Moja plazma smuży!!!

lukaszt2006

New member
Zauwazyłem to na Discowery -> Jak to jest zrobione -> jak maszyna z kuflami wirowala w koło, a za kuflami ciągła sie żółtawa poświata.

Ta sama poświata czasem pojawia się na PESie, jak np przy wykopywaniu pilki kamera szybko przesówa się do przodu a zawodnicy stoją, to widać poświatę ciągnącą się za zawodnikami.

1. Czy to jest normalne zjawisko w plazmach? I jak się to nazywa? Jak to eliminować?

2. Czemu moj TV jest 100hz a nie przekracza 60hz na pc i 50 na sd

3. Czemu moj PC nie zapamietuje rozdzialki TV i za kazdym razem musze ja recznie ustwiac? GF 8800

TV LG 42PJ350
 

don111

Banned
1. Green ghosting, występuje w plazmach, w jednych bardziej w innych mniej (praktycznie niezauważalnie)
2. Tv może mieć 100hz ale podaje taki sygnał jaki masz ustawiony na źródle sygnału, w przypadku pc - odświeżanie karty graficznej
 

Picuszek

New member
1. To normalne bo plazmy też niestety smużą tyle tylko że nieco mniej od LCD...
2. Bo te 100Hz w twoim TV oznacza układ kompensacji ruchu który sztucznie dorabia klatki do oryginalnego obrazu. To że pokazuje ci 50Hz przy oglądaniu telewizji to normalne i prawidłowe bo kanały telewizyjne są nadawane właśnie w 50Hz (a twój TV tylko dorabia kolejne klatki). A te 60Hz z PC też jest prawidłowe bo te akurat herze oznaczają częstotliwość odświeżania matrycy a nawet 100 i 200 herzowe TV mają taką częstotliwość odświeżania czyli 60Hz. Generalnie sprawa z tymi herzami jest mocno skomplikowana i już nie jeden się w tym bajzlu pogubił...
3. Nie mam pojęcia :)
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Ustawić sobie w miarę naturalne kolory itp i "poświata może zniknąć".


Od kiedy żółty oznacza "green"?
Gdzie tu jest o smużeniu?
Gdzie wyczytaliście ze ten TV jest 100Hz (na stronie producenta tego nie ma, a to nie Panasonić ze można wyłączać np. IFC)?
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
To się potocznie nazywa "green, yellow ghosting". Jeszcze nie widziałem plazmy bez tego efektu tak jak nie widziałem jeszcze w życiu plazmy która by miała odświeżanie większe niz 60hz...
 

don111

Banned
naprawdę nie widziałeś, czy tylko wydaje Ci się że mimo 100hz w praktyce ma mniej ? ;)

a ten LG z serii PJ to w końcu ma wg danych 100hz czy 50hz ? czy widać na nim jakieś migotanie ?
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Fajnie mieszacie danymi (na chybił trafił).


"Green ghosting" dotyczył "wady" zielonego luminoforu (czas wygaszania zbyt długi dla tej barwy).
Teraz tworzycie "yellow ghosting" - no to mamy (wg. Was) plazmy z żółtym luminoforem - nowośc na rynkach światowych).

Do tego LG "PJ" z odświeżaniem 60Hz - kolejna nowość o której nie wie sam producent!!!! ;)

Ściągnąć sobie "service manual" PDP z 2009/2010 roku choćby z forum "elektrody", poczytać (i sprostować bzdury). ;)
 

don111

Banned
chyba ktoś pomylił odświeżanie panelu z częstotliwością prądu z sieci, 50/60hz faktycznie pisze z tyłu na tabliczce znamionowej tv ;)
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Może nawet nie tyle o prąd chodzi , ale często mylnie utożsamiany jest sygnał wejściowy (tak TV pokazuje) np 50/60/75... Hz (choćby z komputera, itp) z sygnałem na ekranie (czyli odświeżaniem) , które może być wielokrotnie wyższe.

Żadna to nowina, przecież od lat były np TV CRT 100Hz , a sygnał np. PAL to tylko 50Hz ( czyli już wtedy "podwajały" klatki). ;)
Jednak plazmy 60Hz w całej UE nie uświadczysz (kiedyś 50Hz były..., ale to lata temu.... potem 100/400/600/??????).
 

motobartcompany

New member
Zauwazyłem to na Discowery -> Jak to jest zrobione -> jak maszyna z kuflami wirowala w koło, a za kuflami ciągła sie żółtawa poświata.

Ta sama poświata czasem pojawia się na PESie, jak np przy wykopywaniu pilki kamera szybko przesówa się do przodu a zawodnicy stoją, to widać poświatę ciągnącą się za zawodnikami.

1. Czy to jest normalne zjawisko w plazmach? I jak się to nazywa? Jak to eliminować?

2. Czemu moj TV jest 100hz a nie przekracza 60hz na pc i 50 na sd

3. Czemu moj PC nie zapamietuje rozdzialki TV i za kazdym razem musze ja recznie ustwiac? GF 8800

TV LG 42PJ350

1. tak to jest normalne. W sieci jest milion informacji na ten temat,
Tu masz świeżą plazmę Samunga seria C
YouTube - plasma_motionblur 002.MOV

2. Jeżeli zapodasz mu sygnał 50 Hz pal lub 60 NTSC to jest oczywiste że wyświetli jaki sygnał jest podłączony i z jaką częstotliwością nadaje. ( nie mylić z odświeżaniem ekranu) plazma nie migocze tak jak odbiornik CRT. Nie jest też tak stabilna jak LCD. Przykładowo do mojego 50V20 mam teraz podłączony recorder N i sygnał jaki idzie do telewizora to 1080i/ 50Hz.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Panowie - tylko i tym razem nie zabrnijcie w ślepy zaułek.

Pytający ma LG 42PJ350 = 1024x768, czyli niską rozdzielczość, bez żadnego IFC (tam jest XD Engine) i gwarantuje że ten TV czasami zachowuje się odmiennie niż np. Panasonic (opisywany powyżej model). ;)

Generalnie (już pisane) - pobawić się nastawami (szukać naturalności w obrazie) i to różnymi i opisywany efekt można zminimalizować.
Nie zapominać tez że to tani model. ;)
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Dobra...ręce opadają...podłączcie sobie obojętnie jaką plazmę pod kompa i spróbujcie wymusić jej więcej niż 60hz....życzę powodzenia...nie ma takiej p. opcji znawcy. Co do koloru ghostingu...ręce opadają kolejny raz...jeśli jesteście teoretykami to piszecie jakieś denne mambo jambo, ale jeśli jesteście praktykami to wiecie że plazmy smużą także na żółto (jest to zwyczajnie taki odcień zielonego że wygląda jak żółty)- wystarczy zapodać sobie jakiś filmik z youtube żeby się o tym przekonać. Jesteście żałośni co niektórzy kiedy puszczacie te denne zaczepne teksty a macie zero pojęcia, kva co chwila jakiś totalny laik stara mi się udowodnić że wie lepiej bo miał w życiu dwa telewizory...

Jeśli ktoś nie zakumał to jeszcze raz - "100,200,400,600hz" to tylko systemy interpolacji klatek itp - tv lcd/plazma mają nadal ODŚWIEŻANIE 50/60hz (że Wy nawet nie wiecie że 50hz tv ustawiają przy oglądaniu np. cyfry+ pal a przy graniu w np gry ustawiaja juz 60hz...nie wiedzieć tego to już wstyd).

Życzę miłego dnia.


Pieprzeni żałośni teoretycy.
 
Ostatnia edycja:

3DE

Banned
"Dobra...ręce opadają...podłączcie sobie obojętnie jaką plazmę pod kompa i spróbujcie wymusić jej więcej niż 60hz....życzę powodzenia...nie ma takiej p. opcji znawcy. Co do koloru ghostingu...ręce opadają kolejny raz...jeśli jesteście teoretykami to piszecie jakieś denne mambo jambo, ale jeśli jesteście praktykami to wiecie że plazmy smużą także na żółto (jest to zwyczajnie taki odcień zielonego że wygląda jak żółty)- wystarczy zapodać sobie jakiś filmik z youtube żeby się o tym przekonać. Jesteście żałośni co niektórzy kiedy puszczacie te denne zaczepne teksty a macie zero pojęcia, kva co chwila jakiś totalny laik stara mi się udowodnić że wie lepiej bo miał w życiu dwa telewizory...

Jeśli ktoś nie zakumał to jeszcze raz - "100,200,400,600hz" to tylko systemy interpolacji klatek itp - tv lcd/plazma mają nadal ODŚWIEŻANIE 50/60hz (że Wy nawet nie wiecie że 50hz tv ustawiają przy oglądaniu np. cyfry+ pal a przy graniu w np gry ustawiaja juz 60hz...nie wiedzieć tego to już wstyd).

Życzę miłego dnia."


Jest dokładnie tak jak mówisz. Jedynie telewizory 3D mają wyższą częstotliwość odświeżania czyli 120Hz.
 

Adrian85

New member
Bez reklam
Panowie - tylko i tym razem nie zabrnijcie w ślepy zaułek.

Pytający ma LG 42PJ350 = 1024x768, czyli niską rozdzielczość, bez żadnego IFC (tam jest XD Engine) i gwarantuje że ten TV czasami zachowuje się odmiennie niż np. Panasonic (opisywany powyżej model). ;)

Generalnie (już pisane) - pobawić się nastawami (szukać naturalności w obrazie) i to różnymi i opisywany efekt można zminimalizować.
Nie zapominać tez że to tani model. ;)
Na stronie LG podane jest że PJ 350=1366*768.I przy okazji pk950:pC-60Hz,''n''-50Hz,blu-ray-podczs oglądania wyświetla 1080p 24Hz ??,na filmie dvd wyświetla 50Hz, więc gdzie się podziało 100Hz?
 
Ostatnia edycja:

hojlo1

New member
Bez reklam
Widzę ze są używane zwroty , których piszący nawet nie rozumieją.
Np. "interpolacja" (matematycznie/RTV) to ogólnie wyliczenie nowej klatki.

Teraz wyobraźcie sobie że piszący dostarcza 60Hz sygnał na wejściu, stosuje interpolację (na nią się powołuje) i znowu ma 60 Hz.
Czyli nie interpoluje (ale interpoluje.... - bzdety, jakich mało).

Proponuję:
- wrócić do szkoły (lekcja opuszczone)
- zacząć także od podstaw RTV

Znowu będą kawały o rodakach ("Polish jokes") - jak to im sprzedają TV 60Hz. ;)

Nie mój problem.
Dziwne tylko że na tym forum od 2008go roku taka treść widnieje:
http://www.hdtv.com.pl/forum/panasonic/35662-technologie-w-plazmach-panasonica.html
i oczywiście jest w sprzeczności z "obecnymi fachowcami" ;)

Co na to zawodowa konkurencja od LCD?
Np. Sony w tendencyjnym tekście:
Porównanie telewizorów 600 Hz i 20 Hz : Sony
nie neguje parametrów odświeżania (jednak IFC coś dziwnie nie zauważa).

No ale oni tylko TV produkują (i obserwują bacznie konkurencję) a prawdziwi "fachowcy" i tak wiedzą swoje (mają mierniki w oczach). :)

No cóż - bawcie się dalej (w piaskownicy).
(dobrze że producenci wiedzą co czynią)

---------
No to jak - smuży ten LG, czy nie?
(bo coś nikt smużenia nie opisuje)
 

Adrian85

New member
Bez reklam
W LG PK 950 smużenia i migotania NIE MA albo mam coś ze wzrokiem bo jest wszystko w porządku.Byłem tylko ciekaw dlaczego na żadnym zródle nie wyświetla 100Hz.
 
Do góry