archiwizacja filmów HD

piegrze

New member
Rozglądam się za tanim i wygodnym sposobem zapisywania filmów w wysokiej rozdzielczości. Posiadam kamerę Canon HF10 (zapisuje w formacie AVCHD), dekoder platformy 'n'; dekoder HD UPC z rekorderem (nagrywa filmy na twardy dysk w HD).
Z AVCHD jest teoretycznie najprosciej - można pzechowywac na dowolnym nośniku (twardy dysk, płyty DVD, płyty BD, karty pamięci) - dość łatwo przenosić i relatywnie "łatwo" odtworzyć w dowolnym miejscu.
Ale co zrobić, jesli chciałbym sobie zarchiwizować ulubiony film, czy np. wydarzenie sportowe z kanału telewizyjnego? Jakiego urządzenia użyć, aby móc nagrać sygnał np. z gniazda HDMI????
- nagrywarki stacjonarne Blu-ray - ceny zaporowe i nie wiem, czy nagrywają sygnał z eteru (DBV, MPEG4), czy mają możliwość "podania" sygnału z dekodera, który ma wyjście HDMI?
- nagrywarki komputerowe Blu-ray - cena w porownaniu z powyższymi dużo badziej atrakcyjna, choć nośnik dość drogi, ale czy są karty do komputera z wejściem HDMI???? Jak sygnał wideo w HD wepchnąć do komputera?
- dysk twardy (lub dowolny inny nośnik komputerowy np. SDHC, DVD) w komputerze lub zewnetrzny USB - problem jak poprzednio - jak przechwycić sygnał z HDMI dekodera?
- dyski zewnętrzne "multimedialne" znalazłem w internecie takie urządzenia (np. firmy DVIX, IOMEGA itp) które zapisują i potrafią odtworzyć sygnał wideo wysokiej rozdzielczości - stanowią więc praktycznie przenośną nagrywarke i odtwarzacz HDTV, ale nie widzę urządzenia mogącego nagrać z wejścia HDMI :-( wg opisu korzystają z "cyfrowej telewizji" DBV.

Wydaje mi się, że taki multimedialny PVR przypominający zewnętrzny twardy dysk byłby najbardziej poręczny i ekonomiczny, ale jak go zapełnić filmami?
 
Ostatnia edycja:

arthar

New member
Też chciałbym archwizować programy HD

Niestety z tym są problemy. Od kilku tygodni mam dekoder cyfrowy HD z twardym dyskiem z kablówki (Aster City). Dysk 250 GB zapełnił się po nagraniu ok. 30 godzin programów HD dlatego też kombinowałem jak przenieśc programy z dysku na komputer. Najpierw myślałem, że może dzięki złączu USB uda mi się przegrac je na PC. Niestety okazało się że dekoder ma zablokowane złącze USB. Wczoraj cały dzień siedziałem w internecie szukając rozwiązania. Z tego co się zorientowałem najtańsza karta przechwytująca materiał wideo przez złącze HDMI produkowana jest przez firmę Black-magic. Karta Intensity Pro kosztuje około 1500 zł, ale prawdopodobnie i tak nie będzie można jej wykorzystac bo karta przez złącze HDMI przechwytuje tylko materiał niezabezpieczony przed kopiowaniem, np. z kamery wideo. Można również próbowac przechwytywac nagrania HD przez złącze Component. Dzisiaj zakupiłem karte telewizyjną do komputera firmy Compro, która ma takie złącze. Cena 370 zł. Już się cieszyłem, ale szybko się rozczarowałem, bo okazało się, że mój dekoder również ma zablokowane wyjście Component. Dlatego w moim przypadku nic z tego nie wyjdzie. Wcześniej dowiadywałem się w punktach sprzedarzy Polsatu, Cyfry + i N-ki, że nie ma możliwości podłaczenia komputera do ich dekoderów i przegrania programów HD na inny nośnik.
 

piegrze

New member
arthar napisał:
Niestety z tym są problemy. (......) Wcześniej dowiadywałem się w punktach sprzedarzy Polsatu, Cyfry + i N-ki, że nie ma możliwości podłaczenia komputera do ich dekoderów i przegrania programów HD na inny nośnik.

Być może, że z powodu HDCP na razie nie da się tego zrobić?
Gdyby ktoś znał rozwiązanie np. wejścia do komputera, to chętnie się o tym dowiem.
Przy okazji, przy szperaniu w sieci - nabieram wrażenia, że do archiwizacji strumienia HD nadaje się kodowanie 'Matroska'. Czy jest lepsze niż AVCHD?
Czy nagrania np. z kamery FullHD archiwizować w plikach .MTS (.M2TS) czy może lepiej .MKV?
 

Maxavelli

New member
piegrze napisał:
Być może, że z powodu HDCP na razie nie da się tego zrobić?
Gdyby ktoś znał rozwiązanie np. wejścia do komputera, to chętnie się o tym dowiem.
Przy okazji, przy szperaniu w sieci - nabieram wrażenia, że do archiwizacji strumienia HD nadaje się kodowanie 'Matroska'. Czy jest lepsze niż AVCHD?
Czy nagrania np. z kamery FullHD archiwizować w plikach .MTS (.M2TS) czy może lepiej .MKV?

I jeden i drugo to tylko kontenery - w obu mozeszp rzechowac ten sam typ danych - sciezke wizyjna (dowolna, np. MPEG-4/AVC) i audialna (np. LPCM, DTS, AC3). MKV pozwala rowniez wmuxowac w kontener sciezke napisowa, ktora jednak na razie obslugiwana jest tylko przez nieliczne odtwarzacze, w dodatku dziwne (tylko dysk, bez czytnika nosnikow optycznych). M2TS jest czytane przez PS3, to mocny argument bz pryechowzwac w tzm formacie. Jesli jednak interesuje Cie odtwaryanie na DOWOLNZM odtwaryacyu BD to ratuje Cie tzlko AVCHD.
 

piegrze

New member
przechowywanie nagrań HD

Maxavelli napisał:
I jeden i drugo to tylko kontenery - w obu mozeszp rzechowac ten sam typ danych - sciezke wizyjna (dowolna, np. MPEG-4/AVC) i audialna (np. LPCM, DTS, AC3). MKV pozwala rowniez wmuxowac w kontener sciezke napisowa, ktora jednak na razie obslugiwana jest tylko przez nieliczne odtwarzacze, w dodatku dziwne (tylko dysk, bez czytnika nosnikow optycznych). M2TS jest czytane przez PS3, to mocny argument bz pryechowzwac w tzm formacie. Jesli jednak interesuje Cie odtwaryanie na DOWOLNZM odtwaryacyu BD to ratuje Cie tzlko AVCHD.

czy AVCHD jest chronione jakimiś patentami?
dlaczego (wobec tego) np. w sieci większość plików wysokiej rozdzielczości
jest w "matrosce" a nie w "afaucechadechu"?
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
bo matroska to kontener

a avchd to kodek (H.264) czy google nie dziala, czy czekasz na odpowiedz

MKV - bo w sieci sa piraty!

rany czemu ludzie takie glupoty pisza zawsze

i jeszcze sie cytuja

powinni zabronic pisania, ograniczenie na pare miesiecy
 

yngheborg

New member
archiwizacja HD

Najłatwiejszy sposób archiwizowania plików HD różnego pochodzenia to
Panasonic DMR XW 320 lub 120 który pisze pliki AVCHD na płytach DVD podawane przez Fire Wire.
Y
 
Do góry