Menu do struktur AVCHD (BR) - jak to robić?

Tomanek

New member
If we loaded structure created without the "template" everything is OK.
Menu with the "template" - when we start Menu preview => Chapter menu - then we have:
Error2.jpg

edit:
Menu preview => Main menu - working perfectly.

edit.2

After new update all working perfectly. :smile:
 
Ostatnia edycja:

zieloony

New member
no to lipa, bo nie mam tam takiej opcji.
Ale program mnie nie informuje o aktualizacji (a plik dat ściągałem i wypakowałem do katalogu multiAVCHD) coś jeszcze powinienem zrobić ?

###dobra już wiem, multiUpdate :) już mam tą opcję. Dzięki Dean
 
Ostatnia edycja:

Tomanek

New member
@zieloony - powinien informować - jak nie to uruchom multiUPDATE z folderu gdzie masz zainstalowany multiAVCHD - najnowsze to build 734
 

deank

New member
PAL 24p is what PAL was until yesterday... :)

PAL in version 3.0 generates the menu in 25fps 1080i (50Hz)
PAL in version 4.0 now does the same

NTSC generates the menu in 23.976fps 1080p
PAL 24p generates the menu in 23.976fps 1080p (since build 730RC)

If you're mostly watching 25fps video (from your camcoder 1440x1080i@25fps for example) it is better to use PAL so your BD player won't switch HDMI resolutions from 24p to 50Hz when leaving or entering the menu.

Dean
 

zieloony

New member
Dzięki Dean.

A więc po raz kolejny przerwałem kompilację, zrobiłem multiUpdate i teraz próbuję jeszcze raz.
struktura 28 GB dodany tylko 1 tytuł, zaznaczona opcja [x] Never re-encode unchanged neighbor menu pages.
multiAVCHD ustawiłem na default i niepokoi mnie tylko to że w podglądzie całe menu wygląda inaczej (oryginalnie miałem ruchome menu i ruchome tytuły), ciekaw jestem czy tak się zrobi i czy nowy tytuł też będzie miał ruchome menu.

Edit: Kompilacja trwa, zastanawia mnie takie coś: już pisałem, że miałem oryginalnie ruchome menu a już w podglądzie widzę że takie nie będzie, program pokazuje najpierw oryginalne menu a później takie jakie są ustawienia (w tym przypadku default), poza tym pokazuje że tworzy setup, a ja oryginalnie go nie miałem........
W trakcie pisania program zakończył pracę (1h)
Porażka (co robię nie tak) Oryginalne menu jest, a w nim brak ostatniego rozdziału, ale jak jestem na 22 rozdziale i dał strzałkę w dół to ku mojemu zaskoczeniu pojawia się niewidzialny przed chwilą 23 rozdział, (to znaczy, menu przechodzi w stan default (białe napisy i setup jest dostępny/program stworzył 2xmenu).
Jeszcze takie coś zauważyłem.
Na oryginalnym menu (zółte napisy) w miejscu gdzie oryginalnie jest przycisk setup, ja miałem ustaiony przycisk rozdziały (i on tam jest), ale jak go nacisnę to wchodzi setup.
Jednym słowem kicha.

Edit 2: Jeżeli chodzi o niewidoczny 23 rozdział, to po wejściu na niego zmienia się menu na inne, ale nie da się po nim poruszać (tzn. jak damy w górę, to przechodzi automatycznie na stare, oyginalne menu i znów nie widać ostatniego rozdziału).
W oginalnym rozdziale przyciski nawigacyjne działają jak w opcji default, czyli w miejscu gdzie mam usunięty przycisk, można tam najechać i włączy się title list.
No i dziwi mnie brak ruchomego menu w tych 22 rozdziałach (przecież w logu pisało, że wgrywa oryginalne menu)
 

Attachments

  • test encoding.jpg
    test encoding.jpg
    27,6 KB · Wyś: 74
  • vlcsnap-2010-02-27-19h57m51s228.jpg
    vlcsnap-2010-02-27-19h57m51s228.jpg
    150,9 KB · Wyś: 55
  • vlcsnap-2010-02-27-19h58m02s89.jpg
    vlcsnap-2010-02-27-19h58m02s89.jpg
    123,4 KB · Wyś: 57
Ostatnia edycja:

deank

New member
Yes, that's the way it works. You can't expect to see the added title in the previous menu page if it is not reencoded. That's why I posted that WITHOUT using the experimental option the NEIGHBOR 3 pages will be reencoded to reflect the change. In your case, titles 20 to 22 would've been reencoded and all would've been ok.
 

zieloony

New member
I do not understand something.
Where is this option Neighbor?
and if at the same time, I have checked [x] never re-encde ... ?
I understand that it can be done so that the new title, adjusts its settings to the whole structure?

P.S.
and why the menu was not moving (the original was moving / titles 1-22)
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Tak jak tu już informowano: Menu\Extended. Tylko pamiętaj, że do zakładki Menu można się dostać na dwa sposoby. Jeżeli wybierzesz wejście przez more to możesz się dziwić, że takiej opcji nie ma. Kłopoty w finalnej kompilacji z różnymi stronami dla menu ( w rodzaju były inne a są inne), mogą wynikać z różnych przyczyn. Mam na ten temat wstępny pogląd, ale muszę jeszcze porobić trochę testów, tylko ostatnio nie za bardzo mam czas. Ale wyjaśnimy wszelkie możliwe pułapki, które tu mogą na użytkownika czekać. Jak wykazałem pierwszym testem, opcja "zatrzymaj istniejące strony menu" może działać wspaniale, ale ma też swoje prawa i nie zawsze musi dawać wyniki zgodne z naszymi oczekwaniami. Jest to jednak szerszy temat i powrócę do niego, jak tylko będę miał więcej czasu.
 

zieloony

New member
A więc jeśli Dean piszą o opcji NEIGHBOR miał na myśli "Never re-encde unchanged neighbor menu pages", to miałem ją zaznaczoną. Myślałem, że jest jeszcze jakaś opcja aby nowy tytuł otrzymał te same ustawienia menu, co cała struktura.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Prawdopodobnie otrzymałeś taki wynik, jakiego wymagały ustawienia w projekcie kompilacji. Jeżeli we właściwościach tytułu koło more ustawione jest custom, to program realizuje to co zawiera template. I tego template nie można utożsamiać z tym co możemy wstawiać od drelina. My mamy jakieś swoje template jako zespół ustawień dla menu, które może mieć inne parametry niż te w menu z kompilacji wczytanej. W ten sposób my narzucamy konieczność kodowania niektórych tytułów. Jeszcze dziwniejsze rzeczy mogą się dziać, gdy wstawimy jakąś kompilację do wnętrza innej i nie przeanalizujemy dokładnie co gdzie jest poustawiane dla poszczególnych tytułów. W takim przypadku na różnych stronach menu, tytuły "sąsiadów" mogą mieć zupełnie inną reprezentację, co zrobi wrażenie totalnego bałaganu, mimo że struktura jako całość funkcjonuje prawidłowo.
Mogą być jeszcze bardziej zaskakujące przypadki np. w List menu ma nowe oblicze i wszystkie zmiany nazw tytułów są uwzględnione, a strony menu tytułowego ma stare nazwt tytułów w starym otoczeniu.
Musimy jeszcze robić więcej testów i uważnie analizować ustawienia dla poszczególnych tytułów, a następnie z uwagą przeglądnąć otrzymane wyniki. Tylko w ten sposób ustalimy zasady postępowania, któte pozwolą uzyskiwać zawsze to co się chce. Być może trzeba będzie zaproponować jakieś drobne zmiany w programie, aby uzyskać większe ułatwienia w zarządzaniu przebudową i rozbudową struktur. Dean zaproponował bardzo ambitną wersję "zatrzymania starych stron menu", która w założeniu ma być uniwersalna. Można więc dokładać tytuły na końcu i do wnętrza struktury. Można usuwa niektóre tytuły lub zmieniać im parametry ustawień. I to wszystko dla każdego stylu menu, łącznie z uwzgłędnieniem owych "sąsiadów", którzy w całym algorytmie są bardzo kłopotliwi. Nie wiem aktualnie, czy dla tak skomplikowanej różnorodności udało się przewidzieć prawidłowo ustawione algorytmy. Z założenia jest to mało prawdopodobne. Ale jak i gdzie aktualna implementacja pracuje mogą ustalić tylko testy. Te niestety są czasochłonne, bo powinny uwzględniać większą ilość tytułów i różne konfiguracje zmian. Nie sądziłem, że Dean się zdecyduje na tak wielkie uogólnienie w wykorzystywaniu starych stron menu przy przebudowie i rozbudowie struktur. Taka koncepcja ma wiele zalet, głównie przez swą uniwersalność. Jeżeli ją potrafimy poznać w całości i opanować jej wykorzystywanie w różnych sytuacjach, to będzie super. Moim zdaniem, powinno się także niezależnie rozważyć implementację takiej opcji dla znacznie zawężonego obszaru funkcjonalności np. gdy chcemy tytlko dołożyć tytuł (lub tytuły), ale nigdzie nie wprowadzać żadnych zmian. Jest do pomyślenia jeszcze większe przyspieszenie w uzyskaniu struktury wynikowej, niż to ma miejsce dotychczas. Jakie założenia należałoby wówczas przyjąć, to już pisałem.

Reasumując:
1. należy pozostawić ostatnio wprowadzoną opcję z uwagi na jej uniwersalność i w sumie znakomite oszczędności czasowe przy rozbudowie i przebudowie dużych struktur AVCHD/BR. W drodze testów dokładnie rozpoznać, jak w inywidualnych sytuacjach postępować, aby zawsze otrzymywać pożądany wynik. Być może ujawnią się przy okazji jakieś błędy w programie, więc będzie wiadomo jak je usunąć
2. niezależnie przedyskutować wprowadzenie nowego stylu menu, gdzie jeszcze szybciej przejmowałoby się wszystkie istniejące strony menu, bez potrzeby jakichkolwiek nowych kodowań. Przypuszczam, że nie powinno być też problemu z rezygnacji analizowania istniejących playlist. Moim zdaniem pozostawienie starej struktury na dotychczasowym miejscu to kolejny zysk na czasie. Uważam, że możliwość dobudowy jenego lub kilku tytułów w sposób "błyskawiczny" jest realna niezależnie jak wielką mamy starą strukturę
 

zieloony

New member
Sydon, żebym Cię dobrze zrozumiał: mam mieć w oryginalnej strukturze (w tytułach) ustawione default (obok "more"), w nowym tytule również "default".

W ogólnych ustawieniach menu, zakładka "extendet" zaznaczona opcja "never re-encode..." i to wszystko. Nieważne są inne ustawienia, a program zrobi mi menu takie jak w oryginalnej strukturze ?

Edit: nie wiem czy to ważne, ale po wczytaniu oryginalnej struktury, tytułu oznaczone są literką "m", nowy tytuł literką "f"
 
Ostatnia edycja:

deank

New member
As I said before, I strongly suggest NOT to use the option for the neighbor menu pages. This will let multiAVCHD reencode the pages before the added one and keep the structure in proper shape.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Sydon, żebym Cię dobrze zrozumiał: mam mieć w oryginalnej strukturze (w tytułach) ustawione default (obok "more"), w nowym tytule również "default".

W ogólnych ustawieniach menu, zakładka "extendet" zaznaczona opcja "never re-encode..." i to wszystko. Nieważne są inne ustawienia, a program zrobi mi menu takie jak w oryginalnej strukturze ?

Edit: nie wiem czy to ważne, ale po wczytaniu oryginalnej struktury, tytułu oznaczone są literką "m", nowy tytuł literką "f"

Literka "m" oznacza nic innego jak tylko fakt, że tytuł pochodzi ze starej kompilacji i kwalifikowany jest do "move". Natomiast nowy tytuł u ciebie nie pochodzi ze starej struktury i program go traktuje jako file "f" i to może oznaczać pełne jego przetwarzanie łącznie z kodowaniem stron menu. Ja staram się łączyć wyłącznie stare kompilacje. Każdy tytuł nowy, który ma być dodawany i nie pochodzi ze starej kompilacji, niesie ze sobą ryzayko powstania jakiegoś błędu i rozwalenia tej starej kompilacji, jeżeli korzysta się z "przesuwania" plików. Dobrze jak ktoś w takim przypadku "ręcznie" potrafi sobie z odzielnych plików zrekonstruować pierwotną kompilację, ale to też jest kłopotliwe.
Jak napisałem, nie mam do końca pewnych wniosków. Opcja "never re-encode..", jak wyjaśnia "dymek" jest eksperymentalną. Ja ją rozumię dosłownie, że dotyczy tylko "sąsiadów" i nie ma nic wspólnego z resztą tytułów. O tym co ma być robione z innymi tytułami będą decydować inne ustawienia, związane bezpośrednio z tymi tytułami. Jeżeli te ustawienia wskazują na potrzebę ponownego kodowania strony, to program tak będzie robił. Taka jest logika, ale to wszystko trzeba sprawdzić. Ja zdążyłem jedynie wybadać, czy uda mi się dodawać do istniejącej struktury takie inne dziwne, jak mające rozdzielczość SD, lub te moje HD z Sony - wiadomo, że się kończy błędem, gdy menu jest ruchome. Dlatego robiłem indywidualne ustawienia dla wymienionych kompilacji i inne dla tych HD z Panasonic. To co chciałem osiągnąć to osiągnąłem. Zmieniałem też wszystkie nazwy tytułów i tutaj coś mi nie wychodzi-jeszcze nie wiem dlaczego. Jedne strony mają wszystkie nowe nazwy, łącznie z tytułami "sąsiadów", a inne mają stare nazwy również łącznie z tytułami "sąsiadów". Natomiast strona List Menu ma wszystko tak jak być powinno - czyli właściwe ikony i nowe nazwy. Niewątpliwie wszystko to wiąże się z "tamplate", bo to jednoznacznie widać po różnych rozstawieniach na stronie elementów sterowania. W sumie każdy w komputerze ma ich conajmniej trzy. Jedno "template" pochodzi z ustawień ogólnych dla menu. Dwa pozostałe dotyczą już poszczególnych tytułów: jedno jest zdefiniowane przez Deana we folderze "_default", a drugie w standardowym folderze o nazwie "multiAVCHD". W tym ostatnim coś mogliśmy sami zapisywać. Oczywiście mogą być jeszcze jakieś inne, które zostały przez nas utworzone. Teraz trzeba przeanalizować skąd co może pochodzić, ale na to potrzeba czasu. Niech każdy testuje coś i spróbuje wyciągać wnioski i się nimi dzielić. Wkrótce będziemy wiedzieć już wszystko. Teraz nie mogę nic powiedzieć na "100%", a jedynie że wszystko nie jest tak całkiem oczywiste, ani tak proste, jakby się chciało. Czas wszystko wyjaśni.
 

zieloony

New member
A więc idą za radą Deana (jak dobrze zrozumiałem) odznaczyłem opcję "never re-encode unchanged neighbor menu pages"
Pozostałe opcje: default (w tytule obok przycisku "more")
Nic innego nie zmieniałem, czyli wszystko default.
I kompilacja zakończyła się szybciej niż z zaznaczoną opcją "never re-encode unchanged neighbor menu pages" (dla mnie to dziwne, ale wielu rzeczy nie rozumiem- 35min.) może to być spowodowane tym, że projekt tym razem umieściłem na tej samej partycji dysku.
Wynik jest taki, że całość menu jest zmieniona do ustawień takich jakie są "default" w programie.

Teraz spróbuję ustawić menu, podobne do tego, jakie było oryginalne (chociaż według mnie, program sam powinien dostosować ustawienia, po wczytaniu struktury).

Edit: tym razem wyskoczył błąd przy tworzeniu menu
log:
[16:03:37] Preparing menu pages...
[16:03:38] Encoding motion XMB menu page [1/23] [Motion title thumbnail].
[16:03:42] Cannot detect file size: (D:\multiAVCHD\_TEMP\multiTEMP-20100228\20100228-160155-MM001.264)
[16:03:42] Cannot detect file size: (D:\multiAVCHD\_TEMP\multiTEMP-20100228\20100228-160155-MM001.264)
[16:03:42] Error encoding main menu page #1!
[16:05:32] Final output may be corrupted!
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Podobne komunikaty miałem, gdy dla tych moich niestandardowych tytułów ustawiałem menu ruchome. Przy ustawieniach dla menu statyczneo wszystko przechodzi poprawnie.
Napisz coś więcej o samej kompilacji wejściowej (jakie miała menu, ile tytułów, czy pliki kopiowane czy przesuwane itp)


Jeszcze nie do końca mamy rozpoznaną opcję ostatnio wprowadzoną, a już pojawiają się nowe. Te na szczęście są bardzo łatwe do natychmiastowego rozpoznania.

Nowe przyciski.jpg

Przycisk "switch" przełącza między podstawowymi ustawieniami (default) współrzędnych dla menu XMB i SLIDE.
Przyciski x-, x+, y-, y+ - służą do jednoczesnego przesuwania odpowiednich współrzędnych dla kursora nawigacyjnego (o 1 w pionie lub poziomie).
Pojawiła się też nowa zakładka z napisem AviSynth, która otwiera okno pokazujące script AviSynth dla custom menu - aktualnie ta opcja jest jeszcze nieaktywna.
Wymienione opcje powinny ułatwić projektowanie niestandardowego menu.
 

zieloony

New member
Struktura która została wczytana miała menu ruchome i ikony tytułów również ruchome.
Ale to raczej chodzi o to co ustawione mam w ustawieniach w zakładce "menu", wcześniej miałem statyczne i coś wychodziło (nie do końca dobrze, ale zawsze), teraz spróbowałem poustawiać w menu mniej więcej tak samo jak było poustawiane przy tworzeniu tej większej struktury (tylko kolorów czcionek nie zmieniłem).
Pliki były przesuwane.

Teraz próbuję po raz kolejny : "pliki kopiowane"

EDIT :
Kompilacja jeszcze trwa, ale już widzę, że "encoding" odbywa się na 4 tytule (pierwsze 3 rozumiałem, ponieważ była mowa o 3 przed i 3 po / nowy tytuł jest dodany jako ostatni, więc rozumiem, że kodowane powinny być 3 tytuły przed i po (czyli 1, 2 i 3)).
Hmmm, nie wiem czy to anulować, czy czekać.... już mineło 2h a dopiero 4 tytuł przerabia. :(
 
Ostatnia edycja:
Do góry