Kalibracja kina domowego - dyskusja.

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Co do trybu direct.
Na droższych (czyt.lepszych) klockach/kolumnach, uzyskasz dobre brzmienie.
Czyli takie, które będzie dawało przyzwoita jakość i przyjemność z odsłuchu, ale i tak będzie sporo brakować do tego, co można uzyskać na wzmacniaczu stereo, moim zdaniem dopiero ten może konkurować z dobrymi słuchawkami. Na tańszych klockach, brzmienie w trybie direct, faktycznie brzmi nieciekawie i tu nic nie zaradzimy. Słuchawki, to tez inna bajka, jeżeli miałbym faktycznie (bez żadnych kompromisów) porównywać jakość do dźwięku z stacjonarnego audio, to tylko do pomieszczenia z idealnie skrojoną akustyką i dobrej klasy audio, od kolumn, poprzez kable, na wzmacniaczu kończąc. Dobrym przykładem są auta i fabrycznie montowane audio, ale takich producentów, jak Bose, B&O czy H/K, brzmi to bajecznie, ale tam jest wszystko skrojone na miarę.

Co do akustyki, jak ta lezy, to juz nic nie pomoże, żadne kalibracje, kable, czy klasa sprzętu. Trzeba przemeblowywac, taki urok tej pasji.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Przeciez te sluchawki co dostalem to nie jakies audiofilskie tylko zwykle sluchawki denona za 200zl ale jak dla mnie to brzmienie jest rewelacja, nawet podlaczajac je pod laptop i jak odpale muzyke w winamp, eq wylaczony wszystko na "direct" to jest sama przyjemnosc sluchania, niczego nie brakuje, kazde pasmo idealnie wybrzmiewa.

Co do aut to teraz fakt, szkoda ze zrezygnowano z osobnych jednostek wtedy kazdy mogl sobie zamontowac swoje radio bo jesli oryginal gra kiepsko to mamy problem, montowanie osobnych ramek i tego typu zabawa. Nie oszukujmy sie w jakich auta sa montowane zestawy B&O czy HK.
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Co do trybu direct.
Na droższych (czyt.lepszych) klockach/kolumnach, uzyskasz dobre brzmienie.
Czyli takie, które będzie dawało przyzwoita jakość i przyjemność z odsłuchu, ale i tak będzie sporo brakować do tego, co można uzyskać na wzmacniaczu stereo, moim zdaniem dopiero ten może konkurować z dobrymi słuchawkami. Na tańszych klockach, brzmienie w trybie direct, faktycznie brzmi nieciekawie i tu nic nie zaradzimy. Słuchawki, to tez inna bajka, jeżeli miałbym faktycznie (bez żadnych kompromisów) porównywać jakość do dźwięku z stacjonarnego audio, to tylko do pomieszczenia z idealnie skrojoną akustyką i dobrej klasy audio, od kolumn, poprzez kable, na wzmacniaczu kończąc. Dobrym przykładem są auta i fabrycznie montowane audio, ale takich producentów, jak Bose, B&O czy H/K, brzmi to bajecznie, ale tam jest wszystko skrojone na miarę.

Co do akustyki, jak ta lezy, to juz nic nie pomoże, żadne kalibracje, kable, czy klasa sprzętu. Trzeba przemeblowywac, taki urok tej pasji.

Witam ja rowniez podzielam mysl kolegi bo w poprzednim zestawie jaki mialem duzo, duzo slabszym na direct nie dalo sie sluchac muzyki, dopiero jak chodzilem na odsluchy i lepsze juz klocki podlaczane byly to gosc od razu wlaczal mi tryb direct, a jak wychodzil to ja przelaczalem, ale za drugim razem juz zostawilem i sie zdziwwilem ze to gra :) ale dopiero sobie uswiadomilem ze to inna klasa sprzetow jest... i te drogie amplitunery kazdy z nich sobie fajnie radzi w tym trybie, przynajmniej te ktore ja sluchalem.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ja wam tez prznam racje ze do Direct musi byc odpowiednia klasa sprzetu. Ale co jest ciekawe, ze sluchajac na amplitunerze muzyki w stereo bez audyssey i dyn. EQ czyli taki "direct" zalaczajac subwoofer nie ma roznicy bo gra on strasznie cicho.. Dopiero zalaczenie dynamic eq powoduje ze subwoofer zaczyna grac z odp. sila . To jest dla mnie dziwne, przeciez sygnal na suba powinien caly czas byc taki sam. Jesli subwoofer wtedy gralby tak samo dobrze jak z dynamic eq to tryb "direct" bylby znosny do sluchania bo wtedy brakuje najbardziej dolu ktory bylby uzupelniany subwooferem.

Edit: Sluchacie radia FM na swoich amplitunerach? Ja tak i w przypadku FM super robote robi Dynamic Volume ktory przy CD czy BD jest zbyteczny i raczej psuje efekt niz go polepsza to w przypadku radia FM dziala jak Loudness, bardzo ozywia brzmienie ;)
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
na hometheaterhifi niedawno pojawil sie fajny artykul w tym temacie.
gosciu porownuje jakie bebechy odpowiedzialne za direct siedza w roznych amplitunerach od najnizszej do najwyzszej polki.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Powinien miec zblizone odcienie ale z czarnym to sie zdarza i nie tylko w onkyo moj kumpel ma denona i rowniez jest to samo i to znaczaco sie roznia ale zeby bylo lepiej pojechal do sklepu i byly jeszcze 2 egz. tego modelu i rowniez mialy inne odcienie.... :)
Armanig widziales nowy wzmak i cd marantza seria premium 14 s1 to taka polka pomiedzy 15 a 11.
 

Bosman81

Member
Witam,

Podłączę się pod temat kalibracji ze swoim pytaniem.
W trakcie przeprowadzki zgubiłem mikrofon kalibrujący audyssey do amplitunera denon avr 1508 w systemie 5.1.

Czy będę w stanie skalibrować kino nie używając tego mikrofoniku? Jak to zrobić, od czego zacząć?

pozdrawiam
 

Bosman81

Member
No to nieciekawie. Mikrofon w tym momencie kosztuje (horn) 1/4 ceny jaką mógłbym uzyskać za cały zestaw ampli + kolumienki :/ a na portalach aukcyjnych występuje rzadko.

Może ktoś ma jednak jakieś pomysły? Ewent. może ktoś mógłby go pożyczyć (w zamian za kaucje np?).

pozdrawiam
 

Bosman81

Member
E-bay czy serwis wychodzi za mikro 1/4 wartości amplitunera :)

Zostaje chyba uśmiechnięcie się do żony i teksty w stylu : zobacz ten stary amplituner nie pasuje nam do mebli ;)

Dzięki za wszystkie rady. Pozdrawiam.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Chyba jednak akustyka w moim pokoju jest jednak fatalna. Wczoraj kalibrowalem u kumpla jego AVR 2113 z BD 1713 i glosnikami Eltax Discovery i powiem wam ze brzmi to elegancko, duzy bas, ladny srodek gora dynamiczna. Cholera u mnie tak to nie gra... Kiedys jak wam mowilem ze onkyo gralo tak rewelacyjnie..
 

budasty

New member
Przy starym zestawie jak zmieniłem lokum to myślałem, że subwoofer się zepsuł, bas znikł, odnalazłem go jedynie(część i tak) w jednym miejscu w pokoju, wysokie stały się "krzykliwe", zła akustyka zabije każdy sprzęt, też mam raczej kiepską teraz, szczególnie bas w niej "znika" - troche poprawiłem za pomocą róznych ustrojów ale głównie górę uspokoiłem, basu chyba się skorygować nie da jeśli go mało, siędzę w przeciwległym miejscu od ekranu i przy ścianie jest go najwięcej, przeniosłem tam fotel... Testowo aż się boję uruchomic sprzęt u córki w pokoju, przypuszczam, że byłaby mega róznica (za regipsami ma wszędzie 10 cm wełny mineralnej, podłoga 10 cm, sufit 30 cm) - mogłoby to grać. Mam w sumie jescze jeden pokój wolny ale przenosić wszystko :(, żona by mnie zlinczowała :)
 
Do góry