w AviSynth jest bardzo wygodne, bo automatycznie tworzy się script rozumiany przez VirtualDubMod. Tworzone scripty zapisują się w tym samym miejscu gdzie znajdują się wczytywane pliki tak, że przy ewentualnym powtórnym otwieraniu video możemy z nich korzystać bezpośrednio. W programie VirtualDub możemy już wycinać z plików zbędne fragmenty i gotowe pliki zapisywać w formacie .avi lub .mkv (matroska) przy użyciu dowolnego codeka dostępnego w systemie. Oczywiście warto przy okazji usunąć przeplot przy użyciu filtra wewnętrznego lub doczytanego z zewnątrz (np. http://www.neuron2.net/smart/smart.html). Jeżeli operacje przeprowadza się na wielu plikach wygodnie jest korzystać z opcji bach mode czyli przy zapisie wyniku zaznaczyć okienko add it to job control i na końcu całą operacje przeprowadzi za nas komputer. Dalsza ewentualna edycja plików HD we formacie .avi czy .mkv nie stanowi już problemu bo to tematy już rozpoznane.
Odpowiedź z Cytatem
Sydon777 jest offline
reklama


Meldunek: Feb 2005
Skąd: hdtv.com.pl

 

Odpowiedz

Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are WłączonyCzasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:01. Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin VBulletin Skin by ForumMonkeys.
Nowy na forum?

 • Regulamin
 • Zapomniałeś hasła?
 • Zarejestruj się.
 • Jak szukać treści.
 • Polityka prywatności
 • Reklama

 • Ciekawe artykuły

 • Logitech dla graczy?
 • Czy Hz ma znaczenie?
 • Nie strać danych.
 • Robot co skosi trawnik
 • Zestawy użytkowników
 • Graj w 4K!

 • Ciekawe testy

 • Oled vs Oled
 • LG OLED55GX3 test
 • Philips OLED865 test
 • TCL 55C815 test
 • TCL 65X10 mini led test

 • Nasi Partnerzy

 • Fotograf Europa
 • Filmowanie VR3D 360
 • Art prints
 • Coś na ścianę?
 • Sklep AV od 1989r
 • Projekty salek kinowych

 • Kontakt - hdtv.com.pl - Archiwum - Dyrektywa prywatności - Na górę