Kino domowe bez suba

skreem

New member
Witam,

proszę o pomoc bardziej doświadczonych Kolegów w wyborze sprzętu, który powinienem wziąć pod uwagę jako odpowiadający moim (być może trochę nietypowym) wymaganiom i zawęzić tym samym krąg poszukiwań.

Będę chciał mianowicie zakupić zestaw kina domowego do pokoju 18 mkw. Pokój ten jest przede wszystkim pokojem dziennym ("salon") a nie salą kina domowego więc zależy mi na tym aby sprzęt nie przytłaczał swoim jestestwem ;) czyli nie był najbardziej rzucającym się w oczy elementem pokoju, ponadto przestrzeń "rozrywkowa" to mniej więcej połowa tego pomieszczenia, w drugiej mam zamiar wykroić bowiem kącik jadalniany.

Podobają mi się np. wąskie kolumienki typu "tallboy", choć pewnie samym faktem że to napisałem podpadłem paru audiofilom. ;) Niemniej, piszę to dlatego żeby nie były mi polecane zestawy do sal koncertowych zamiast takich do małego pokoiku jak mój, tylko coś "na miarę potrzeb". ;)

Nie jestem też zwolennikiem basu machającego nogawkami od spodni (przynajmniej nie w mieszkaniu, bo na koncertach to co innego, ale niestety mieszkam w bloku i szanuję dobre relacje międzysąsiedzkie i zwyczajnie nie chcę aby było słychać kilka pięter pode mną, że oglądam film) ani w ogóle przesadnie głośnego oglądania telewizji czy filmów, tym bardziej, że z reguły oglądam wieczorem, kiedy sąsiedzi są w domu i chcą - jak ja - odpocząć. W związku z tym zastanawiałem się, czy nie będzie dobrą opcją dla mnie zakup zestawu typu 5.0., bez suba, ale z w miarę dobrymi kolumnami frontowymi, które zagrają poprawnie to, co reżyser zamierzył sobie ubarwić niskimi tonami, nawet jeśli nie będą rozkręcone na fulla.

Tylne głośniki mogą być w postaci "satelitek" lub, jak przód, "smukłych" kolumienek - nie muszą być przy tym bezprzewodowe bo w czasie remontu wpuściłem kable audio (2x2,5) w ściany i pod podłogę.

Zestaw wykorzystywał będę głównie do "wspomagania" oglądania filmów (70%, przy czym głównie .mkv 720p i divx w dobrej jakości, rzadziej DVD, BD nie przewiduję w najbliższej przyszłości) i TV (20% - głównie seriale i programy informacyjne), pozostały czas to inne zastosowania (radio, mp3, gry). Muzyki słucham mało, jak już to radia. Moja druga połówka słucha dużo wiecej i są to głównie mp3 (pop, rock).

Sprzęt będzie musiał współpracować z projektorem (do filmów i gier) oraz TV a także z PC i/lub X-streamer'em oraz DVD. TV to na razie Philips 32PW9551/12, choć za rok-dwa być może wymienię go na plazmę lub lcd, projektora na razie nie mam ale będzie to model obsługujący co najmniej 720p (najbliżej jestem wyboru sanyo plv z-700) i mam zamiar kupić go jeszcze przed wymianą TV, bo wydaje mi się bardziej przydatny (TV mam...).

Jeśli chodzi o sam sprzęt KD to właściwie wszystkie opcje wchodzą w grę, m.in gotowe zestawy różnych producentów i to niekoniecznie bardzo adudiofilskich, w tym marki popularne typu sony, jvc czy panasonic. Ale oczywiście zestaw amp+głośniki złożony z elementów różnych producentów jak najbardziej też będzie mi pasował i pewnie bedzie lepszą opcją.

Największy problem mam z doborem odpowiednich głośników, nie wiem nawet jakie marki i jakie linie produktowe brać pod uwagę, aby spełniły moje oczekiwania... I czy brać zestaw bez suba, czy jednak z subem a potem go trochę przykręcić. ;) Do tej pory dzwięk szedł u mnie do leciwej już wieży panasonic (stereo), połączonej z TV/komputerem przez wyjście słuchawkowe. :mrgreen:

Na całość (kolumny i amplituner, bez dvd, bez blue-ray) nie chciałbym wydać więcej niż, powiedzmy, 3 tys. zł, oczywiście jak byłaby to połowa tej kwoty to nawet lepiej, choć odrobinę drożej pewnie też mógłbym zapłacić jeśli uznam, że warto.

Uff... Przepraszam, że tak długo ale to mój pierwszy post tutaj i nie chciałem pominąć żadnych istotnych inforomacji. :mrgreen:

Będe wdzięczny za Wasze sugestie (najlepiej z chociaż pobieżnym uzasadnieniem ;) ).
 

skreem

New member
Żółty. :krol:

...a jeśli w pytaniu był ukryty głębszy sens to serio odpowiadając pewnie najlepszy byłby klasyczny czarny lub srebrny (coby pasował do tv ;-) ).
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
to sprawa jak dla mnie jest bardzo prosta:
Jamo 606 + nowy model wypasiony do kina -Pioneer 519:
http://www.pioneer.pl/pl/products/42/98/405/VSX-519V-K/index.html
Doświadcz precyzji, dynamiki i prawdziwej dbałości o detale.

Niezlaeżnie od tego, czy oglądasz HDTV, film z Blu-ray, czy słuchasz muzyki z iPoda, VSX-519V zapewnia, że to co widzisz i słyszysz jest czyste i precyzyjne.
Dzięki funkcji HDMI repeater, jeden kabel HDMI wystarczy do cyfrowej transmisji sygnału audio i video do amplitunera.
Urządzenie oferuje wsparcie dla sygnałów video o rozdzielczości do 1080p, a funkcje x.v.Colour i Deep Colour zapewniają żywe i wierne odwzorowanie kolorów z płynnymi przejściami między kolorami.
Po podłączeniu odtwarzacza Blu-ray wyposażonego w dekodery audio HD, będzie można cieszyć się nieskompresowanym dźwiękiem ścieżek dźwiękowych najnowszych hitów kinowych.
advanced_soundretriever.gif
Podczas odtwarzania ulubionych kolekcji muzycznych ze swojego przenośnego odtwarzacza audio, możesz być pewny znakomitej jakości dźwięku.
Advanced Sound Retriever ‘przywraca brzmienie' i jakość skompresowanych ścieżek muzycznych przywracając je niemal do stanu oryginalnego materiału jeszcze z przed kompresji. Funkcja Auto Level Control, która kompensuje fluktuacje poziomu głośności między różnymi utworami i źródłami zapewnia dynamiczne i pełne brzmienie oraz komfort.
* Amplituner jest również dostępny w kolorze srebrnym.

vsx519vk_large.jpg


Te lub czarne
Jamo%20S606HCS6L.jpg
 

skreem

New member
Dzięki za zainteresowanie i odpowiedź. Ampli Pioneer na papierze prezentuje się bardzo ciekawie, podoba mi się. Z pewnością obejrzę i odsłucham go sobie jak gra gdzieś w sklepie i będę brał pod uwagę przy zakupie.

Co do głośników JAMO to też muszę obejrzeć je na żywo (tak, nie tylko odsłuchać ale i obejrzeć, tym bardziej że przypuszczam, że do dźwięku nie będę miał zastrzeżeń, szczególnie po przesiadce z "wieży" :) ). Boję się trochę, że będą "za wielkie" (wymiarowo) do mieszkania w bloku i jak na moje potrzeby.

Na Ceneo znalazłem jeszcze np. zestaw 5.0 z tym ampli Pioneer'a i głośnikami "Supernova8" (niestety nie mogę dać linka). Znasz te głośniki (supernova)?
 

danziger

New member
Jeżeli chcesz wydać 3 tys. lub mniej, to moja rada jest taka, aby w ogóle zastanowić sie nad sensem kupowania KD, gdyż zaprezentowany dźwiek w muzyce może sie okazać zdecydowanie gorszy od tego co prezentuje wspomnana przez Ciebie leciwa już wieża Panasonica. Skoro i tak zamierzasz oglądac filmy wieczorami i niezbyt głośno to może lepiej zainwestować w jakiś zestaw stereo typu Piano Craft Yamahy lub podobny Denona czy Marantza. Bedą to wg lepiej wydane pieniądze. Zestaw kolumn 5.0 w cenie 1200 -1500 zł to naprawdę słabizna...O amplitunerze juz nie wspomnę. Zapomnij o wynalazkach typu Supernova, bo to zapewne jakaś chińska tandeta jak Prism.
 
Ostatnia edycja:

danziger

New member
Proponuję np. marantza CR502 (amplituner stereo) sprzedawany z kolumnami mission m31. Posiada on wyjście na subwoofer, więc potem zawsze można go dokuopić i mieć system 2.1.
 

skreem

New member
Dzięki za odpowiedź, danziger. Nie jestem jednakże pewny, czy system stereo (2.0 czy 2.1) to jest najlepsze wyjście do kina domowego? Zawsze wydawało mi się, że ampli tego typu służy przede wszystkim do słuchania muzyki, a ja tak jak pisałem wcześniej - myślę o czymś dedykowanym do filmów, dającym fajny efekt surround. Muzyki będę słuchał na tym mało, co najwyżej raz na jakiś czas do nagłośnienia "domówki" i powiedzmy z raz w tygodniu do posłuchania radia.

Specjalnie ograniczam kwotę na KD ponieważ tak naprawdę nie potrzebuję jakiegoś "wielkiego" sprzętu bo pokój tak jak pisałem wcześniej nie jest dedykowanym pomieszczeniem do kina więc nie chcę, aby kolumny zajmowały mi pół pokoju i były pierwszą rzeczą, na jaką zwraca się uwagę po wejściu.

Prawdę powiedziawszy to cały czas rozważam zakup czegoś tak mainstreamowego jak np. dość popularny zestaw LG HT762Tz, z ładnymi, małymi kolumnami itp. tylko nie wiem czy warto brać sprzęt lo-endowy tego typu czy nie zaiwestować 2 czy 3 razy tyle w coś, co będzie te 2 czy 3 razy lepsze. Natomiast nie chciałbym, aby odbyło się to kosztem estetyki czy dramatycznego zmniejszenia funkcjonalności salonu, stąd moja prośba o propozycje bo o sprzęcie z wyższej półki niż wspomniany zestaw LG pojęcie mam niewielkie.
 

mataman

New member
Bez reklam
To co reżyser chcial ubarwić basem przekaże tylko sub. Wszelkiego rodzaju tąpnięcia wybuchy itp fronty nie pociągną choćby nie wiem jakie były bo nie od tego są. Jeżeli nie chcesz stresować sąsiadów to daruj sobie kino bo jeżeli zamierzasz słuchać na pół gwizdka, będzie to kasa wyrzucona w błoto.
 

skreem

New member
mataman napisał:
To co reżyser chcial ubarwić basem przekaże tylko sub. Wszelkiego rodzaju tąpnięcia wybuchy itp fronty nie pociągną choćby nie wiem jakie były bo nie od tego są. Jeżeli nie chcesz stresować sąsiadów to daruj sobie kino bo jeżeli zamierzasz słuchać na pół gwizdka, będzie to kasa wyrzucona w błoto.

To dla kogo w takim razie robione są zestawy 5.0?
 

mataman

New member
Bez reklam
Dla tych którzy na chwile obecną nie maja na pełny zestaw 5.1

Kino domowe bez suba jest bez sensu bo nie słyszysz bardzo wielu efektów. Czy ktos wyobraża sobie pierwsze 20 min szeregowca ryana bez suba ?
 

skreem

New member
Ja sobie wyobrażam. :cool: Pod warunkiem oczywiście, że fronty nie mają odciętych zupełnie tonów niskich i że są w stanie je zagrać, tzn. są wyposażone w głośniki niskotonowe. A np. Jamo 606, o których wspomniał kiki, chyba sobie "jakoś" z tym radzą... IMHO oglądanie filmu nie musi od razu oznaczać "trzęsienia ziemi pod pupą".
 

pav3l

New member
Bez reklam
fronty nie zajdę tak nisko jak SUB. Poza tym jak go dobrze ustawisz nie ma trzęsienia ziemi ani podłogi. Pierwsze 20 minut Szeregowca Ryana bez suba, to stracone 20 minut, uwierz mi - najlepiej przesłuchaj u kogoś, kto ma suba.
 

maracz

New member
Potwierdzam, system KD bez suba jest jak dla mnie systemem niepełnym, nie pozwalającym odtworzyć ścieżkę dźwiękową z odpowiednią dynamiką.
Mam obecnie kolumny bardzo wysokiej klasy z wooferami o średnicy 30 cm + membrana bierna o tej samej średnicy i mimo że realnie schodzą z basem poniżej 30Hz to nie są w stanie zastąpić suba w KD, mimo iż na początku też myślałem że z takimi kolumnami to sub mi nie będzie raczej potrzebny a jednak myliłem się i musiałem nabyć suba.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Zgadza się, też kiedyś błędnie myślałem, że dobre fronty wystarczą....Jak bardzo się myliłem przekonałem się jak kupiłem suba!!!

A oglądanie bez niego Szeregowca Ryana ..... cóż można i tak, ale wiele się traci...
 

skreem

New member
A czy macie jakieś doświadczenia z zestawem kolumn Jamo A 407 Hcs 5?

Znalazłem go w necie (np. tutaj: w w w.audioplaza.pl/go/_info/?id=3501) ale niestety nie miałem okazji zobaczyć ani odsłuchać na żywo. Oczywiście przemawiają do mnie, oprócz sprawdzonej marki, głównie walory estetyczne tego zestawu (= łatwiej będzie przekonać drugą połowę do zakupu ;-) ). Nie wiem natomiast jak z walorami dźwiękowymi. Ktoś z Was miał z nimi do czynienia? Zagrają lepiej niż np. tall-boye Sony czy innego Samsunga?
 
Do góry