Dwa subwoofery, czy jest sens?

xgutti

New member
Bez reklam
Witam posiadam zestaw kina domowego 5.1 JBL LS i amplituner AVR 760 plus wzmacniacz HK 990. Zastanawiam się nad dokupieniem jeszcze jednego subwoofera JBL LS P120. Czy taki zabieg będzie miał sens? salon ok.25 metrów.
 

Borixon

Active member
Bez reklam
Witam posiadam zestaw kina domowego 5.1 JBL LS i amplituner AVR 760 plus wzmacniacz HK 990. Zastanawiam się nad dokupieniem jeszcze jednego subwoofera JBL LS P120. Czy taki zabieg będzie miał sens? salon ok.25 metrów.



masz super klocki harmana pozazdrościć. jbl słynie zevsporego basu w tych kolumnach tym bardziej. suba tez masz mocnego, metraż niestety nie duży, ja bym sobie odpuścił. masz gdzieś fotki swego zestawu ??
 
D

Deleted member 121090

Guest
Elektronikę masz dobrą, ale te paki i sub nie są wybitne. Na Twoim miejscu pozbył bym się tego suba i kupił jeden ale naprawdę zacny.
Dwa suby to oczywiście dobry pomysł, ale lepiej kupić jeden wybitny niż dwa słabsze. Za dwa wybitne to już jest ekstra.
Jak chciałeś ten drugi wpiąć? Do HK990 czy pod amplituner?
Gdzie masz obecnie wpiętego suba?
 

hans2

Banned
dwa suby MOGĄ być lepsze niż jeden, zakładając że wszystkie byłyby takie same.
natomiast ustawienie tego sprzętu, tak żeby to działało na plus już nie jest takie łatwe :)

jak już ustawisz dobrze (to jest spory skrót myślowy) to masz równiejszy bas, lepszy decay, klarowność.
 

xgutti

New member
Bez reklam
Elektronikę masz dobrą, ale te paki i sub nie są wybitne. Na Twoim miejscu pozbył bym się tego suba i kupił jeden ale naprawdę zacny.
Dwa suby to oczywiście dobry pomysł, ale lepiej kupić jeden wybitny niż dwa słabsze. Za dwa wybitne to już jest ekstra.
Jak chciałeś ten drugi wpiąć? Do HK990 czy pod amplituner?
Gdzie masz obecnie wpiętego suba?
Obecnego suba mam podpiętego do AVR 760 a drugiego hmm, gdzie bym miał wpinać? też pod ampli czy tym razem do HK 990?
 
D

Deleted member 121090

Guest
No właśnie.
To zależy czy przy odsłuchu stereo też byś chciał mieć suba w akcji.
Wtedy do HK990. Ale niestety w takiej konfiguracji podczas filmów sub by Ci wzmocnił tylko pasmo idące na fronty.
 

xgutti

New member
Bez reklam
Posiadanie drugiego suba nie jest jednak takie proste bo nie wiem gdzie lepiej byłoby wpiąć kolejne pudło, czy ponownie do amplitunera czy do wzmacniacza. Jeśli do amplitunera to w kinie domowym byłaby moc i sąsiadom bym przestawiał szklanki na stole :) natomiast jeśli do wzmacniacza to w gruncie rzeczy HK 990 już gra mocnym czystym basem plus JBL LS też dobrze czuje się w niskich tonach więc subwoofer do stereo chyba w tym przypadku byłby zbędny.
A co do samych klocków JBL LS to dziwię się że w naszym kraju absurdu i głupoty te klocki nie są zbyt popularne, winę moim zdaniem za to ponosi albo dystrybutor albo kiepski marketing i zła prasa. Wykonanie samych pudeł jest fantastyczne, dźwiękowo też jest super, w mediach zachodnich JBL LS jest stawiany i oceniany na równi z Monitor Audio GX choć jak wiemy kompletny zestaw 5.1 LS to koszt 20 tyś. a GX 35 tyś.
 

psiaja

Member
A co do samych klocków JBL LS to dziwię się że w naszym kraju absurdu i głupoty te klocki nie są zbyt popularne, winę moim zdaniem za to ponosi albo dystrybutor albo kiepski marketing i zła prasa (...) choć jak wiemy kompletny zestaw 5.1 LS to koszt 20 tyś. a GX 35 tyś.

Może kiepski marketing, może zła prasa, albo niezła cena..
Wydać tyle na zestaw audio ile się wydaje na urządzenie połowy mieszkania w bloku, lub kupno samochodu, to co się dziwić, że przy dzisiejszym statusie ekonomicznym Polaków, na taki luksus stać tylko kilka promili naszego społeczeństwa..
Ciesz się, że należysz do nich i możesz jeszcze myśleć o jego rozbudowie :eek:k:
 

xgutti

New member
Bez reklam
masz super klocki harmana pozazdrościć. jbl słynie zevsporego basu w tych kolumnach tym bardziej. suba tez masz mocnego, metraż niestety nie duży, ja bym sobie odpuścił. masz gdzieś fotki swego zestawu ??
Tak skromnie wygląda.
 

Attachments

  • avr.jpg
    avr.jpg
    449,6 KB · Wyś: 98

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Kolego kup jeden ale bardzo dobry sub i będziesz zadowolony, a jeśli chcesz tez używać do stereo to sub typu zamkniętego i będziesz Pan zadowolniony :)
 

xgutti

New member
Bez reklam
Może kiepski marketing, może zła prasa, albo niezła cena..
Wydać tyle na zestaw audio ile się wydaje na urządzenie połowy mieszkania w bloku, lub kupno samochodu, to co się dziwić, że przy dzisiejszym statusie ekonomicznym Polaków, na taki luksus stać tylko kilka promili naszego społeczeństwa..
Ciesz się, że należysz do nich i możesz jeszcze myśleć o jego rozbudowie :eek:k:
Zaczynałem 5 lat temu swoją przygodę z sprzętem audio od plastikowego marketowego zestawu kina domowego za 1500zł. (nie przypuszczałem wtedy że kiedyś będę miał okablowanie droższe)
Czy mnie stać na taki sprzęt? hmm skoro nie wydaję rocznie 4tyś. na papierosy (nie palę) i kolejnych 2-3 tyś. na alkohol (nie jest mi potrzebny do szczęścia) to tak naprawdę większość ludzi byłoby stać.
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Zaczynałem 5 lat temu swoją przygodę z sprzętem audio od plastikowego marketowego zestawu kina domowego za 1500zł. (nie przypuszczałem wtedy że kiedyś będę miał okablowanie droższe)
Czy mnie stać na taki sprzęt? hmm skoro nie wydaję rocznie 4tyś. na papierosy (nie palę) i kolejnych 2-3 tyś. na alkohol (nie jest mi potrzebny do szczęścia) to tak naprawdę większość ludzi byłoby stać.

Dobre myślenie ja też podchodzę do życia że wszystko jest coś za coś i żeby mieć kilka rzeczy to z kilku innych mniej ważnych lub nawet nie potrzebnych trzeba zrezygnować jak np papierosy... a to jest właśnie wydatek tych 4 tys zł.- rocznie jeśli ktoś paczkę dziennie pali..
Tym bardziej że wg mnie rozsądny człowiek nie zmienia KD co 3 lata- raz się kupi i dobrych kilka lat może grać.. chyba że nie ma co robić z pieniędzmi to już inna bajka :)
A co do popularności JBL to wiesz wszystko zależy gdzie , to forum akurat dobrze promuje JBL czy HK, nawet bardzo dobrze..
 
Ostatnia edycja:

xgutti

New member
Bez reklam
Tym bardziej że wg mnie rozsądny człowiek nie zmienia KD co 3 lata- raz się kupi i dobrych kilka lat może grać.. chyba że nie ma co robić z pieniędzmi to już inna bajka :)
Sprzęt audio to nie sprzęt komputerowy, gdzie dziś kupiona porządna karta graficzna za rok będzie tylko już przeżytkiem. Raz kupione porządne głośniki mamy na bardzo długie lata (prędzej nam słuch zacznie szwankować niż głośnik) co do amplitunerów czy wzmacniaczy to nic już nie poprawią co by nasze ucho mogło wychwycić ani też nic nowego nie wymyślą prócz kolejnych zbędnych, często nie wykorzystanych gadżetów lub nowych wejść. Wzmacniacze stereofoniczne sprzed 20 lat zbyt nie odstają dźwiękowo od obecnych naszpikowanych elektroniką. Jedynie amplitunery zostały wzbogacone o gadżety i nowe dekodery dźwięku choć tak naprawdę używamy zazwyczaj dolby digital albo dts.
 

xgutti

New member
Bez reklam
Xgutti kurcze ale miażdzysz te odtwarzacze.
Czy ja tam widzę jeszcze folię ochronną?
Klocki mają coś ponad rok więc folii już dawno nie ma. AVR 760 i HK 990 potrafią porządnie się zagrzać więc dodatkowe zasłonięcie otworów wentylacyjnych przez postawienie na nich odtwarzaczy mogło by mieć zły skutek (o sprzęt trzeba dbać jeśli ma nas cieszyć a nie martwić). Nie mam obecnie innej możliwości ustawienia ale w przyszłości gdy zmienię lokum to klocki staną osobno po bokach a odtwarzacze jeden na drugim w środku.
 

robertuss

Active member
Bez reklam
Drugi sub to dobry pomysł, poprawia jakość basu w pomieszczeniu i uzupełnia pierwszego.


Ja jestem za!!!.Za namową kolegi z forum co się tu jakoś nie udziela obejrzałem dawno zapomniany film bajkę Ratatuj.Tak jak powiedział scena gdy dwa szczury są na dachu i uderzył w nich piorun.Ta scena basowa należy do jednych z bardziej brutalnych i agresywnych jakie słyszałem.A przy większej skali głośności nie wiem co by się działo....no i przy dwóch subach;)

Jeśli pozwolą finanse w przyszłości zabawiłbym się w drugi sum.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Dwa suby nie oznaczają że basu będzie więcej, jedynie przy kiepskiej akustyce może być on równiej rozłożony po całym pomieszczeniu. Uważam że jeden porządny w zupełności zalatwia sprawę. Co z tego że dasz dwa suby jak kalibracja Ci wyciszy przy nadmiarze basu?. Dodatkowo bas nie jest kierunkowy, więc czy to będzie jeden poprawnie ustawiony czy dwa i tak nie będziesz wiedzial skąd bas idzie?

Drugi sub to dobry pomysł, poprawia jakość basu w pomieszczeniu i uzupełnia pierwszego.

A to w czym ten drugi ma uzupełniać pierwszego? Jeżeli kupimy dwa identyczne subwoofery, to parametry będą miały identyczne. Nie uświadczysz ani niższego zejścia, ani większej dynamiki czy jakości basu. Co do kolumn, to rozumiem że sub może uzupełniać dół pasma, gdzie już kolumna sobie nie radzi, ale pierwsze słyszę żeby sub miał uzupełniać drugi? Pomijam kwestię równomiernego rozłożenia po całym pomieszczeniu, bo w sumie i tak siedzimy w centralnym miejscu.
 

robertuss

Active member
Bez reklam
Dwa suby nie oznaczają że basu będzie więcej, jedynie przy kiepskiej akustyce może być on równiej rozłożony po całym pomieszczeniu. Uważam że jeden porządny w zupełności zalatwia sprawę. Co z tego że dasz dwa suby jak kalibracja Ci wyciszy przy nadmiarze basu?. Dodatkowo bas nie jest kierunkowy, więc czy to będzie jeden poprawnie ustawiony czy dwa i tak nie będziesz wiedzial skąd bas idzie?



A jak masz 50m2 lub 30m2 pokój to co jeden da radę??Jeden wytworzy ciśnienie akustyczne na tyle być poczuł konkretną falę basową??Jedna membrana38cm czy dwie membrany 38cm kto przepompuje więcej powietrza??Kalibracja automatyczna ścisza to fakt ale i tak zwolennicy dużego ciśnienia jak ja ustawią skale na "0" aby wiedzieć że dobrze zainwestowali pieniądze;)
 

hans2

Banned
akurat patrzac pod katem basu to w zasadzie kazde pomieszczenie bez adaptacji jest kiepskie.
dolki rzedu 20db (bardzo czeste) kalibracja tez nie naprawi bo ona moze podbic o okolo 6db max zeby glosnika nie popsuc.

kilkoma subami takie dolki mozna poprawic ale to jest trudne w ustawieniu.
oczywiscie na koncu kalibracja zeby to jeszcze lepiej wyrownac.

edit: chodzi mi o to ze jak sie kupuje drugi sub to trzeba wiedziec co sie chce osiagnac.
nie powinno sie go stawiac dowolnie i miec nadzieje ze cos sie poprawi bo prawie na pewno bedzie na odwrot.

a jak sie ma wiekszy budzet to mozna nawet zrobic double bass array (8 subów).
i nie chodzi o glosnosc, bo jak jest poprawnie zrobiona to jest wlasnie CISZEJ.
tylko o calkowite wyeliminowanie modów pokoju.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
A jak masz 50m2 lub 30m2 pokój to co jeden da radę??Jeden wytworzy ciśnienie akustyczne na tyle być poczuł konkretną falę basową??Jedna membrana38cm czy dwie membrany 38cm kto przepompuje więcej powietrza??Kalibracja automatyczna ścisza to fakt ale i tak zwolennicy dużego ciśnienia jak ja ustawią skale na "0" aby wiedzieć że dobrze zainwestowali pieniądze;)

To należy zadać sobie pytanie, czy lepiej kupić 2 suby o mocy 200W z przetwornikiem 20cm, gdzie zejdą do powiedzmy 35Hz?Czy może lepiej zakupić jednego suba o mocy 400W, z 30cm przetwornikiem i zejściem na 26Hz? Przecież nawet gdybyś wstawił 3 suby o takich samych parametrach niżej nie zejda? I teraz rozważamy następną ( szeroko opisywaną w innym temacie) kwestię referencji i preferencji. O ile w stereo ustawiamy sobie wszystko na ucho wdł. własnych preferencji, to w kinie po to jest kalibracja żeby już później nie grzebać, bo jaki sens jest przeprowadzać autokalibrację jak za chwilę podkręcasz bas? Jasne, jak ktoś ma kasę i miejsce to może wstawiać 2 potężne suby i odkręcić na max., ale osobiście uważam że w zwykłych salonach jest to przerost formy nad treścią, bo za te 2 potężne subwoofery kupujemy jeden ale jeszcze mocniejszy, i koło się zamyka. Co innego jak mamy własną salę kinową z rzędami siedzeń i chcemy aby bas się równo rozchodził i był jednakowo odczuwalny dla każdego widza. Bas w kinie ma się nie wybijać, a kiedy trzeba przywalić. Ja też piszę o standardowych salonach codziennego użytku, a nie adaptowanych 60mkw salach kinowych.
 
Ostatnia edycja:
Do góry