Moja plazma smuży!!!

hojlo1

New member
Bez reklam
Adrian85 - bo LG (i zapewne inne modele) sygnalizuje tylko to co jest na wejściu.
Chyba przez VGA i HDMI (ale w trybie PC) maksymalnie przyjmie 75Hz (tyle pokaże menu ekranowe).

Jednak to co na wejściu nie ma absolutnie przełożenia z tym co na ekranie.
O finałowym efekcie decyduje elektronika itp.

TV CRT 100Hz nie maiły (nie spotkałem) żadnej informacji o sygnale na wejściu , ale zawszy na wyjściu było 100Hz odświeżanie (chyba że przechodził na progresywne skanowanie, ale CRT to już obecnie "przeszłość" technologicznie).
 
Ostatnia edycja:

Adrian85

New member
Bez reklam
To jak ''Kowalski'' ma sprawdzić przed zakupem czy dany tv ma 100Hz,tym bardziej po takich postach:''mam 100Hz plazmę i mi smuży!!''?
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Opierać się (jak każdy dorosły/świadomy) konsument na danych producenta. ;)

Jak skłamie - masz zawsze podstawę do wymiany TV.
Tak działa świadomy konsument.

Jest to raczej niemożliwe (fałszywe dane) - bo konkurencja już by to rozdmuchała.
(masz przykład Sony, który nie neguje 600Hz ale usiłuje zmanipulować, że to działa "byle jak" w porównani z ich wyrobami).
 

Adrian85

New member
Bez reklam
Mi tego nie mów;-)To koledze smuży,a producent podaje że Pj MA 100Hz,albo i NIE:wink:Przecież producenci nie kłamią:wink: np.panasonic ma niesamowitą płynność ruchu,powiedziałbym nawet że wręcz zwala z nóg te niesamowite IFC:wink::D
 
Ostatnia edycja:

hojlo1

New member
Bez reklam
Adrian85 - jak widać "smużenie " każdy interpretuje po swojemu (tak już jest na forach....). ;)

Fora trzeba zawsze z dozą sceptycyzmu przeglądać.
Ba, nawet sam podajesz mylne dane o rozdzielczości TV (pytający ma 42' = inna rozdzielczość niż podałeś, czyli i Ty w błąd wprowadzasz). ;)

Ps - gdzie producent podaje że "PJ" ma 100Hz?
 

Adrian85

New member
Bez reklam
Adrian85 - jak widać "smużenie " każdy interpretuje po swojemu (tak już jest na forach....). ;)

Fora trzeba zawsze z dozą sceptycyzmu przeglądać.
Ba, nawet sam podajesz mylne dane o rozdzielczości TV (pytający ma 42' = inna rozdzielczość niż podałeś, czyli i Ty w błąd wprowadzasz). ;)

Ps - gdzie producent podaje że "PJ" ma 100Hz?
Wyraznie napisana rozdzielczość Pj na stronie Lg(sprawdz) nawet podane że ma kontrolę podpól 600Hz,100Hz się nie podaje bo to ma być norma:wink:
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Ale jaki problem?

To nie jest smużenie, ale tzw. "efekt fałszywego konturu" występujący na dynamicznych obrazach (tylko w określonej sytuacji i raczej na starszych modelach).
Linki mają oczywiście mylne opisy i wrzucający je nie przedstawiają nawet jak połączony jest TV z "grą".

Patent eliminujący tę wadę już opublikowano w 2003 roku ( United States Patent Application 2003...i poprawiony w 2008- patent 7339632.) i generalnie opiera się właśnie na technologii "sub-field".

Obecne PDP (600Hz) przy sprawnie działającym układzie "sub-field" i prawidłowych ustawieniach powinny zminimalizować ten efekt do "zera".

Jednak jest ale:
- czy układ sprawnie działa (?) - rożnie producenci podchodzą....
- czy w trybie "gra" ten układ jest załączony(?)..., a raczej nie, bo przecież opóźnienia wprowadza
( a zobrazowane przykłady na grach się opierają - do tego taka gra to też zmienny fps)

Jeśli się nie mylę to seria X20 (Panasonica) ma tylko układ - "100 Hz Double Scan", więc efekt "fałszywego konturu" powinien być szybko zauważony (w trybie "gra" - jak jest takowy).
Jak jest w praktyce?

------------------------------
Adrian85 - a na jakiej podstawie ustaliłeś że 100Hz to norma producenta?
 
Ostatnia edycja:

Adrian85

New member
Bez reklam
Nie założyłem tylko taką informację uzyskałem na infolinii,ale generalnie to przecież powinien to być standard a nie dodatkowy ''bajer'' za który powinno się dopłacać."Mylę się?...Nie szkodzi''
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Adrian85 - (jak masz ochotę) zapytaj się infolinii skąd oni te wiadomości mają. ;)

Dodaj im że PDP w przeciwieństwie do CRT/LCD np. jasność ma regulowaną impulsowo.
(CRT/LCD analogowo).
Czyli w PDP im ciemniejszy obraz tym impulsów mniej
(tak działa współczesna plazma, bo są tylko 2 stany subpiksela = "on/off").
 

Adrian85

New member
Bez reklam
Adrian85 - (jak masz ochotę) zapytaj się infolinii skąd oni te wiadomości mają. ;)

Dodaj im że PDP w przeciwieństwie do CRT/LCD np. jasność ma regulowaną impulsowo.
(CRT/LCD analogowo).
Czyli w PDP im ciemniejszy obraz tym impulsów mniej
(tak działa współczesna plazma, bo są tylko 2 stany subpiksela = "on/off").
Powiem ci nawet więcej:ONI przez pierwsze 2 miesiące po ukazaniu się na rynku ''950'' nawet nie wiedzieli co to za model :D mieli tylko instrukcję od 760 i nie byli w stanie podać różnic miedzy tymi modelami.Ach,te infolinie!Są chyba po to "by żyło się lepiej'', ale nie nam wszystkim.:D:D:D
 

szmeli

New member
a ja mam w swoim tx-p42x20e zajebisty Green ghosting, zauważalny na n-ce Turborekorder+hdmi, poprostu kosmici opanowali mój telewizor :(
 

rcube

New member
tylko pytanie czy to tak widać na samym filmiku czy na żywo ? bo tutaj fatalnie to wygląda, podejrzewam że to wolniejsze przejścia między klatkami robią taki efekt, podobnie zresztą jest na innych filmikach

No właśnie tak to wyglada i widac to nie tylko w grach ale i w filmach. Wiec do efektu judder dochodzi nam jeszcze efekt... motion blur ?? :-(
 

Bucek

Banned
moze mi w takim razie ktos wyjasnic jedna kwestie?

Plazmy Panasa maja podobno mozliwosc zmiany odswiezania ekranu w zaleznosci od zrodla jekie sie do nich podepnie a odswiezanie moze byc wielokrotnoscia np. FPS filmu ...

tj. jak film ma 24 klatki to ekran moze wyswietlac obraz w 48, 72 lub 96Hz ...

prawda to?

czy jak film jest 23,987 (chyba cos kolo tego) to jakie wtedy odswiezanie ekranu ustawi taki TV?
 

hojlo1

New member
Bez reklam
a ja mam w swoim tx-p42x20e zajebisty Green ghosting, zauważalny na n-ce Turborekorder+hdmi, poprostu kosmici opanowali mój telewizor :(
Jak masz na gwarancji - zgłoś uszkodzenie. ;)



Bucek - żadna plazma nie ma stałego "odświeżania".
Parametry, które podajesz (w Hz) w gruncie rzeczy są to impulsy V-sync, które będą sterować "sub-field" (czyli migotaniem finałowym = "odświeżaniem"), które w zależności od sceny może być różne i wielokrotnie szybsze.
Rację masz co do filmów 24fps (24Hz na wejściu), często faktycznie bierze udział inny tor obrazowy niż przy 50/60Hz na wejsciu, bo podwaja (potraja...) klatki, by dla "sub-field" nie było za mało.

Jak to jest w konkretnych TV , trzeba by w każdą instrukcję serwisową się wgłębiać, bo jest różnie.
Patentów mnóstwo, stąd rozwiązań mnóstwo.
(ale nie jest to finałowe "odświeżanie sub-field")
 

bluray

Banned
hojlo1;
musisz trochę popracować nad sobą;
ćwiczenie nr.1:
puść sobie mecz w nożną, w HD, rozgrywany wieczorem przy b. mocnym odświetleniu (np. LM).
Obserwój ujęcia z kamery umieszczonej po osi boiska, kedry śledzi piłkarzy (kamera robi tgz. paning)
Opisz co się dzieje na plażmie z konturami owej białej linii połowiącej pow. boiska.
ćwiczenie nr. 2:
ściągnij demo Panasa z dziewczynami na huśtawce i hamaku. Są dwa takie dema.
Opisz co się dzieje z konturami białych sznurków hamaka oraz na paskach bluzki koleżankii na huśtawce.

pozdro
Mój KURO 5090h Pioneera ma trzy tryby odświeżania: 50 (PAL) oraz 60(NTSC) oraz 72 kHz dla 080p/24.
 
Do góry