Menu do struktur AVCHD (BR) - jak to robić?

Tomanek

New member
No Panowie jestem pełen uznania odnośnie nowych funkcji w menu.
Dean jak zwykle odwalił kawał dobrej roboty - pełen szacunek.
Wszysko działa jak należy.
Nie rozumiem tylko po co Dean zostawił tą główną zakładkę "Menu" przecież wszystko i tak można ustawić w "Custom menu" dla każdego tytułu osobno
albo skopiowac ustawienia dla wszystkich tytułów.
Jeżeli ustawimy dla każdego tytułu własne menu to i tak zmiany w Menu na głównej zakładce na nic nie wpływają.
Myślę że są to początki i będzie cały czas dopracowywane.
Niestety grafik komputerowy ze mnie marny więc tak jak większość będe czekał na to co inni użytkownicy a szczególnie @drelin zaprezentują.
Mam na mysli jakieś ciekawe "temple".
Program staje się coraz bardziej funkcjonalny i stabilny dzięki czemu praca z nim to czysta przyjemność.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Ponieważ już mamy "templates" w multiAVCHD, warto zorientować się jak one są zorganizowane i czego po nich można oczekiwać. Zaglądamy więc do folderu "multiAVCHD\templates"
Uprzednio script AviSynth podglądu, czyli plik menu-preview.avs był zapisywany w folderze instalacyjnym multAVCHD. Teraz tam są zapisywane tymczasowo wynikowe obrazy podglądu, natomiast script menu-preview.avs jest zapisywany w bardziej zagłębionym folderze "\templates\temp", a więc obok folderu "\templates\menu". W tym ostatnim znajduje się kolejny folder "_default", w którym jest podstawowy plik template o nazwie multiAVCHD.mmt. Jest to plik, w którym zebrane są informacje o podstawowych ustawieniach dotyczących tytułu (defaultowych). Obok tego folderu w momencie zapisywania własnego template, tworzony jest folder o nazwie multiAVCHD. To w tym folderze zostanie zapisanych 5 plików: plik multiAVCHD.mmt i 4 dodatkowe pliki dla BG (bg-setup.jpg, bg-chaps.jpg, bg-audio.wav, bg-video.m2ts - będą to podstawiane przez nas zewnętrzne pliki). Plik multiAVCHD.mmt teraz będzie zawierał nasze ustawienia dotyczące wszystkich napisów i rozmieszczenia elementów nawigacyjnych oraz nazwy plików bg wspomnianych wyżej. Jeżeli ten plik wczytamy przy edycji właściwości tytułu, to automatycznie ustawią się w odpowiednich opcjach wszystkie parametry (właściwości) tytułu tam zapisane. Oczywiście swoje template możemy archiwizować (gromadzić) w dowolnym miejscu, ale przy zapisie zawsze są one umieszczane w wyżej wspomnianym folderze. Jeżeli chcemy zapisać swoje template w folderze o innej nazwie to możemy tę nazwę wpisać w specjalnym polu, usytuaownym obok dolnych przycisków. Wydaje mi się, że w momencie zapisywania template (szablonu), powinno pojawić się typowe zapytanie, gdzie i pod jaką nazwą chcemy zapisać folder z całą zawartością dotyczącą danego tytułu. Czyli przez "template" w multiAVCHD będziemy rozumieć ogół informacji dla menu danego tytułu, które są zapisane w ściśle określony sposób (wyżej opisany). Aktualnie pożądany byłby jakiś wzorzec graficzny dla tła menu głównego, menu setup i menu rozdziałów (zesynchronizowany odpowiednio z ustawieniami nawigacyjnymi), który nada inny wygląd tym stronom. Stanowiłby on także jakby odniesienie do tworzenia własnych, już kompleksowych "templates". Tak ja aktualnie widzę finalny sens zabawy z BG
Jak już pisałem inspiratorem stworzenia templates w multiAVCHD był drelin-użytkownik z forum Doom9. Ale sugestie, aby coś takiego zrobić, były zgłaszane wcześniej także przez innych użytkowników. Tenże drelin min. zamieścił na forum sumpatycznego Don Kichota i jego osiołka Rucio (kadr pochodzi ze znanego także u nas filmu animowanego "Rucio"). Rucio był wykorzystywany jako BG zarówno w menu głównym (w swej pierwszej odsłonie "templates" Deana, zauważamy to na drugim planie), jak i w tłach pozostałych menu:

1 Ruchome BG dla menu.jpg

Tutaj jako tło ruchomego menu głównego, najwyraźniej wykorzystano fragment filmu. To oczywiście mógłby zrobić każdy, jednak chodzi tu o umieszczenie pól nawigacyjnych przy odpowiednich, ozdobnych napisach. Położenie tych pól oczywiście musi być zgodne z ustawieniami dla kursorów nawigacyjnych.
Tutaj mamy sympatycznych bochaterów Cervantesa w roli BG dla Setup:

2 Kadr z Rucio jako BG Setup.jpg

I dwa inne przykłady z przymiarek do BG:

3 BG dla menu rozdziałów.jpg
4 BG dla Setup.jpg

Robię zestawienie tych przykładów, bo być może już teraz zainspirują one jakiegoś polskiego artystę-grafika do przygotowania (oczywiście z polskimi napisami) atrakcyjnych BG (statycznych i ruchomych) dla multiAVCHD. Pole do popisu jest wielkie. Dla BG statycznego zadanie wydaje się dość łatwe do wykonania, ale dla ruchomego to już może być nieco skomplikowane.
Ciekawe czy nie da się tu wykorzystać techniki Chroma Key (greenscreen), implementowanej w wielu programach NLE.
 
Ostatnia edycja:

deank

New member
A note for the camcoder users :) Something not available in any other program (at least not being done in few seconds).

multiAVCHD 4.0.732 will support VOLUME SPLIT. I explained what it is at the thread @ doom9, but here is what it means for camcoder structures as a practical application:

1) You go to a vacation and shoot with your camcoder
2) You return and have one playlist with 100 scenes (m2ts files)
*** here comes multiAVCHD VOLUME SPLIT
3) You load your camcoder playlist in multiAVCHD
4) Select volume split to 100 volumes

Then you get each shooted scene in a different volume, which can be used independently. This means that you can then add 10 volumes from your 1st day of vacation and create a title... Then add 15 volumes from the last day of vacation and create another title :)

Basically it allows you to divide a camcoder playlist with it scenes to different playlists / titles. The current volume split allows up to 100 volumes/scenes, but now thinking about camcoders I may expand it to 1000 or 10000.

Let me know what you think. It is ready and will be published either tonight or tomorrow as build 732.

Dean :)
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Będzie to bardzo przydatna opcja dla użytkowników kamer. Także zapowiedziana opcja Merge playlist-jest szczególnie oczekiwana. Bardzo brakuje programu do tworzenia playlisty obejmującej wiele "samotnych" plików .m*ts
Wszelkie operacje na playlistach są bardzo potrzebne, bo zwiększają swobodę tworzenia struktury AVCHD/BR
 

deank

New member
Before my post here I posted @doom9 that one of the next things to add is playlist_merge function, so you can have multiple playlists joined in one title.

Dean
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
W oczekiwaniu na Split i Merge dla playlist, jeszcze kilka uwag o BG i nie tylko...
Jednak z tym BG drelin ma prawdopodobnie więcej pracy niż się spodziewał. Jak wiemy, swój pakiet BG zapowiedział na poniedziałek, ale nigdzie nie znalazłem informacji, że to zostało udostepnione.
Ja mam wizję prostego rozwiązania w zakresie BG. Ukrywamy wszystkie elementy nawigacyjne w menu tytułowym. W miejscu do wpisania odpowiednika Play, zostawiamy puste pole, a suwak kursora dla menu tytułowego ustawiamy w pozycji jego zaniku. W takim przypadku całe tło menu tytułowego mamy czyściutkie i nie musimy muśleć o jakimś specjalnym przygotowaniu BG - poprostu główny problem znika nam z pola widzenia. Jeżeli chcemy wprowadzić do tytułu ruchome tło, bierzemy jakiś fragment filmu zapisanego progresywnie. Może to być wybrany fragment naszego filmu, w którym wcześniej usuniemy przeplot. Wiemy, że film z kamery bez usuniętego przeplotu użyty do tła menu, wygląda poprostu źle - to rozdwajanie się obrazu jest nie do zakceptowania (często ten sam problem ujawnia się przy ekstrakcji klatek z filmu na tło lub ikony rozdziałów). Można też wykorzystać jakiś fragment filmu dokumentalnego czy też animowanego (przykładem był Rucio). Oczami wyobraźni widzę w tle mojego tytułu z filmowania rafy koralowej jakieś niesamowicie piękne sceny o tej samej tematyce wyjęte z np. Planeta Ziemia (Planet Earth), a w tytułach o zjazdach narciarskich scenę filmową z jakiegoś zjazdu pucharowego lub olimpijskiego. W ten sposób ruchome BG dla tytułów możemy poprostu obejść "szerokim łukiem". Problem BG dla Setup też nam znika, bo Setup nam nie jest potrzebny i możemy zrezygnować z tworzenia tej strony w naszej kompilacji (co zarazem skróci czas obliczeń komputerowych przy tworzeniu kompilacji i zmniejszy liczbę plików finalnych, a napisy czy dodatkowe audio można włączać bezpośrednio z pilota). Natomiast przy BG dla Chapters menu możemy dać upust naszym zdolnościom twórczym i sobie go zaprojektować lub skorzystać z jakiegoś gotowego szablonu i uwzględnić go w swoim template (jest to o tyle proste, że tu nie ma żadnych tekstów, więc każdy szablon ma zastosowanie międzynarodowe). Oczywiście możemy się ograniczyć do jakiegoś stosownego foto (lub graficznego .jpg) jako BG i przyjąć, że proste defaultowe otoczenie ikon rozdziałów też jest ładne. Ja zawsze przedkładam prostotę formy nad jakieś przesadne ozdobniki (dlatego np. od dawna nie stosuję w filmach żadnych FX, bo to mi tylko przeszkadza w odbiorze oryginalnego obrazu filmowego-ale wiem że dla wielu amatorów film jest tym lepszy im wiecej w nim jest wmontowanych efektów cyfrowych).
Gdy operacje na playlist staną się już dostępne, pozostanie przekonać Deana do wprowadzenia do Chapters menu znacznika stron x/y (x-numer aktualnej strony, y-ilość wszystkich stron). Na koniec podejmę próbę wyjaśnienia dlaczego tak ważne jest uwzględnienie (choćby częściowe) sugestii zawartych w punkcie Y (bajkowo prosta rozbudowa... ) wcześniejszego mojego postu. W pierwszej kolejności postaram się bliżej naświetlić tę problematykę rodzimym użytkownikom. Gdy was uda mi się przekonać do tego, to mam nadzieję, że używając własnej argumentacji wesprzecie mnie w przekonywaniu Deana, iż to znacząco zwiększy walory multiAVCHD. To wszystko jednak metodą małych kroków (step by step).
Program multiAVCHD przeszedł już ogromny dystans. To przysłowiowe A zostało wypowiedziane 24.12.2008, gdy została opublikowana wersja build 10. Powiedzenie B miało miejsce już w build 27 wprowadzeniem do programu .mkv. I tak w miarę upływu czasu Dean pod wpływem presji własnego sukcesu wypowiadał koleje symboliczne litery, publikując kolejne wersje programu, aż doszliśmy do build 731, kiedy to została (wg mnie) wypowiedziana jakby z wyprzedzeniem litera Z (owe przesunięcie opcji menu do Właściwości tytułu). Build 732 i dalsze (trudno wyobrażalne) przypiszmy literze X i może różnym pozostałym naszym Ą, Ę, Ś, Ć, Ź itp. A ja z utęsknieniem będę wyczekiwał na owe symboliczne Y (i mam nadzieję, że i wy ze mną, gdy uda mi się wyjaśnić w czym tkwi problem).
 
Ostatnia edycja:

bluray

Banned
Pytanie zasadnicze:
Czy PS3 odtworzy aktywne menu AVCHD z pena ?

pytanie uzupełniające:
jerżeli nie to jak więc testować działanie menu ?

PODPOWIEDŹ:
NeroVision ma w fazie projektowania możliwość podglądu: Jak to działa.
Można oczywiście zrobić [back] i dokonać zmian potestowych.

UZASADNIENIE do pytania zasadniczego:
przeleciałem net i nikt o tym nie pisze.
Owszem wszyscy piszą o odtwarzaniu z nośnika optycznego, ale nie będę wypalać za każdym razem płyty, żeby sprawdzić akcje menu !
Nawet po umieszczeniu na penie w folderze [VIDEO] folderu [AVCHD] PS3 widzi jedynie pliki i sub-foldery.
Ciekawe: po skopiowaniu folderu na intHDD PS3 widać z osobna wszystkie *.mts-y, takrze te z menu. Ale akcja nie działa.
Czy może robię coś żle czy też:
PS3 nie czyta active-menu z pena ?

UWAGA !
DVICO 6500 pięknie obsługuje z pena menu AVCHD !!!
pierwsze uwagi do dvico:
- powrót do menu po klawiszem [title] a nie pod [menu]
No ale główny cel to PS3.

 
Ostatnia edycja:

zieloony

New member
PS3 czyta menu (aktywne) z pena.
Tylko folder AVCHD ma być pierwszy (nie w video) poprostu sam AVCHD, i wchodzisz na pena "x" a nie trójkątem, obok mogą być inne to już bez znaczenia.
Tylko przy nagrywaniu kmpilacji należy (oczywiście) wybrać opcję Playstation 3 a nie na DVD i wszystko działa lux.


#Sydon# dobrze to opisujesz ("Y"), myślę, że google słabo to tłumaczy i Dean nic z tego nie rozumie. Ale było by fajnie móc dodawać kolejne tytuły tak aby program nie zmieniał stron na których nic nie zmieniono. Mam nie wielką kompilację (ok 30GB) i już mi się nie chcę tam nic dodawać na bierząco, bo komp za każdym razem chodził by z pół dnia (dla ruchomego menu).
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Oczywiście, że można z pena i z dysku i PS3 jak i Tvix 6500 wszystko pięknie odtwarza.

Edit:
Widzę, że w tym samym czasie zostały zrobione dwie odpowiedzi na postawione zapytanie.
W uzupełnieniu dla bluray, jeszcze chcę napisać w sprawie problemów ze zmieszczeniem na ekranie monitora, pełnowymiarowego GUI dla multiAVCHD oraz ekranów podgłądu, gdyż może to być niedogodnością dla wielu użytkowników. Ja też mam monitor (LCD), który w pionie ma tylko 768 linii i radzę sobie tak:
Do komputera niezależnie przez złącze DVI mam podłączony TV Samsung full HD. Moja karta graficzna oparta jest na NVIDIA i mogę we właściwościach ekranu ustawić obraz na obu wyświetlaczach jako klon. Jeżeli Samsungowi przypiszę znaczenie ekranu głównego i rozdzielczość 1600x900, to oczywiście na tym ekranie wszystko się mieści bez problemu. W czasie pracy z multiAVCHD nie muszę mieć jednak włączonego Samsunga i mogę używać wyłącznie monitora komputerowego, bo teraz całą zawartość ekranu odpowiadającą 900 linii mogę dowolnie rolować. Jeżeli interesuje mnie dolna część wyświetlanego obrazu, to przesuwam myszką wszystko do góry tak, abym widział wszystkie elementy dolne. Podobnie jest oczywiście z górną częścią wyświetlanego obrazu - wystarczy, abym starał się kursor przesunąć ku górze, jakby poza ekran i cały obraz zjeżdża mi w dół odsłaniając co potrzeba. Wszystkie podglądy obrazów statycznych (Main menu, Chapter menu, Setup menu) łącznie a ikonami i tłem działają normalnie. Można więc swobodnie przeglądnąć wszystkie strony menu, bo wszystkie 5 dolne przyciski są dostępne. Przy takim ustawieniu można też robić zrzuty ekranowe całych obrazów (okien), nawet jezeli one się nie mieszczą na ekranie monitora. Oczywiście są i minusy takiego rozwiązania. Jeżeli uruchomię plik video na jakimś odtwarzaczu, to obraz wyświetlany teraz przez niego jest na dużym ekranie, a na monitorze ekran odtwarzacza jest pusty, mimo że on pracuje. W takim przypadku pozostaje chwilowo włączyć ekran duży dla podglądu, albo zmienić ustawienia ekranów, czyli monitorowi przypisać funkcję wyświetlacza głównego. To samo dotyczy oczywiście podglądów dla obrazów ruchomych w multiAVCHD. Jednak w normalnym trybie projektowania struktury w multiAVCHD, ja nie korzystam z ruchomych podglądów.
 
Ostatnia edycja:

bluray

Banned
Oczywiście działa aktywność menuAVCHD z PS3 a pena.

Opis mojego "czeskiego" błędu;
odruchowo wchodziłem w opcje [wyświetl wszystko].
Wtedy jest w trybie uniemożliwiajacym akcje menu avchd.
No, wielkie dzięki i do roboty.

Mój projekt:
/zobowiązanie produkcyjne/
- jeden plik muzyczny i kilkoma trackami audio w tym dts MA
- chaptery do będą kolejne melodie
- bez napisów
- bez ruchomego menu
- własne menu
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Powodzenia i czekamy na opis rezultatów.

Program multiAVCHD build 732 dostępny.
Pierwsze podejście i wszystko poszło bez problemu. Playlista z 15 plikami filmowymi została podzielona na 15 niezależnych tytułów.

Opcja split.jpg

Fragment LOG.jpg

W wyniku otrzymałem 15 niezależnych, jednotytułowych struktur AVCHD w postaci BDMV (i dodatkowo chyba mogę sobie złożyć z plików poprzednich, kompletną, jednotytułową strukturę dla całości - wystarczy te pliki przesunąć do utworzonego dodatkowo folderu AVCHD, gdzie są już umieszczone niezbędne dodatkowe elementy). Bardzo ciekawe!
Jeżeli moje wyobrażenia o playlist Merge okażą się słuszne, to zestawienie tych dwu opcji będzie stanowiło naprawdę mocne narzędzie wspomagające, które umożliwi absolutną swobodę w kształtowaniu struktur AVCHD/BR na podstawie materiału filmowego z kamer HD.
 

deank

New member
Sydon, what exactly is your idea about playlist merge. Please explain in English, so I can understand better. What will you input in multiAVCHD and what would you expect to get as a result.

Dean :)
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
I will try to describe it.

I have 1 playlist, which has n files. m2ts
I divide it into n playlists (1 playlist 1 file .MTS - build 732 Split)
That we already have. Bravo!

This is my idea:
I add to multiAVCHD any amount (x) playlists from previously obtained BDMV (from Split) ---- > x titles
I use the Merge option and I get AVCHD / BR strukture with 1 playlist ( and x files .MTS) ----> 1 title
That's all.

This is a picture that I have received in the Split option:

Rafa Koralowa - test.jpg
 

bluray

Banned
SUKCES !!!
[1]
projek wykonany !
umieśiłem trzy ścieżki Audio:
- Dolby True HD 5.1 (bitrate do 5 Mb/s !)
- DD 5.1
- LPCM stereo
Wszystko działa. Mam na myśli możliwość wyboru każdego z trzech traków audio.
PS3 wyświetla prawidłowo wartości bitstreamu, zgodne z oryginałem.

Trimowałem pierwsze 10 min z pliku 16 MB m2ts.
Wprowadziłem trzy chaptery.

[2] Także zmiana strumiania audio przez menu PS3 !.
Tak więc mamy pierwszy na świecie program z aktywnym wpełni funkcjonalnym menu z obsługą HD AUDIO.

Jutro spróbuję na materiałe z dtsMA i DThrueHD jednocześnie.
Mam taki kontent ! To rzadkość.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Szkoda,że nie możemy tego zobaczyć i posłuchać.
A jak z tymi Chaprerami sobie poradziłeś - wprowadzałeś jakieś .jpg
 

deank

New member
@Sydon: I'll try to implement it.

multiAVCHD_plmerge.jpg


Once multiAVCHD detects that the user has loaded ONLY [p] or [m] plalysts (more than 1) it will switch the 'transcode' button to 'merge playlists' button.

Clicking the button will make multiAVCHD merge all playlists in one, remove the loaded playlists from the compilation and load the newly created/merged one.

Dean :) :krol:
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Perfectly
It will be even more than I thought.
Maybe you will implement more (up to end the operation on the playlists) this option:
You have n files .m2ts and nothing more.
Add these files to multiAVCHD and ask for the enforcement of 1 playlist for all.
 

deank

New member
I don't think I can do this (at the moment). Even if I do, it will still require remuxing of each m2ts file to get the clipinfo files re-created and then merge them in one playlist. It is an intermediate step which can't be avoided. I learned how to create index.bdmv, movieobject.bdmv and *.mpls files, but not .clpi files - that's why I need tsmuxer.

Still with the merge option the user can load these m2ts files and create a compilation with X titles (each m2ts in a separate title), then load the resultant compilation and join them in one. It is a workaround. I can't provide another solution.

Implementing the 'merge playlists' function is really hard and requires a lot of thinking. Creating a new playlist from X other playlists is very very difficult. I don't think there is another program which supports the VOLUME SPLIT... and definitely there won't be for MERGING PLAYLISTS (not anytime soon that is)... :) I'll do it... at least I hope I'll succeed :)

Dean
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
I fully understand the above arguments and agree with this. Split and Merge options are very important and can also solve the problem mentioned.
Now I am going to raise a toast to you.
 
Ostatnia edycja:
Do góry