Problem z kablem d-sub

kodaki

New member
Witam,

podłączałem do swojego Samsunga LE37A551 laptopa przez kabel d-sub. Obraz wyglądał bardzo dobrze Fullhd działało bez zarzutu. Postanowiłem kupić jednak dłuższy kabel, zdecydowałem się na 10-metrowy. Dziś przyniósł go kurier. Po podłączeniu okazało się jednak, że rozdzielczość fullhd działać nie chce. Telewizor nie jest już wykrywany jako "Samsung" lecz jako "monitor analogowy" i np. pasek rozdzielczości sięga 2560 na xxxx a nie jak wcześniej - wykrywał maksymalną 1920 na 1080. Po wybraniu fullhd obraz staje się czarny a na telewizorze wyświetla się "tryb niedostępny". Zajrzałem do instrukcji, tam rozdzielczość fullhd jest w tabelce umieszczona koło hasła CVT, wszedłem więc poprzez sterowniki nvidii(karta geforce 8600M GT) w kreatora rozdzielczości i w zaawansowanych ustawiłem CVT jednak nadal nie pomogło. W tabelce w instrukcji wyczytałem, że odświeżanie wynosi 59,934 Hz, tyle też ustawiłem ale bezskutecznie, w końcu spróbowałem uruchomić fullhd przy odświeżaniu 59Hz i co ciekawe obraz pojawił się ale w proporcjach 4:3(pomimo, że telewizor miał ustawione 16:9). Po bokach były czarne paski na który dostrzegalne były ciemne smugi. Oczywiście podłączając stary kabel wszystko jest w porządku. Sklep w którym kupiłem kabel deklarował, że fullhd działa bez zarzutu. Co może być więc nie tak? Możliwe, że jakiś nowy firmware naprawi problem? Jest jeszcze możliwa jakaś specjalna konfiguracja, która umożliwi odbiór fullhd na telewizorze? Proszę o pomoc.
 

ivf

New member
spróbuj w sterownikach włączyć tryb jednego wyświetlacza (bez dodatkowego monitora). jeśli to nie pomoże, to ten kabel jest dla Ciebie niestety za długi.. i nie wiń tak do końca sprzedawcy, przy innym sprzęcie może i ten kabel działa, nie wszystkie karty mają równie mocny sygnał, aby zadziałał na tak dużej odleglości.. możesz też spróbować 30Hz, ale nie wiem jak to będzie wyglądać..
 

kodaki

New member
Tryb jednego wyświetlacza cały czas był włączony, próbowałem też tych 30Hz-ów ale bezskutecznie, czarny ekran. Prosiłem kumpla, żeby sprawdził i po podłączeniu do monitora fullhd obraz niby się pojawił, jednak monitor nie był poprawnie wykryty(po podłączeniu przez normalny kabel pojawia się "wykryto nowy sprzęt, przy tym kablu nic się nie pojawia). Chyba odeślę kabel do sprzedawcy, nie widzę innej opcji.
 

kodaki

New member
Zwróciłem kabel sprzedawcy. Dziś dostałem kolejną sztukę. Problem wcale się nie rozwiązał, aczkolwiek jest nieco lepiej. Po skonfigurowaniu rozdzielczości przez panel Nvidia(ustawienia z instrukcji telewizora, zamieszczam je na zdjęciu poniżej) obraz w Fullhd się pojawił, nie jest jednak rozciągnięty na cały ekran. Lewa krawędź wyświetlanego ekranu pojawia się przesunięta o 1/4 obrazu w prawo. Poniżej zdjęcie. Wszystkie niższe obsługiwane rozdzielczości działają bezproblemowo. Telewizor nadal jest wykrywany jako "monitor analogowy", a nie "samsung". Można ten obraz jakoś rozciągnąć, ewentualnie zmienić coś w tym oknie konfiguracyjnym rozdzielczości?

linki do zdjęć:
codename48.cba.pl/kabel1.jpg
codename48.cba.pl/kabel2.jpg
 

ivf

New member
to jest niestety naprawdę długi kabel, a karty graficzne często nie wysyłają zbyt mocnego sygnału analogowego..
do tej pory korzystaliśmy z dużo mniejszych rozdzielczości i takie kable sprawdzały się znakomicie, teraz dla analogowego fullHD 10m to spore wyzwanie, kabel powinien być naprawdę dobrej jakości

może jednak ktoś umie coś wymusić w tych dodatkowych opcjach.. ja nawet nie mogę potestować, brak reakcji na te opcje, karta zawsze wraca do ustawień domyślnych. może inne sterowniki pomogą - niestety nie zawsze nowsze..
 
Ostatnia edycja:
Do góry