subwoofer do 14m2 jaki ?

powidok

New member
Witam,
przymierzam się do kupna subwoofera, ale że nigdy nie miałem takiego cudeńka to kompletnie nie wiem jaki kupić. Mój pokój ma 14m2 więc duży to on nie jest. Na początku chciałem kupić jakiś sub z głośnikiem o średnicy 30 cm, albo przynajmniej 25 cm, ale teraz się zastanawiam czy na taki niewielki pokój nie wystarczyłaby np. taka TAGA HARMONY TSW-80, na aukcjach nowy można kupić już za nieco ponad 200 zł, a to się też liczy bo nie chcę przepłacać. Audiofilem nie jestem, chcę tylko pogłębić bas, bo do amplitunera mam podłączone na razie 2 kolumny altusa 75 i marnie to się słucha jeżeli chodzi o basy. Tak więc co sądzicie o subwooferze TAGA HARMONY TSW-80 ? Miał ktoś okazję posłuchać tego suba ? Będzie miał wystarczającą moc ? A może polecicie coś innego ?
Na aukcjach są też suby samsunga 310W, ale za wiele nie mogę się o nich doczytać na necie ? Czy opłaca się kupić takiego samsunga ?
 

mors111

Active member
Bez reklam
Jamo sub 200/210 , niewiele dołożysz a efekt będzie spory

sam się nad nim zastanawiam ale do pokoju 25m2
 

powidok

New member
Niezły ten Jamo, ale tyle nie dam za subwoofer, zwłaszcza że pewnie w takim małym pokoju nie wykorzystam jego możliwości.
Interesuje mnie ta TAGA, nikt nie miał styczności z tym subwooferem ? Jak to będzie grało ?
 

Przemek_PC

New member
Pytanie czy w tym pokoju 14m2 niski bas będzie w ogóle miał szansę się rozwinąć bo między niskim basem a dudnieniem jest duża różnica.
 

powidok

New member
Nie wiem czy będzie mógł się rozwinąć, ale kupić jakiś sub muszę, bo jak na razie nie da się słuchać praktycznie bez basów. Wolę już jakieś lekkie dudnienie niż słuchać wszystkiego na wysokich tonach ;)
 

mors111

Active member
Bez reklam
Niezły ten Jamo, ale tyle nie dam za subwoofer, zwłaszcza że pewnie w takim małym pokoju nie wykorzystam jego możliwości.
Interesuje mnie ta TAGA, nikt nie miał styczności z tym subwooferem ? Jak to będzie grało ?

zapytaj blackninja , on zrobi extra cenkę

nie jest duży , ma głośnik 20cm , ale ponoć w tej klasie cenowej najlepszy
 

Przemek_PC

New member
mors111, napisz coś więcej o tym pomieszczeniu, co na podłodze, co na ścianach, co w oknach, jakie meble itp. Bo widzisz, Altusy czy Altony akurat słyną z mocnego (nie mylić z głębokim) basu więc jeśli teraz basu nie słyszysz to coś jest nie tak. Może głośniki masz podłączone w przeciwfazie? Albo akustyka pokoju jest taka, że fale dźwiękowe się wzajemnie znoszą?
 

mors111

Active member
Bez reklam
mors111, napisz coś więcej o tym pomieszczeniu, co na podłodze, co na ścianach, co w oknach, jakie meble itp. Bo widzisz, Altusy czy Altony akurat słyną z mocnego (nie mylić z głębokim) basu więc jeśli teraz basu nie słyszysz to coś jest nie tak. Może głośniki masz podłączone w przeciwfazie? Albo akustyka pokoju jest taka, że fale dźwiękowe się wzajemnie znoszą?
ja akurat basu w pokoju to mam bardzo dużo , nawet bez suba
jednak chcę go zakupić bo obecny amplituner Panasonica SA-HE75 nie daje rady w kinie z basem na samych kolumnach przy cichym słuchaniu ( przy głośnym OK ) i dlatego zastanawiam się nad zakupem suba do cichego ( w miarę ) oglądania filmów z niezłym wykopem - a tutaj sprawdzi się mały-mocny-tani sub

pokój w miarę wyciszony ( dywan shaggy , troszkę zasłonek i szafek typu wnęka - echa nie ma ) 25m2 ale basu brak ( nadmiar mam go w korytarzu , bo kolumny schodzą bardzo nisko i basu jest nadmiar ale poza pomieszczeniem , w pomieszczeniu też w miarę dużo , ale jakiś nie taki )
 

powidok

New member
Przemek_PC chyba do mnie kierował to pytanie :)
Co do akustyki może i ma jakieś tam znaczenie, bo przed remontem i przemeblowaniem na starym wzmacniaczu stereo to aż trzęsło pokojem na tych dwóch altusach :) Po przemeblowaniu było trochę gorzej, ale też nie było źle. Po kupnie amplitunera jest jeszcze gorzej i basu jest naprawde niewiele, ale z tego co czytałem to już jest taka przypadłość amplitunerów kina domowego. Po prostu są one stworzone do grania z kilkoma głośnikami + subwoofer i do stereo się kompletnie nie nadają chyba że ma się już 2+1 czyli 2 głośniki + subwoofer.
Zauważyłem, że im niżej jestem tym lepiej słychać bas, np. jak leże na łóżku to jest całkiem znośnie, jak już siądę lub wstanę to bas znika.
Ściany mam prawie puste, jedna - przeciwległa do głośników całkiem pusta, boczne na których są drzwi i okno też puste, okno też puste bo nie mam nawet firanki :) no i ściana na której są meble też jest w dużej części pusta bo mam kilka szafek zawieszanych, później goła ściana i na dole kilka niskich szafek na podłodze na której to leży też jakiś niewielki dywanik... czyli podłoga też prawie pusta :)
 

Przemek_PC

New member
No to koniecznie przetestuj czy sub w ogóle coś u ciebie zmieni zanim go kupisz bo warunki do odsłuchu masz w pomieszczeniu bardzo trudne :(
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Do MORS 111 do 25 mkw to zapomnij o jamo 200.Zginie Ci na tych metrach a kopa nie będziesz czuł. Najlepiej jamo 250/300 lub JBL ES 250. Co do taniego i dobrego to jest takie jedno powiedzenie:) Trzeba trochę zainwestować aby być w pełni zadowolonym. Fakt, buczące pudło kupisz za parę stówek ale z głębokim i czystym basem nie będzie miało nic wspólnego. Z tanich a sprawdzonych subów można spróbować Koda sw-1000, swojego czasu miał bardzo pozytywne opinie. Jeśli chodzi o KD to sub należy do jednego z ważniejszych elementów, bo to on pozwala czuć na klacie efekt wybuchu, poczuć jak ziemia się trzęsie pod krokami itp. Osobiście to nie kupował bym byle czego tylko dozbierał kasy i kupił coś lepszego. Do 15 mkw oczywiście jamo 200 się sprawdzi (sam mam 200W Tonsila na takim metrażu i basu jest aż nadto)
 

ThePepe

New member
Bez reklam
Masz tam akustyczną masakrę ;]
Ja zacząłbym od próby poprawienia akustyki tzn: firany, zasłony na okna, dywan, jakieś półeczki na ściany żeby nie były puste. Takie drobiazgi potrafią zdziałać cuda.
 
Do góry