Soundbar - subiektywnie o JBL SB350, SB400 i LG NB4540

worm83

New member
Witam.
Chciałem się podzielić swoimi doświadczeniami, jednocześnie licząc na jakieś cenne uwagi forumowiczów.
Jakiś czas temu stanąłem przed wyborem soundbara do swojego pokoju (20m2) - TV LG serii LA.
Miałem możliwość przetestowania w swoim pokoju modeli:
1. LG NB4540
2. JBL SB400
3. JBL SB350.
Pierwszy z nich został dołączony do testów ze względu na dużą kompatybilność z TV (sterowanie wszystkimi funkcjami za pomocą pilota Magic) oraz satysfakcjonującą ilość wejść/wyjść - w tym obsługa USB. Soundbar wydobywał z siebie nienajgorszy dźwięk, dla niektórych może nawet wystarczający. Dla mnie trochę za mało. Funkcjonalność natomiast soundbar posiadał dość dużą.
Potem przyszedł czas na JBL SB400. Dźwięk miodzio. Pięknie grająca listewka i fantastyczny subwoofer (dodatkowo możliwość regulacji za pomocą potencjometrów). Przy podłączeniu poprzez HDMI ARC z TV nie działała natomiast funkcja automatycznego włączania/wyłączania subwoofera przy sterowaniu telewizorem. ---Podłączenie tym samym kablem soundbara nr 1 z TV działało poprawnie--- Natomiast po przejściu na kabel optyczny funkcja automatycznego wł/wył soundbara działała prawidłowo. Czy to znaczy że mój egz miał jakiś defekt czy ta funkcja po HDMI ARC nie działa w SB400?
Ostatecznie przyszedł czas na JBL SB350. Automatyczne włączanie/wyłączanie soundbara po HDMI ARC (cały czas ten sam kabel i TV) działa prawidłowo, natomiast ta sama funkcjonalność nie działa przy zastosowaniu kabla optycznego (sic!), czyli odwrotnie niż przy SB400. Jeśli chodzi o dźwięk wg mnie jest porównywalny z SB400, natomiast subwoofer jest odczuwalnie słabszy od swojego starszego brata.
Pozostaje jednak jedno "ale". W trakcie słuchania muzyki/oglądania filmu dźwięk jest bardzo ładny, subwoofer fajnie pracuje. Natomiast w szczególnych w przypadkach, kiedy dźwiękiem jest dialog osób bez muzyki, z subwoofera wydobywa się głuchy nieprzyjemny pogłos. Dopiero całkowite wyciszenie basów eliminuje ten nieprzyjemny efekt. Jeśli przełączam na inny kanał lub zmienia się scena i pojawia się muzyka, muszę znowu podbijać bas aby dźwięk był pełniejszy. W przypadku dwóch poprzednich modeli nie było takiego mocnego efektu ubocznego i nie musiałem tak mocno kombinować z basami. Nie było takiego efektu pogłosu/dudnienia. Miejsca ustawień były takie same w 3 przypadkach. Czy taki nieprzyjemny efekt dudnienia głosu przy "normalnych" ustawieniach basów jest cechą SB350, czy trafiłem na wadliwy egzemplarz, czy są może jakieś szczególne ustawienia typu "virtual sound, harman volume" itd..? Przełączałem różne kombinacje i nie znalazłem właściwego rozwiązania problemu.
Czy któryś z użytkowników miałby jakieś sugestie związane z efektem pogłosu?
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
SB350 słuchałem jakiś czas temu i nie zauważyłem problemu z basem, no coś może wpływa na to miało też pomieszczenie.

Pobaw się jeszcze SB26, Harmana.
 

worm83

New member
Wydaje mi się, że trafiłem na jakiś trefny egzemplarz. Mam cały czas SB350 u siebie na testach i problem z dudnieniem występuje cały czas. Co więcej, pojawił się bardzo dziwny objaw, tzn. subwoofer wydobywa z siebie "pierdnięcia" - w trakcie trwania piosenki potrafi kilka razy. Tak jakby tracił na chwilę komunikację z soundbarem. Można to porównać z efektem "pierdnięcia" jaki występuje przy podpinaniu kolumny kablem z sygnałem. Czy ktoś przerabiał takie zjawiska dudnienia i "pierdzenia" w JBL?
 

worm83

New member
Ponieważ podejrzewałem usterkę na testowanym SB350, to wymieniłem go na inny egzemplarz i efekt trzeszczenia był jeszcze mocniejszy! Oddałem go i opadły mi ręce. Nie mam pojęcia dlaczego na testowanych dwóch egzemplarzach SB350 był taki efekt.
W związku z tym dalej poszukuję rozwiązania dla siebie. Od początku nakierunkowałem się na soundbara ze względu na żonę, która nie "przepada" za plątaniną kabli. Czy powinienem dalej brnąć w soundbary, czy może byłaby jakaś inna alternatywa?
Miałem możliwość odsłuchać w MM zestaw składający się z mikrowieży Denon M39 (głośniki standardowe) + subwoofer Yamaha TSW030. Grało to całkiem nieźle i cenowo mieści się w moim budżecie. Inną opcją z cyklu mikrowieża jest Pioneer XM72 - jeszcze nie miałem okazji go przesłuchać.
Ostatnią opcją jest jednak zastosowanie (wbrew żonie :) ) jakiegoś zestawu: aplituner + kolumny, np HK3490 + .......... (budżet do 2000zł, może być używane w dobrym stanie). Jedyny problem w tym rozwiązaniu jest taki, że koło TV mam ograniczoną ilość miejsca "w pionie". Kolumny musiałyby stać na półce od telewizora, ograniczone dodatkowo od góry kolejną półką (całość przestrzeni jednak nie jest zamknięta) - musiałbym zmierzyć ale wydaje mi się że max wysokość przednich kolumn to ok 80cm. Ewentualne głośniki tylne nie mogą wisieć na ścianie ani stać na podstawce - albo ich brak, albo stoją na podłodze.
Chętnie posłucham wszelkich sugestii :)
 

worm83

New member
Tylko że to nie chodzi o moje niezadowolenie z jakości dźwięku. Ten model najzwyczajniej w świecie u mnie w pokoju miał problemy jakby był zepsuty. Bardzo głośne trzaśnięcia subwoofera jakby tracił komunikację z soundbarem, które były nawet na wyższym poziomie głośności niż dźwięk.
Czy można w jakiś sposób porównać ze sobą:
Harmann SB26
Denon M39 (głośniki standardowe) + np. subwoofer Yamaha TSW030
Pioneer XM72 - bardzo multimedialny
jakiś ampli + kolumny (2000zł)
Co byłoby lepsze?
Muzyka, filmy, sygnał z TV, radio - powiedziałbym po równo.
 

Tomek89

New member
A ja pozwolę się podpiąć. Mam podobny problem/dylemat/pytanie. Podobnie jak założyciela tematu moja niby lepsza połówka nie chce kabli, głośników z tyłu etc. (wiemy o co chodzi). W związku z tym nakierowałem się na soundbary.

Mój budżet to ok. 1500-2000 zł (nie więcej więc proszę nie mówić o zestawach typu fidelio za 3 tys.).

W pierwszej kolejności miałem kupić plastik Sony E4100 (zestaw 5.1) - słuchałem tego i jakość dźwięku mimo, że to plastik była jak na moje uszy bardzo przyzwoita a nawet ciut lepiej.

Zainteresowałem się tematem Soundbarów i po rozmowach z kilkoma osobami rozważam zakup SB350 i SB400.

Moje pytanie- czy warto dokładać około 400 zł do SB400 ? Czy wystarczy jednak model 350 i nie ma sensu dokładać? I czy ktoś może w jakikolwiek sposób przyrównać jakość dźwięku wyżej wymienionego zestawu 5.1 od firmy Sony z jednym z tych Soundbarów?

Przeznaczenie to filmy muzyka w proporcji 50%/50%. Tak wiem- jak coś jest do wszystkiego to do niczego. Krótko mówiąc- czy moc tych belek wystarczy do przyzwoitego poziomu głośności podczas "spotkania ze znajomymi" oraz czy efekty dźwięku przestrzennego podczas oglądania filmów skutecznie oszukują nasze uszy, tak, że słyszymy dźwięk "dookólnie" ?


Pomieszczenie ok. 20 m2 .
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
To sprawdź koniecznie Fidelio E5 .
Tu usłyszysz wyraźnie wszystkie dźwięki dookólne.
 

Tomek89

New member
Mój budżet to ok. 1500-2000 zł (nie więcej więc proszę nie mówić o zestawach typu fidelio za 3 tys.).

@Kiki patrz wyżej :)

Ogólnie po prześledzeniu kilku tematów o kinie widzę, że każdemu polecasz to E5 bez względu czy ktoś ma budżet ok. 1500, 2000 czy 4000 zł :) Nie twierdzę, że to źle gra ale przede wszystkim nie mieści się w zakładanym przeze mnie budżecie.


Proszę więc o odpowiedź na inne pytania z mojego poprzedniego postu.
 

Leeonsjo

New member
Bez reklam
Podobno lepszy od JBL sb 400 jest Harman kardon sb26,podobno lepiej gra.Nie warto kupować taniego sundbara bo wiadomo że z jednego głośnika nie uzyskasz takiej jakości jak z 5 głośników więc jak kupić jeden to pożądny.Dołóż te 200-300zeta a napewno nie pożałujesz.Ja też chciałem kupić tego sb 26 ale dla mnie to jeszcze jest za mało.
 

kaziu106

Member
A ja mam urlop i jak dziś żonka poszła z córką na spacer to udało mi się w końcu trochę głośniej posłuchać SB 26. Tak w skrócie:
MUZYKA - nadaje się do głośnego słuchania, ale nie oszukujmy się wiadomo, że nie zrobi to takiej sceny, separacji itp. jak to co miałem wcześniej czyli Denon PMA 1510AE+ Pylon Pearl 25 ale to dwie różne bajki...za to w porównaniu do dźwięku z telewizora to dźwięk z soundbara nie ma porównania tzn. jest o duuużo lepiej i naprawdę można fajnie posłuchać muzyki
FILM - no tu subwoofer pokazuje swój pazurek. Ja niestety z uwagi na akustykę salonu nie wykorzystam soundbara w surroundzie i gra to u mnie w trybie 2.1 ale naprawdę świetnie ogląda się na nim filmy. W porównaniu z dźwiękiem z tv. to jest przepaść na korzyść soundbara. Tak jak nie jestem przekonany do słuchania muzyki z subem ( pomijając gdy trzeba uzupełnić bas i nie ma innej możliwści ) tak przy oglądaniu filmu subwoofer robi kapitalną robotę. Jeśli ktoś nie ma miejsca na pełne 5.1 to soundbar jest naprawdę dobrym rozwiązaniem i nie raz naprawdę warto dołożyć te 200-300 zł., żeby po tygodniu w domu nie żałować.
Podsumowując: jak na belkę podwieszaną pod tv. to w muzyce jest ok., a w kinie świetnie.
 
Ostatnia edycja:

Baltazar Gąbka

New member
Bez reklam
A ja mam urlop i jak dziś żonka poszła z córką na spacer to udało mi się w końcu trochę głośniej posłuchać SB 26. Tak w skrócie:
MUZYKA - nadaje się do głośnego słuchania, ale nie oszukujmy się wiadomo, że nie zrobi to takiej sceny, separacji itp. jak to co miałem wcześniej czyli Denon PMA 1510AE+ Pylon Pearl 25 ale to dwie różne bajki...za to w porównaniu do dźwięku z telewizora to dźwięk z soundbara nie ma porównania tzn. jest o duuużo lepiej i naprawdę można fajnie posłuchać muzyki
FILM - no tu subwoofer pokazuje swój pazurek. Ja niestety z uwagi na akustykę salonu nie wykorzystam soundbara w surroundzie i gra to u mnie w trybie 2.1 ale naprawdę świetnie ogląda się na nim filmy. W porównaniu z dźwiękiem z tv. to jest przepaść na korzyść soundbara. Tak jak nie jestem przekonany do słuchania muzyki z subem ( pomijając gdy trzeba uzupełnić bas i nie ma innej możliwści ) tak przy oglądaniu filmu subwoofer robi kapitalną robotę. Jeśli ktoś nie ma miejsca na pełne 5.1 to soundbar jest naprawdę dobrym rozwiązaniem i nie raz naprawdę warto dołożyć te 200-300 zł., żeby po tygodniu w domu nie żałować.
Podsumowując: jak na belkę podwieszaną pod tv. to w muzyce jest ok., a w kinie świetnie.
Trafny opis SB26 :)
 

worm83

New member
No i stało się - po oddaniu dwóch egzemplarzy JBL SB350 (chyba obydwa trafiły mi się uszkodzone) nadeszła pora na testowanie HK SB26.
Soundbar całkiem nieźle sobie radzi z dźwiękiem i z całą pewnością można go polecać osobom, które mają ograniczenia (kable, miejsce itd...) - chociaż z drugiej strony ten konkretny model jest dość drogi. Porównując go do JBL SB400 mam subiektywne wrażenie.......... że jest to taka sama zabawka tylko pod zmienionym szyldem. Mam tu na myśli zarówno dźwięk, jak i pewne cechy wspólne, np. subwoofer obudowany tymi samymi deskami, problem z automatycznym wykrywaniem sygnału soundbara po podłączeniu z TV poprzez złącze TV ARC. Trzeba na nowo konfigurować (wymuszać) połączenie w TV - widziałem że na forum również ktoś o tym pisał. Przy połączeniu optycznym problem znika.
Reasumując: w celu poprawy dźwięku z TV, osiągnięcia efektów wirtualnej przestrzeni zarówno SB400 oraz SB26 radzą sobie całkiem nieźle.

Dla ewentualnych kupców SB26 mała wskazówka - w celu zwiększenia ilości poziomów regulacji głośności należy ściągnąć firmware ze strony producenta i wgrać go do soundbara za pomocą USB.

Nie jestem do końca przekonany, czy powinienem zostać przy soundbarze. Po przeprowadzonych negocjacjach z żoną, myślę że istnieje realna szansa na zamontowanie zestawu głośnikowego. Miałbym zatem wielką prośbę bardziej doświadczonych kolegów z forum o pomoc w wyborze zestawu z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi głośników przednich. Chodzi o wysokość - najlepiej jakby miały ok 70cm (nie wiem czy to jest osiągalne?).
W międzyczasie oglądałem amplituner Denon AVR-X1100 (czym się różni od 1000?). Jeśli chodzi o lolumny to co powiedzielibyście o Eltax Universe do takiego Denona? Wysokość przednich głośników (ok 83cm do przejścia) i cena byłaby akceptowalna. Chciałbym wydać ok 2000zł - jak dla mnie mógłby być zadbany sprzęt używany.
 

worm83

New member
Po domowych negocjacjach ;) udało mi się wypracować kompromis i zgodę na zastosowanie zestawu amplituner + kolumny (pewne warunki).
Kolumny powinny być "małowymiarowe" - np. seria HKTS z czego tylna para będzie stała na stojakach np. HTFS. Nie wiem który model byłby wystarczający na moje warunki (20m2), HKTS9, 11, 16? Do tego myślałem o amplitunerze np. Denon AVR-X1000, lub AVR-X1100. Czy to byłoby dobre zestawienie?
Czy któryś z forumowiczów mógłby mi przesłać ofertę na priva z jakąś fajną konfiguracją: ampli + głośniki + 2 stojaki na tył?
 
Do góry