[Nasze Zestawy AV] Mój wielofunkcyjny pokój

Bipo

Active member
Bez reklam
Drugi dzień walczę z ustawieniami, zrobiłem sobie taki spis czym manewruję i które parametry zmieniam. Na chwilę obecną przerabiam trzy konfigurację i nadal nie jestem do końca zadowolony.

1.Ustawienia suba:
-Sub 80hz
-Vol 15

Amplituner:
-vol 33 (od 80 do 0 bliżej zera tym głośniej)
-Speaker confi.: Fronty large reszta small
-Crossover Frequency 80 hz (można od 40-250hz)
-Subwoofer mode setap: LFE + main (jak są fronty na large to mogę wybrać opcje normal lub LFE +main, jak jest front small to tutaj nic nie da się zrobić)
-Subwoofer level +15 (od 0 do +15)

Wnioski:
Za bardzo odczuwalny jest sub, fronty grają ok, za dużo jest w pewnym momencie basu nie na wszystkich filmach ale się zdarza że przeszkadza.

2.Ustawienie suba:
-Sub 120hz
-Vol 17

Amplituner:
-Fronty small oraz wszystkie na small
-Oglądam na 27 (od 80 do 0)
-Crossover Frequency 80 hz (40-250hz)
-Subwoofer mode setap: jak jest front small to tutaj nic nie da się zrobić)
-Subwoofer level +15 (od 0 do +15)

Wnioski:
Słabnie dynamika z kolumn jakby grały słabiej oraz efekt z suba jest jakby o połowę słabszy, że mogę bez problemu nawet zwiększyć do 20 vol na subie oraz podgłosić amplituner.


3.Ustawienia suba:
-Sub 80hz
-Vol 15

Amplituner:
-vol 33 (od 80 do 0 bliżej zera tym głośniej)
-Speaker confi.: Fronty large reszta small
-Crossover Frequency 80 hz (40-250hz)
-Subwoofer mode setap: normal (jak są fronty na large to mogę wybrać opcje normal lub LFE +main, jak jest front small to tutaj nic nie da się zrobić)
-Subwoofer level +15 (od 0 do +15
Tutaj zmieniłem tylko jeden parametr sub mode setap na normal i co zauważyłem że zmniejszyła się ilość basu ale sub jakby cały czas pracował. Np. w Mad Maxie 4 w trakcie pościgu pracował non stop raz głośniej raz ciszej, co nie bardzo mi podchodzilo.... brakuje mi pomysłów.
Tak mnie zastanawia ten parametr subwoofer level który jest + 15 czy go nie obniżyć do 0 może to jest wina zamieszania. WG. instrukcji zalecane jest aby go nie ruszać.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
No jak za duży jak napisałem w 2pkt. jak ustawie fronty na small i sub na 120 hz tj. Direct to jest dla mnie w tedy za słabo, zarówno bas jak i odbiór samych efektów z kolumn frontowych obniża się o połowę. Z tym że mam na subie tylko 15vol. Może jak w takich ustawieniach zwiększenie na 30vol tj ok. 1/ 3 mocy suba to będzie ok... Wszystkie kombinacje zmieniam przy głośności suba 15-17vol. Może tu robię błąd. Może ustawić suba na 30vol i dopiero bawić się zmianami parametrów w ampli... Wg. Poradnika zaleca się godz 9-10 tj.1/3 mocy i dopiero kalibracja suba a następnie amplitunera. A ja robie kalibracje na 30 vol suba a potem zmniejszyłem do 15. Gdzie już później po obniżeniu niekalibrowalem a może powinienem..

Teraz nasuwają się pytania:
1.Czy ustawienie na subie vol 30 i zrobienie kalibracji suba a następnie obniżenie vol do 15-17 wymaga ponownej kalibracji suba a następnie ponownej kalibracji amplitunera?
2.Czy jak ustawie na subie odcięcie 80hz zrobię kalibracje a następnie zmienię np na 120 tj tryb direct również musze wykonać kalibracje suba oraz amplitunera?
 
Ostatnia edycja:

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Czegoś nie kumam. Przecież Ty testowales suby w domu, żeby wybrać tego jednego. I wybrałeś. Ba, nawet okleiles. Czyli co? Testowales bez kalibracji? Dopiero teraz ustawiasz? W takim razie testy nie miały sensu. Chyba że czegoś nie kumam.

Wysłane z mojego GT-I8190N przy użyciu Tapatalka
 

bubafat

Well-known member
Bez reklam
Kapusta7
Jasne 225 W sub za duzy ;)
A jak zaraz, trzy osoby napisza, ze to ustawienia w ampie, to zaproponujesz wymiane ampa? ;)

Bipo.
Bedzie dobrze. Jutro CI naklikam co ja bym zrobil, teraz nie moge, bo inaczej zona sie ze mna rozwiedzie.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Spokojnie wybrałem sub który grał dla mnie najlepiej a teraz chce go dopasować idealnie pod siebie aby wyciągnąć z niego max co najlepsze dlatego bawię się ustawieniami... Jak coś gra dobrze zawsze może grać jeszcze lepiej przy czy nie zawsze możemy sami wpaść no to jak to zrobić...:) Najlepiej aktualnie włączyć sub ustawić go w trybie direct, moc 1/3 mocy oraz wszystkie kolumn na small I nie kombinować. Ale ja szukam czegoś jeszcze, może jak zmienię jakiś parametr wbrew poradników będzie lepiej..? Nie przekonam się jak tego nie zrobię dlatego opisuje to co zauważam przy zmianie poszczególnych parametrów...

Dzięki Bubfat dobrze ze Ty wiesz o co mi chodzi.. ;-)
Panowie przecież jak słuchałem i szukałem kolumn przez kilka miesięcy a po przyniesieniu wygranych do domu robiłem tak samo. Miałem swojego faworyta a następnie w domu już na spokojnie bawiłem się ich ustawianiem i dokręcaniem ich co do mm. oraz rozpocząłem manipulacje gałka od basu (w brew zasadą odsłuchu stereo ponieważ tylko direct.. ;-) tak aby idealnie juz dopasować kolumny w stereo. Idąc waszym tokiem rozumowania to już powinienem szukać nowych kolumn bo źle wybrałem zamiast bawić się w dopieszczanie dźwięku. . ;-)
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Nie dobrze, że masz takie kłopoty. Gałką po kalibracji już nie kręcisz. Szkoda, bo jak rozumiem jesteś kinomaniakiem i byłoby dobrze, gdybyś ustawił wszystko zgodnie z referencjami reżysera. Kręcenie gałką to już uzupełnianie Twoich osobistych doznań ;)
Może też Ci się wydaje, że basu powinno być więcej? Może masz do takich testów film z małą ilością basu? Na każdym jest nieco inaczej.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Po kilku dniach zabawy z subem mogę stwierdzić, że udało się osiągnąć to co chciałem. Nie było to łatwe ale trzeba dążyć do celu. Ten sub schodzi naprawdę nisko i daje bardzo głęboki bas w scenach kiedy trzeba uderzyć dynamiką nie ma również z tym problemów. Ucina i nie wyciąga nic poza wymaganą do tego długość dźwięku a kiedy trzeba to delikatnie uzupełnia kolumny. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować za pomoc wszystkim kolegom z którymi wymieniałem informację na priv a szczególnie koledze Bubfat, który za dnia i nocy służył mi swoją pomocą i fachową wiedzą oraz wybacz że ciągle Ci zapychałem skrzynkę..;-) Jeszcze raz dziękuje nie tylko za fachową pomoc ale również za możliwość podnoszenia wiedzy z zakresu tematyki kalibracji i akustyki. Dzięki temu dużo ciekawych rzeczy się człowiek dowiedział o których nawet by sobie nie zawracał wcześniej głowy.
Wracając do mojej zabawy nie tylko z subem ale i kalibracją całego kina to zajęło mi to ok. tygodnia. Bo co się okazało trzeba było nie co poprawić w całym systemie. Począwszy od przerobieniu i przetestowaniu poszczególnych odcięć oraz poziomów głośności, wyregulowania poszczególnych kanałów, pomiar ciśnienia akustycznego SPL meterem w miejscu odsłuchowym kończąc na poprawianiu błędów wynikających ze złej akustyki pokoju.
To by było na tą chwilę tyle, pamiętajmy drodzy koledzy że kupując sprzęt nie ważne jakiej klasy i półki ustawiając go w miejscu docelowym oraz zrobienie podstawowej kalibracji nie zawsze przynosi nam pozytywny rezultat. Dlatego aby cieszyć się tym co się ma i wycisnąć z niego 100% zachęcam Was do przetestowania swoich sprzętów na różnych ustawieniach, nie tylko tych oklepanych oraz dopieszczenia dźwięku pod własne ucho. Bo to nam ma sprawiać odsłuch radość a nie osobie po drugiej stronie monitora…;-)
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
No to chyba tylko pogratulować :) Do tych 10% to nawet armanig nie powinien sie przyczepić ;)
O ile pamiętam to armanig nie ma problemu nawet z 90% preferencjj. Chodzi mu zawsze o - i nie tylko jemu - świadomość użytkownika i świadomość doradzajacego. Żeby nie doradzać swoich preferencji innym pod hasłem "ustawień referencyjnych", bo się robi bałagan.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
A to ustawienie z zamiana kanałów lewego i centralnego testowales? ;-)

Wysłane z mojego GT-I8190N przy użyciu Tapatalka

Dobre...:p:D

Pamiętajmy, że owszem są pewne zasady od których możemy zacząć, ale nie zawsze musimy się ich trzymać w 100%. Nie kiedy nasze mieszkania, pokoje nie są to sale dedykowane przystosowane stricte do kina domowego oraz nie raz nasze sprzęty są stawiane w takich miejscach np. kolumny pomiędzy meblami w których nie ma mowy aby to dobrze zagrało. Nie kiedy leży sama akustyka w pokoju, gdzie niby wszystko jest poustawiane tak jak należy, a nie jest tak jak powinno być. Jeden z naszych kolegów z forum musiał ostro ingerować w ustawienia bo miał bardzo duże podbasowienie i dudnienie w pokoju co sama kalibracja tego nie eliminowała wskutek czego musiał ustawić na własne ucho. ;-)
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Uparcie dążysz do celu - bardzo dobrze!
Zdradź chociaż jakie zmiany wprowadziłeś? Jakie ustawienie przyniosły wyczekiwaną satysfakcję?
 
Do góry