Filmy HD na kompie - problem i pytanko :)

Cygi1

New member
Witam, mam mały kłopot. Przygotowując się do kupna nowego tv chciałem wypróbować jak by szło odtwarzanie filmów HD z kompa na tv.
Mój system to:
Athlon 64X2 Dual Core 4200+, 2 Gb ramu, no i karta to jakiś standardowy szajs 128 mb zintegrowany z płytą, Win Xp.

Ściągałem z neta różne sample filmów - szczerze powiedziawszy guzik się na tym znam. Rozszerzenia z którymi się spotykałem to avi i mkv. Avi bez problemu odtwarzam bardzo płynnie nawet w bestplayerze, jakość obrazu, dzwięk wszystko oki, mkv nie idzie - i to 720p jak i 1080p. Wypróbowałem kilka programów min. tcpmp. Tnie straszliwie, jedna klatka, 2 minuty, 2 klatka itd. :mrgreen: Dzwięk sobie tylko hasa w tle ...

Pytanko:
1. Czy pomoże tu dołożenie jakiejś karty graficznej tak do 500 - 600 zł ? Będzie wtedy płynnie ? Jeśli tak to jaką kartę moglibyście zaproponować ?
2. Jeśli to karta to mam wrażenie, że musiałby to być model z wyjściem hd, co bym mógł dać na tv full hd ?
2. Jeśli nie to co powinienem zmienić ? Wiecej ramu, lepszy procek ? Choć przyznaję że tego wolałbym nie ruszać, a kartę i tak miałem kupić :mrgreen:

Proszę pięknie o jakieś wskazówki ;)
 
Ostatnia edycja:

Mietas2

New member
Filmy HD na 20/22" monitorze

Witam

Podepnę się pod temat. Chciałem zapytać Was o coś innego, ale temat w sumie się zgadza. Otóż: jak to jest z jakością obrazu HD na komputerze?
Wiadomo, że 720p najlepiej będzie wyglądać na monitorze 17"/19" (1280x1024 albo panorama), a 1080p na monitorach fullHD (1920x1200), bo tam filmy mieszczą się 1:1. Chciałem jednak zapytać się jak to będzie wyglądać na monitorze 20/22" o rozdziałce 1680 x 1050 pikseli? W tym wypadku 'podstawowe' HD jest za małe, a pełne - za duże. Jak na takim monitorze będą wyglądać materiały w wysokiej rozdzielczości? Czy jest spadek jakości? Jeśli tak, to czy jest to zauważalne dla zwykłego "oglądacza"? Jeśli zależy to od karty graficznej, to dodam że mam Radka HD4870 więc tutaj chyba nie powinno być problemu.

Pytam się o to wszystko, gdyż w przeciągu tygodnia chcę zakupić (w końcu!) nowy monitor, a jestem fanem wideo HD =]

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi, MTS ^^,
 

pnovack

New member
Cygi1 napisał:
Pytanko:
1. Czy pomoże tu dołożenie jakiejś karty graficznej tak do 500 - 600 zł ? Będzie wtedy płynnie ? Jeśli tak to jaką kartę moglibyście zaproponować ?
2. Jeśli to karta to mam wrażenie, że musiałby to być model z wyjściem hd, co bym mógł dać na tv full hd ?
2. Jeśli nie to co powinienem zmienić ? Wiecej ramu, lepszy procek ? Choć przyznaję że tego wolałbym nie ruszać, a kartę i tak miałem kupić :mrgreen:

Proszę pięknie o jakieś wskazówki ;)
1. Dołożenie karty pomoże na 100%. Zainwestuj 200 zł w jakiegoś Radeona serii 4000. Karty te najlepiej nadają sie do podłączania TV. Mają dodatkowo wbudowany dekoder UVD2, który zdekoduje HD niezależnie od tego jaki mocny procek masz (odciąży procek, który zamiast zużycia 100% zasobów, będzie zajęty tylko np. w 5%!)
Polecam Ci kartę Radeon HD4670. Kosztuje około 200zł, a i pograć już da się dobrze we wszystko (no może nie Crysis... :p). Jeśli chcesz pograć we wszystko i to w wysokich rozdziałkach ze wszystkim na max to polecam Radeona HD4850. Zależnie od modelu można go mieć nawet za nieco ponad 400zł

2. Do fullhd wymagany jest port HDMI. Nowe karty mają w pudełku przejciówki DVI-> HDMI, a niektóre modele mają nawet wbudowane HDMI. I znowu polecam ATI Radeony serii 4000, które przez kabel HDMI przesyłają też dźwięk HD 7.1 Najnowsze kary Geforce nadal wymagają dodatkowego kabla do przesyłania dźwięku, nawet gdy mają port HDMI

3. Z kartą którą zaproponowałem nie musisz już nic zmieniać, to co masz wystarzy z bardzo dużym zapasem. No najwyżej nie zaszkodzi reinstalka Windowsa, bo nie ma innego lekarstwa dla starego zasyfionego systemu :p Zainstaluj też odpowiednie sterowniki. Jak wepchniesz ich za dużo i się bedą gryźć to niektóre filmy mogą być źle dekodowane...
 
Ostatnia edycja:

Cygi1

New member
Dzięki za konkretną odpowiedź :D Teraz wiem już, co robić. Zatem pójdziemy na zakupy i Radeonka nabędziemy :D

Pytanie uzupełniające - ponieważ tak jak pisałem już - nie bardzo się na tym wszystkim wyznaję - jaki zestaw sterowników powinienem zainstalować ? Jest jakaś uniwersalna paczka, która pociągnie to co trzeba czy trzeba kompletować te sterowniki z wielu różnych ? Jeśli tak to jakich ?
 

Raccoon

New member
Ja używam CCCP (Combined Community Codec Pack) + AC3 filter i wszystko się odtwarza i pięknie działa :)
www .cccp-project.net/
ac3filter.net/releases/ac3filter_1_51a

Pytanie do moderatorów - jak mogę uzyskać możliwość dodawania linków? napisałem więcej niż 5 postów, spamerem nie jestem, a jest to uciążliwe gdy nie mogę dodać linku.
 

pnovack

New member
Mietas2 napisał:
Witam


Wiadomo, że 720p najlepiej będzie wyglądać na monitorze 17"/19" (1280x1024 albo panorama), a 1080p na monitorach fullHD (1920x1200), bo tam filmy mieszczą się 1:1. Chciałem jednak zapytać się jak to będzie wyglądać na monitorze 20/22" o rozdziałce 1680 x 1050 pikseli? W tym wypadku 'podstawowe' HD jest za małe, a pełne - za duże. Jak na takim monitorze będą wyglądać materiały w wysokiej rozdzielczości? Czy jest spadek jakości? Jeśli tak, to czy jest to zauważalne dla zwykłego "oglądacza"? Jeśli zależy to od karty graficznej, to dodam że mam Radka HD4870 więc tutaj chyba nie powinno być problemu.

Pytam się o to wszystko, gdyż w przeciągu tygodnia chcę zakupić (w końcu!) nowy monitor, a jestem fanem wideo HD =]

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi, MTS ^^,

Spadek jakości jakiś tam jest, ale prawie niezauważalny (zależy to też od monitora i karty graficznej, ale twoja jest z najwyższej półki). Tylko proporcje mogą sie kapke zachwiać... ale bardzo nieznacznie.

Należy też pamiętać że znacznie lepiej rozciągnąc wideo do natywnej rozdziałki monitora niż na odwrót ;) Kupowanie TV pod konkretną rozdziałke HD też mija się z celem. Nie ma monitorów o rozdziałce 1280x720 (najbliżej 1280x800), wiec zawsze jakieś tam skalowanie raczej wystapi.

Ja mam 20" 1680x1050 i HD 720p ogląda się świetnie. Nowy komp da sobie z tym rade lepiej (elastyczniej, w dodatku twój Radeon ma wbudowane algorytmy AVIVO poprawiające jakość cyfrowego sygnały wideo) niż jakiś tam odtwarzacz stacjonarny. W dodatku, jeśli nie chcesz możesz nie używać skalowania (tryb 1:1) i bedą czarne pasy na ekranie, ale po co... Zauważ że np.TV LCD teraz wszyscy kupują FULL HD, a nie ma jeszcze nawet jednego programu TV w rozdziałce 1920x1080. A każdy i tak zachwyca się HD 1280x720 na swoim fullhd TV :p
 

Mietas2

New member
Dzięki za info aczkolwiek już za późno - teraz przeglądam forum na nowym 22" monitorze =]
Moje obserwacje są takie, że lepiej wygląda skalowanie z FullHD, niż 720p (jednakże może to zależeć od kompresji pliku - nie mam 2 materiałów z tym samym bitrate'm o różnej rozdziałce, żeby porównać).

W każdym razie - co jak co ale traz HD wygląda o niebo lepiej =D

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź, MTS =]
 
Do góry