Menu do struktur AVCHD (BR) - jak to robić?

zieloony

New member
#Tomanek fajne menu (na filmy BD) takie uniwersalne, czegoś takiego szukam (może udostępnisz plik .psd) niestety nie jestem profesorem :) w dziedzinie PS (jak napisał Sydon), ale może za jakiś czas coś swojego uda mi się zrobić.
Narazie moge się pobawić zmianą w tle jedynie, a twoje wygląda uniwersalnie (można wtopić okładkę z filmu w tło i git)
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
............
Myślę, że osoby które nie mają pojęcia o projektowaniu nie powinny mieć tudności aby sobie dla własnych potrzeb jakiś projekt wykonać.
..........
Myślę, że jeżeli nie napiszesz "krok po kroku" jak swoje projekty robiłeś, to powyższa wypowiedź nie będzie prawdziwa.
Twoje dzieła prezentowane na tym forum sugerują twój awans w dziedzinie PS z profesora kontraktowego do tytułu profesora nadzwyczajnego, a jak to wszystko opiszesz możesz dostać najdostojniejszy tytuł czyli profesora zwyczajnego. Nie jest wykluczone, że Dean załatwi ci dodatkowo tytuł "Doctor honoris causa" na jakiejś uczelni w Sofii.
Użytkownik zieloony najwyraźniej odrzuca nominację i wybiera "święty spokój", a przecież powinien (i może) się przyczynić do kreowania nowych artystów w sztukach stosowanych.
 

zieloony

New member
heheh zieloony nie wybiera "świętego spokoju", tylko będzie walczył ze swoją (skromną) wiedza i PS.
Zobaczymy co z tego wyjdzie.

P.S. Poprostu nie czaje na tyle aby móc kogoś kierować, jeżeli chodzi o jakąś małą zmianę w background to oczywiście prosta sprawa.
zrobiłem zrzut sceny z filmu, wkleiłem go do menu background, scaliłem warstwy, następnie użyłem narzędzia "pędzel historii" (aby tło wyciągnąć spod spodu) i to wszystko).
Jak nauczę się czegoś nowego, to z chęcią to opisze.

#Tomanek - dzięki za template
 
Ostatnia edycja:

Tomanek

New member
Sydon dzięki za nominacje i uznanie :)
Ale tak jak pisałem wcześniej (możecie wierzyć albo nie) jestem w tym temacie kompletnie zielony.
Pierwszy raz bezpośrednio mam doczynienia z warstwami.
Patrzę na projekty @drelina i staram się wyczaić co i jak i dlaczego.
A, że najlepszą nauką jest coś samemu stworzyć to i tak robię.
Mam w głowie ogólny zarys co chcę uzyskać i działam.
Z wielką chęcią bym opisał jak takie rzeczy się robi ale... ja to wszystko robię na oko.
Nie wiem nawet czy jakbym się jeszcze raz od zera za to zabrał czy by tak samo wyszło.
Zmieniam jakieś opcje których nazwa mi nic nie mówi i patrze co z tego wyszło.
Tak więc profesor ze mnie żaden...
Jak coś wartego opisania mi wpadnie do głowy to na pewno napiszę.
To tyle.
Mogę napisać tylko , że jak komuś w projekcie brakuje jakiegoś fonta to na warstwie przy literce "T" będzie miał żółty trójkąt z wykrzyknikiem. Po najechaniu na "T" i kliknięciu myszą program powiniem pokazać nazwę fonta jaki został pierwotnie użyty. Wchodzimy na google wpisujemy nazwę fonta i ściągamy. Jak już mamy go na kompie to wgrywamy do /windows/font lub instalujemy jak ma instalkę.
Życzę miłej pracy...
 

bluray

Banned
[1] Wycofałem już okno podglądu filmu i program pracuje znacznie szybciej, że o stabilności nie wspomnę. Podgląd nie jest do niczego potrzebny. Czasy biorę odtwarzając na PS3 lub z NeroVision.

[2] Odkryłem, że jeżeli aplikacja wisi ( np. przy szybkim i wielokrotnym sprawdzaniu menu) to pomaga zamknięcie w [menedżerze zadań] aplikacji [x264].
Widać x264 nie zamyka się automatycznie. A powinien.

[3] Za celowe uznaję właściwe uprządkowania pozycjonowania x/y.
Jako punkt odniesienia gdzie x=0, y=0 powinien być lewy dół screenu (left/buttom).
Przy budownie "pulpitów" czyli BG w programiach CAD, bardzo by pomogło takie usystematyzowanie przy projektowaniu.

[4] Za jedyną istotną modyfikację na tym etapie uznaję możliwość umieszczenia listy (tytułów) utworów (muzycznych) z koncertu.
 
Ostatnia edycja:

Tomanek

New member
Jest juz nowa wersja 733
z nowości:
- dodano numerowanie podglądu rozdziałów (dla Sydona bo o to prosił :) )
- dodano TV system PAL 24p
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Od początku ukazania się build 730 bardzo tego brakowało. Już bardzo niewiele brakuje z tego na co czekam. Podobna opcjonalna identyfikacja stron byłby wskazana dla Title menu (w v 3.0 była)
Podziękowania dla Deana!

bluray
Ja też do ustalania czasów pojawiania się określonych obrazów na filmie używam wyłącznie PS3. To dla mnie jest bardzo wygodne przy tworzeniu napisów wyświetlanych w czasie oglądania filmów. Tak samo przy szybkim wykonywaniu dodatkowego audio z komentarzem. Podgląd w multiAVCHD czasem się przydaje do wybrania klatki na ikonę reprezentującą tytuł czy rozdział.
Co do tej listy tytułów (muzycznych) z koncertu, doraźną drogą byłoby zrobienie audio dla każdego koncertu z jedną ścieżką dźwiękową, którą fizycznie podzieliłbyś na odcinki odpowiadające poszczególnym tytułom. Byłaby to struktura wielotytułowa, która na stronie tytułowej dla każdego tytułu maiałaby pełną charakterystykę (dodaną automatycznie, lub redagowaną ręcznie). Tytułów byłoby tyle, ile wynosi suma tytułów we wzsystkich koncertach.
Inną możliwością jest zrobienie struktury wielotytułowej, gdzie każdy tytuł to jeden koncert. W obrębie tytułu należy zdefiniować rozdziały odpowiadające poszczególnym utworom. W miejsce ikon rozdziałów można wstawić wcześniej przygotowane plansze, gdzie napisany jest tytuł utworu w miarę dużą czcionką, co na dużym ekranie powinno się dać odczytać z Chapters menu i stąd nawigować do dowolnego tytułu utworu muzycznego
 

bluray

Banned
W muzycznych DVD/BD/HD DVD nie stosuje się ikon graficznych dla chapterów !

W obecnej fazie aplikacja multuAVCHD umie już wszystko dla spełnienia mojego ważnego postulatu.

Bo program umie w filmie, dla wielu precyzyjnie określonych na osi czasu punktów/miejsc:
- zrobić zrzut ekranu
- ustalić dla tych miejsc początki odtwarzania komendami [next] oraz [previous]
to nie widzę żadnych problemów aby taki sam proces nie mógł być przeprowadzony przez przypisanie nazwy utworu muzycznego (song title) do ustalonych punktów na osi czasu.
Czyli potrzebna jest nowa zakładka [Song Title List]. I tyle.

W praktyce wpisujemy czasy i przypisujemy im nazwy piosenek:

Chapters
00:00:00.000 [intro]
00:00:28.720 [Smoke on The Water]
00:05:59.020 [Speed King]
00:11:01.000 [Good Buy]

gdzie wartości w nawiasach [ ] to tytuły kolejnych piosenek/pozycji.

I zamiast ikon w [chapter menu] niech będą wyłącznie nazwy Songów (piosenek / melodii ).
Klawiszami up/down wskazujemu SONG dalej OK i gra nam wskazana melodia.
Thumbalsy są w muzycznym typie wydań niepotrzebne. I nie stosuje się.
Zabiegam więc do prostrzej konstrukcji programu niż jest obecnie.
SOrka za mało precyzyjny poprzedni tekst. Myślę, że taraz wyłuszczyłem prościej o co mi chodzi.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Od początku było jasne, jak chcesz, aby to był zrobione. Ale póki co, tak nie jest i dlatego napisałem "doraźną drogą byłoby......"
 

Tomanek

New member
Hi Dean,
I know that you have a lot of work but I wanted to remember what does not work with things that we reported earlier.
1) When a loaded playlist from SD card we set mod [p] the film does not have POP-UP menu, although the log says:
[10:26:02] Setting pop-up menu ...
[10:26:03] *** [00000.mpls] - Adding a pop-up menu [1080p] ...
In the same situation with mod [f] does not have this problem
2) Chapter's thumbnails are still gray but when playing the movie everything is OK.
The mod [p] is blocked editing chapters and it is good.
But the mod [f] is such a possibility but very difficult because I do not see the thumbnails.

Once you wrote that you will take this up - I just wanted to remind.

Small suggestions.
a) When we selected "[x] Do not apply backgrounds tweak" - sliders from Saturation, Brightness, contrast, Blur should be done without the possibility of changes in gray.
b) the same situation with the buttons in the "Menu preview" - when we do not select for example "[ ] Create chapter menus pages" - the button "Chapter Menu" should not be available.
So it will be more visible.
c) Is it possible to add to the Menu preview button "Title list" ?

edit:
Last question.
d) When you get access to the introduction of a translation program to another language?


Once again, thanks for your work.

Regards,
Tomanek
 
Ostatnia edycja:

deank

New member
If you untick [x] Add pop-up menu in AUTHOR tab it will not be added. The log says "ADDING", not that it was detected in your SD card input.

***

Sydon, do you notice something in this log? :)

Kod:
[13:08:47] Preparing menu pages...
[13:08:47] Encoding static XMB menu page [1/4] [Static title thumbnail].
[13:08:48] * Muxing static XMB menu page [1/4]: Chapter page [1/1] [80011.m2ts]
[13:08:50] * Muxing static XMB menu page [1/4]: Setup page (audio/subtitle) [80019.m2ts]
[13:08:51] Encoding static XMB menu page [2/4] [Static title thumbnail].
[13:08:56] * Muxing static XMB menu page [2/4]: Chapter page [1/1] [80021.m2ts]
[13:08:57] * Muxing static XMB menu page [2/4]: Setup page (audio/subtitle) [80029.m2ts]
[13:09:00] Encoding static XMB menu page [3/4] [Static title thumbnail].
[13:09:03] * Muxing static XMB menu page [3/4]: Chapter page [1/1] [80031.m2ts]
[13:09:05] * Muxing static XMB menu page [3/4]: Setup page (audio/subtitle) [80039.m2ts]
[13:09:06] Encoding static XMB menu page [4/4] [Static title thumbnail].
[13:09:08] * Muxing static XMB menu page [4/4]: Chapter page [1/1] [80041.m2ts]
[13:09:10] * Muxing static XMB menu page [4/4]: Setup page (audio/subtitle) [80049.m2ts]
[13:09:10] Menu authoring completed.

A hint: ~3 seconds for main+chapter+setup menus = using the original from an input compilation, when a title is not changed, so no time wasted for reencoding.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
It looks sensational.
Is this a result of the introduction of any changes in the program?
I will do a test with an old structure (made by multiAVCHD) when I add a new title.
I will analyze the result and I will describe it
 
Ostatnia edycja:

deank

New member
It is not published yet... A bit later...

Also thumbnail processing when all images are present is ~ 10-15 times faster, too.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
You're great!

edit
Przed podaniem przez Deana tego rewelacyjnego wyniku, przygotowałem sobie taki tekst, aby drążyć temat. Prawdopodobnie to wszystko przestanie wkrótce być aktualne, ale zamieszczam ten tekst, aby można było uświadomić sobie, jak zasadnicza zmiana w korzystaniu z multAVCHD może nastąpić:
Zrobiłem małe obliczenia. Jeden tytuł w menu reprezentowany jest 11- oma stronami (strona tutułowa, 8 stron dla 96 rozdziałów, strona Setup i strona Title list). Przy dodawaniu tytułu następnego mogłaby być przeliczana tylko strona Title list, bo pozostałe nie muszą być kodowane od nowa.
Gdybym miał dopracowane 252 kompilacje jednotytułowe, to za jednym podejściem (mając już gwarancje, że przy żadnym tytule kompilacja mi się nie wyłoży, lub że wynik nie ujawni jakiś niedoróbek) mogę sobie pozwolić na zakodowanie 252x10+1=2521 stron takiej struktury.
Wcześniej jednak muszę wykonać conajmniej 252x11=2772 kodowania stron, aby te jednotytułowe kompilacje przygotować. Ale to jest jeszce całkiem realne. Nikt jednak nie będzie gromadził setki jednotytułowych kompilacji, aby np po roku siąść i zrobić z nich jedną sumaryczną. Praktyka jest taka, że po każdym filmowaniu i zrobieniu jakiegoś tytyłu chcemy dołożyć go do istniejącej struktury i cieszyć się z oglądania całości. Porobiłem więc dalsze obliczenia, ile w takim przypadku trzeba powtórzyć zbędnych kodowań i (z pomocą wzorów na sumę szeregu artymetycznego) wyszło mi tego ponad 319 tysięcy i to już staje się absurdalne. To tak jakbym miał wykonać kompilację zawierającą ok 3190 tytułów (tylko z punktu widzenia czasu pracy komputera, aby sobie uzmysłowić jakie tu jest marnotrastwo, i że warto to zmienić).
Czyli potencjalne możliwości multiAVCHD są ogromne, ale filmowiec amator w rzeczywistości nie może ich wykorzystać.
To może być dostępne jedynie dla pirata, który ma ściągnięte z netu 252 filmy (w formacie możliwym do kompilowania bez rekodowania) i w jednym akcie twórczym zbuduje tak wielką strukturę. Jednak użytkownik płyt BD systematcznie kupowanych, który będzie sobie chciał zbudować strukturę obejmującą wszystkie tytuły, będzie w bardzo podobnej sytuacji jak użytkownik Kamery HD.
Jeżeli byłby dostępny opis sposobu tworzenia kodów nawigacyjnych, to łatwo sobie wyobrazić prosty dodatkowy program do dokładania kolejnych pięter (tytułów) do istniejącej już budowli (struktury AVCHD/BR). Aktualnie może więc to zrobić tylko Dean i to najsensowniej w postaci odpowiedniej opcji wmontowanej w multiAVCHD.
Czy autor multiAVCHD zazna spokoju, jeżeli uświadomimy mu wspólnie, że jego tytaniczny wysiłek włożony w rozbudowę tych imponujących możliwości programu, jest w małym stopniu możliwy do wykorzystania w praktyce? Myślę, że nie! I na to liczę. Już wystarczająco dobrze poznaliśmy twórczy zapał Deana, aby móc tak właśnie myśleć.
Nawet jeżeli przyjąć, że założenia w przytoczonych obliczeniach są czysto teoretczne (np niektóre tytuły będą miały mniejszą ilość rozdziałów), to moje dotychczasowe doświadczenie z budową ok. 700 GB struktury w oparciu o multiAVCHD v 3.0 wyraźnie uświadamia mi skalę problemu. A przecież w v 4.0 staje się to wszystko znacznie bardziej skomplikowane (ruchome menu i 96 rozdziałów) i gdzie tych dodatkowych kodowań musi być znacznie więcej i to kodowań trudniejszych.
Zaproponowałem, aby na stronie menu głównego, umieszczany był tylko jeden tytuł, bo to uprości programowanie. Również stosowanie gotowych projektów dla menu (template), też przemawia za sensownością umieszczania tylko jednej ikony na stronie tytułowej. W zakładce Menu jest jeszcze jedno nie obsadzone miejsce, które mogłoby być wykorzystane dla takiej opcji sprzyjającej rozbudowie struktur AVCHD/BR.
Jakiś czas temu wszedłem w posiadanie Tvix 6500, bo tam nie ma potrzeby tworzenia dużych struktur, ponieważ można mieć jednocześnie dowolną ilość mniejszych, które w każdej chwili można niezależnie uruchamiać. Mimo tej fantastycznej właściwości postawiłem jednak na PS3, bo tutaj w czasie odtwarzania, przejścia z jednego pliku filmowego do następnego są niezauważalne. Budowa dużych struktur jest więc pożądana. Tylko gdyby nie te kłopoty z ich rozbudową.
 
Ostatnia edycja:

deank

New member
You can try the new option to keep the menu.

My calculations are that it takes ~5 to 10 seconds per title when 're-using' the existing menu page. It means a maximum of 42 minutes for the menu re-creation for 252 titles.

Of course 'playlist scanning' and preparations take some time, too.

*** my post @doom9:

Here is something you may find interesting. Although it is very experimental it works (here).

When you load multiAVCHD compilation, which contains a menu, a prompt will appear if you want to keep it from re-encoding.

It means that WHEN and IF possible, some menu pages will not be reencoded, saving hours and hours for big compilations. Using the option makes sense only when using more than 5 titles in a compilation.

If you change ANYTHING about a title - in title properties, or REMOVE a title or MOVE a title UP/DOWN in the list, all its 'neighbor' menu pages will be marked for reencoding. Neighbors are 3 titles preceding the changed one and 3 titles after it. I may add an option to override the neighbor re-encoding when adding titles to the end of the compilation. Then the option will make sense even with less than 5 titles, but you won't see the next (newly added) title on the preceding menu page. Scrolling down (in XMB) or right (in Slide/Carousel) will show the page, of course.

For example, if you have a compilation of 30 titles and ADD one at the end, menu pages for titles 1 to 27 will be used as they are and 28 to 30 + the new one will be encoded.

Processing of the thumbnails in HDAVCTN folder is now faster (~10-20 times) and chapter#1 will not be re-extracted when not needed (it was a bug).

Keeping the menu feature may work for builds after 732 (or even 730 if you used default settings for XMB or SLIDE menu and your current menu configuration matches the old compilation)

Give it a try and let me know.

//

A quick comparison with one of my favorite compilations (45GB 11 titles): (all operations performed on an external USB HDD) (created with default XMB settings in build 730RC)

With reencoding the menu (1hr 19mins)
[15:35:43] multiAVCHD finished in 4733 seconds (01:18:53)!

Without reencoding (13 times faster: 6mins)
[20:23:24] multiAVCHD finished in 355.963 seconds (00:05:55.962)!

\\

You will know that a menu page is NOT being re-encoded when you see * Muxing message in the log for chapter and setup pages:

Kod:
[13:08:47] Preparing menu pages...
[13:08:47] Encoding static XMB menu page [1/4] [Static title thumbnail].
[13:08:48] [B]* Muxing[/B] static XMB menu page [1/4]: Chapter page [1/1] [80011.m2ts]
[13:08:50] * Muxing static XMB menu page [1/4]: Setup page (audio/subtitle) [80019.m2ts]

[13:08:51] Encoding static XMB menu page [2/4] [Static title thumbnail].
[13:08:56] * Muxing static XMB menu page [2/4]: Chapter page [1/1] [80021.m2ts]
[13:08:57] * Muxing static XMB menu page [2/4]: Setup page (audio/subtitle) [80029.m2ts]

The line "Encoding.." for the main menu page is always the same, it is just FASTER! :)

Dean

p.s. Also, it is now possible to load AUDIO folders.

p.s.2 Adding a pop-up menu to existing compilation now takes 3-4 seconds, no matter how many titles are in it (compared to 10-40 seconds before).

p.s.3 Each title will get its menu options saved in the project file from now on (even when not using templates). This will make re-using menu files without reencoding possible for the future builds.
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Dean informuje, że nowa opcja będzie działać od build 732

"Keeping the menu feature may work for builds after 732 (or even 730 if you used default settings for XMB or SLIDE menu and your current menu configuration matches the old compilation)"

Ja dla ciekawości wziąłem do porównań kompilację z build 730 i też udało się.
A wynik? O to i on w skrócie:
Pełne kodowanie menu dla 10 tytułów zajęło 3 godz 12 min
To samo menu z nową opcją (i częściowym kodowaniem) zajęło....12 min !!!
No comment

View attachment Fragment LOG Muxing menu.txt

View attachment Fragment LOG Encoding menu.txt
 
Ostatnia edycja:

Tomanek

New member
Hi Dean,
I have a problem.
When I am loading the finished structure on the second computer receives the communication
[19:52:45] Imported file missing poster F:\132904.jpg
[19:52:45] Imported file missing poster F:\162726.jpg
[19:52:45] Imported file missing poster F:\055712.jpg
[19:52:45] Imported file missing poster F:\130121.jpg
that is, the program could not find "Title thumbnails"
I can download them from the folder HDAVCTN but ...is not it possible to automatically retrieved from a folder HDAVCTN ?
Then when I want to go to the menu page => custom => more
I get the message:
Error.jpg
 

deank

New member
Are you using the latest version on both PCs?

I fixed it few mins ago so you can update manually with multiUPDATE.exe.

Edit your multiAVCHD.mpf file with notepad and remove the file-path in the POSTER section.
 
Do góry