Kalibracja kina domowego - dyskusja.

Whiplash

New member
Bez reklam
Nie rozumiecie nas panowie.. Amplitunery mamy ustawione jak nalezy czyli 80hz, LFE 120hz. Tylko na w samym subie mamy tryb Line in a nie LFE bez filtracji.

Raccon nie poniewaz z amplitunera wtedy nie wyjdzie nic powyzej 80hz a pasmo LFE jestdo 120 . Crossover w subie nie dziala zero-jedynkowo ze jak ustawimy go na 80hz to powyzej juz nic nie gra, otoz gra dalej tylko ze spadkiem 12/24db na oktawe. Zrob sobie prosty test, odpal test tone np. 120hz przy ustawionym subie na 50hz. Subwoofer nadal gra tak wysokie pasmo tylko ze ciszej.

Poczytajcie temat o REL i wykresy hansa. Jesli ustawimy subwoofer w LFE czyli na pelne pasmo to subwoofer musi jakos rozlozyc swoja moc i traci sie na dole pasma ktore gra slabiej. Ustawiajac subwoofer na 80hz najmocniej gra sam dol do 80hz a to co powyzej jest delikatnie sciszane.

http://www.hdtv.com.pl/forum/kolumny/96478-ustawienie-rel-t5-18.html
 
Ostatnia edycja:

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Czyli jedyne co muszę zrobić po przyjściu do domu, to:
- cyknąć pstryka na subie z "lfe" na "normal",
- obrócić pokrętło na subie z maxa na okolice 80Hz.
Tak?

Tylko czy to pokrętło na subie nie oznacza przypadkiem, że również kanał 0.1 ograniczamy? Oczywiście jak piszecie, będzie on grał nadal w przedziale 80-120, ale dużo ciszej.... czyli skrajnie może się okazać, że będę słyszał jedynie zakres 80-110, więc w zakresie 110-120 będzie dziura. Mam rację?
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Tak jedyne co powinienes zrobic to przestawic suba na Normal 80hz. Nie bedzie zadnej dziury ten spadek jest bardzo maly, ja skrecilem subwoofer na 50hz dla proby i odpalilem test tone 120hz gral tak samo glosno jak i 30hz..W przypadku LFE ten wysoki bas byl zdecydowanie glosniej grany przez suba niz to 30hz. Wysoki bas czyli powiedzmy 80-120hz jest lepiej slyszalny niz ten 30hz i przy ustawieniu LFE te wyzsze czestotliwosci nawet lekko zagluszaja te niskie, takze ustawiajac suba na 80hz de facto wyrownamy poziom na calym pasmie 20-120hz poniewaz wysoki bas bedzie stopniowo sciszany ale o zadnej dziurze mowy nie ma :)
Ustaw tak jak piszemy z hansem i odpal jakis koncert czy film, posluchaj jak jest a potem wroc na LFE i sprawdz ponownie, gwarantuje ze zostawisz pierwsze ustawienie :)
 

3echo

Member
Bez reklam
A czy może mi ktoś napisać jakie ustawienie zastosować przed kalibracją.Głównie chodzi o suba,jak go podkręcić,bo po kalibracji wycisza mi go do -12dB.Czy fronty mają być na small?
Posiadam zestaw Onkyo HT-S4505.
Maxaudio - Onkyo HT-S4505 test w Hi-Fi Choice 3/2013

Po kalibracji mam takie ustawienia:
Sobwoofer:Yes
Front :Small
Center :Small
Surround :Small
Crossover :120Hz
Wszystkie głośniki obcieło mi do -6db,także Subwoofer,ale jego skorygowałem do +2 ponieważ wcześniej było mało basu.Pokrętło na subie przed kalibracją ustawione w 1/3 skali.
Jak myślicie wnieść jeszcze jakieś poprawki?
 
Ostatnia edycja:

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Kalibracja ustawiła na -6, a Ty zmieniłeś na +2? Ostro. Prawdopodobnie jest to błąd, ale skoro Tobie pasuje....

Poza tym crossover powinieneś zmienić na 80Hz. 120Hz to za wysoko.
 

3echo

Member
Bez reklam
No niby wszędzie pisze,żeby crossover nie ustawiać wysoko,ale to chyba zależy od wielkości głośników.Membramy w moich to tylko 8cm średnicy i może dlatego taki cross.. wysoki ustawił.Poza tym według tabeli zamieszczonej w insrukcji tak by wychodziło.Tak więc wytłumaczcie mi dlaczego 80 a nie 120Hz.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ale mowimy o filtrze dla kanalu LFE czyli LPF for LFE czy crossover dla 5 kolumn? Bo ten pierwszy ustawia sie na 120hz zawsze! a crossover zazwyczaj na 80hz chyba ze mamy jakies bardzo male satelitki to wtedy wyzej.

Racccoon jak tam wrazenia ze zmiany LFE na normal? Ja dzis ogladalem koncert Korn na DVD, oni basu nie zaluja i jak zmienilem na LFE to bas poprostu w polowie znikl.. zero zejscia, uderzenia tylko takie plumkanie. Wrocilem na normal i odrazu czuc suba w pokoju, podloga wibruje pod nogami. Ciekaw jestem jak wyglada wykres pasma przy ustawieniu crossa w subie na 50hz, czy jest duzy spadek w gorze pasma czyli powyzej 100hz, brzmienie wtedy jest rewelacja, bas czuc a nie slychac.
 

3echo

Member
Bez reklam
No ja mam małe satelitki,bo to AV Onkyo HT-R558 z zestawem plastików też od Onkyo(podałem niżej)
Ale teraz sam nie wiem czy chodzi tu o crossover dla 5 kolumn ;(
Whiplash widzę,że też lubisz mocne walnięcie ;).Chłopaki dają czadu.
A jak wrażenia po przesłuchu nowej płyty?
 

Whiplash

New member
Bez reklam
W amplitunerze Ci musi pisac do czego jest crossover, czy odpowiada on za kolumny czy jest to filtr dla kanalu LFE. No lubie lubie, ale nowej plyty nie sluchalem. Wiesz ja odeszlem od Korna kiedy zaczeli kombinowac bez Heada, jakos nie trafialo do mnie to brzmienie.
 

3echo

Member
Bez reklam
W amplitunerze Ci musi pisac do czego jest crossover, czy odpowiada on za kolumny czy jest to filtr dla kanalu LFE. No lubie lubie, ale nowej plyty nie sluchalem. Wiesz ja odeszlem od Korna kiedy zaczeli kombinowac bez Heada, jakos nie trafialo do mnie to brzmienie.
W aplitunerze czy w instrukcji?Bo tak się zastanawiam co może pisać w amplitunerze.
Co do Korna...Head wrócił,ale do korzeni nie wrócili.Chociaż słychac przebłyski,to trzeba się nastawić,że nie wrócą.Mimo wszystko co by nie zrobili to jest wypas :)
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
No ale w jakiej zakladce masz ten crossover, w amplitunerach raczej zawsze crossover to jest ten dla kolumn, a dla subwoofera to jest LPF for LFE czy samo LFE.
 

3echo

Member
Bez reklam
Sp Config (Speaker Configuration)
Onkyo HT-R558 Instruction Manual (Page 42 of 80)
Jeszcze mam pytanie odnośnie takiej zakładki jak Audio Adjust i tam jest takie ustawienie Multiplex.O co chodzi i jak to ustawić?
http://www.manualslib.com/manual/529430/Onkyo-Ht-R558.html?page=44#manual
Jeśli chodzi o LPF for LFE...to chyba coś takiego u mnie nie występuje,albo jeszcze do tego nie doszedłem,albo u mnie to się nazywa inaczej.
Sorry,że tak pytam,ale nie mogę się w tym wszystkim połapać.
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Sp Config (Speaker Configuration)
Onkyo HT-R558 Instruction Manual (Page 42 of 80)
Jeszcze mam pytanie odnośnie takiej zakładki jak Audio Adjust i tam jest takie ustawienie Multiplex.O co chodzi i jak to ustawić?
Onkyo HT-R558 Instruction Manual (Page 44 of 80)
Jeśli chodzi o LPF for LFE...to chyba coś takiego u mnie nie występuje,albo jeszcze do tego nie doszedłem,albo u mnie to się nazywa inaczej.
Sorry,że tak pytam,ale nie mogę się w tym wszystkim połapać.

U ciebie chyba nie ma regulacji dla suba, i dobrze bo jest sztywno ustawiona na 120hz. Ten crossover to jest dla kolumn, ty masz rzeczywiscie malutkie te satelitki takze nawet tu odciecie na 120hz choc wysokie i subwoofer bedzie juz kierunkowy to wydaje sie jedyna opcja aby nie zrobic dziury w pasmie. Nie masz na tych satelitkach podanego pasma przenoszenia moze?
 

3echo

Member
Bez reklam
Ok zrobiłem tak jak napisałeś.
A mam jeszcze jedno pytanie...Czy da się w Onkyo ustawić Audyssey osobno dla Kina a osobno dla muzyki.Chodzi mi o to aby np.jednym przyciskiem zmienić sobie ustawienia?Kiedy oglądam film przyciskam raz i mam ustawienia dla filmu,natomiast przy stereo ustawienia dla stereo.
 
Do góry