Odtwarzanie filmów Blue-Ray w pececie

latet

New member
Witam,

Czytam właśnie CHIP 1/2009 (str. 50). Piszą dziwne rzeczy. Wynika z tego, że gdy odtwarza się film z płyty Blue-Ray w pececie, to (w związku z zabezpieczeniami HDCP) dźwięk musi wychodzić także przez kartę graficzną, czyli przez jej wyjście HDMI, a jeśli go nie ma to przez DVI. Karta graficzna musi specjalnym, dodatkowym kabelkiem otrzymać dźwięk, albo sama go ma zdekodować ze strumienia danych. To wszystko jest dla mnie dziwne i tak bardzo odmienne od odtwarzania DVD.

Ja mam amplituner podłączony kablem coaxial do karty dźwiękowej komputera, oczywiście. Czy będę mógł odtwarzać filmy z BD i słyszeć z nich dźwięk (np. DTS) poprzez amplituner, a obraz widzieć na monitorze?

Moja karta graficzna to GeForce 8600 GT. CHIP pisze, że karty od serii 8000 zapewniają odtwarzanie BD. Ale nie chodzi tu o moc karty, nie chodzi o sprzętowe wspieranie dekodowania obrazu (które zapewne szybko stanie się zbędne) ale właśnie o te myki z dźwiękiem.

Bardzo bym prosił o wyjaśnienie tej kwesti w trybie kawa-na-ławę.

A przy okazji - nigdy nie oglądałem filmu DVD w pececie z płytki. Zawsze zrzucałem VOB-y na dysk twardy i oglądałem z dysku (powody chyba zbyt oczywiste, aby je tu przytaczać). Czy tak samo da się robić z filmami z Blue-Ray?

Serdecznie dziękuję! ;)

latet
 
Do góry