[Nasze Zestawy AV] Mój wielofunkcyjny pokój

Henry

Active member
Bez reklam
A co do zestawu to są już jakieś testy u Ciebie? :)
Wiem, że faworyt to Aria 928 były, ale może jest już coś lepszego na tapecie? ;-)
Przed.... typów jest kilka SF Venere, MA Gold, B&W CM9, Tannoy Prcission 6.4, Qad, Heco, Aria....no i jeszcze po drodze coś wpadnie....za jakiś czas założę wątek, to z chęcią posłucham propozycji...szkoda tylko, że Opticony tak spierniczyli ;)
ale dłużej nie zaśmiecam wątku Bipo'wi
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
W
Właśnie przeczytałem, że dźwięk w przypadku mieszkania w bloku rozchodzi się bardziej do góry. Tłumaczą to tak, że w przypadku kiedy masz sąsiada na górze to dźwięk nie jest tłumiony (goły sufit), a od dołu masz dywan, panel, gąbka i dzieki temu sąsiad na dole ma ciszej. Ciekawa teoria :)
A jeśli sąsiad na górze też ma dywan? :)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
nie, chodziło mi o to, że mieszkasz w środku. Msz dywan, wiec wg teorii, sąsiad na dole ma spokój. Na górze jest twój sufit, a zarazem podłoga sąsiada górnego. Skoro ma dywan to powinien być identyczną izolacją co Twój dywan dla sąsiada na dole, nie prawda?
Nowe budownictwo, to jest jakaś masakra, mimo najlepszych wygłuszeń i tak wszystko niesie.
Najlepsze są stare, wysokie kamienice.
Sam nie wiem. Przez wiele lat mieszałem w bloku z płyty - zupełna cisza. Kiedyś też pomieszkiwałem w bloku z cegły - totalna masakra, słyszałem wszystko co robią sąsiedzi pomimo 50-60 cm ścian
 
Ostatnia edycja:

marstef

Member
Bez reklam
nie, chodziło mi o to, że mieszkasz w środku. Msz dywan, wiec wg teorii, sąsiad na dole ma spokój. Na górze jest twój sufit, a zarazem podłoga sąsiada górnego. Skoro ma dywan to powinien być identyczną izolacją co Twój dywan dla sąsiada na dole, nie prawda?

No właśnie chyba nie do końca tak jest. Zawsze pomieszczenia tłumi się od wewnątrz. Rozumiem to tak, że jak masz nie wytłumiony sufit to drgania/dźwięk wychodzi poza pomieszczenie i to że ktoś ma dywan na podłodze nie ma już znaczenia. Dodatkowo drgania, które przyjmuje nie wytłumiony sufit przenoszą się na ściany nośne. Tak to zrozumiałem :)
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Słuchajcie już o to raz pytałem ale mam prośbę jeszcze raz czy mogli byście mi ni nieco pomóc przy ustawieniu suba bo nie wiem czy robie tak jak trzeba., Na początku czy mozecie mi napisac odnośnie suba jakie macie u siebie ustawienia:
- ja na subie mam odcięcie 80hz
- głośniki frontowe na large reszta na small
- odcięcie dla suba na amplitunerze 80hz
- głosność suba mam 17 bo jak dałem 30 w skali do 80 to myślałem ze mi pokój rozsadzi. Teraz wydaje mi się ze jest ok a jak to wygląda u was? Czy jeszcze ewentualnie gdzieś coś musze zmienić? Kalibracji suba robiłem na 1/3 jego mocy czyli tak koło 30vol na subie. Ale przy oglądaniu filmu było jak dla mnie za dużo basu i jak coś wybuchło to mi się w pkoju wszystko trzeslo. Dlatego powtarzałem sobie dana scenę i sciszalem suba do momentu kiedy było dla mnie akceptowalne odczucie basu i tak zatrzymałem się na 17. Jak możecie to napiszcie co zrobiłem nie tak i ewentualnie co poprawić będę wdzięczny. ;-)
 

sentyzibi

Well-known member
Ja mam ustawione wszystkie kolumny na " small", fronty też, ( według poradnika kalibracji z naszego forum ).
 
Ostatnia edycja:

marstef

Member
Bez reklam
Bipo, kto jak kto, ale Ty już o takie rzeczy nie powinieneś pytać :) Wg poradnika, na szybko:
- wszystko na small
- odcięcie na subie na max
- po kalibracji już nic nie krecisz w subie, tylko w ampli
 

darekguma

New member
Bez reklam
Moj zestaw, fronty large reszta small. Sub ustawiony na 50,max 60hz, u mnie 80hz za bardzo dudni ale to wina pomieszczenia
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Spokojnie doskonale znam ten poradnik. Ale od kilku filmów testuje ustawienie fronty na large reszta na small oraz odcięcie na subie 80hz i to co zauważyłem lepiej jest odczuwalny bas i mniej rozciągnięty. Np. Scena z nie lubianego tutaj przez nie których filmu Johny Wick jak się ścigają na nabrzeżu nasi bohaterowie i zderzają się samochodami. Przy ustawieniu tym co napisałem wcześniej fajnie jest odczuwalne zderzenie samochodów na ciele oraz bas jAK dla mnie lepiej rozchodzi sie na cale pomieszczenie. Natomiast jak wezmę na small wszystkie głośniki oraz odcięcie na subie max to wuwczas mam rozciągnięcie tego uderzenia oraz mam jakby dolozenie nieco tego slyszalnego basu niż tego odczuwalnego co nie bardzo mi podchodzi.

Nie zawsze oklepane ustawienia sprawdzają się dla każdego. Nie kiedy na zasadzie prób i błędów można dojść do bardzo zadowolajacych rezultatów. Np. Te odcięcie na subie 80hz podpowiedział mi jeden kolega z naszego forum i jak na razie bardzo mi to podchodzi. Podoba mi się wpis kolegi Domino jak widać u niego reguła z poradnika się nie sprawdziła ze względu na trudne warunki akustyczne....
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jest jedno rozwiązanie.
Zabierz ten film do sprawdzonej salki odsłuchowej (poprawna kalibracja, akustyka itp.) i odsłuchaj tą konkretną scene.
Jak wrażenia będą zupełnie inne, to masz pewność, że coś jest nie tak i ustawiasz już pod siebie, a tutaj żadna rada nic nie pomoże.

Pamiętam lata temu, miałem podobną scenę w filmie Armagedon, zdawać by się mogło, że scena stworzona pod suba, kręciłem nim bo czegoś mi brakowało, skutkowało to przesterowaniem w innych scenach.
Z czasem odsłuchałem na referencji w salce i jak się okazało, tam również nie było ciśnienia.

To tak jak z loudnessem, jednym pasuje w stereo innym już niekoniecznie.
 

bubafat

Well-known member
Bez reklam
Ttlko jedna uwaga. Poziom glosnosci (czyli cisnienia akustycznego) nie zalezy od salki tylko od sprawnosci ukladu, co wlasciwie sprowadza sie do mozliwosci suba do reprodukcji wszystkich czestotliwosci na poziomie referencyjnym, co w przypadku naszych forumowych subow jest zadkoscia. Salka, czyli akustyczne warunki pomieszczenia powoduja, ze rozne czestotliwosci w miescu odsluchu (bo tylko to nas interesuje w tej chwili) sa podbijane, albo znoszone. W celu eleiminacji tego zjawiska mozna zaprzegnac kalibracje dzieki DSP wbudiwany w suba, lub podlaczonego jako zewnetrzne urzadzenie. Tak wiec zakladajac ze charakterystyka suba po optymalnym ustawieniu i kalibracji jest w miare plaska w zakresie czestotliwosci za ktory on odpowiada, wszystko sprowadza sie do mozliwosci uzyskania referencyjnego poziomu glosnosci przez sam sub i zachowania liniowosci tej charakterystyki przy takim referencyjnym poziomie. Za to odpowiada obrot galka w prawo. Przyjmujac, ze referencyjny poziom glosnosci to 95dB, zas w peakach sub ma osiagac, 105-115dB
Nie wydaje mi sie aby w blokach ktos regularnie probowal taki poziom glosnosci utrzymac.
 
Ostatnia edycja:

remiqa

New member
Spokojnie doskonale znam ten poradnik. Ale od kilku filmów testuje ustawienie fronty na large reszta na small oraz odcięcie na subie 80hz i to co zauważyłem lepiej jest odczuwalny bas i mniej rozciągnięty. Np. Scena z nie lubianego tutaj przez nie których filmu Johny Wick jak się ścigają na nabrzeżu nasi bohaterowie i zderzają się samochodami. Przy ustawieniu tym co napisałem wcześniej fajnie jest odczuwalne zderzenie samochodów na ciele oraz bas jAK dla mnie lepiej rozchodzi sie na cale pomieszczenie. Natomiast jak wezmę na small wszystkie głośniki oraz odcięcie na subie max to wuwczas mam rozciągnięcie tego uderzenia oraz mam jakby dolozenie nieco tego slyszalnego basu niż tego odczuwalnego co nie bardzo mi podchodzi.

Nie zawsze oklepane ustawienia sprawdzają się dla każdego. Nie kiedy na zasadzie prób i błędów można dojść do bardzo zadowolajacych rezultatów. Np. Te odcięcie na subie 80hz podpowiedział mi jeden kolega z naszego forum i jak na razie bardzo mi to podchodzi. Podoba mi się wpis kolegi Domino jak widać u niego reguła z poradnika się nie sprawdziła ze względu na trudne warunki akustyczne....
Miałem wszystkie głośniki na 80Hz sub też na 80 ale wydawało mi się że za mocno walił teraz testuję głośniki na 80hz a sub na 120hz muszę parę dni testować. Daj znać jak ustawisz finalnie
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Bipo, jest jeszcze kwestia ustawień w menu. Można mieć referencyjna kalibracje a zapodac do tego swoje ustawienia innych rzeczy i też się może porozjezdzac.
Na przykład włączyć DynamicVol itp.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Zobaczymy może jeszcze ktoś napisze jakie ma ustawienia u siebie. Ponieważ dostałem dużo informacji zarówno tutaj jak i na priv po wprowadzam je u siebie i po testuje, te które najbardziej mi podejdą zostaną u mnie na dłużej.. ;-) Powiem wam że nawet nie myślałem i się nie spodziewałem że aż takie różnice są w ustawieniach u poszczególnych osób.... Nasz wątek o kalibracji jest bardzo dobry dla osób, które zaczynają swoją zabawę z kinem. A z tego co dostaje i czytam wiele osób pragnących polepszyć swoje brzmienie poszło w indywidualne ustawienia.. :)

Armanig właśnie to zauważyłem ze jak dostosowalem idealnie dana scenę pod siebie to po włączeniu innego filmu juz mi coś nie pasowało musze wychwycić optymalne ustawienia tak aby później przy oglądanie nieważne jakiego filmu nic już nie zmieniać... :) pamiętam ze przy poprzednim subie chyba z miesiac się z tym bawiłem. ..

PS. Armanig i Bubfat macie zapchane skrzynki priv.
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Sam nie wiem. Przez wiele lat mieszałem w bloku z płyty - zupełna cisza. Kiedyś też pomieszkiwałem w bloku z cegły - totalna masakra, słyszałem wszystko co robią sąsiedzi pomimo 50-60 cm ścian
Im nowszy tym gorzej, obecne konstrukcje stropów działają jak pudła rezonansowe...mam wrażenie, że nawet w "wielkiej płycie" było ciszej.
Obecnie mam 4-te mieszkanie, 3 ostatnie od developera i za każdym razem stwierdzam, że słyszę coraz więcej, a z wiekiem powinno być odwrotnie ;)
EOT
sorry Bipo :)
 
Do góry