Kalibracja kina domowego - dyskusja.

Kadajo

New member
Bez reklam
Roznica miedzy studyjna jakoscia a rdzeniami DTS I DD jest dla mnie znaczaca. Dynamika, szczegolowosc powala w porownaniu do samych "rdzeni" DTS czy AC3. Trzeba miec tylko sprzet i sluch. Pamietam jak pierwszy raz uslyszalem sciezke DTSHDMA na filmie IRON MAN, bylem w szoku jaka jest roznica, niecaly miesiac potem juz stal u mnie bluray a ilosc filmow z dzwiekiem "hd" rosnie w zastraszajacym tepie :rolleyes: i roznice slysze bez problemu w kazdym filmie :thumbup:

Sent from my GT-I9003
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Roznica miedzy studyjna jakoscia a rdzeniami DTS I DD jest dla mnie znaczaca. Dynamika, szczegolowosc powala w porownaniu do samych "rdzeni" DTS czy AC3. Trzeba miec tylko sprzet i sluch. Pamietam jak pierwszy raz uslyszalem sciezke DTSHDMA na filmie IRON MAN, bylem w szoku jaka jest roznica, niecaly miesiac potem juz stal u mnie bluray a ilosc filmow z dzwiekiem "hd" rosnie w zastraszajacym tepie :rolleyes: i roznice slysze bez problemu w kazdym filmie :thumbup:

Sent from my GT-I9003
Wiesz każdy ma na to swoje zdanie, ale ja moglbym ci udowodnić nie na jednym filmie nagranym na dvd ze jest tak samo nagrany, a czasem i lepiej jak nie jeden bluray. A mam nie najgorszy sprzet wiec bylbym w stanie wychwycić roznice jesliby taka była porazajaca pomiędzy filami skoro odczuwam roznice pomiędzy kablami. Oczywiście nie mowie ze wszystkie filmy na BD sa kiepsko nagrane ale czesc naprawdę patrząc cena - jakość to nie ma szalu. Chocby dam taki przyklad residen evil ostatnia czesc ja mam oryginal ( wszystkie filmy kupuje oryginaly ) mój kumpel sciagnal sobie - dla siebie z netu ze zwykłym dts ten sam film i moje zdziwienie było jak w jego onkyo o klase słabsze z filmem nagranym z netu zagralo na podobnym poziomie co moje, wiec wzialem ten jego nagrany film i do mnie przyszliśmy i podlaczylismy i efekt taki ze oryginal gorszy ma dźwięk jak film nagrany z netu bo u jmnie jeszcze lepiej to zabrzmiało jak u niego i lepiej od mojego oryginalu - dobre ? I jak widzisz nie tylko moje zdanie tylko wiele ludzi ma podobne zdanie na temat jakości filmow nagranych na BD. Malo tego na pewno nie ma takiej roznicy pomiędzy dzwiekiem ze starszych modeli amplitunerow, a z tych obecnych. Bo najlepiej jest porownac obraz jaki był w sd, a jaki jest w hd i to jest skok do przodu zauważalny nawet dla mojej babci która ma swoje lata...
 

Kadajo

New member
Bez reklam
Chodzi raczej o różnicę, a z obrazem jak i z dźwiękiem, jeśli skopany na płycie różnicy nie zrobi, ale nie jest to wina samego formatu.

Mało to filmów na BD które po reedycji nagle pokazują ze wcześniej był "scan" do 2K albo mniej a teraz jest do 4K i różnica jest kolosalna. Przykład Gladiatora:
Gladiator | Blu-ray: NL 10th Anniversary vs. Blu-ray: US Sapphire Series

Co do amplitunerów to prawda, a już na pewno nie trzeba kupować z kodekami "HD" aby ta jakość uzyskać, wystarczy apli z HDMI i MPCM z BD który ma dekodery HD.

Natomiast ja nie spotkałem się jeszcze z filmem który lepiej by brzmiał na zwykłym DTS czy DD niż na ich bezstratnych braciach lub MPCM.

Każdy jednak słyszy trochę inaczej i na pewno nie wszyscy różnicę usłyszą nawet na drogim sprzęcie, tak jak pisałem trzeba mieć jeszcze dobry słuch i wiedzieć gdzie tej różnicy szukać.

Spotkałem się z opiniami ze ścieżki DTS czy DD są lepsze tylko dlatego ze wydaja się być głośniejsze, osoby takie kompletnie nie rozumieją ze DTSHDMA czy DolbyTHD ma o wiele wyższa dynamikę, stad różnice w głośności oczywiście na korzyść "HD".

Zakupiłem niedawno trylogie Spidermana i cześć 3 ma dwie ścieżki "HD" - DolbyTruHD i MPCM, po odsłuchaniu obydwu w kilku kluczowych scenach zauważyłem ze z jakiegoś powodu ścieżka PCM wydaje się być "słabsza" tj. mniej dynamiczna i zamulona w górnym pasmie, po kilku minutach szukania w necie okazało się ze faktycznie ścieżka PCM na tym wydaniu filmu jest słabsza bo pomimo tego ze nieskompresowana została okaleczona do 16bit gdzie DolbyTHD ma rozdzielczość 20bit i jest bezpośrednim przeniesieniem ścieżki studyjnej, stad słyszalna różnica na korzyść Dolby.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Biorac pod uwage, ze watek zostal opanowany przez "Preferencjaży", to mysle ze w tej dzungli
jaka tu stworzylismy, te 30%, to i tak sukces :D
Niewatpliwie Tarzanem tej "Dzungli" jest... :D
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Zapewne ja co? Haha bardzo smieszne stary. Ty non stop rzucasz terminami Preferencja/ Referencja i powiedziales ze Ty masz brzmienie referencyjne i w ogole miod malina. Ok moze i masz ale ja jednak wole preferencje w oparciu o referencje. Zacytuje kolege Hans2 "Trzeba najpierw znac zasady aby je łamac".
Skoro nie lezy mi brzmienie czysto po kalibracji to mam sie "katowac" sluchajac i wmawiac sobie "sluchasz referencji" ? Chyba nie o to chodzi w tym wszystkim. Wprowadze delikatna korekte. np w glosnosci suba czy poziomow glosnosci, reszta i tak zostaje wg. wzroru wiec mysle ze bardzo nie grzesze ;)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ja powiem po swojemu mysle ze bardzo malo tutaj osob moze powiedziec ze jego kino to gra perfekcyjnie i w wogole miod malina, o ile w wogole tutaj sie znajdzie taka osoba.... ale to moje zdanie. Mysle ze malo kto tutaj ma taki prawdziwy przygotowany pokoj z odpowiednia akustyka wylacznie do kina i muzyki i do tego jeszcze z odpowiednim sprzetem i okablowaniem... Pamietam jak bylem na pokazie kina domowego z moich wymarzonych kolumn B&W na zachodzie i jak gosc puscil nam kilka kawalkow roznych filmow i po tym wszystkim powiedzial ze to nie jest jeszcze to co moze byc... cos w tym stylu, a sprzet byl za ponad 300 tys jak nie lepiej bo nie znam cen tych sprzetow ale moze sie okazac ze i ze 400 tys. nie liczac kabli , plus sala nie wiem ile mogla kosztowac tak czy siak powiedzial ze ful wypas BMW 7 stoi tutaj na spokojnie.( meble -sofy, fotele z USA z pelna elektryka w skorze, recznie robione)
NIe bede komentowal czy ktos z nas ma taki dzwiek i czy uwaza ze to co ma to jest miod... bo dla mnie tamten sprzet i co uslyszalem to bylo lepsze niz miss swiata :) ( a lubie piekno w kazdej postaci ;-) ), a gosc stwierdzil ze da rade jeszcze lepszy system zrobic ...
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zacytuje kolege Hans2 "Trzeba najpierw znac zasady aby je łamac".

Whiplash, kolego, czy jak wolisz "stary".
Po pierwsze, nie spinaj sie tak i troche mniej zlosliwosci (tak wiem, ja sobie zartuje, jak Cie to urazilo, to przepraszam) mimo to uwazam ze mam prawo sobie pozartowac, szczegolnie po tym ile pracy wlozylem w ten watek i co z niego zostalo, ale z tego co widze najwiecej maja do powiedzenia ci, ktorym sie nawet nie chcialo poczytac.
Po drugie, nie rozumiem dlaczego mi wyjezdzasz z zlosliwosciami, mam sie wstydzic tego, ze poprawnie skalibrowalem sprzet i wiedzialem jak ustawic mikrofon?! Pisalem nawet o prostych zaleznosciach wgledem tylnej sciany. Podzielilem sie swoimi ustawieniami, poparlem to zaleceniami, dostosowalem w mozliwie najlepszy sposob akustyke (co dla niektorych jest smieszne) i wyszlo bardzo pozytywnie . Sprzet natomiast, nie ma nic z tym wspolnego, Krzysztoradio juz to napisal.
Po trzecie, cytujesz hansa2:
"Trzeba najpierw znac zasady aby je łamac" i ja sie z tym zgadzam w 100%, ale z tego co pamietam, ostatnio pytales sie jak poprawnie ustawic mikrofon. Mi sie wydaje, ze jak ktos zabiera sie za krytykowanie, to najpierw powinien miec tego typu sprawy w jednym palcu.
W tym wypadku bardziej mi pasuje haslo: "Nie znam dokladnie zasad, ale wiem ze sa do d..y i moje sa lepsze"
Po czwarte, nigdy nigdzie nie pisalem, ze drobne korekty sa zle, ba, sam sugerowalem ze w pewnym zakresie sa jak najbardziej sluszne. Sam takie korekty wprowadzalem u siebie. Nikt tez nie wie, ctz. "katowac" sluchajac referencji", dla Ciebie moze to byc katowanie, dla kogos innego dobre brzmienie. Ja z tym nie polemizuje, o ile ktos nie przegina z wlasnymi preferencjami, bo jestem przekonany ze pewne ustawienia nie moga dobrze brzmiec, ktos kto ma jakiekolwiek pojecie o dzwieku, mial juz troche sprzetow, czy tez zachodzi od salonow, wie o czym mowie.
Wiec bardzo prosze mi tu nie wciskac ciemnoty, bo co do korekt ktore trzymaja sie ramy, mam takie samo zdanie jak Ty.
Odzywam sie tylko, jak ktos pisze ze kalibracja jest zla, bo komus bardziej podoba sie jak jest MAIN+LFE,
przy czym (co jest istotne) sam popelnia bledy i nic nie wie o odleglosciach, pomiarach i calej reszcie zaleznosci jakie wystepuja podczas pomiarow. Takie stwierdzenia to nic innego jak wprowadzanie w blad innych uzytkownikow forum. Tylko tyle i juz nie chce mi sie wiecej gadac, bo zaraz zaczna sie wycieczki osobiste i inne pierdoly ;)

Edit: Lolek, co Ty porownujesz nasze budzetowe sprzety, do kina za 300k? Zlituj sie ;)
Caly myk polega na tym, aby wycisnac z tego co mamy, absolutny max, biorac przy tym poprawke na to ze nie mamy dedykowanych sal, a zwyczajne kwadraty. Jak komus sie uda wycisnac z swojego sprzetu max (w warunkach o jakich pisze), to dla mnie to jest CUD MALINA! :)
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Armanig pewnie ze nie porownuje tego co tam zobaczylem do tego co my mamy,tylko ja taki jestem jesli ktos mowi ze to co ma - to gra miod malina i wszystko cacy to ja jestem inny z innej gliny robiony... bo tak jak mowie ja slyszalem dzwiek cacy i wiem jak sie czulem bo ja nie mialem ochoty z tamtad wychodzic... to cos takiego jak nie wiem jak byles maly to czy byles fanem kolejek? ... ja jak dostalem pierwsza kolejke to spalem z tymi wagonikami i tak teraz sie czulem tylko wstyd sie przyznac bo mialem znacznie wiecej lat niz wtedy :) ale bylo to najpiękniejsze doznanie jakie mialem jesli chodzi o kino domowe.
Do tego fakt ze inaczej podchodze do oceny tego co mam znajac to ze sa inne lepsze klocki w wypadku elektroniki czy lepsze samochody np oceniajac samochody... nie oznacza ze narzekam, nic z tych rzeczy ale nie zachwycam sie po niebiosa bo wiem ze sa lepsze rzeczy, ciesze sie z tego co mam i patrze na ogol, a nie tylko na kino domowe ale zawsze czlowieka pcha gdzies dalej - prawda? I staram sie oceniac to co mam w miare rzetelnie patrzac nie tylko na gorsze rzeczy porownując to co mam ale i patrzac na lepsze bo wtedy uwazam ze jest to bardziej obiektywne i bardziej uczciwe wobec innych osob ktore by chcialy cos zakupic z tego co posiadam.
 

hans2

Banned
Mysle ze malo kto tutaj ma taki prawdziwy przygotowany pokoj z odpowiednia akustyka wylacznie do kina i muzyki [...]

nawiasem mowiac adaptacja pokoju odsluchowego do stereo i do kina
do pewnego momentu jest identyczna ale pozniej sie one rozchodza w innych kierunkach.
to sa osobne modele akustyczne z innymi wymogami.

lolek chyba nie myslales ze jeden pokoj styknie co? ;)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
[...] to cos takiego jak nie wiem jak byles maly to czy byles fanem kolejek? ... ja jak dostalem pierwsza kolejke to spalem z tymi wagonikami i tak teraz sie czulem tylko wstyd sie przyznac bo mialem znacznie wiecej lat niz wtedy :) ale bylo to najpiękniejsze doznanie jakie miałem [...]

No nie wiem, ja tam z wagonikami nie spalem, ale z dziewczynami w kolejarza się bawiłem :D

W każdym bądź razie, badzmy przez chwile poważni. Czy jeżeli ktoś stwierdza, ze wycisnal ze swojego sprzętu max (w warunkach które posiada i sprzęcie _w danej klasie_ który ma na stanie) i napisze, ze jest "cud malina", czy zwyczajnie jest zadowolony, to dla niektórych jest to równoznaczne z tym, ze to jest najlepszy sprzet na rynku? Co to ma wspolnego z obiektywna ocena i czy w ogole ktoś cos tutaj porownuje? Będziemy się czepiac teraz nazewnictwa? Badzmy poważni.
Przez kilka lat chodziłem do salonow za granica, spedzalem tam cale dnie, wiem jak graja i wygladaja pokoje/sprzęty marzen, tylko nie wiem co to ma wspólnego z tematem.
 
Ostatnia edycja:
Do góry