kilka pytań początkującego o parametry

Rafal111

New member
Troszke poczytałem bo jak zawsze w elektronice - producenci prześcigają sie w nowościach a każdy model ma to a nie ma tamtego żeby nam utrudnić :) A przecież łątwiej jest jak TV ma wszystkie opcje - przeciez to głownie sprawa firmware :) ( a nie da sie np ze słabszego modelu zrobic lepszy poprzez upgrade?)
Mam kilka pytań do znających temat:
1. czy wchodzic juz w 100Hz - bo sporo droższe te TV ( cały czas pisze o plazmach 40-42 cale) ?
2. Sony Bravia - widziałem opinie że najlepsze kineskopy itd ale czy warte tej ceny?
3. ilość tunerów - rozumiem że jak jest 1 to jest FullHD, jak nie ma tuner to Ready HD a jak 2 tunery to można nagrywac z innego kanału?
a jak do tego ma sie PIP?
4. proporcje obrazu i np:
• auto
• 16:9
• 16:9 (kinowy)
• 14:9
• 14:9 (kinowy)
• 4:3
• dopasowanie obrazu do wielkości ekranu
inne mają jeszcze więcej a które sa najwazniejsze? niezbędne?
5. jaka min jasność?
6. jaki kontrast min? bo też duże różnice widze
7. typ tunera? • DVB-T
• analogowy
coś pisaliście o Nicam że musi być
8. jakie złącza niezbędbne żeby czasem podpiąc kamerę, aparat
9. jakieś dodatkowe funkcje które sa przydatne oprócz tych 100 standardowych o których nawet nie wiemy? :)
 

lukilodz123

New member
Rafal111 napisał:
Troszke poczytałem bo jak zawsze w elektronice - producenci prześcigają sie w nowościach a każdy model ma to a nie ma tamtego żeby nam utrudnić :) A przecież łątwiej jest jak TV ma wszystkie opcje - przeciez to głownie sprawa firmware :) ( a nie da sie np ze słabszego modelu zrobic lepszy poprzez upgrade?)
Mam kilka pytań do znających temat:
1. czy wchodzic juz w 100Hz - bo sporo droższe te TV ( cały czas pisze o plazmach 40-42 cale) ?
Według mnie wchodź, różnice w cenie nie są takie jak kilka miesięcy temu, a teraz nie ma sensu kupować TV bez 100Hz
Rafal111 napisał:
2. Sony Bravia - widziałem opinie że najlepsze kineskopy itd ale czy warte tej ceny?
Kineskopy są w telewizorach CRT, w plazmach czy LCD są panele. Moim zdaniem Sony nie ma najlepszych paneli (nie wiem, kto im je dostarcza ale sami chyba ich nie robią, jak większość na rynku), ale panel to nie wszystko, bo liczy się jeszcze elektronika, która steruje tym panelem.
Rafal111 napisał:
3. ilość tunerów - rozumiem że jak jest 1 to jest FullHD, jak nie ma tuner to Ready HD a jak 2 tunery to można nagrywac z innego kanału?a jak do tego ma sie PIP?
Nie ma to nic wspólnego, tuner służy do odbierania sygnału np. z anteny z kablówki bez zewnętrznych dostawek. Ilość tunerów nie ma wpływu czy panel ma rozdzielczość fullHD czy nie, fakt jak masz dwa tunery to możesz korzystać (jeśli jest) z PiP itp, Albo pod jeden podłączysz kabel ,a pod drugi satelitę.
Rafal111 napisał:
4. proporcje obrazu i np:
• auto
• 16:9
• 16:9 (kinowy)
• 14:9
• 14:9 (kinowy)
• 4:3
• dopasowanie obrazu do wielkości ekranu
inne mają jeszcze więcej a które sa najwazniejsze? niezbędne?
Obecnie 99,9% TV LCD i PDP ma ekran 16:9 i tak go wyświetla. Możesz sobie włączyć 4:3 i będą paski po bokach. Podstawa to 16:9 i ewentualnie 14:9 jak film nadają w formacie kinowym 2,31:1 (czy jakoś tak)
Rafal111 napisał:
5. jaka min jasność?
Jeżeli LCD to 450 cd/m2 i więcej
Jeżeli PDP (plazma) to około 500-600cd/m2 i więcej
LCD jest podświetlane od tyłu jarzeniówkami i można regulować ich moc, PDP świeci swiatłem palącej się plazmy i zazwyczaj są jaśniejsze.
Rafal111 napisał:
6. jaki kontrast min? bo też duże różnice widze
Kontrast tak naprawdę ciężko zmierzyć więc jak napiszą 10000 albo 30000 to będzie róznica ale jak to stwierdzić, ile to jest to 10000:1, i czy to jest kontrast między czarnym a białym czy między szarym a białym, w tym drugim przypadku wyniki są wyższe więc raczej teraz standart to około 15000:1, np LG szaleje z kontrastami, mają teraz po 50000:1 ale jak to się ma do jakości obrazu to wątpie. Jeżeli chodzi o plazmę tu różniac jest większa, normą są 100 000:1 ale też nie ma co szaleć, takie wartości jak kontrast czy jasność możesz pilotem ustawić.
Rafal111 napisał:
7. typ tunera? • DVB-T
• analogowy
coś pisaliście o Nicam że musi być
DVB-T odsyłam to np wikipedi albo szukaj na forum, ale teraz nie ma sensu kupować z tunerem MPEG2 jak norma w Polsce będzie MPEG4 (co do szczegółow odsyłam do opcji szukaj), analogowy to do kablówki, raczej standard i każdy ma a nicam chyba już nie ma pozatym to dźwięk a nie wizja, raczej PAL
Rafal111 napisał:
8. jakie złącza niezbędbne żeby czasem podpiąc kamerę, aparat
USB, sincze, może też wejście na karte pamięci jaką masz w aparacie (też są i takie opcje)
Rafal111 napisał:
9. jakieś dodatkowe funkcje które sa przydatne oprócz tych 100 standardowych o których nawet nie wiemy?
Kto wie to wie, co do opcji to każdy producent inaczej nazywa różne elektroniczne cudeńka, które mają poprawić obraz czy dźwięk więc najpierw zadaj sobie kilka pytań, żeby ograniczyć wybór do 2-4 sztuk, konkretnych modeli o konkretnej wielkości i wtedy napisać lub poszukać tu na forum co ludzie polecają.
Pytania jakie sobie zadaj to: gdzie będę oglądał, w jakiej odległości, jak często, co i z jakiego źródła, jaki gatunek (mecz czy programy informacyjne - inna dynamika obrazu) i najważniejsze ile kasy na to masz?
 
Do góry