Menu do struktur AVCHD (BR) - jak to robić?

nagdob

Member
Bez reklam
Nie bardzo kumam do czego służy zakładka Chapters we właściwościach (Properties). Skoro można "wkleić" rozdziały w oknie Chapters, to po co ta zakładka? Myślałem, że można się nią posłużyć tworząc np. podpisy pod poszczególnymi rozdziałami. Ale nawet jeśli tak jest to i tak nie wiem jak to zrobić. Proszę o sugestie.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Ta zakładka może wykorzystana być na różne sposoby:
1. wpisujesz sobie w okienku (gdzie teraz widnieje dwunastka) dowolną liczbę i naciskasz "auto". W takim przypadku w całym tytułe program utworzy tyle rozdziałów ile wpisałeś. Rozdziały te będą w miarę równo rozmieszczone.
2. gdy łączysz pewną ilość plików .m*ts umieszczonych w jakimś folderze. Program zrealizuje twoje zlecenie, a przy okazji wytworzy pewien plik tekstowy (który będzie dostępny w oknie tej zakładki o nazwie camdump). Plik ten stanowi zdefiniowane rozdziały zaczynające się na granicach łączenia wspomnianych plików. Teraz wystarczy nacisnąć "use" i te czasy zostąną przypisane rozdziałom, co możemy zaopswerwować w prawym górnym oknie Rozdziały.
3. sami możemy sobie w jakimś wygodnym edytorze przygotować definicje rozdziałów i zapisać je do pliku, a następnie poprzez "browse" wczytać ten plik i przycisnąć "use"
4. niektóre pliki rozdziałów wytworzone przez komputer możemy chcieć wykorzystać w innym czasie i wówczas korzystamy z "export". Takie pliki mogą być dla nas wzorcem jak je tworzyć samemu. Możemy je ewentualnie modyfikować itp
5.wybrane pliki można usuwać (remove) lub całą zawartoś okna wyczyścić (clear)
Ta zakładka "Chapters" ma więc szereg bardzo przydatnych funkcji związanych z rozdziałami.

Edit
Co do napisów w rozdziałach, to ich tak wprost nie można realizować. Na każdej stronie menu rozdziałów teraz jest 12 ikon je reprezentujących i nie ma tam specjalnie miejsca na napisy. O możliwość umieszczania napisów dla rozdziałów zabiega @bluray, bo jest to stosowne miejsce do umieszczania nazw utworów muzycznych dla tytułów audio.
Teraz, gdy jest jakiś szczególny powód do tego, jedynie można samemu na jakąś planszę (lub na ikonę) nałożyć jakiś napis i podmienić z odpowiednim .jpg we folderze HDAVCTN i dokonać powtórnej kompilacji, w czasie której program umieści tę planszę w oknie odpowiedniego rozdziału.
Pośrednio też na stronie tytułowej menu przy zastosowaniu wielowierszowej nazwy, można przemycić jakąś informację dotyczącą rozdziału np w drugim wierszu umieszczamy: 8 i tekst. Możemy przjąć, że to dotyczy 8 rozdziału lub 8 strony z rozdziałami.
Są do pomyślenia jakieś bardzo krótkie teksty pod ikonami rozdziałów, bo pewna ilość miejsca jest. Do pomyślenia jest też powiększenie całej planszy z ikonami rozdziałów, co pozwoliłoby zamieszczać odpowiednio większe teksty (nawet dwuwierszowe). Być może zostanie wprowadzona opcja umieszczania tekstu w miejsce wybranych ikon rozdziałów - o to też zabiega @bluray. To wszystko jednak zależy od Deana i czy uzna że jest szersze zapotrzebowanie na takie teksty.
Niewątpliwie opcjonalna możliwość opisywania rozdziałów wzbogaciłaby funkcjonalność multiAVCHD
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Pojawiło się nowe menu typu classic title-list. Jest to alternatywa dla poprzedniego menu title-list (te style można stosować zamiennie). W tym nowym menu mieści się również 12 tytułów. Z tego co przetestowałem wynika, że respektowany jest znak podziału wiersza w nazwie, ale nie jest wykorzystywane całe pole dostępne obok ikony tytułu - szkoda tego miejsca. Dostępny tekst mógłby być dłuższy, co pozwoliłoby wprowadzić krótki opis zawartości tytułu. Zmiana strony menu jest taka sama jak poprzednio.

classic menu title-list.jpg
 

deank

New member
I forgot to remove the name-length restriction. :) Thanks for pointing it out. You can update with multiUPDATE and the title-name will not be cut to 49 symbols. :)

Dean

p.s. I just added a small UP offset if you use \n in the title name, so it will be a bit more centered.

p.s.2 And the "TITLE LIST" button was missing in the main-menu pages... It is fixed now.
 
Ostatnia edycja:

bluray

Banned
[menu title-list] dotyczy filmów wchodzących w sklad projektu czy chapterów ?

No i obiecane menu:
Ikony poddałem edycji i wpisałem tam nazwy songów.
PS3 wyświetla audio: dta Master Audio i potwierdza oryginalne wartości bitratu nawet do 7 Mbps ! Co ostatecznie potwierdza, że mamy do czynienia z jedynym programem zachowującym HD Audio. Chyba, że znacie inny, bo ja nie. Mozna więc twierdzić, że to aplikacja przeznaczonw wrącz do koncertów i muzyki.
Właśnie dlatego warto by DEAN dorobił [menu: chapters list].
Zamieszczam jeszcze screen z telewizora [Setup Menu] z logo dts MA.
 

Attachments

  • Menu Overtime.jpg
    Menu Overtime.jpg
    480,5 KB · Wyś: 76
Ostatnia edycja:

deank

New member
Cool, eh :)

I'm thinking of how to implement named chapter page. It will be the same as the new title-list (classic) menu. The user can choose either the standard chapter pages or named-chapter pages for the titles.
 

bluray

Banned
Pokażę jeszcze [Main Menu].
Zastosowałem sztuczkę dodania na tepecie przycisków, których lokalizacja jest dokładnie taka sama jak ustalona w aplikacji multyAVCHD. Bardzo ładnie to wygląda.
Zastosowałem także mutację bez tych przycisków w [setup menu]. Dzięki temu przechodzenie z Main menu do Setup menu jest bardzo efektowna.
Jakimś cudem ilustracja muzyczna Deana fajnie pasuje do klimatu materiału OVERTIME.

I tu mam do Deana uwagę = wniosek:
Niech background music będzie przerywanu wyłącznie akcjami:
[Play All] oraz [Play Chapter].
Niech więc akcja: skok z [Main Menu] do [Setup Menu] czy [Chapter Menu] oraz [Titles Menu]
nie przerywa grającej w tle muzyczki.
Bardzo męczące jest kolejne odtwarzanie tej samej muzyji przy każdej operacji na menu.

Na koniec info:
na fotografi (mojej) widać gryf kopii Fender Stratokaster kupionej w sieci wyposażenia wnętrz YSK za 350 zł. W cenie był mini-wzmacniacz i zasilacz. Odkryłem, że tgz. próg zerowy jest naciety o 1 mm za daleko. Pracownik w fabryce zadał dystans 646 mm zamiast 645mm dla frezu progu zerowego. Więc nie mieli wyjścia: cała partia trafiła do sklepów z wyposażeniem wnętrz, by nabywca sobie powiesił jako gadżet na ścianie.
Gitara nie dała się nastroić.
Zrobiłem korektę gryfu i wstawiłem nowy grafitowy próg (widać go na screenach).
Teraz instrument stroi absolutnie.
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
bluray
Ciągłego podkładu muzycznego się nie da zrobić, ale za to będą napisy dla rozdziałów. Czyli twój podwójny sukces. Zrobiłeś piękne strony menu, które najwyraźniej zainteresowały Deana (i zapewne wszystkich innych też). Odnoszę wrażenie, że u Deana ciągle mamy jeszcze konto kredytowe otwarte i "co nie co" uda nam się jeszcze skutecznie zasugerować.

Edit:
Po wprowadzonych poprawkach, tak można opisywać tytuł w classic title-list i prwadopodobnie podobnie będzie w przypadku opisu rozdziałów:

classic menu title-list bis.jpg
 
Ostatnia edycja:

bluray

Banned
" ... It is not possible to make a continuous audio background, sorry."
Tym razem nie daję wiary Deanowi - guru programiście.
DEAN: Do IT !
Da się.

Uwielbiam anegdoty:
w roku 1974 na Politechnice Warszawskiej próbowano mnie nauczać informatyki rozumianej jako pisanie programów na Personal Computer (PC). To była absolutna nowość. Nie było jeszcze komputerów osobistych. 1970r.
Oczywiście traktowaliśmy przedmiot jako "KOSMOS".
Odpuściłem ćwiczenia i wykłady. Na koniec było kolokwium !
Byłem totalnie zielony. Poprosiłem więc kolegę z matmy UW o pomoc.W czasie egzaminu puściłem zadania na nitce (gmach PW południowej przy Narbutta). Kolega napisał w 15 min (wygrywał olimpiady mat). Zassałem i przepisałem.
Tydziń później docent mnie wzywa i mówi:
Panie "Bluray" : WaćPan rozwiązł zadanie w COBO-u. A Ja wykładałem w ,,,,, (tu podał jakiś inny język programistów) .
Jak Pan opanował ten zaawansowany język !!!
No i opadłem. Bo wpadłem.
W 1973r. komputer ERA Wrocłam zajmował 500 m2 w ośrodku obliczeniowym w Warszawie, ul.Senatorska.
Obecnie jest tam knajpa rybna HQ.
 

poll100

New member
Witam

Ja niestety mam nadal problem z ustawieniem języka. Po dodaniu pliku do katalogu głównego nic się nie zmienia, nadal mam w ustawieniach język domyślny bez możliwości jego zmiany. Plik na pewno ma rozszerzenie .MLF
Drugi problem to brak ikonek w menu chapters. Zawsze wszystkie są takie same jak w załączniku.

Wersja multiAVCHD 4.0 - 374.
 

Attachments

  • język.jpg
    język.jpg
    232,8 KB · Wyś: 73
  • menu .jpg
    menu .jpg
    204 KB · Wyś: 70

nagdob

Member
Bez reklam
Poll100.
Jeżeli w programie wszystko robisz dobrze, to kwestia ikon zależy od kodeków komputera. Przeczytaj ostatni mój post (niedaleko w tył). I jeszcze jedno. Pokazujesz screan programu, a nie obraz z TV. Najpierw zrób strukturę i odtwórz ją na TV, bo w programie nie zawsze ikony są prawidłowe, zwłaszcza, gdy kompilacja robiona jest po raz pierwszy.
 

nagdob

Member
Bez reklam
Czy robiliście jakieś próby z transkodowaniem?
Chodzi mi o to, czy np. z filmu DVD (720x576 PAL) można "wyciągnąć" wyższą jakość obrazu. Wiem, że można zmienić rozdzielczość w programie, ale na mój gust różnicy nie ma. Chyba, że należy zmieniać pozostałe parametry transkodowania, ale nie wiem które i na jakie wartości, by było lepiej.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Wprowadzenie opisywalnej w szerokim zakresie listy tytułów (i rozdziałów), jest również zwieńczeniem pewnego ważnego etapu rozwoju. Sam Dean przyznaje, że od dawna chciał coś takiego zrobić i zrobił. Jak pamiętacie i moje zabiegi w tym kierunku zmierzały, aby utworzyć rodzaj hybrydy, czyli powiązać ze sobą menu typu lista z XMB menu (i innymi już zrealizowanymi).
W programie w v 3.0 było to raczej niemożliwe. Sądzę, że min. dlatego Dean całkowicie przebudował funkcjonowanie programu, aby ten cel był osiągalny. Nowa organizacja programu stworzyła też warunki do wprowadzenia wielu nowych, jakże ważnych opcji. Ta długa droga walki z różnymi błędami, spowodowanymi ciągłymi zmianami i wprowadzaniem nowych opcji, umożliwiła też zapewne Deanowi perfekcyjne poznanie całej struktury programu i wszystkich jego zakamarków. Każda instrukcja programu ma swoje odbicie w jego umyśle i dlatego teraz może tak szybko realizować swoje nowe pomysły (a także te sugerowane). Oczywiście są pewne granice wprowadzania tych nowych opcji, bo przeciętny użytkownik będzie czuł się zagubiony wśród ich mnogości. Na szczęście wszystkie ważne parametry i opcje mają swoje ustawienia podstawowe (defaultowe) i Dean dba, aby już przy wczytywaniu programu nadać im postać dobrze wyważoną, spełniającą oczekiwania możliwie szerokiej grupy użytkowników. To dzięki temu program, mimo swych ogromnych możliwości związanych z mnogością opcji, jest nadal "friendly" dla każdego, kto naprawdę chce z niego korzystać. Wracając jednak do ostatnich nowości, chcę pewne rzeczy wyakcentować.
Menu listy tytułów może mieć aż 21 stron, a menu listy rozdziałów 8. Poruszanie się po tak dużej liczbie stron, musi być maksymalnie proste i szybkie, aby zachęcało użytkownika do korzystania z takich możliwości. W programie v 4.0 Dean zrealizował nową koncepcję przechodzenia z jednej strony na sąsiednią stronę menu rozdziałów i teraz także menu listy tytułów. Ta nowa odmiana nawigacyjna ma elegancką formę wizualną, ale moim zdaniem jest mniej funkcjonalna od tej starej - ukrytej.
Jak wiemy standard Blu-ray ogranicza liczbę elementów sterowania na danej stronie i dlatego nie można tej bariery przekroczyć, bo struktura przestałaby być sterowalna. To dlatego np. na stronie menu typu lista nie można umieścić kolejnych 12 tytułów, choć mamy na to wystarczającą ilość miejsca.
Zauważmy, że na głównym menu tytułowym nadal mamy ukrytą nawigację zmiany stron. Na szczęście Dean tego nie zmienił, bo za bardzo nie było jak. Także umieszczenie sterowania Play nieco z boku, też nie jest rezultatem rozważań natury ergonomicznej czy estetycznej, ale taka była konieczność. W rezultacie przechodzenie ze strony na sąsiednią stronę tytułu, nie ma wizualnej reprezantacji w postaci kursora - jest akcją domyślną. Mamy wybór: uwidoczniony "Play" dla ENTER i domyślne ustawianie kursora wyżej lub niżej dla zmiany strony tytułowej. Dla starych stron listy tytułów takim domyślnym ustawieniem kursora była lewa lub prawa strona (paradoksalnie zresztą oba ustawienia dawały ten sam rezultat, czyli przejście do następnej strony - cofanie się nie było możliwe). I do tego należaloby powrócić - w swnsie idei, bo chyba nic nie stoi na przeszkodzie, aby także można było cofnąć się (wywołać stronę poprzednią, a nie tylko następną). Rozpisuję się trochę dłużej na ten temat, aby każdy użytkownik miał w miarę pełny obraz sytuacji.
Jak to wygląda teraz, wszyscy wiemy: z początkowego położenia kursora należy go przesunąć w górę (ale po to aby kursor ustawił się na samym dole) i następnie trzeba go przemieścić raz lub dwa razy w lewo (zależnie do której strony chcemy przejść) i nacisnąć ENTER. Nie jest to intuicjonalne, a już napewno wygodne, zwłaszcza jeżeli trzeba to powtórzyć kilkanaście razy. A przecież może być tak prosto i szybko - kursor w lewo dla strony poprzedniej, kursor w prawo dla strony następnej.
Zapytacie zapewne dlaczego Dean tak bardzo skomplikował, to co było takie proste. Oczywiście miał swoje powody - miał wizję tej pięknej strony dla listy tytułów z 12-ma dużymi ikonami. Nie miał więc innego wyjścia. Ale teraz takie wyjście jest, bo mamy funkcjonalne strony dla listy tytułów, reprezentowane ikonami tylko rozmieszczonymi w pionie. Kolizja kierunków więc znika. I tu skorzystam z formuły bluray (pięknej i ujmującej...za serce):

"DEAN PLEASE: DO IT !!!
I LOVE YOU."


I'll add my own:
Dean, you should do it, because you can do.
 

bluray

Banned
W menu głównym ustawiłem przyciski w poziomie.
Od lewej:
1 = Chapter ( u mnie songs)
2 = Play All
3 = Setup

I w tym układzoe bardzo logicznie to chodzi. Znaczy intuicyjnie.

PS.:
Poranny update ma błędy na głównej stronie.
Brak kilku przycisków w tym tego od akcji zapisu.
Pewnie zaraz będzie korekta.
 
Ostatnia edycja:

deank

New member
Zapytacie zapewne dlaczego Dean tak bardzo skomplikował, to co było takie proste. Oczywiście miał swoje powody - miał wizję tej pięknej strony dla listy tytułów z 12-ma dużymi ikonami. Nie miał więc innego wyjścia. Ale teraz takie wyjście jest, bo mamy funkcjonalne strony dla listy tytułów, reprezentowane ikonami tylko rozmieszczonymi w pionie. Kolizja kierunków więc znika. I tu skorzystam z formuły bluray (pięknej i ujmującej...za serce):

Dean, you should do it, because you can do.

LEFT and RIGHT will now show the previous or the next title-list page. :)
 

zieloony

New member
So for relaxation:
hi Dean, you're a fan of football? Today Poland-Bulgaria match. :)

A więc przed meczykiem dalsze próby dodawania tytułu bez ponownego tworzenia menu. Powiem szczerze, że już wymiękam. Wczoraj w nocy przerobiłem całą strukturę ostatnią wersją programu (może w tym tkwi problem ?) i dziś, po raz kolejny będę próbował dodać 1 tytuł.
 

deank

New member
Not a football fan :) More of a Formula 1 fan! So you should know that once season 2010 starts next month there will be no updates for multiAVCHD friday-to-sunday @ each race start. :p
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
LEFT and RIGHT will now show the previous or the next title-list page. :)

To się nazywa konstruktywne podejście. Dean prawdopodobnie potrafiłby górę przesunąć, gdyby go przekonać, że to ma sens. Myślę, że tę zmianę w nawigacji, wszyscy użytkownicy korzystający z classic menu title-list przyjmą z zadowoleniem. Dziękuję więc od siebie i w imieniu pozostałych użytkowników.
Oczywiście nie odmówiłem sobie przyjemności, aby przetestować aktualną nawigację na stronach classic menu title-list.
Na początku doznałem pewnego zaskoczenia, bo poprzednie przyciski sterujące nadal są i działają tak jak poprzednio. Ale teraz niezależnie, na której ikonie kursor się znajduje użycie na pilocie prawego przycisku kierunkowego powoduje przejście na stronę następną, natomiast użycie lewego przycisku kierunkowego powoduje przejście na stronę poprzednią. Gdy aktualną stroną jest strona ostatnia, to prawy przycisk spowoduje przejście na stronę pierwszą. Natomiast gdy aktualna strona jest pierwszą, to użycie lewego przycisku spowoduje przejście na stronę ostatnią. Absolutna prawidłowość i pełna przyjemność w nawigacji po całym materiale filmowym, choćby on miał nawet 252 tytuły. Nic tylko nawigować i cieszyć się.:)

Przy okazji tych testów jeszcze raz chciałem się przekonać, jak to jest z ekstremalnie długimi nazwami tytułów. Okazało się, że jak ktoś sobie życzy, to może umieścić tekst nawet dłuższy niż wolne pole po prawej stronie, co pokazuje poniższy ekranik:

Bardzo długa nazwa.jpg

Są i inne dobre wiadomości-GUI multiAVCHD zostało zmienione tak, że mieści się na ekranie większości laptopów. Zapewne ucieszy się z tego też bluray, bo też miał problemy ze swoim monitorem. Teraz GUI zajmuje już tylko 1206x694
Zmiany interfejsu widać już po uruchomieniu programu, bo zauważymy przyciski Start itd u dołu prawego okna (LOG)
 

bluray

Banned
Zmiany sa piorunujące.
Mam także wrażenie, że uczestniczę ( choć skromnie) w czymś ważnym.

Załączeniu Main od kolejnej pozycji z serii.
Poszedłem w kierunku "wiochy" celowo.
prywatna kopia bezpieczeństwa HD DVD to Bluray.
EAGLES FAREWELL TOUR - dla mnie total top HD AUDIO & VIDEO.
Po długich bojach z pierwszym tytułem, ten zrobiłem w oka mgnieniu = 2h.
W planach: CREAM i James Taulor (lubię zaawansowaną Country Music).
Na tych czterech pozycjach (Overtime/Eagles/CREAM/Taylor) kończy się moja lista tyułów HD DVD a nie wydanych na Bluray.

ps.: Powstaje dzięki DEANOWI nowa dyscyplina:
self made BD Main Menu dla naszych uluibionych koncertów.
ps.2.:
Dear Dean: Polish Football is on totally Low End now.
Don't be cocnerned about todays result.
Bulgarian team will win. I'm shure 100%. We need It !
ps.3.
Dear Dean: Have You hear about Ivan Tchachew (Caczew - Sofia roots) ?
The Big musician's agent on 80'/90' on Norwegian market.
My big friend.
 
Ostatnia edycja:
Do góry