Menu do struktur AVCHD (BR) - jak to robić?

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Pomysł dobry-sam myślałem o takiej ramce, która nie zasłania ikony. Poczekajmy może z sugestiami, aż chłopcy dokończą sprawy BG -zobaczymy jak to będzie w komplecie.
 

deank

New member
It is not possible to use different navigation objects. There are 2 types: small block (square) used for buttons and large rectangle used for chapters and title-list menu. It is not possible to change IGS streams. If it was that easy (or possible at all) I would've included such option.

There is no muxer/compiler for IGS files (those you see with 9****.m2ts names). I do it all by hand with a HEX editor.

***

About the black chapter/thumbnail with picture slideshow - it is changed now and the first chapter is always at 00:00:00.300 and is never black. Also it is possible to preview the whole slideshow in title properties, although seeking in avisynth scripts is very VERY slow, but at least you don't get the annoying multiAVCHD.deanBG.com thumbnail :) These changes/fixes will be available later today in the next update for 731+.

Dean
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
The last update has the 'custom menu' option available, but not functioning, yet. Yet, you can see what options will be available to customize per title.
Doom9's Forum - View Single Post - multiAVCHD - author AVCHD/Blu-ray for Blu-ray players, camcoders & Viera TV or HD-DVD
Doczekaliśmy się medalu Justyny, ale ogłoszonego update z "custom menu" jeszcze brak.

Edit
Dean jednak wycofał się z update, które miało już wczoraj udostępnić GUI z nowymi opcjami BG. Czekamy więc dalej. Być może dzisiaj będzie dostępna aktualizacja, ale już z pełną funkcjonalnością nowych opcji, tak jak wczoraj o tym wspominał.

Edit 2
Cisza oczekiwania na wszystkich forach trwa dalej. A ja wykorzystuję ten czas do pisnia.
Ponieważ nowa aktualizacja zamknie kolejny ważny etap rozwoju multiAVCHD, jest okazja, aby poczynić uwagi natury ogólnej.

Y- bajkowo łatwa rozbudowa kompilacji
Wydaje mi się, że jest to właściwy moment także dlatego, że Dean wczoraj podsumował możliwości nowej wersji multiAVCHD, podając szereg imponujących liczb określających maksymalnie dużą kompilację: do 1,2 TB może mieć jeden tytuł, a więc cała kompilacja może osiągać 312 TB. Dla kamer podaje, że gdyby użytkownik nagrywał codziennie swoją kamerą jeden tytuł po kilka GB, to możliwość stworzenia 252 tytułów pozwala w kompilacji umieścić prawie całe jednoroczne nagrania.
To wszystko jest niestety tylko matematyka, a w rzeczywistości nigdy użtkownik nie wykorzysta nawet małej części tych możliwości. Dlaczego? Dlatego, że rzeczywistośc rządzi się jeszcze dodatkowymi prawami. W praktyce, aby stworzyć kompilację rzędu 1 TB trzeba kilkadziesiąt razy (a może to być nawet kilkaset razy) dodawać nowe tytuły. I za każdym razem program będzie kodował na nowo wszystkie elementy menu, dla wszystkich tytułów. Każda taka kompilacja dla np. dwustu tytułów będzie trwała "wieki", a sumaryczny czas wykonania wszystkich kompilacji mierzony byłby chyba miesiącami.
Jest tylko jedna możliwość, aby realnie wykorzystać w pełni potencjalne możliwości multiAVCHD. Przy każdym dodawaniu nowych tytułów do istniejącej kompilacji, należy wykorzystać w wynikowej kompilacji wszystkie elementy menu dla istniejących już tytułów, które nie podlegają zmianie. Dlaczego komputer ma wykonywać każdorazowo te same kodowania, które w przeszłości wykonał już setki razy?
Założenia:
1. W kompilacji, którą rozbudowujemy nic nie chcemy już zmieniać. Czyli wcześniej staramy się dopracować każdą strukturę, którą zamierzamy dodawać (jedno czy kilku tytułową).
2. Istniejące elementy rozbudowywanej kompilacji pozostają na swoim dotychczasowym miejscu (one nie podlegają kopiowaniu ani przesuwaniu) i do nich zostaną dopisane ( na zasadzie przesunięcia) elementy z dodawanej struktury oraz te nowe, które program stworzy, aby części składowe stanowiły nową całość
3. Dla tych, którzy zamierzają rozbudowywać swoją strukturę, wprowadzona zostanie opcja umożliwiająca tworzenie menu tytułowego tylko z jedną ikoną tytułu, do którego ta strona się odnosi. Take menu nie zmniejszy funkcjonalności całej struktury, a w znaczącym stopniu zwiększy zasoby elementów menu, które mogą być wielokrotnie wykorzystywane, bez potrzeby ich kodowania od nowa.
A co można wykorzystać z elementów menu istniejącej kompilacji i z dodawanej kompilacj? Prawie wszystko. Na nowo trzeba tylko zakodować strony uzupełniające "List Menu", a resztę dodawanych elementów tylko odpowiednio przenumerować. Oczywiście pewnej modyfikacji musi też być poddany strumień kodów nawigacyjnych, który związany jest z tymi elementami.
Przy zrealizowaniu tych założeń, dodanie jednego lub wielu tytułów do jakiejś istniejącej struktury byłoby prawdziwą przyjemnością, a nie koszmarem pochłaniającym ogrom czasu komputerowego.
Nie sądzę, aby to co napisałem Deanowi się spodobało. Musi minąć trochę czasu i sam dojdzie do wniosku, że jest to konieczne, bo jego dotychczasowy wysiłek włożony w rozbudowę programu nie ma pełnej funkcjonalności - pozostaną tylko imponujące liczby.

Z-fantasyczna różnorodność możliwości tworzenia menu
Uważam, że jest bardzo pożądane, aby niektóre opcje menu były przesunięte do własności tytułów. Mam tu na myśli zewnętrzne audio i video, a także napisy główne na stronie danego tytułu oraz charakter menu (statyczne, ruchome).
Czy można sobie wyobrazić dobranie sensownego audio i video oraz napisów głównych, które będą pasowały do wszystkich tytułów? Jest to niemożliwe. A czy nie można sobie wyobrazić kompilacji, w której pewne tytuły będą miały statyczne tła a ikony będą ruchome, inne będą miały ruchome tła i statyczne ikony, a jeszcze inne ruchome tła i ikony lub nieruchome oba te elementy. A do tego napisy główne sciśle związane z danym tytułem (które można powtórzyć także w innych tytułach tematycznie związanych). Takie bogactwo różnorodności - czyż nie byłby to super multi (AVCHD) program?

Drogi Dean, ja się dzielę tylko swymi przemyśleniami. Ty zdecydujesz na ile to jest możliwe i kiedy.
Jak się powiedziało A,B,C......U, V, W i tak daleko zaszło, to trzeba będzie kiedyś powiedzieć X, Y i Z (X- to będą te różne drobne udoskonalenia tego co już istnieje)
 
Ostatnia edycja:

deank

New member
Creating a motion menu for 252 titles on a normal computer would take ~12-40 hours (not months). Creating a standard static menu would take less than 2 hours, so it is not just numbers. I was not referring to the speed of everything, but the amount of video data, which you can store in a single compilation.

About your other suggestions, I can't quite understand your post.

***

Templates are now available, so give them a try. (and share with others) :) I'll add a subforum in my forum (multiforum.deanbg.com) for templates if people start creating interesting things.

Dean
 

deank

New member
Wait patiently for what? :) The templates are ready and working. Also the preview will show the navigation boxes in their color...

I'll be waiting patiently for some of you to create nice templates... I hope drelin shares some of his, too. :)

***

It is also possible to preview SETUP and CHAPTER pages (chapter thumbs are samples, not the ones to be used):

multiAVCHD_navsq.jpg
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Rzczywiście. Po ostatnich aktualizacjach mamy już kompletne Menu preview - działa teraz także podgląd w Chapters menu i w Setup menu.
Będzie to duże ułatwienie w projektowaniu niestandardowych stron menu.

Chapter menu.jpg

Setup menu.jpg
 

bluray

Banned
Problem mam z chapter menu:
- rozumiem, że plik txt z czasami mam zbudować sam. Czy tak ?
- jak zbudować ikony do każdego chaptera ?

Sprawa chapterów jest dla mnie najważniejsza, bo chcę tworzyć muzyczne BD z tytułami piosenek.

Ogólnie:
logika tworzenia menu coraz lepsza.
Pierwszy raz wczytanie folderów zadziałało. Jest nowy [buttom] na main page !

Jest też pierwszy raz opcja sklejania filmów wyciągnięta z modułu tsMuxer.

Napięcie rośnie.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Ja nie robiłem jeszce kompilacji muzycznych, a tylko filmowe. Myślę jednak, że kwestie rozdziałów wyglądają podobnie dla obu tych przypadków. Przy filmach najczęściej program przejmuje z materiału filmowego czasy odpowiadające początkom posczególnych ujęć filmowych i to jest podstawa do definiowania rozdziałów i automatycznego tworzenia dla nich ikon.
W przypadku gdy wczytuje się jakiś długi plik filmowy i nie ma podstaw do definiowania rozdziałów, to można wpisać ile che się mieć rozdziałów równo rozłożonych. Można też ręcznie edytować we właściwościach tytułu rozdziały lub wczytać te definicje jako plik zewnętrzny. W twoim przypadku chyba tak więc trzeba zrobić. Jeżeli chodzi o ikony do rozdziałów, to albo je można pobierać z określonych miejsc filmu, albo zlecić automatyczne wykonanie icon dla zdefiniowanych rozdziałów. Jeżeli po wykonaniu kompilacji poszczególne ikony nas nie zadowalają, możemy je podmienić na inne i powtórzyć kompilacje.
W twoim przypadku chyba można byłoby we własnym zakresie wstawić ikony do katalogu HDAVCTN z odpowiednimi numerami, aby program mógł je wykorzystać w kompilacji. Jeżeli nikt inny, mający jakieś doświadczenie w tworzeniu tytułów audio się nie zgłosi, to sam musisz poeksperymentować. I napisz jak to powinno być.
Jeżeli chodzi o ten nowy przycisk Join/M*TS/JPG, to nie jest on "wyciągnięty z tsMuxer". W przypadku łaczenia filmów wykorzystuje się tu inny algorytm i program o nazwie tsDemux. Natomiast tsMuxer w multiAVCHD wykorzystuje się w przypadku łączenia plików filmowych poprzez playlist.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Dean napisał, że nie ma już na co czekać, tytlko trzeba się brać do roboty i tworzyć własne szablony oraz udostępniać je innym. Zapewne wśród was są też graficy, którzy mają odpowiedni talent i wiedzę w zakresie swobodnego posługiwania się np FotoShop. Ja może tytułem wstępu napiszę kilka słów jak rozmieszczone są elementy związane z tworzeniem niestandardowych stron menu oraz jakie możliwości one wnoszą.
W Title properts jest teraz dostępne okienko "Menu page", w którym możemy wybrać default lub custom. Obok znajduje się przycisk "more". Wygląda to tak:
1 Title propertis.jpg
Po naciśnięciu "more" otwiera się strona "Custom menu page". Jeżeli otworzymy zakładkę "General" otrzymamy taki obraz:
2 Custom menu page-General.jpg
Proszę zwrócić uwagę na przyciski u dołu tej strony.
Przy napisie Menu type and base jest okienko, w którym można wybrać :static lub motion (opcje już znane), ale teraz to zostało przypisane do danego tytułu , a nie do całej kompilacji i to jest zasadnicza nowość! Brawo Dean!
Dalej na prawo jest nowe okienko, w którym są opcje XMB i Slide.
3 Menu type and base XMB Slide.jpg
Czyli teraz do danego tytułu można zrobić menu typu XMB lub Slide, co zwiększa możliwość zróżnicowania stron menu ( w kompilacji nie wszystkie tytuły muszą więc mieć tytlko jeden typ menu - co jest zupełną nowością! I tu też wielkie brawa dla Deana!).
Jeżeli otworzymy zakładkę Adwanced, to zobaczymy dwie już znane opcje dotyczące video i audio, ale teraz te opcje są już przypisane do każdego tytułu indywidualnie i to jest niesamowicie ważna sprawa. Podwójne wielkie brawa dla Deana!
4 Custom menu page-Advanced.jpg
Dalej mamy zupełnie nowe opcje: Chapter menu BG i Setup menu BG. W każdej z tych opcji możemy wybrać: default lub User defined:
5 Advanced default User defined.jpg
I tu wkraczamy w fantastyczny świat BG, na który z taką niecierpliwością czekaliśmy. I jest!
Na początek oczywiście wybieramy opcje "default" i naciskamy dolny przycisk Load templete i w ten sposób wczytujemy dołączony plik szablonu multiAVCHD.mmt. Wczytany plik może być indywidualnie przypisany do danego tytułu lub do wszystkich tytułów.
Po zapoznaniu się z tymi nowymi opcjami, mogę stwierdzić, że propozycja Deana prawie całkowicie spełnia moje sugestie wyrażone w punkcie Z (Z-fantasyczna różnorodność możliwości tworzenia menu) mojego poprzedniego postu http://www.hdtv.com.pl/forum/483218-post623.html.
Nie spodziewałem się, że to tak szybko będzie dostępne i w taki elegancki sposób. Powiedziałbym nawet, że zarazem w tak sprytny sposób. Wielkie dzięki Dean! Oszaleć można z radości.
Jeszcze brakuje mi tylko przypisania do danego tytułu indywidualnych napisów :Headline i Footer
Do kwesti rozbudowy kompilacji oczywiście jeszcze wrócę (punkt "Y- bajkowo łatwa rozbudowa kompilacji" z mojego postu). Teraz trzeba się nacieszyć tymi nowymi możliwościami.
I może ktoś pokusi się o wykonanie własnego templete?
 
Ostatnia edycja:

bluray

Banned
Dzięki Sydon777,
Muszę Ci zadać pytanie znacznie bardziej precyzyjnie.
Ale jeszcze popracuję nad nim.

Mam spore doświadczenie w zabawach z menu w NeroVision i DVD Architekt.
Zabieram się za multiAVCHD.

Mój stary ale malutki problem jest taki, że interfejs programu nie mieści mi się na ekranie monitora. Nie widzę dolnej części menu.
Ustawiony monitor CRT 19" mam 768 linii i już więcej nie ma.
Mogę to robić na 50" ekranie z 1080 liniami ale to szkoda prądu.
Menu się nie poddaje wymiarowaniu pod Win XP.
Czy tak ma być czy zrobić reinstal czy też nie znalazłem jakiejś opcji ?
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Dean kiedyś to skwitował stwierdzeniem, że skoro zabawiamy się edycją HD, to znaczy, że mamy ekrany o dużej rozdzielczości i całe menu się mieści.
Dzięki Sydon za opis, bardzo pomogłeś. Tylko skąd można pobrać jakieś pliki temple ?
Na początek, to pobaw się ze zwykłymi foto jako tła. Ja to tak pisałem na gorąco, po przyjściu z dzisiejszej turystyki. Poprostu zamiast dotychczasowych obrazów w tle Setup i Chapters menu będziesz miał to co podstawisz. Z czasem możesz zmienić te elementy, które zaprogramował Dean na jakieś własne z wykorzystaniem kluczowania kolorów np metodą zielonego tła. Jeżeli są graficy, którzy to mogą sami robić już, to byłoby super. Ja w to dopiero muszę wejść. Ten grafik drelin cały czas opracowuje różne ciekawe rzeczy i chyba opisze wkrótce, bo on też czekał na te nowe opcje. Jakieś pakiety już udostępnia, ale ja nie miałem czasu jeszcze rozeznać tego. Jeżeli każdy z nas się pobawi i poszpera, to wkrótce będziemy wiedzieć wszystko. Dla mnie najważniejsze jest to, że mamy możliwość ogromnego różnicowania stron menu. Te nasze templete nie muszą być jakieś wyszukane, bez tych możliwych bajerów. Teraz mamy już bieżące podglądy, to można się naprawdę ładnie bawić.
Tu są linki do tego co ostatnio pisał drelin:
http://forum.doom9.org/showpost.php?p=1375215&postcount=4468
http://forum.doom9.org/showpost.php?p=1376240&postcount=4503
Czyli należy się spodziewać lada moment jakiegoś miejsca, gdzie będą udostępnione prace drelina i innych użytkowników
 
Ostatnia edycja:

deank

New member
Are you saying that HEADLINE and FOOTER are not applied to different pages properly? Because in my tests all was okay. I'll check it tomorrow.

I'm glad you like the new additions.

Dean
 

nagdob

Member
Bez reklam
Zrobiłem kompilację z dwóch starych Playlist i niestety wszystkie ikony są czarne. Przy odtwarzaniu wszytko jest ok. Może coś trzeba zmienić w ustawieniach?
 

zieloony

New member
A ja zrbiłem nową kompilację z dwoma krótkimi tytułami, 1 tytuł XMB (ruchome menu)+ jpg do setup i chapters menu, oraz drugi tytuł Slide (jako tło jpg) +jpg do setup i chapters menu.
I wszystko działa poprawnie, nie rozumiem tylko po co mieszać tytuły XMB i Slide (ale jak komuś się to przyda, to nie wnikam) Wszystko działa i należą się wielkie brawa dla Dean'a.
 

Attachments

  • vlcsnap-2010-02-21-20h23m21s9.jpg
    vlcsnap-2010-02-21-20h23m21s9.jpg
    17,4 KB · Wyś: 65
  • vlcsnap-2010-02-21-20h23m36s156.jpg
    vlcsnap-2010-02-21-20h23m36s156.jpg
    20,7 KB · Wyś: 59
  • vlcsnap-2010-02-21-20h34m58s62.jpg
    vlcsnap-2010-02-21-20h34m58s62.jpg
    16,1 KB · Wyś: 61
Ostatnia edycja:

bluray

Banned
Nieco offtop:
skoro zabawiamy się edycją HD, to znaczy, że mamy ekrany o dużej rozdzielczości
Ekrany mamy, ale służą do podglądu efektów pracy.
Duży ekran jest bardzo ważny na etapie kontroli jakości PQ efektownego menu.
Dawno odkryłem, że super menu jest prawie najważniejsze. Dla autora.

Nie zajmujemy się edycją HD !
Przynajmniej ja.
Lecz organizacją kontentu HD. A w tym zakresie unikamy re-enkodingu.
Pracuję wyłącznie na materiałach 1920/1440 x 1080 i/p oraz 24/25/30 fps.
Czasem więc trzeba materiał ujednolicać. Wtedy korzystam z SONY VEGAS lub NeroVision.
MultiAVCHD odpowiada za kontener, no i teraz za MENU.

Mój konik to Audio HD a multiAVCHD jest jedynym znanym mi softwarem, który nie traci dtsMA i DtrueHD.
Zrobiłem kilka konwersji kontentu AV z HD DVD do Bluray właśnie dzięki Deanowi.

posiadany hardware:
ekran PIONEER KURO 5090H
procesor AV ONKYO PR-SC885 z outem XLR (HDMI 1.3 REON)
6 aktywnych monitorów studyjnych ( XLR )
playery: SONY PS3, HD DVD XE-1, DVICO 6500, HTPC z HDMI 1.1 out.
kamera SONY SR7,
komputer do liczenia: QUAD INTEL z BD rec.
HDTV capture HAUPPAGE 1212
4 TB materiałów HD na HDD.
soft:
multiAVCHD
SONY VEGAS 9
NERO 9 (BD/dts plugin)
SONAR Cakewalk 8
AnyDVD
Newssleecher
ARTLANTIS RENDER do tworzenia filmów HD fly-thru na bryłach 3D - architektura 3D END.

Mam też mnóstwo czasu w tym tygodniu !
SORRY za zadługi TopOFF.

Pozdro dla weterana SYDON777 i genijalnego autora-programisty DEANa.

Nadmienię, że nawet topowe brandy mają problemy z softem do budowania MENU.
I także porzez wiele ulepszeń długo dochodziły do obecnego stanu.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Dobrze napisane. I pogódźmy się - czasami zajmujemy się przycinaniem i wycinaniem z plików HD, a to są klasyczne prace edycyjne ( w multiAVCHD jest taka możliwość). Ale multiAVCHD jest programem głównie do authoringu HD (ale także można mu wrzucić SD, JPG, a niektórzy wrzucają jeszce różne inne rzeczy wymagające przekodowania, docinania itp).
Bazę sprzętowo-programową masz imponującą
Podziel się z nami swoim doświadczeniem z zakresu robienia tytułów audio.


zieloony
Trzymać tak dalej.

Are you saying that HEADLINE and FOOTER are not applied to different pages properly? Because in my tests all was okay. I'll check it tomorrow.

I'm glad you like the new additions.

Dean

Wszystko z HEADLINE i FOOTER jest OK. To przez ten pośpiech i zaskoczenie taką dużą ilością nowości przeoczyłem, że one też mogą być przypisywane do tytułu wraz ze wszystkimi parametrami. Koryguje więc poprzedni zapis:
Propozycja Deana w 100% spełnia moje sugestie wyrażone w punkcie Z (Z-fantasyczna różnorodność możliwości tworzenia menu) mojego poprzedniego postu.
Przepraszam i dziękuję!
 
Ostatnia edycja:

nagdob

Member
Bez reklam
Sydon.
Ponieważ robiłeś nowe menu ze starszych swoich struktur, napisz, czy pliki .m2ts należące do jakiejś Playlisty były łączone(join), czy były plikami pojedynczymi. Ja robiłem właśnie nowe menu z 2 plalist, ale pliki były łączone. Może dlatego mam czarne kwadraty w oknach rozdziałów? Właściwie mógłbym robić nowe menu dla plików nie łączonych, ale z kolei jak zrobię kompilację w PMB i zaznaczę, by pliki nie były łączone, to imprtując je później do multiAVCHD mam przycinanie przy przejściu do poszczególnych ujęć.

O zgrozo!!!
Zrobiłem identyczną strukturę z nowym menu na identycznym materiale jak powyżej, tylko na innym komputerze i wszystko jest ok. Ikony są takie jak trzeba. O co tu chodzi???
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
To raczej dobra wiadomość. I o co chodzi, to musisz sam do tego dojść, czym komputery i ich systemy się różnią.
Ja mogę opisać tylko swoje doświadczenia:
Zasadą jest, że dla połączenia wszystkich plików z danej playlisty, należy ustawić Mod "f" (o ile już sam się tak nie ustawił). Natomiast jeżeli chcesz utworzyć tytuł z plikami nie łączonymi, to Mod trzeba ustawić na "p". Te ustawienia (opcje) u mnie działają dla nowych kompilacji, gdy playlisty pochodzą z mojej kamery Panasonic. Natomiast gdy pliki .mpl* biorę z kamery Sony, to w zależności od przypadku kompilacji bywa różnie. Przykładowo: dla menu statycznego otrzymuję zawsze poprawne wyniki (dla "p" i "f"), a dla menu ruchomego mam czarne ikony rozdziałów (dla plików z kamery Sony). Także dla przypadku kompilacji z bezpośrednim łączeniem plików filmowych z kamery Sony (bez udziału playlist), otrzymuję czarne ikony rozdziałów. Ze starych kompilacji nie robiłem testów, bo takich struktur poprostu nie mam, gdzie są playlisty obejmujące więcej niż jeden plik .m*ts. Obowiązujące ograniczenia plików filmowych do 1399, zmusiły mnie do używania tylko plików dużych, powstałych z połączenia oryginalnych. Tylko bowiem w ten sposób mogłem budować duże struktury AVCHD/BR. Z tymi starymi strukturami, gdzie bazą były pliki z kamery Panasonic, w nowym multiAVCHD nie miałem żadnych problemów z czymkolwiek. Starych struktur z plikami łączonymi z kamery Sony jeszcze nie tykałem, bo to są bardzo duże zbiory. Przerobienie takiego molocha zajęło by kilka dni (tak myślę). Będę się przymierzał do takiej operacji, ale nieco później, gdy multiAVCHD w nowej wersji zostanie "dotarty".
Liczę na to, że zrobisz jakieś podsumowanie swoich doświadczeń. Może z tego wynikną jakieś ogólniejsze wnioski.
 
Do góry