satelity do montażu na ścianie

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Głośniki efektowe są specyficzne, nie są to monitory i nie wymaga się od nich dużo. Ot troche pogłosu w filmach :) Co innego jak będziesz używał 5CH stereo lub słuchał DVD-audio, SACD wielokanałowego, wtedy nawet będziemy Cie namawiać na ES30.
 

Parot

New member
Do tej pory tylko czytałem forum, ale teraz podłączę się pod temat odnośnie JBL ES10.

Mam amplituner Yamaha RX-V765 oraz Dali Concept 2 jako fronty w pomieszczeniu 16m^2. Głównie słucham muzyki stereo ale przymierzam się do skompletowania zestawu 5.1 i rozglądam się tylnymi głośnikami efektowymi.

Najpierw chciałem Dali Concept 1, żeby pasowało do frontów, ale z powodu ich gabarytów będę miał problem z odpowiednim ustawieniem. Wybór padł na JBL ES10 - nadają się na sorroundy, są płytkie, mają przystępną cenę. Niestety mają bass reflex do góry.

Wersja 1
Głośniki zostaną zawieszone na ścianie za kanapą, pod wysokim parapetem. Kanapa odsunięta o ok 20 cm od ściany z oknem. Głośnik na wysokości 77 cm, + 20 cm wysokość głośnika, + 4 cm przestrzeń nad głośnikiem do parapetu.
Obrazek: w.fotka.pl/1f45be399c.jpg
Zalety: głośniki ustawione równolegle, trochę cofnięte do tyłu, mniej rzucają się w oczy
Wady: mało miejsca ponad, nisko zawieszone, głośnik lewy blisko kaloryfera.

Wersja 2
Głośnik prawy zostanie zawieszony na szafce lub postawiony na półce. Głośnik lewy zostanie zawieszony na ścianie.
Obrazek: w.fotka.pl/d8e2f93e56.jpg
Zalety: dowolna wysokość zawieszenia (np 110 cm), dużo miejsca ponad.
Wady: głośniki ustawione na przeciwko siebie, w linii ze słuchaczem, kiepsko estetycznie.


Które ustawienie głośników jest lepsze?
Czy ustawienie głośników tylnych na przeciwko siebie jest ok?
Ile wolnego miejsca powinno być nad ES10?
A może zostać przy Dali Concept 1 (albo inne małe) i ustawić je w rogu pod kątem - wspólnie "patrzą" na słuchacza?
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Mam dali Concept 1 wiszące na uchwytach Barkana (swoją drogą nie polecam akurat uchwytów do głośników tej firmy - są plastikowe i łatwo ułamać w nich "łapę" która trzyma kolumnę po bokach). Uchwyty są przyczepione do ściany z tyłu, powyżej głowy (jakieś 70cm od ścian bocznych). Same kolumny skierowane są na ucho słuchacza z boku (uchwyty pozwalają na obrócenie kolumn o 90stopni na boki i nieco w górę i na dół) i lekko z góry - efekt jest OK (nawet centralny Concept zgrywa się bezproblemowo, przynajmniej w KD, z frontami Dali Ikon 6).

Jak na mój gust ustawienie (2) powinno dać lepsze rezultaty.

P.S.
Kanapa jest przysunięta do ściany, dzięki temu efekty są z boku słuchacza, a nie z tyłu.
 
Ostatnia edycja:
Do góry