Menu do struktur AVCHD (BR) - jak to robić?

Tomanek

New member
Wyniki testów dla plików .MPL wczytywanych z karty SDHC kamery Panasonic, potwierdzają wnioski wynikające z testów dla plików z kamery Sony. Dla małej ilości plków dla .MTS program multi AVCHD v. 3.1 build 730 daje poprawne wyniki przy kompilacji bez łączenia plików. Natomiast dla kompilacji .MPL dla 42 plików wszystkie ekstrakcje .jpg nie powiodły się (43 czarne kwadraty 128x128 )

Muszę z przykrością stwierdzić , że jest dokładnie tak jak opisuje Sydon :sad:
Metoda wczytania playlisty .MPL wprost z karty SDHC z większą ilościa plików .MTS (ja test zrobiłem dla 46 plików) ustawiony mod "p" po wykonaniu powoduje iż każda ikona "chapter thumbnails" ma czarny kwadrat.
Skoro Sydon pisze, że w wersji 729 działa to dobrze więc teoretycznie Dean nie powinien mieć problemów aby znaleźć przyczynę błędu.
Kod programu został gruntownie przerobiony ale w tym wypadku może warto wrócić do poprzedniego sposobu obróbki playlisty.
Skoro jest w programie taka opcja to powinna działać dobrze...
W wolnej chwili Dean powinien się bliżej przyjżeć o co chodzi bo faktycznie problem jest.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Dziękuję za wsparcie. Co do tego nie mam wątpliwości, że Dean analizuje pod tym względem program
Teraz gdy znamy już w miarę pełny zakres możliwości multAVCHD v. 3.1, warto poczynić kilka uwag natury ogólnej. To może być pomocne przy wyborze odpowiednich opcji dla kompilacji własnego materiału filmowego.
Od początku powstania kamer cyfrowych przyzwyczailiśmy się do zapisywania naszych filmów w postaci dużych plików. W pewnym sensie było to wymuszane istniejącym formatem zapisu DV (później HDV), a także standardem DVD. Te czasy jednak bezpowrotnie mijają i musimy przebudować również swoje przyzwyczajenia, a nawet sposób myślenia w tym zakresie. Mamy już czas Blu-ray i zupełnie inne kamery-zmieniło się więc wszystko. Nie zmieniło się tylko nasze myślenie o zapisie filmów. Wielu nadal tęskni za tym co było i uważa, że życie filmowca amatora się bardzo skomplikowało. W rzeczywistości tak nie jest. Autorzy standardu AVCHD/BR mieli doskonałe rozeznanie w zakresie możliwości technologicznych zapisu filmów oraz ich obróbki i zaproponowali coś naprawdę wspaniałego. Standard AVCHD/BR stwarza zupełnie nowe możliwości i wybiega daleko w przyszłość. Zechciejmy tylko z tych możliwości skorzystać. To właśnie multiAVCHD wychodzi naprzeciw potrzebom użytkowników kamer. To ten program (jak żaden inny) umożliwia nam budowę bardzo dużych struktur AVCHD/BR. To właśnie ten program pozwala nam przejąć całą strukturę AVCHD wprost z kamery - korzystajmy z tego. Teraz nie pliki filmowe powinny być przedmiotem naszego zainteresowania, ale pliki playlist. To pliki playlist (.MPL, .mpls) stanowią tę podstawową komórkę organizacyjną struktury AVCHD/BR. To pliki playlist bezpośrednio nadzorują pliki filmowe. To w końcu pliki playlist stają się naszymi tytułami filmowymi w strukturach AVCHD/BR z menu nawigacyjnym. Dlatego to te pliki powinny być podstawą tworzenia naszych struktur. Każda kamera te pliki tworzy - a użytkownicy je najczęściej niszczą. Unikajmy tego zwłaszcza, że aktualnie nie ma jeszcze odpowiedniego ogólnodostępnego narzędzia programowego, umożliwiającego tworzenie nam własnych playlist. Wykorzystujmy więc to co stworzyła kamera na ile się da. Zasadą powinno być, że do multiAVCHD wczytujemy playlisty, a nie pliki .m*ts. Tylko w takim przypadku zachowamy nienaruszone pliki filmowe, które zapisała kamera, a to ma bardzo wiele zalet:
1-strukturę AVCHD/BR opartą o playlisty obejmujące oryginalne pliki filmowe, bardzo łatwo i szybko się tworzy
2-ponieważ każdy plik filmowy dotyczy jednego ujęcia (sceny), to bardzo łatwo i w dowolnym czasie możemy wprowadzić obcięcia i zmienić w nim audio (lokalne wyciszenia, dodanie muzyki czy komentarza), bez naruszania wszystkich innych plików. Te operacje można robić nawet wówczas, gdy plik już został wbudowany w całą strukturę AVCHD/BR. Bardzo często się zdarza, że dopiero po pewnym czasie chcemy coś dodać lub zmienić w danej scenie. Jeżeli będzie obcięcie pliku filmowego, należy dodatkowo zrobić plik informacyjny .c*pi i go wprowadzić w miejsce poprzedniego
3-mając strukturę AVCHD/BR opartą na plikach filmowych obejmujących tylko jedno ujęcie (scenę), w dowolnym czasie możemy zrobić filmik tylko z wybranymi scenami (inny dla kolegi z nart, inny dla cioci itp) i pliki możemy dowolnie szeregować. W tym przypadku nasza wielka struktura AVCHD/BR jest bowiem zarazem archiwum materiału źródłowego.
4-raz na zawsze znika koszmar asynchronizacji video/audio, który często ma miejsce w plikach filmowych, powstałych z połączenia dużej ilości oryginalnych
Program multiAVCHD v. 3.0 miał ograniczone możliwości w zakresie budowania dużych struktur AVCHD/BR z plików nie łączonych. Barierą była dopuszczalna liczba plików filmowych na poziomie 1399. Nowa wersja programu przesuwa tę wartość aż do 79999. Możliwości tutaj są więc ogromne. Najczęściej będzie można też każdemu plikowi przyporządkowywać jeden rozdział, gdyż ilość rozdziałów zwiększono z 12 do 96.
To właśnie z wyżej wymienionych powodów byłoby wskazane, aby w zakresie kompilacji bez łączenia plików, multiAVCHD v. 3.1 maiał taką samą funkcjonalność jak v.3.0

Ale nawet gdyby nie udało się wprowadzić odpowiednich korekt do multAVCHD w zakresie poprawności ikon rozdziałów, to też warto takie struktury tworzyć. W takicm przypadku do pomyślenia jest nawet rezygnacja z tworzenia Chapters menu - współczesne odtwarzacze BR coraz częściej mają POP-UP menu pozwalające z każdego miejsca dostać się bezpośrednio do dowolnego tytułu i rozdziału. Przykładem takiego odtwarzacza z POP-UP menu jest Tvix 6500 ( tu nawet można wprowadzić czas mierzony od początku filmu, od który aktualnie chcemy oglądać).
Czasami będzie zachodzić potrzeba łączenia plików filmowych w bloki tytułowe (np gdy chcemy w całym tytule wprowadzić napisy lub dodatkowe audio), dlatego też pożądane byłoby stworzyć także funkcjonalność (taką jak była w v. 3.0) w zakresie łączenia plików dwoma opisanymi metodami.
 
Ostatnia edycja:

Tomanek

New member
Mam pytanie.
Jeżeli połaczymi pliki według metody 1 (dobrze Sydon że zrobiłes opis można mniej pisac :) )
wczytamy chapters z -camdump- w zakładce "Chapters" ładnie sie czasy rozdziałów pokażą ale niestety na podglądzie nie pokazuje ikon rozpoczynajacych dany rozdział.
Po wczytaniu wynikowej struktury ikony już są widoczne.
Czy jest jakaś metoda aby na poziomie pierwszej edycji mieć podgląd w celu pousuwania niechcianych rozdziałów ?

edit:
Jak zwykle trafiłeś w sedno i zgadzam się z Twoimi w/w wnioskami....

edit 2

For Dean in English
We combine the files into a playlist by loading a folder of files. M2ts.
We read the file "campdump.264" to have time chapters.
Times chapters are visible but unfortunately we do not see thumbnail images corresponding to these times. In this situation we can not delete unwanted chapters.
Is there any way to have a thumbnail preview of the chapters.
 
Ostatnia edycja:

deank

New member
It is not 'an error' in multiAVCHD the failure of directshow+avisynth to combine 30-40 files... It is the same with the picture slide-show where it fails with many files...

Anyway... I rewrote the chapter extraction and now multiAVCHD will proceed in two different ways... If a playlist contains less than five (<5) playitems (m2ts files) they'll be extracted in one pass. If five or more (like in your case with camcoder playlists) playitems are present, chapters will be extracted one by one (like in 729).

Re-download and test it.

Dean

p.s. About the restriction in 3.0 (1399 m2ts files) in 3.1 it is 79999 (not 7999 :) )

***

@Tomanek: Yes, I forgot to re-enable .264 preview in Title Properties. It works now.
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
It's very good news. We begin testing

Mam pytanie.
Jeżeli połaczymi pliki według metody 1 (dobrze Sydon że zrobiłes opis można mniej pisac :) )
wczytamy chapters z -camdump- w zakładce "Chapters" ładnie sie czasy rozdziałów pokażą ale niestety na podglądzie nie pokazuje ikon rozpoczynajacych dany rozdział.
Po wczytaniu wynikowej struktury ikony już są widoczne.
Czy jest jakaś metoda aby na poziomie pierwszej edycji mieć podgląd w celu pousuwania niechcianych rozdziałów ?
...............
Ikony rozdziałów możesz podglądać w właściwościach tytułu poprzez kliknięcie na czas danego rozdziału w oknie Chapters
 

Tomanek

New member
Ikony rozdziałów możesz podglądać w właściwościach tytułu poprzez kliknięcie na czas danego rozdziału w oknie Chapters

Teraz już tak bo Dean to poprawił w ostatniej wersji z dzisiaj.
Pytałem dlatego bo myslałem , że ja coś źle robię.

edit:
Działa ale nie do końca dobrze :sad:

Dean.
I did the test twice.
When there are several files. m2ts (I tested on 6) everything is OK.
When there is a lot of files (I tested at 45) during the preview thumbnails have a very large macroblocks.
Can you verify this?
 
Ostatnia edycja:

deank

New member
Dean.
I did the test twice.
When there are several files. m2ts (I tested on 6) everything is OK.
When there is a lot of files (I tested at 45) during the preview thumbnails have a very large macroblocks.
Can you verify this?

There is no difference if you'll have 5 or 105 m2ts files in a playlist... The processing for chapter extraction is the same. For 1 to 4 it is different.

Is your question about camdump.264 or chapter extraction thumbnails? I don't have macroblocks in both cases anyway.
 

Tomanek

New member
Is your question about camdump.264 or chapter extraction thumbnails? I don't have macroblocks in both cases anyway.

After loading the file cambdump.264 now (after amendment) shows the thumbnails of the chapters but are very macroblocks and are unreadable.
In small quantities of files does not have this problem.

edit:
I repeat the test again for sure.
edit 2:
After test.
test3.JPG

Strange is the time of chapters what is shown in the original compilation.
After loading the same structure we obtain the correct thumbnails but different.

test4.JPG
 
Ostatnia edycja:

deank

New member
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Zrobiłem test z plikami .MPL kamery Panasonic, importowanymi bezpośrednio z karty SDHC. Kompilacja przy mod "p" (bez łączenia plików)
1. plik .MPL z 5 plikami .MTS
2. plik .MPL z 42 plikami .MTS
W obu przypadkach ikona tytułowa dobra. Ikony rozdziałów czarne
To jeszcze nie była v. 4.0
 

Tomanek

New member
Powtórzyłem po raz kolejny test ale w wer. 4.0
Prosze zobaczyć gdzie jest suwak który powinien wskazywać ostatni rozdział wczytany z pliku "camdump.txt."
Sprawdziłem i plik "camdump.txt" jest generowany dobrze.
Coś nie tak jest z linia czasu.

I repeated the test once again but in ver. 4.0
Please see where is the slider that should show the last part of the file loaded "camdump.txt."
I checked and the file "camdump.txt is generated well.
Something is wrong with the timeline.


edit:
The latest version everything works great. :D
Preview no have any macroblock.
Thanks for the great work.
 
Ostatnia edycja:

deank

New member
Start multiUPDATE.exe (as I asked you in my previous message). You will see correct duration for ES.

Because there is no exact/correct way to determine the duration of elementary streams if such detection fails completely, the slider is set to 2 hours duration, so the user can at least browse the video.

Here is what I see:

multiAVCHD_camdump.jpg
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Sydon, make sure to use v 4.0. There will be no black thumbnails.

multiAVCHD v 40.
Yes! Yes! Yes! ... Excellent. Congratulations

Zrobiłem test z plikami .MPL kamery Panasonic, importowanymi bezpośrednio z karty SDHC. Kompilacja przy mod "p" (bez łączenia plików)
1. plik .MPL z 3 plikami .MTS
2. plik .MPL z 42 plikami .MTS
W obu przypadkach wszystko jest dobrze!!!!

I see the light, which.... irradiates from you
 
Ostatnia edycja:

Tomanek

New member
I made some additional tests.

1. Regarding chapter thumbnails.
We combine the files in one playlist.
When after loading the file "camdump.txt" does not change the starting times for the chapters everything is OK.
After loading this structure again by "Chapter edit" I deleted 10 chapters. (from 2 to 11)
After the compilation has been erased the last 10 chapters. (mod "m") because the mod "f" error crashes
I did the test several times and always the last chapters are deleted.

2. Regarding navigation menu
Dean on doom9's forum wrote - "Two separate settings for navigation color and opacity are available now - one for MAIN and TITLE LIST menus and one for CHAPTER and SETUP menus."

If we want to have access to the menu only by "POP-UP menu in this situation, the TITLE LIST navigation is not visible because the slider is the same as the MAIN MENU.
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Na spokojnie przetestowałe kolejne przypadki kompilacji w multiAVCHD v 4.0 i dla plików z kamery Panasonic wszystko działa jak powinno. Jedynie w przypadku wczytania pliku .MPL i po ustawieniu Mod na "p" jest problem z POP-UP Menu. W pliku LOG jest informacja, że POP-UP Menu jest dodane. Wywołanie tego menu w czasie odtwarzania tytułu, powoduje jednak przejście do menu tytułowego (czyli POP-UP Menu nie jest dostępne). W pozostałych testowanych przypadkach POP-UP Menu działa prawidłowo. Czy może to ktoś sprawdzić?
Z plikami z kamery Sony są teraz jeszcze większe kłopoty niż poprzednio - teraz po wczytaniu jakichkolwiek plików typu .mpls lub .m2ts, kompilacja jest przerywana z komunikatem, że z tsMuxer są nieprawidłowe informacje (przy v 3.0 i 3.1 nie ma tego problemu). Nie chcę jednak tych problemów bliżej rozważać. Niech teraz Dean na spokojnie zajmie się realizacją swoich koncepcji dla v 4.0
Mam tu na myśli wprowadzenie nowych opcji dostosowania indywidualnego dla menu tytułowego, z możliwością wymiany z innymi. Jest to zapewne związane z tym co robi drelin. Dzisiaj poinformował on, że myśli o stworzeniu na forum tematu, gdzie udostępni swój pakiet umożliwiający użytkownikowi tworzenie menu niestandardowego (MAIN/SETUP/CHAPTERS menu). To będzie napewno bardzo ciekawe.
 

deank

New member
Pop-up menu has nothing in common with the files/modes used in the compilation. It is added only when it is possible (i.e. the playlist has no extended data and sub-path items like menu/popup). I can't understand what problem do you have with Sony playlists. Make sure you're using the original .MPL from the camcoder. Also you can send it to me so I can do some tests.

Dean

edit: Ok, I can see what the problem with the popup is. It is 'attached' only to the first playitem in a playlist (to the first segment/m2ts). I'll fix it later.
 
Ostatnia edycja:

Tomanek

New member
Przyznaje sie że do tej pory operowałem głownie na plikach a nie na playlistach.
Zaintrygowany opisami Sydona , że one daja duże mozliwości postanowiłem troche potestowac.
Sydon przy okazji prosił o testy potwierdzajace jego wnioski więc dla testów wykonałem szerg kompilacji.
Oto wnioski:
Playlista wczytana wprost z karty SDHC (Panasonic)
1) Pozostawiamy mod "f" (pliki się połaczą) wszystko jest OK.
- działa POP-UP menu
- poprawnie są wyświetlane ikony rozdziałów
- poprawnie jest wyświetlana ikona menu (przez program wygenerowana)
- brak daty i czasu nagrania wkomponowanych w film edit: można właczyć w Setup menu - czyli OK.
2) Zmieniamy na mod "p" (pliki niepołaczone)
- brak wogóle POP-UP menu
- ikony rozdziałów mają czarne kwadraty edit: naprawione - wszystko OK.
- poprawnie wyświetlana ikona menu (przez program wygenerowana)
- data i czas nagrania cały czas na filmie widoczna edit: można wyłaczyć w Setup menu - czyli OK.

Wczytujemy zapisaną strukturę utworzona z playlisty kamery- ustawia sie mod "m"
1) Pozostawiamy "m" kompilacja OK - pliki są przenoszone
2) Zmieniamy na "p" kompilacja OK - pliki sa kopiowane
3) Zmieniamy na "f" - i nie wiem co ?? bo program sie wywala: (SYDON jak możesz sprawdź to)
[10:57:46] tsMuxeR failed to process [F:\Kamera\AVCHD_Zkam[p]\BDMV\PLAYLIST\00000.MPL]...
[10:57:46] No compatible folders/files processed...

To tak na szybko.

edit:
- Po wczytaniu playlisty z kamery źle działa wyświetlanie podglądu ikon rozdziałów - dobrze jest wyświetlana ikona pierwszego rozdziału a pozostałe są szare.

- Po wczytaniu folderu po kompilacji w mod "p" - źle działa wyświetlanie podglądu ikon rozdziałów
- Po wczytaniu folderu po kompilacji w mod "f" - wszystko jest wyświetlane poprawnie

edit 2:
Prośba do kogoś aby sprawdził taką rzecz.
Wczytujemy strukturę powstałą z połaczenia plików .m2ts (która ma automatycznie ustawione rozdziały)
Usuwamy kilka rozdziłów (dla przejżystości najlepiej kilka pierwszych) kompilujemy i patrzymy co mamy w menu rozdziały.
U mnie ZAWSZE są usuwane ostatnie a nie te pierwsze które usuneliśmy :(
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Chętnie się odniosę do tego co napisałeś, ale trochę później

..............
I can't understand what problem do you have with Sony playlists. Make sure you're using the original .MPL from the camcoder. Also you can send it to me so I can do some tests.
...........
Dean
..........

Dla mnie brak możliwości opracowania materiału filmowego z kamery Sony w multiAVCHD, nie stanowi większego problemu. Kamery Sony używam tylko w szczególnych przypadkach, więc filmów nie mam dużo i mogę te filmy opracować w innych programach. Biorąc to pod uwagę, uważam że Ty masz teraz ważniejsze rzeczy do zrobienia.
Z drugiej strony biorąc jednak pod uwagę fakt, że kamery Sony są bardzo rozpowszechnione i Ty możesz chcieć, aby multiAVCHD również mógł kompilować pliki z tych kamer, wyjaśniam problem.
Tu jest plik LOG z kompilacji v 3.1(plik .mpls i 15 plików .m2ts - mod "p"):

View attachment multiAVCHD.log.txt

Była to kompilacja całkowicie udana i struktura wynikowa odtwarza się poprawnie oraz ikony rozdziałów są włąściwe. Mało tego - nawet przez Setup mogę włączać i wyłączać tekst informujący o dacie i czasie nagrywania filmu (z dokładnością do sekundy-szkoda, że Panasonic tego nie ma). Tym jestem zaskoczony, bo aby uniknąć problemów z obróbką filmów, dawniej usuwałem PGS (Presentation Graphic Stream). Teraz PGS ujawnił się pod OTHER i pięknie działa.
Tak jak pisałem poprzednio przy wczytaniu .mpls dla kilkudziesięciu plików .m2ts, kompilacja w v 3.1 przebiegała do końca poprawnie - struktura się uruchamiała, ale ikony były czarne
Teraz w v 4.0 wogóle powyższych plików nie można kompilować, gdyż wyskakuje błąd. Przykładowy tekst z kompilacji dla tego samego pliku .mpls, którego LOG załączono powyżej) :

View attachment Info o błędzie.txt

Zaznaczam, że pliki .mpls do tsMuxer dają się wczytać bezpośrednio i np. mogę skorzystać z połączenia plików .m2ts objętych daną playlist. Tu jest okno tsMuxer po wczytaniu pliku .mpls (stąd można też odczytać pełną informację dotyczącą plików filmowych):

Okno tsMuxer.jpg
 
Do góry