Kalibracja kina domowego - dyskusja.

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Witam, ciekawi mnie możliwość wykorzystania Audyssey Pro, czyli profesjonalnej kalibracji najnowszych amplitunerów.
Miał ktoś z Was już do czynienia z taką kalibracją?

Nie wiem co masz pod tym pojeciem ale jesli to co ja, to taka kalibracja profesjonalna kosztuje okolo 2 tys. zl wykonuja ja ludzie ze specjalnym certyfikatem i sprzetem za dobrych kilkanascie tys. zloty jak nie lepiej...
 

maracz

New member
Dokładnie myślę o tym samym o czym napisałeś, ciekawe na ile dkładniejsza będzie taka kalibracja w stosunku do tej jaką możemy sobie sami wykonać w swoich amplitunerach?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wrzuc sobie w google, "kalibracja kina domowego", znajdziesz odpowiedz tych, co takie kalibrowanie sprzedaja. Czy jest lepiej, ja mysle ze na pewno. Nigdy w domu nie mialem takiej firmy, wiec nie bede pisal o roznicach, ale logika to podpowiada. Inna sprawa, a to juz sami musimy sobie odpowiedziec na to pytanie, czy inwestujac w sprzet kilkadziesiat tys. nie warto dac te 1500zl za taka usluge, moze to brzmi idiotycznie, ale z ciekawosci zamowilbym takie cos i sam sie przekonal, jezeli przyjmiemy ze "kalibratorzy" to faktycznie fachowcy po odpowiednim szkoleniu, z sprzetem do kalibracji o niebo lepszym jak ten dostarczany fabrycznie, to kto wie.
Mysle, ze jakbym mial dedykowany pokoj, czy tez juz dopieszczony akustycznie (na miare mozliwosci mieszkaniowych), to ja bym sie skusil.
 

hans2

Banned
wlasny zestaw do audyssey pro kosztuje 550$ dla ludzi spoza branzy.
nie wiem jak to sie przeklada na cene w polsce ale podejrzewam ze taniej kupic zza granicy i zaplacic dodatkowo clo + vat.

za to dostajesz lepszy mikrofon i przede wszystkim soft w ktorym jest mozliwosc ustawienia wlasnej krzywej korekcji na PC (np lekka gorka na basie) i mozesz wykorzystac do 32 pktow pomiarowych per kalibracje. mozesz tez przechowywac zapisane na PC rozne kalibracje i wrzucic je do ampli (bodajze po porcie COM).

dosc droga impreza i mozliwosci nie az takie znowu bajeranckie (jak dla mnie glowny feature to wlasna krzywa korekcji reszta to pierdoły).

z tego typu softu pomiarowego to ja moge polecic REW.
ma troche inne ale tez szersze mozliwosci. no i sam soft jest za darmo :) trzeba tylko dokupic mikrofon.
ja za pomoca tego softu znalazlem pare problemow w swoim setupie i jestem na etapie ich naprawy (akustyka ale takze ustawienia suba).
przede wszystkim mozna nim bardzo szybko przeprowadzic wiele pomiarow np roznych pozycji kolumn i latwo je obiektywnie porownac. nie trzeba sie wsluchiwac wielokrotnie zeby wychwycic jakakolwiek roznice tylko wszystko od razu widac na wykresie. np porownanie okolo 20 lokalizacji dla suba zajelo mi okolo 1h i szybko moglem wybrac ta ktora byla najlepsza. oczywiscie mozna ten soft wykorzystac dla ustalenia optymalnej lokalizacji dla wszystkich kolumn.
 
Ostatnia edycja:

[Raccoon]

New member
Bez reklam
To jak tak trochę z wazeliną ;P hehe lub innym cukrem :D

hans2: bardzo podobają mi się Twoje posty. Bez emocji, bez nerwów, bardzo rzeczowe, przekonujące. Widać też, że wiedza szeroka. Jak również chęć prób, badań i korekt :) Bardzo miło się to zawsze czyta. Nawet jeśli nie wszystko jest dla mnie zrozumiałe, to i tak poszerza wiedzę w temacie :) Super, tak trzymać :)
 

Whiplash

New member
Bez reklam
No ja dzieki hansowi odkrylem moj subwoofer na nowo. Mianowicie zmiana trybu z LFE na Line in i wykorzystanie wbudowanego crossovera. Jak to opisal hans kiedy sub ma grac pelnym pasmem czyli bez filtracji brzmi gorzej na dole pasma, najlepiej jest ustawic go na ok 80hz bo wtedy zyskujemy mocniejszy dol kosztem gory ale umowmy sie 100-120hz w subwooferze moga grac nieco ciszej.
 

hans2

Banned
dziękuję, cieszę się że mogę czasem pomóc :)

zaniedługo będę miał symetrycznie rozmieszczone kolumny w pokoju
i tym razem po zewnetrznej stronie OBU kolumn będą identyczne rozmiarowo meble.
liczę na zauważalną poprawę każdej części pasma bo chyba wiem co u mnie niedomaga i chyba wiem jak to poprawić.

mam pomiary przed remontem, zrobię też po i wstawię porównanie.
może to coś więcej powie na ile symetria jest ważna.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
przeciez do tego nie trzeba specjalistycznej firmy od akustyki zatrudniac.

welna mineralna 10cm chocby tylko na tylna sciane (koniecznie szczelnie owinieta w worek plastikowy) na to karton gips i nawet w bloku bedzie duza roznica na plus dla basu (rowniejszy i krotsze wybrzmienie).

zwykly remonciarz tanio to zrobi jak mu powiesz co i jak.
albo samemu mozna jak ktos majsterkowicz.

Wiesz ja mam na to swoje zdanie: jak przeprowadzalem sie z bloku do domu to wiadomo ze na poczatku jest wiele roznych waznych rzeczy ktore nalezy robic wczesniej niz np ukladac plytki na balkonach , ale przysszedl czas i na balkony , moja zona tym sie zajela i zamowila wlasnie jak to Ty piszesz zwyklego majstra ( jedyna zaleta jego, to ze tani byl )... i po jednej zimie wszystkie plytki z obydwu balkonow zaczely odchodzic... dziekowac Bogu ze taras byl zrobiony przez fachowca przez duze F . Moj sasiad podobnie balkony cwiczyl ( przez innego zwyklego majstra robione ) i to samo mial wiec od tamtego czasu juz nie biore zwyklych fachowcow tylko biore drogich majstrow ale wiem ze zrobia to solidnie i nie musze ich pilnowac i patrzec na rece. Wiec znajac mnie i moje podejscie rowniez jakbym robil akustyke to wzialbym odpowiednia firme np cinematic z Wrocka super goscie robia sale kinowe wraz wlasnie z akustyka - bajeczka... jednym zdaniem chce powiedziec ze wszystko co dobre i piekne to musi kosztowac, za darmo czy pol darmo nie mozna sie spodziewac ze bedzie to cudo, chyba ze ktos z rodziny sie tym zajmuje i zrobi to taniej... choc na pewno wyjatki w tej kwestii mozna spotkac :) nie mowie ze nie... Innym pykladem z budowlanki jest np kominek w salonie - chcialem zrobic tak zeby jak najmniej miejsca zajmowal i rowniez najpierw poprosilem pewnego zwyklego majstra ale mowil ze kominkow ci Panie zrobil juz tyle ze nie zliczy.... jak zaczal mi rysowac i objasniac jaki to niby wklad trzeba kupic i ile miejsca on mialby zajmowac to predzej wylecial z domu jak go widzialem.
U mojego sasiada robil tak nawiasem mowiac... ja wzialem firme z prawdziwego zdarzenia - gosc zrobil projekt, z Niemiec sciagnal wklad odpowiedni zeby jak najmniej miejsca zajmowal i jakos sie dalo wg tamtego nie bylo takiej mozliwosci. Tylko jest jedna roznica ten gosciu zrobilby to ale nie tak jak ja chcialbym za 8 tys - na maxa do 10 tys, a ta firma wlacznie z rozprowadzeniem na pietro za kominek sciganela 24 tys. Ale radosc i to jak jest on zrobiony powoduje ze czlowiek w wogole nie patrzy na to, tylko cieszy sie jak kominek wieczorami sie pali podczas ogladania fajnego filmu :)np. wladcy pierscienia :) takze jak widzisz mam bardzo duzy dystans do tzw. zwyklych majstrow...
Jedno jest pewne gdybym sam od zera robil dom, a nie kupil gotowy to akustyke salonu bym zrobil na pewno bo to jest istotna sprawa. Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
@lolek126: ok ale mowimy chyba jednak o dwoch innych sprawach.
ja mowie o jakiejs poprawie akustyki (mysle ze slyszalnej), a Ty o zrobieniu jej na ganz.

z tym ze te najprostsze (i dosc tanie) metody dadza Ci na poczatku najwiecej.
zeby pozniej jeszcze to poprawic o kolejnych "kilka procent" to juz trzeba nieproporcjonalnie wiekszych nakladow.

moze sie myle ale mysle ze wiekszosc z nas w tym kierunku (adaptacje) nie zrobila nic.
podejscie "wszystko albo nic", ktore ja tez sam zreszta stosuje w roznych innych dziedzinach ;) powoduje ze cos sie traci.
wiesz, mam na mysli ze nastepnym ograniczeniem jest jakas w sumie prosta rzecz.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
@lolek126: ok ale mowimy chyba jednak o dwoch innych sprawach.
ja mowie o jakiejs poprawie akustyki (mysle ze slyszalnej), a Ty o zrobieniu jej na ganz.

z tym ze te najprostsze (i dosc tanie) metody dadza Ci na poczatku najwiecej.
zeby pozniej jeszcze to poprawic o kolejnych "kilka procent" to juz trzeba nieproporcjonalnie wiekszych nakladow.

moze sie myle ale mysle ze wiekszosc z nas w tym kierunku (adaptacje) nie zrobila nic.
podejscie "wszystko albo nic", ktore ja tez sam zreszta stosuje w roznych innych dziedzinach ;) powoduje ze cos sie traci.
wiesz, mam na mysli ze nastepnym ograniczeniem jest jakas w sumie prosta rzecz.

Tu racje masz, bo chocby wlasnie ja jestem takim czlekiem ze wlasnie lubie albo miec w tym wypadku zrobiona akustyke od A do Z lub jakos specjalnie w to sie nie bawic poza tym ze wiadomo - dywany, zaslony, cos na scianie, jakies kwiaty itp. Na szczescie nie jest u mnie az tak zle z akustyka ale wiadomo ze jakby taki cinematic wszedl do tego salonu to zrobil by kawal dobrej roboty jesli chodzi o ten aspekt :). Mi tylko chodzilo o to ze trzeba wlozyc odpowiednie pieniadze zeby naprawde bylo to profesjonalnie i na wysokim poziomie jak samemu nie potrafi sie tego zrobic i co tez istotne jak sie nie ma na to czasu... a to co jest w duzej mierze odpowiada rodzinie, ktora z tego efektu jest zadowolona..Pozdrawiam.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
No ja dzieki hansowi odkrylem moj subwoofer na nowo. Mianowicie zmiana trybu z LFE na Line in i wykorzystanie wbudowanego crossovera. Jak to opisal hans kiedy sub ma grac pelnym pasmem czyli bez filtracji brzmi gorzej na dole pasma, najlepiej jest ustawic go na ok 80hz bo wtedy zyskujemy mocniejszy dol kosztem gory ale umowmy sie 100-120hz w subwooferze moga grac nieco ciszej.

Czyli:
- najpierw przestawiać przełącznik LFE/Line in na "Line in",
- potem pokrętłem na subie ustawiam na 80Hz.

To wystarczy czy jeszcze coś zmieniam, np. w amplitunerze?

I czy nie osiągniemy takiego samego efektu jak przestawimy w ampli LPF for LFE (czy jak to się nazywało ;P) ze 120Hz na 80Hz?
 

hans2

Banned
mam mniej wiecej tak ustawione (cross mam na 75hz na subie) i dla mnie tak jest lepiej. LPF for LFE oczywiscie na 120hz.
po pomiarach wychodzi mi na to ze to nie jest to samo co obnizenie LPF for LFE.

jak chcesz cos na ten temat wiecej poczytac to na koncu watku dot REL T5 jest nasza dyskusja.
 
Do góry